Skocz do zawartości
Ttegoroczna gala rozdania Złotych Szaraków odbędzie się w niedzielę 1. marca o godzinie 20:00. Zapraszamy!
Wymagany jest strój formalny, wieczorowy. W końcu użytkownik w krawacie jest mniej awanturujący się! :szczerb:

Zdjęcie

Tajemniczy posąg z Syberii

posąg szygirski Shigirsky Idol

 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1

pishor.

  sceptyczny zwolennik

 • Postów: 4740
 • Tematów: 275
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny


Naukowcy badają tajemniczy posąg z Syberii. Czy zakodowano na nim przesłanie dla współczesnego człowieka?

 

Odkryty w 1894 roku drewniany posąg jest dwa razy starszy niż egipskie piramidy i zawiera tajemnicze przesłanie. Jego sekrety mają przybliżyć naukowcy z Niemiec, którzy zostali poproszeni o zbadanie starożytnego idola - poinformował "Siberian Times" na swoich stronach internetowych. Naukowcy wierzą, że rzeźba zawiera zaszyfrowane przesłanie dla współczesnego człowieka.

 

posag%20szigirski%201.jpg

 

Ten starożytny przykład ludzkiej kreatywności został odkryty w XIX wieku w torfowisku na głębokości ok. czterech metrów w okolicach miasta Kirowgrad w południowej części pasma gór Ural. Znaleziony został w kilku częściach na terenie kopalni złota. Wywodzi się z okresu kultury szigirskiej.

Posąg ma wysokość niemal trzech metrów, choć badacze twierdzą, że pierwotnie miał ponad pięć metrów. Niestety nie wszystkie części udało się odnaleźć. Niektóre z nich uległy zniszczeniu, ale zostały uwiecznione na rysunkach. Naukowcy twierdzą, że statua liczy 9,5 tys. lat.

Obecnie znalezisko znajduje się w Muzeum Historii w Jekaterynburgu. Problemy finansowe nie pozwoliły niestety na dokładniejsze badanie posągu.

 

posag%20szigirski%202.jpg

 

- Badanie tego postumentu to jak spełnienie marzeń. W całej Europie nie ma takiego okazu - powiedział profesor Thomas Terberger. Jak na razie wiadomo, że rzeźba została wykonana z modrzewia, który liczy 159 lat.

 

Posąg szigirski ma siedem twarzy. Badacze wierzą, że ornamenty, którymi jest pokryty, zawierają zaszyfrowane przesłanie oraz wiedzę, którą ludzkość straciła. Z kolei - jak podaje "The Daily Mail" - rosyjscy eksperci twierdzą, że zakodowane informacje dotyczą stworzenia świata i że jest to przesłanie od starożytnych dla współczesnego człowieka.

 

Pracownicy muzeum, gdzie aktualnie znajduje się znalezisko, uważają, że posąg był pewnego rodzaju drogowskazem. Ornamenty odczytują oni jako detale tej starożytnej mapy. Linie proste i strzałki wskazywać mają drogę i ilość dni, które trzeba przeznaczyć, by dotrzeć do celu. Niektóre z nich mają wskazywać drogę wodną, inne ukształtowanie terenu.

 

Rezultaty badań niemieckich naukowców mają być znane pod koniec lutego, najdalej w marcu przyszłego roku.

 

 

źródło


 • 12#2

Persephone.
 • Postów: 60
 • Tematów: 3
 • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jestem bardzo ciekawa co mogli chcieć nam powiedzieć. Jednak bardziej prawdopodobnym jest, że albo nigdy tego nie odczytamy, albo będzie dla nas niezrozumiały. 9 tysięcy to totalna przepaść. Ciekawy artefakt.
 • 0

#3

kpiarz.
 • Postów: 1986
 • Tematów: 388
 • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

fn6bs4.jpg

fot. /domena publiczna/

 

Idol jest najstarszym drewnianym pomnikiem na świecie. Szacuje się, że został wybudowany około 9,5 tyś lat temu. Czyni go to dwukrotnie starszym niż piramidy w Egipcie. Zachował się dzięki tzw. naturalnej kapsule czasu - został odnaleziony w torfowisku w zachodniej części Syberii. Ekspert Swietłana Sawczenko, główny opiekun Idola, uważa że ryciny znajdujące się na nim są zakodowanymi informacjami od ludzi z epoki mezolitu - epoki kamienia i opowiadają o stworzeniu świata w sposób jaki oni go rozumieli. Niemieccy naukowcy są bliscy doprecyzowania daty tego dzieła z dokładnością do 5 lat. Wyniki tego datowania mogą być znane pod koniec lutego lub na początku marca 2015 r.

 

25psv35.jpg

fot. /domena publiczna/

 

Teraz naukowcy skupiają swoją pracę na lepszym zrozumieniu symboli i piktogramów na tym majestatycznym posągu z modrzewia. Jest on jednym z rosyjskich wielkich skarbów, znajduje się on pod specjalnym nadzorem w Muzeum Historii w Jekaterynburgu, gdzie pani Sawczenko jest jego stałym badaczem. Niemiecki historyk profesor Thomas Terberger powiedział "Nie ma innej takiej starożytnej rzeźby w całej Europie. Studiowanie tego bożka jest spełnieniem marzeń."

 

11ug31e.jpg

fot. /domena publiczna/

 

Profesor Michaił Zhilin, wiodący badacz z Rosyjskiej Akademii Nauk Instytutu Archeologii wyjaśnia - "Badamy Idola z uczuciem podziwu. To arcydzieło, niosące gigantyczną wartość emocjonalną i siłę. Jest to wyjatkowa rzeźba, nie ma innej takiej na świecie. Jest pokryta ornamentami, które są niczym innym niż zaszyfrowaną informacją." Profesor Michaił twierdzi, że dzięki rzeźbie można wyciągnąć wnioski na temat rozwoju ludzi, którzy stworzyli to arcydzieło. "Jest oczywistym, że elementy geometryczne na ornamencie miały jakieś znaczenie" - twierdzi Sawczenko i Zhilin wyjaśniając tajemnicze znaki. Trudność wynikające z interpretacją jest znaczenie tych symboli. Innymi słowy, mogą mieć one wiele znaczeń. Według etnografii linia prosta może oznaczać ziemię lub horyzont - granicę między ziemią a niebem, wodą a niebem czy pograniczem światów. Linie faliste lub zygzaki symbolizują elementy wody, węża, jaszczurki lub określają pewne granice. Ponadto zygzak symbolizuje ryzyko. Krzyż, romb, kwadrat czy koło przedstawiają ogień lub słońce i tak dalej.

 

2s922gw.jpg

fot. / domena publiczna

 

 Sawczenko i inni pracownicy muzeum postulowali, że wśród celów twórcy Idola było stworzenie mapy lub czegoś w rodzaju nawigatora. Linie proste i strzałki mają wskazywać sposób dotarcia do miejsca przeznaczenia, ilość dni potrzebną na podróż. Linie faliste mają oznaczać drogę wodną, linie proste oznaczają wąwozy, wzgórza jednak ta teoria nie została jeszcze do końca zbadana.

 

1z3xu9e.jpg

fot. /domena publiczna/

 

Autor Petr Zolin, powołując się na badania Sawczenko i Zhilin stwierdził - "Idol nie ma jednoznacznej interpretacji. Może być to "zdjęcie" duchów, które zamieszkiwały ludzki świat w czasach starożytnych. Pionowe umieszczenie figur prawdopodobnie odnosi się ich hierarchii." Inna interpretacja to: Umieszczenie rysunków z przodu i z tyłu Idola może wskazywać, że należą do różnych światów. Mogą przedstawiać mity o pochodzeniu człowieka i świata, pionowy układ obrazów może odzwierciedlać sekwencję zdarzeń. Ozdoby mogą być specjalnymi znakami oznaczającymi coś istotnego. Idol odzwierciedla to jak wyglądali ci ludzie - proste nosy i wysokie kości policzkowe.

 

2v2fn1i.jpg

fot. /domena publiczna

 

 Pierwsze wrażenie jakie się ma oglądając tę twarz, która ma otwarte usta to jej aztecki wygląd. Wnioski takie mogą płynąć dlatego, że część nosa i twarzy jest uszkodzona. Na całości znajduje się siedem twarzy, sześć jest dwuwymiarowa. "Jest jasne, że twarze razem z ornamentem tworzą oddzielne liczby" - mówi Sawczenko - "Te twarze (na rycinie zaznaczone na czerwono) łączą jedną część z drugą siódma twarz łączy obie strony i jest w czymś w rodzaju korony."

 

2pyuzo4.jpg

fot. /domena publiczna/

 

Niektórzy twierdzą, że na posągu umieszczone jest prymitywne pismo, które mogło być jednym z pierwszych na Ziemi. Ale co do tego nie ma zgody wśród naukowców.

 

ndn2f9.jpg

fot. /domena publiczna/

 

Pomnik zostało odnaleziony w styczniu 1890 roku w pobliżu Kirovogradu. Był ukryty pod warstwą czterech metrów torfu. Został znaleziony na terenie odkrywkowej kopalni złota. Jak do tej pory brak funduszy powodował braku prac nad tym obiektem. Dopiero teraz umożliwiono badanie wieku tego zabytku. Profesor Uwe Hoysner z Instytutu Archeologicznego w Berlinie powiedział - "Idol jest wyrzeźbiony z modrzewia, który jak można zauważyć badając jego pierścienie miał co najmniej 159 lat." Próbki użyte do badań wycięto w 1997 roku z miejsca skąd wyciągnięto posąg.

 

x5cz2u.jpg

fot. /domena publiczna/

 

Obecnie posąg ma 2.8 metra, wiadomo, że archeolog Vladimir Tolmachev posiadał więcej elementów, niestety część z nich zaginęła. Pozostały tylko rysunki. Dzięki nim ustalono, że posąg mógł mieć ponad 5 metrów wysokości. Niestety te brakujące części nie przetrwały rewolucii i wojny. Biorąc pod uwagę, że miał ponad 5 metrów to co zastanawia naukowców jak utrzymywał równowagę. Niektórzy sugerują, że nie został nigdy ustawiony do pionu i zawsze spoczywał na ziemi.

 

http://www.paranorma...yberyjski-posag

źródło: siberiantimes.com


Użytkownik kpiarz edytował ten post 07.03.2015 - 16:04

 • 6#4

pishor.

  sceptyczny zwolennik

 • Postów: 4740
 • Tematów: 275
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Było - było :D

Sam wrzucałem - o tu

Ale u Ciebie jest więcej fotek :D


 • 0#5

kpiarz.
 • Postów: 1986
 • Tematów: 388
 • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Proszę więc moda o połączenie tematów.

 

A z drugiej strony wyszukiwarka zawodzi, wstawiałam odpowiednie tagi i zero wyszukiwań.


 • 0#6

Zaciekawiony.
 • Postów: 7603
 • Tematów: 79
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nie macie wrażenia, że te wszystkie rozważania, to dorabianie niepotrzebnej ideologii? Zygzak jako starożytne pismo, mapa skarbu, przepowiednia dla ludzi przyszłości...


 • 0#7

Padael.

  Tauri

 • Postów: 1017
 • Tematów: 73
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dorabianie ideologii to zmora nie tylko archeologii a potem na wymyślonej bazie buduje się następne elementy, klasyczne zamki na piasku ale znalezisko ciekawe. 

Niektórzy interpretatorzy wiedzą lepiej niż twórcy posążka.

Przypomina mi to sytuację ze szkoły średniej kiedy zrobiłem interpretację swojego wiersza pisząc, że stworzył go wymyślony poeta, polonistka zarzuciła mi niewłaściwą interpretację.


Użytkownik Padael edytował ten post 07.03.2015 - 18:40

 • 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u