Skocz do zawartości
Zdjęcie

Syntaza atp - miniaturowy silnik w komórce.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

ThePrz.
  • Postów: 162
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Biologia i chemia kojarzą się nam przede wszystkim z związkami organicznymi i ich reakcjami. Jedak jest w błonie komórki element który funkcjonuje na zupełnie odmiennej zasadzie - jest to syntaza Atp.

 

Atp jest podstawowym związkiem chemicznym używanym jako paliwo komórki w prawie wszystkich jej działaniach - syntezie związków chemicznych, ruchu czy też przy podziale komórki.

Jego podstawowym źródłem jest glikoliza:

glukoza + 2 Pi + 2 ADP + 2 NAD+ → 2 cząsteczki pirogronianu + 2 ATP + 2 NADH + 2 H+ + 2 H2O

 

W skrócie - z jednej cząsteczki glukozy w wyniku ciągu reakcji chemicznych otrzymujemy 2 cząsteczki atp. Jednak syntaza atp jest w tym względzie odmienna:

15306_1.png

Jej budowa przypomina typowy silnik - mamy tu stojan, wirnik oraz część "mechaniczną" oznaczoną tu jako F0 - która ściskając cząsteczkę "zużytego" ADP z pirofosforanem tworzy jedną cząsteczkę ADP. (tworząc wysokoenergetyczne wiązanie które gromadzi energię).

 

Tak to wygląda szkicowo:

 

ATPsyn.gif

 

Źródłem energii dla silnika jest ruch protonów - przechodząc pod wpływem stężeń przez błonę komórki napędzają one "silnik" atpazy obracając wirnik:

181px-ATP-Synthase.svg.png

 

Podobieństwo do mechanicznego silnika wykorzystującego przepływ prądu do napędzania wału jest wprost uderzające, skomplikowanie samej syntazy oraz sposób w jaki mogła powstać w komórkach żywych organizmów jest z pewnością ciekawym i zagadkowym zagadnieniem.

 

Na koniec jeszcze filmik, dobrze obrazujący działanie syntazy:

 

Źródła:

http:/www.wikipedia.pl (obrazki)

http://szkolnictwo.pl/ (obrazki)

 

Opracowanie własne.


  • 1Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u