Skocz do zawartości


Zdjęcie

Folk, etno, zielona fala...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wiele zespołów spod znaku różnie rozumianej muzyki folkowej, etnicznej czy też będącej pewnym pomieszaniem stylów "muzyki zielonej fali", podoba mi się z różnych przyczyn. Myślę że dobrze by było je omówić w jednym temacie.

 

Na początek nowe odkrycie - polski zespól tak dziwny i egzotyczny, że aż fascynujący.

Warsaw Gamelan Group to jedyny polski zespół grający tradycyjną muzykę jawajską Gamelan. Jest to muzyka o dziwnej dla europejczyka skali tonalnej, wykorzystująca głownie wiele odmian gongów i bębnów, często będąca tłem dla teatralnych tańców.

Członkowie zespołu grają na oryginalnych instrumentach sprowadzonych z Jawy. Tu mały przykład koncertu:

 





#2

Mr. Saturday.
  • Postów: 147
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Też słucham sporo folku, ale raczej nie ten etos. Więc ode mnie takie coś: 

 

 

Ewentualnie (bardziej zbliżone azjatyckim brzmieniom):

 



#3

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ciekawe. Dakhę Brakhę już znam.

 

A teraz coś bardziej lokalnego - Caci Vorba, zespół grający muzykę cygańską i bałkańską. Są to albo na nowo zinterpretowane klasyczne pieśni z różnych krajów europy, albo pieśni inspirowane grane do jakiejś klasycznej melodii. Zespół co ciekawe pochodzi z Lublina, przy czym żaden z jego członków nie jest Romem. Ich debiutancka płyta "Prawdziwa mowa" miała reedycję "True speach" w niemieckim wydawnictwie Oriente Musik. Na tyle się spodobała, że płyta znalazła się w rankingi dziesięciu najlepszych albumów World Music za rok 2010. Zespół koncertuje dużo za granicą, w kraju jest nie zbyt dobrze znany.

Wideoklip do piosenki Te aştept neica de-o lună będącej połączeniem dwóch rumuńskich pieści - żałobnej (tekst i pierwsza częsć) i radosnej (melodia drugiej części)

 

Ich druga płyta Tajno Biav (tajny ślub)

najbardziej podobają mi się utwory 13:36, 32:34, 35:39 i ostatni.







Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych