Skocz do zawartości


Zdjęcie

Odkryto "najstarsze dziecko świata"


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Prawie kompletny szkielet młodocianego osobnika australopiteka afarskiego odnalazł międzynarodowy zespół antropologów, działający w północno-wschodniej Etiopii.
Dołączona grafika
Szczątki znaleziono w Dikika w regionie Afaru, na południe od rzeki Awash - obszarze obfitującym w znaleziska antropologiczne z różnych okresów ewolucji naszych przodków. Odkrycia dokonała międzynarodowa grupa antropologów, kierowana przez Zeresenay'a Alemseged'a z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka w Lipsku.

Wyniki badań naukowców zostały opublikowane w ostatnim numerze magazynu "Nature".

Na znalezisko antropolodzy natknęli się już w 2000 roku jednak pięć kolejnych lat zajęło im żmudne odsłanianie szkieletu. Początkowo nic nie zapowiadało sensacji, ponieważ większa część skamieniałości była przykryta dużym blokiem piaskowca.

Dopiero pod koniec prac eksploracyjnych członkowie zespołu badawczego zorientowali się, że w ich rękach znajduje się wyjątkowe znalezisko - doskonale zachowany, prawie kompletny szkielet dziecka z gatunku Australopithecus afarensis sprzed ok. 3,3 mln lat. Są to tym samym pierwsze szczątki dziecięce z tego okresu ewolucji hominidów, jakie trafiły w ręce naukowców.

Szczątki przetrwały w formacji geologicznej, która prawdopodobnie trzy mln lat temu stanowiła piaszczyste dno odnogi rzecznej, uchodzącej do jeziora. Leniwy prąd oraz szybkie przykrycie dna przez kolejne warstwy osadów przyczyniły się do doskonałego stanu zachowania szkieletu. Brakuje jedynie miednicy, części kości kończyn i pleców.

Odsłonięty szkielet to skamieniałe zwłoki, prawdopodobnie dziewczynki. Zmarła ona nie później niż w trzecim roku życia. Analiza zachowanych kości kończyn potwierdziła dotychczasową teorię, mówiącą o wyprostowanej postawie australopiteków oraz ich chodzie dwunożnym. Wyjątkowo długie kości kończyn górnych oraz zakrzywione palce świadczą jednak o tym, że australopiteki zachowały zdolność do sprawnego poruszania się po gałęziach drzew.

Dotychczas najsłynniejszym okazem australopiteka afarskiego były szczątki tzw. Lucy. Odnaleziono je w 1974 roku w rejonie Hadaru, kilkanaście kilometrów na północ od Dikika. Lucy była do tej pory uważana za najbardziej kompletne znalezisko kostne z gatunku australopiteka afarskiego.
http://wiadomosci.on...39,16,item.html
  • 0



#2

Reko.
  • Postów: 155
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Smutne to. Po wielu latach życia, radości, smutków zostaje po nas tylko popiół...
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych