Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jak uniknąć oszustwa?


  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1

Eury.

    Researcher

  • Postów: 3467
  • Tematów: 975
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 108
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jak uniknąć oszustwa?
Czyli jak powstają fałszywe zdjęcia duchów - poradnik



Ten poradnik ma na celu ukazanie jak łatwo jest stworzyć zdjęcie ducha, stosując proste sztuczki bądź efekty. Przy ocenie "prawdziwych" zdjęć, warto brać pod uwagę informacje tutaj zawarte i wiedzieć jakich sztuczek mogą używać oszuści.



1. Efekty specjalne - zwykła linia


Poniższe zdjęcie zostało zmodyfikowane w programie graficznym. Autor dorysował zwykłą linię a następnie dodał efekt "glow" czyli świecenie.

Dołączona grafika




2. Spray do nosa - prosta sztuczka na Orby

Autor posłużył się sprayem do nosa/gardła, który został rozpylony przed optyką aparatu. Prosta sztuczka, efekt dość dobry.

Dołączona grafika

Dołączona grafika




3. Zabrudzenia optyki

Plama lub wilgoć na soczewkach aparatu może dać taki oto efekt "ducha" na zdjęciu

Dołączona grafika




4. Celofan czyni cuda

Kawałek folii celofanowej umieszczony przed soczewką aparatu w momencie wykonywania zdjęcia z flashem może produkować takie oto efekty świecącego ducha.

Dołączona grafika

Dołączona grafika




5. Uwaga na włosy

Włosy bardzo często odpowiadają za przedziwne artefakty na zdjęciach. Tutaj ekstrymalny przykład wykorzystania pęku włosów, imitujący wiele poruszających się orbów.

Dołączona grafika


I pojedynczego włosa. Inne podobne efekty może dawać nić pajęczyny.

Dołączona grafika




6. Nici, sznurki

Prosty, ale zadziwiający efekt daje nić przewieszona przed optyką aparatu. Tutaj zielona nić mająca symulować manifestację typu vortex, lub ruchomego orba.

Dołączona grafika




7. Dym, papierosy i gorąca kawa

Dym jest najprostszym "materiałem", z którego można wyczarować manifestację typu mist/ecto-mist. Najlepszy jest dym papierosowy, ewentualnie parująca woda. Oto efekty przy zastosowaniu dymu tytoniowego.

Dołączona grafika




8. Zabawy z migawką

Na poniższym zdjęciu czas migawki został wydłużony. Przemieszczające się przed aparatem obiekty zostają rozmyte a efekt jest widoczny poniżej.

Dołączona grafika




9. Uwaga na pasek aparatu

To najczęściej popełniany błąd widoczny na zdjęciu. Pasek aparatu, często przypadkowo znajduje się w kadrze i potrafi stworzyć imitację ducha typu vortex.

Dołączona grafika




10. Nie wszystko duch co się błyszczy

Czasem umysł płata figle, pewne kształty przybierają formy twarzy, dłoni, czy też całych postaci. Najprostszy przykład jest widoczny poniżej:

Dołączona grafika


Podczas gdy na pierwszy rzut oka może wydawać się, że mamy tu do czynienia z duchem, tak naprawdę jest to tylko nagrobek tyle, że uchwycony z innego kąta.

Dołączona grafika




Jak widać, o manipulację nie trudno. Jeśli dodamy do tego obróbkę zdjęć w programie graficznym, można stworzyć naprawdę "dobre zdjęcie ducha". Jednak czy o to właśnie chodzi? Ciężko rzetelnie ocenić większość obserwacji i zdjęć duchów, co nie zmienia faktu, że takie obserwacje są, były i będą. Przez pryzmat łatwości tworzenia takich zdjęć nie można odbierać choć kropli zrozumienia dla autorów prawdziwych fotografii - oni tego oczekują. Bądźmy otwarci, a kiedy trzeba krytyczni :)



by Eurycide
www.paranormalne.pl
przykłady efektów i zdjęcia pochodzą ze strony http://www.ghoststudy.com
  • 1



#2

Szada.
  • Postów: 486
  • Tematów: 25
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 1
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Bardzo potrzebny temat:)

dziękuje za jego napisanie:)
  • 0

#3

_Silent_.
  • Postów: 827
  • Tematów: 18
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Szada już pewnie uploadowała 100 zdjęć orbów, a tu taki lipton :P
  • 0

#4

Picu.
  • Postów: 91
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

dobrze wiedzieć!moim zdaniem to tak około 15% zdjęć duchów które widziałem,były dość prawdziwe.
  • 0

#5

Luck K.
  • Postów: 50
  • Tematów: 4
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

ja słyszałem że dużo jest takich podrabiaczy... nawet jednego znam... :D A podobno najciężej jest podrobić te stare zdjęcia :)
  • 0

#6

KocicaXX.
  • Postów: 8
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Niezły był efekt zaparowanej soczewki :D JA TEZ TAK CHCE!
  • 0

#7

Piotrek.
  • Postów: 290
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

JEST JESZCZE JEDEN EFEKT!!! przypadkowo go zrobiłem ale niemam w kompie zdjęcia. Chodzi o to by zrobić zdjęcie w domu przez okno na zewnątrz tak by się wydawało ,że zdjęcie było robione na dworze.
Do tego trzeba mieć czystą szybę :) oraz flash i mamy super ducha :) oczywiście niejestem z tych
lamusów ,którzy wysyłają zdjęcia i robią sobie głupie jaja.
  • 0

#8

Maxxxo.
  • Postów: 61
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Świetny wątek! W końcu ktoś zajął się fotograficznymi oszustwami, choć nie wszystkie zostały omówione. tak czy inaczej dlatego nasz portal jest najlepszy :>
  • 0

#9

Wishmaster.
  • Postów: 17
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

faktycznie bardzo przydatny temat
bardziej wiarygodne byloby krecenie filmików ;)
  • 0

#10

.:p!nkola:..
  • Postów: 66
  • Tematów: 14
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

hmm nie powiedziałabym że to fejki, dopóki tego nie zobaczyłam :P dzieki za oświecenie^^
  • 0

#11

Biscquit.
  • Postów: 69
  • Tematów: 2
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja Nieszczególna
Reputacja

Napisano

No a ciekawe co będzie, jak kiedyś taki 'oszust' sfotografuje prawdziwego ducha.. :]
  • 0

#12

Amnezja.
  • Postów: 99
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Artykul przydatny i ladnie wykonany.. a co do tych podrabiaczy, to uwazam ze 90%+ zdjec/filmow ktore kraza w sieci sa podrobione.. :ufo:
  • 0

#13

Nismo.
  • Postów: 27
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ciekawy artykuł, lecz technik jest jeszcze wiele. Przestroga dla przewrażliwionych, na duchy (ja ;) ).
  • 0

#14

SilverBlue.
  • Postów: 26
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Hehe, najlepsze to z włosami :D ! Nie wiedziałam, że tak się da.
Przypuszczam, że 3/4 zdjęć duchów jest nieprawdziwa. Sama trochę bawię się photoshop'em w obrabianie zdjęć. Technik jest cała masa...
  • 0

#15

shar0nie.
  • Postów: 384
  • Tematów: 4
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

ale istnieje jeszcze dużo innych metod robienia zdjęć duchów, nie tylko jak te które mogą się zdarzyc przez przypadek (aparat nam się zatrzęsie , pasek wpadnie) w programach typu photo filtre, psp mozemy zrobic inne bardziej wiarygodne rzeczy, i co w tedy jak je odrozniac? :)
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych