Skocz do zawartości
Zdjęcie

Kea - niesamowita papuga z Nowej Zelandii

Kea papugi Nowa Zelandia

 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1

pishor.

  sceptyczny zwolennik

 • Postów: 4740
 • Tematów: 275
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Właśnie oglądnąłem na Planete+  fantastyczny film dokumentalny Skrzydlaci geniusze z antypodów , którego głównym bohaterem była nowozelandzka papuga Kea.

 

Myślę, że bez problemów traficie na jego powtórkę, bo jego emisja rozpoczęła się dopiero kilka dni temu.

Polecam.

 

 

Krótkie streszczenie:

 

Najbardziej cwane i inteligentne ptaki na świecie potrafią kraść, kombinować i używać narzędzi. Jaki jest ich sekret?
Ptaki z gatunku nestor kea są jedynymi papugami na świecie żyjącymi w ośnieżonych, górskich rejonach. Są taksonem Nowej Zelandii. Kea są bardzo towarzyskie i niesamowicie inteligentne. Potrafią odkręcać butelki, zdemontować wycieraczkę w samochodzie i otworzyć plecak nieuważnego turysty.

 

Jako jedyne zwierzęta oprócz naczelnych bawią się na śniegu, lepiąc śnieżki i naśladując narciarzy. Z kolei w Nowej Kaledonii żyją wrony brodate, jedne z niewielu zwierząt, które nie dość, że nabyły umiejętność tworzenia narzędzi, to jeszcze potrafią ją przekazać innym osobnikom ich gatunku. Obserwacje ptaków pokazują, że potrafią one umieścić orzech przed samochodem stojącym na czerwonym świetle i poczekać aż ten przejedzie i go otworzy.

 

Wrony wykorzystując zielone światło dla pieszych bezpiecznie zabierały się do jedzenia. Jaki jest sekret inteligencji tych dwóch gatunków ptaków?

 

... i link do zwiastuna

 

 

Pomyślałem sobie, że warto wrzucić taki temat na forum, bo papugi Kea rzeczywiście wymiatają - stąd poniższy artykuł.

 

 

Niezwykła papuga z Nowej Zelandii - złodziej, wandal, geniusz...

 

Papugi od zawsze kojarzyły mi się z pięknie ubarwionymi ptakami żyjącymi w ciepłym klimacie. Byłam więc zupełnie zaskoczona, kiedy usłyszałam o papugach Kea, nazywanych też "papugami górskimi".


Kea nie oszałamia urodą ani pięknymi kolorami:


kea%201.jpg

 

... a jednak jest to ptak bardzo interesujący.

 

Co ją wyróżnia?
 

Po pierwsze - nietypowa dla papug odporność na niskie górskie temperatury.
 

Po drugie - niezwykła inteligencja i bezczelność.
 

Po trzecie - niestety - jej unikalność, ponieważ jest to gatunek zagrożony.
 

Papuga ta nie tylko nie należy do płochliwych ptaków, ale jest też niezwykle wszędobylska i odważna - gatunek znany jest z tego, że nie boi się nowych obiektów:

 

 

Jest to też ptak wyjątkowo ciekawski - bez pardonu "bada" swoim ostrym dziobem wszystkie interesującego go przedmioty, nie zważając zupełnie ani na czynione przez siebie szkody, ani stojących w pobliżu ludzi. Prawdopodobnie nie ma rzeczy, której ten ptak nie byłby w stanie zniszczyć.
 

Z tego powodu nie jest szczególnie lubiana przez mieszkańców Nowej Zelandii...

 

kea%202.jpg

 

kea%203.jpg

 


 

 

*  

 

*  

 


... ale za to bardzo lubią ją turyści, dla których jest jedną z lokalnych atrakcji.

 


kea%204.jpg

 

kea%205.jpg

 

kea%206.jpg

 


Z ciekawością przygląda się poczynaniom ludzi, podchodzi do nich bez obawy, daje się nawet karmić z ręki (jeśli macie wątpliwości, poszukajcie na youtube filmów z tymi papugami wrzucanych przez turystów). No i oczywiście - tak - zgadliście - bezczelnie okrada domki letniskowe i plecaki. W końcu kto pogardzi darmowym bufetem?

 

 

*  

 

 

 

*  

 


Bywa, że podstępny złodziejaszek nie ogranicza się do prowiantu, kradnąc też pieniądze :-) LINK 
 

Papugi te znane są też ze swojej niezwykłej inteligencji, która pozwala im na rozwiązywanie nawet skomplikowanych łamigłówek (szczególnie w celu zdobycia jedzenia) - co czyni jej towarzystwo jeszcze bardziej uciążliwym dla mieszkańców...
 

Jeśli nie jest to najinteligentniejsza z wszystkich papug, to z pewnością zalicza się do czołówki papuzich intelektualistów. Czyni to ją obiektem zainteresowania naukowców z całego świata - zdumionych pomyślunkiem tych zupełnie przecież dzikich ptaków. Niektóre z zadań które potrafią rozwiązać wymagają wyobraźni i inteligencji na poziomie ludzkiego dziecka:
 

tutaj w porównaniu z krukiem (chodzi o kruka z Nowej Kaledonii, równie inteligentnym ptaszyskiem - dopisek mój)

 


 

 

Problem z trzymaniem i rozmnażaniem tego zagrożonego gatunku w niewoli polega na tym, że są to ptaki tak inteligentne, iż trzymane w niewoli bardzo szybko nudzą się i frustrują brakiem wystarczającej ilości stymulacji - ale o tym za chwilę.
 

Warto też dodać, że Kea to również sprawny drapieżnik, wykorzystujący swoja inteligencję do polowania na pisklęta innych gatunków ptaków - potrafi atakować nawet... owce.
 

A sednem tego znaleziska jest - po stosownym wstępie - ten ciekawy film z Davidem Attenborough w roli narratora - w którym sporo jest ciekawostek na temat inteligencji tych ptaków, która czasem naprawdę zadziwia:
 

( zwróćcie uwagę z jaką śmiałością odnoszą się te dzikie ptaki wobec ekipy filmowej BBC - widać to w kilku scenach. A jeśli przysłuchacie się dźwiękom jakie wydają papugi Kea - ich nazwa przestanie być dla was zagadką... )

 


 


żródło  

 

*  artykuł uzupełniłem kilkoma filmikami znalezionymi na YouTube


 • 8#2

kpiarz.
 • Postów: 1986
 • Tematów: 388
 • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Oprócz dużej inteligencji, kea charakteryzują sie mało spotykaną w świecie papug, drapieżnością. Ich ulubionymi ofiarami są owce. Kea wskakuje na grzbiet wybranej owcy, mocnym dziobem przebija skórę i zaczyna się pożywiać. Oczywiście, hodowcy owiec nie są zachwyceni ich obecnością w pobliżu swych stad, ale że wszystkie szkody są pokrywane przez rząd, papugi te mogą się czuć bezpiecznie.

 

Filmik pokazujący atak kei na owcę :

 

http://www.nhnz.tv/v...log/progID/169/


 • 5#3

Palemka.
 • Postów: 2
 • Tematów: 0
 • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Dodam, że papugi Kea można zobaczyć w warszawskim ZOO. Mają zapewniane klocki i różne inne zabawki, bo łatwo się nudzą :) Miałam przyjemność opiekować się nimi przez jakiś czas. Przy sprzątaniu wybiegu trzeba było mieć oczy dookoła głowy, albo najlepiej drugą osobę do pomocy. Kea potrafiły się skradać za plecami, byle tylko przewrócić wiadro, niestety już wypełnione nieczystościami. Podwójnie trzeba było też uważać na drzwi, koniecznie zamykać za sobą plus pilnować, żeby nie kombinowały przy nich, bo i tak dałyby radę otworzyć. No i w zasadzie każda czynność była utrudniona, bo ciężko się cokolwiek robi z keą na grabiach, wiadrze itd. Osobiście nie jestem fanką ptaków, trochę się nawet ich boję, ale te papugi naprawdę mają w sobie coś niezwykłego. Potrafiły działać zespołowo, żeby osiągnąć swój cel i rzeczywiście od razu widać, jak bardzo są inteligentne.
 • 4Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u