Skocz do zawartości


Zdjęcie

Potrzebujé pomocy odnosnie "wejscia" Line in by nagrywac gitare


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1

Piotrek.
  • Postów: 290
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Witajcie...

mam prosbe do was drodzy uzytkownicy, a zwlaszcza do specow od muzyki ; )

posiadam electro acoustica i chcialbym w audacity nagrac utwor. Problem polega

na tym, ze tworzy sie echo spowodowane opoznieniem, gdy nadusilem na opcje "listen to device" by slyszec w glosnikach co gram.

 

Specjalnie kupilem karte dzwiekowa na ebay... okazala sie byc tak stara, ze sterowniki nie chodza na "siodemce"...

pojechalem kupic nowa z sklepu...  okazalo sie, ze sa lekkie opoznienia przy odsluchiwaniu, ale dosyc mi przeszkadzaja przy sluchaniu co gram bo jezeli chodzi o nagrywanie to sobie poradze. 

Przeszukalem ebay i natrafilem na taka przejsciowke, gdzie z jednej strony jest wejscie od kabla do gitary a z drugiej usb. Test wypadl mizernie, bo opoznienia sa nieco wieksze....

 

W kazdym razie... pisze dlatego, ze u dziadkow, na starym komputerze, z karta dzwiekowa wbudowana do plyty glownej dzialalo bez zarzutow...  a w domu nie jestem w stanie ogarnac tematu... 

 

Macie moze jakies pomysly co moglbym zrobic aby to dzialalo? 

inaczej pozostanie mi juz tylko inwestowac w piec z wyjsciem usb ale nie przeskocze finansowo, a chcialbym juz teraz dzialac.

Pozdrawiam, i z gory dzieki jezeli ktos pomoze mi ruszyc do przodu : )

 

 

$$$ EDITED:

 

przed momentem sprawdzilismy tez na  macu , w garage band i problem jest ten sam.


Użytkownik Piotrek edytował ten post 09.04.2015 - 18:30


#2

fructus.
  • Postów: 74
  • Tematów: 4
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Co do opóźnień przy odsłuchiwaniu, czyli przy tym jak dźwięk nagrywa się np. względem metronomu co jest na równoległej ścieżce dźwiękowej, to w każdym programie do nagrywania muzyki jest opcja do wyrównania tego opóźnienia. W Audacity robi się to: Edycja > Preferencje > Nagrywanie > I ustawiasz w milisekundach „Korekcja opóźnienia”. Teraz tylko musisz sprawdzić jak duże opóźnienie generuje karta dźwiękowa. Najprościej to sprawdzić poprzez nagranie metronomu który jest już w programie jako jedna z ścieżek dźwiękowych i porównać przesunięcia ticków. I tak zmieniać wartość Korekcji opóźnienia aż nagrany tick będzie równy z tickiem nagrywanym. Mam nadzieję, że to rozumiesz.

A teraz ta trudniejsza kwestia - opóźnienie w odsłuchiwaniu live. Rozumiem, że chodzi o to, że fizycznie słyszalny instrument w słuchawkach słyszany jest z opóźnieniem?
Poczytaj sobie o takim sterowniku do dźwięku jak „asio4all”. Myślę, że to może pomóc. Jeśli mówisz też, że masz zewnętrzną kartę dźwiękową to wepnij gitarę w wejście mikrofonowe na tej karcie. Sprawdź, może wtedy będzie lepiej.

I jeszcze jedna organizacyjna kwestia. Zamień Audacity na darmowy Reaper. Znacznie większe możliwości, mimo, że na początku może być trudniej. W Reaper możesz w czasie rzeczywistym odsłuchiwać nagrane ścieżki i jednocześnie sprawdzać jak na ten dźwięk wpływają wtyczki VST (np. equalizer, reverb, delay, no i konieczny do dobrego nagrania kompresor – najprościej mówiąc wyrównanie poziomu sygnału).

 

Mam nadzieję, że coś pomogłem.



#3

Piotrek.
  • Postów: 290
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Witaj fructus,

dzieki za odpowiedz.  Odnosnie z sprawdzaniem z metronomem to rozumiem, przeszukiwalem wiele tematow w internecie, i jeden z nich wlasnie tlumaczyl o tym,

stad tez z nagrywaniem nie powinno byc wiekszego problemu. 

Sprawdze "Asioall", myslalem ze ten sterownik jest tylko do fruity loops, a reapera chetnie sprawdze...  najlepiej bylo by mi potrzebne cos

co mialo by juz "bar'y" na sciezce nagrywania, i mozna by robic loopy np. z 2 lub 4 taktow. W audacity trzeba duzo klikac by wprowadzac w sumie proste zmiany w utworze.

 

Wracajac do karty dzwiekowej to jakis asus do 100zl z wejsciem liniowym, ktore jest tez na mikrofon (myslalem, ze beda dwa wejscia z osobna mic/linein)

 

a zewnetrzna karta dzwiekowa to: http://www.ebay.co.u...=item5d53ed75d4

 

Podlaczylem tez keyboard to komputera, nagrywalem perkusje i niestety temat sie skonczyl, bo z akustyka slysze dzwiek z pudla rezonansowego, zas klawisze maja odsluch z glosnikow opozniony i wytracaja mnie z rownowagi.  Pomyslalem przed chwila, ze wyjsciem bylo by miec rozdwojnik z keyboard'a, gdzie jedno wyjscie bylo by do komputera a drugie na sluchawki, i w sluchawkach nie bylo by opoznione, a w audacity zrobilbym to o czym wspomniales. Poza tym moglbym kupic effect lub piec z wyjsciem usb. Moje pomysly poza tym sie skonczyly, i na miejscu nie moge nic ogarnac.

Jedyne co zaowazylem w jednym z tematow to suwaki z dzwiekiem, ktore sa:  Panel sterowania /  dzwieki   w Karcie odsluch (playback) / Glosniki (speakers)   i tam jest srodkowa karta, ktora u mnie nazywa sie "levels", gdzie jest glowny suwak z dzwiekiem oraz ponizej powinny byc tez inne suwaki z aplikacjami (ten ktory tez jest przy zegarku, w dolnym prawym rogu) . Wlasnie u mnie nie ma tych suwakow, a karta ma swieze sterowniki... licze na to, ze to moglby miec zwiazek z opoznieniami,  bo to jedyna opcja ktorej nie sprawdzalem, w sumie...



#4

Panjuzek.
  • Postów: 2804
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Co do komputerów to ci nie pomogę. Analogowy jestem. I dlatego w tym wypadku proponowałbym rozgałęźnik. Taki jack z dwoma gniazdami. jedno gniazdo podłączyć do kompa a drugie do wzmacniacza.  Najlepiej zrobić to za efektem (skoro nagrywasz to zapewne stosujesz jakiś analogowy pogłos lub chorus)  Najlepszym rozwiązaniem jednak będzie zakup jakiegoś prostego miksera tym bardziej  iż piszesz coś o keyboardzie. W przypadku gitary nic nie pobije analogowego brzmienia. Jak nie wierzysz sprawdź najlepsze i najdroższe wzmacniacze. Lampa rządzi. 





#5

fructus.
  • Postów: 74
  • Tematów: 4
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Myślę, że kupowanie pieca po to, żeby nagrywać z niego poprzez wyjście line out, trochę mija się z celem. Równy efekt da nagranie instrumentu poprzez wejście bezpośrednio do karty dźwiękowej i do komputera. Czyli tak jak teraz kombinujesz. A potem w programie dodanie cyfrowo symulator wzmacniacza. Domyślnie są takie jako wtyczki VST w Reaper no i w wspomnianym przez ciebie FL studio. Jak już byś chciał koniecznie nagrywać za pomocą wzmacniacza, to należało by zbierać dźwięk z niego mikrofonem, tak najlepiej oddasz jego charakterystykę. Poza tym mikrofon zawsze można różnie ustawić, tak żeby zbierał więcej basu albo więcej wysokich tonów. Jak się oddali mikrofon od wzmacniacza to zbiera też akustykę pomieszczenia (czasami pożądany efekt, może dźwięk ciekawie przestrzenny się zrobić). Także z mikrofonem jest zawsze więcej możliwości. Już nie chcę mówić, czy lepszy by był mikrofon pojemnościowy czy dynamiczny. Albo może i nawet miej typowe rozwiązanie – wstęgowy. To już kwestia osobista co kto woli. Mikrofony pojemnościowe zbierają dźwięk dookoła a nie kierunkowo jak dynamiczne. Do instrumentów akustycznych często najlepiej sprawdzają się pojemnościówki. A np. do gitary elektrycznej już dynamiczne. Ale to nie jest wcale reguła.

 

 

Co do opóźnień, to przyszło mi jeszcze jedno do głowy. Upewnij się, że nagrywasz dźwięk na 16 bitach (a nie np. na 24) i z próbkowaniem 44100 Hz. Sprawdź zarówno w programie jakim nagrywasz jak masz to ustawione, i na samej karcie dźwiękowej.

 

 

A co do nagrywania, to nie bardzo rozumiem jaką masz koncepcje. Jak nie masz studia, to najlepiej nagrywać wszystkie instrumenty oddzielnie. Wtedy być może nawet odsłuch okaże się zbędny. W słuchawkach na uszach będziesz słyszał to do czego się dogrywasz a sam instrument będzie przecież słyszalny bezpośrednio.



#6

Piotrek.
  • Postów: 290
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Hey,

fructus, tak slyszalny jest akustyk, ale keyboard wylacza swoje wbudowane glosniki jak podlacze go linein.

 

W kazdym razie... temat sie chyba zakonczyl, bo sciagnalem asio4all.... probowalem tez zmienic "buffer" w samplach w komputerze,

ale jedyny jaki znalazlem to ten wlasnie w Reaper, w ustawieniach gdzie wyraznie pokazywalo jakie bedzie latency przy roznych ustawieniach, pozostalem

przy 8- 250, ktore w effekcie daje mi ok 45ms...

niestety w reaper nie przetestowalem bo cos mi nie nagrywalo, ale mniejsza o to bo to kwestia zaznajomienia sie z nowym softem...

 

A moja koncepcja?... kurcze... nagrywam na prawde amatorsko, ot tak lubie stworzyc sobie jakas progresje akordow, zagrac ja na dlugosc 1-3 minut,

potem dogrywac alternatywnie inne sciezki. Finalnie przewiduje stworzyc cos w rodzaju beatu do rapu, lub relaksujace melodie ktore mozna znalezc na youtube.

W reaper pasuje mi rozdzielenie na takty, tak bym mogl latwo korzystac z "kopiuj , wklej" opcji.

 

Odnosnie podlaczenia pieca do komputera... napisalem tak bo nie wiedzialem co innego juz moglbym zrobic aby dzialalo, 

przetestuje tez efekty do dzwieku w komputerze , w reaperze, bo bardzo spodobalo mi sie jak kolega ma w garage band na imacu.

Pozdrawiam,





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych