Skocz do zawartości
Ciągle trwa jeszcze głosowanie w kolejnej edycji Złotych Szaraków! Kliknij tutaj i zagłosuj w tej jakże prestiżowej imprezie!


Zdjęcie

Nagrody Anty-Nobla


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1

Jarecki.
 • Postów: 4085
 • Tematów: 426
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dlaczego dzięcioła nie boli głowa, nietypowe metody leczenia czkawki za pomocą masażu pewnej części ciała, rozważania nad apetytem komarów na ser i żuków na łajno - to tematy, których zgłębianiu poświęcili się laureaci tegorocznych nagród Anty-Nobla.

Uroczystość odbyła się w czwartkowy wieczór na prestiżowym Uniwersytecie Harvarda z udziałem "prawdziwych" noblistów. Jury nagrody Ig Nobel (po angielsku wymawia się "ignoble", czyli niegodny) przyznaje je osobom, które dokonały czegoś "zmuszającego ludzi najpierw do śmiechu, a potem do myślenia", za odkrycia, które "nie mogą lub nie powinny być powtarzane".

Pokojowego Ig Nobla przyznano Howardowi Stapletonowi z Merthyr Tydfil w Walii, wynalazcy elektromechanicznego odstraszacza nastolatków. Urządzenie wytwarza denerwujący nastolatków dźwięk, zbyt wysoki, by słyszeli do dorośli. Niestety, technologia ta pozwoliła później opracować młodzieżowe dzwonki do telefonów, których nie słyszą nauczyciele. Choroba członka rodziny nie pozwoliła laureatowi odebrać nagrody osobiście.

Przeraźliwe dźwięki przyniosły sławę również nagrodzonym w dziedzinie akustyki Randolphowi Blake z Vanderbilt University, Jamesowi Hillenbrandowi z Western Michigan University i D. Lynnowi Halpernowi z samego Harvardu. Wszyscy trzej dociekali, dlaczego tak nie lubimy, gdy ktoś drapie paznokciami tablicę. Halpern i Blake przybyli odebrać nagrodę.

Medyczny Ig Nobel przypadł Francisowi M. Fesmire z University of Tennessee za opublikowany na łamach "Emergency Medicine" (z 8 sierpnia 1988) opis przypadku: "Zakończenie uporczywej czkawki dzięki masowaniu odbytu palcem". Pionierska praca Fesmire'a zainspirowała Majeda Odeha, Harry'ego Bassana i Arie Olivena z izraelskiego centrum medycznego Bnai Zion w Hajfie do opublikowania w dwa lata później opisu podobnego przypadku - pod takim samym tytułem, ale w piśmie "Journal of Internal Medicine". Odeh i Oliven pogłębili swoje rozważania w roku 1993, na łamach "Archives of Olaryngology-Head and Neck Surgery". Francis Fesmire przybył odebrać nagrodę.

W dziedzinie fizyki nagrodzono Basile'a Audoly i Sebastiena Neukircha z Universite Pierre et Marie Curie w Paryżu - za opublikowane na łamach "Physical Review Letters" (26 sierpnia 2005) dociekania, dlaczego podczas zginania suchego spaghetti zwykle łamie się ono na kilka kawałków, zamiast pękać w połowie. Obaj autorzy przybyli na uroczystość.

Choć Hiszpania nie słynie z serów, to właśnie tamtejsi naukowcy walnie przyczynili się do rozwoju serowarstwa, otrzymując Ig Nobla w dziedzinie chemii. Antonio Mulet, Jose Javier Benedito i Jose Bon z uniwersytetu w Walencji oraz Carmen Rossello z uniwersytetu w Palma de Mallorca badali "wpływ temperatury na prędkość rozchodzenia się ultradźwięków w serze cheddar" (Journal of Food Science, nr 6/1999). Autorzy przysłali wystąpienie na taśmie wideo.

Podobnie jak w przypadku prawdziwego Nobla, tegoroczna nagroda w dziedzinie biologii ma wiele wspólnego z nagrodą z chemii. Bart Knols oraz Ruurd de Jong z uniwersytetu w Wageningen (Holandia) wykazali, że zapach sera limburskiego przyciąga roznoszące malarię komary równie skutecznie, jak zapach ludzkich stóp. By to wykazać, obserwowano zachowanie samic komarów Anopheles gambiae oraz elektrofizjologiczne reakcje ich mózgów. Nagrodę przyjął Bart Knols.

W dziedzinie literatury Ig Nobla odebrał Daniel Oppenheimer z Princeton University - za raport o nadużywaniu długich słów (Applied Cognitive Psychology, 2 marca 2006). Według Oppenheimera im bardziej zawiły styl i niezrozumiałe słownictwo (a także im mniej czytelna czcionka), tym mniej inteligentny wydaje się czytelnikowi autor.

Wobec rosnącej popularności fotografii cyfrowej nie sposób przecenić pracy australijskich naukowców Nica Svernsona oraz Piersa Barnesa, którzy obliczyli, ile zdjęć trzeba zrobić, aby mieć niemal absolutną pewność, że nikt na zdjęciu grupowym nie ma zamkniętych oczu. W dobrym oświetleniu dla grup poniżej 20 osób trzeba liczbę portretowanych podzielić przez trzy, w złym - przez dwa. Niestety, w grupach powyżej 50 osób niemal zawsze ktoś właśnie mruga. Autorzy odebrali Ig Nobla w dziedzinie matematyki

Natomiast Ig Nobla z dietetyki zdobyli Wasmia Al-Houty oraz Faten Al-Mussalam z Kuwejtu - za badania nad tym, jakiego rodzaju łajno najbardziej smakuje miejscowym żukom (Scarabaeus cristatus). Soczysty koński nawóz wydaje im się smaczniejszy niż owczy, a tym bardziej wielbłądzi. Tylko w ostateczności żuki sięgają po odchody psów lub lisów. Faten Al-Mussalam odebrał nagrodę osobiście.

Ból głowy to jedna z najczęstszych dolegliwości, zatruwająca życie milionów. Ig Nobla w dziedzinie ornitologii przyznano za próbę wyjaśnienia, dlaczego bóle głowy nie trapią narażonych na wstrząsy i hałas dzięciołów. Nagrodę odebrał Ivan R. Schwab z University of California w Davis. Niestety, drugiemu autorowi- Philipowi R. A. Mayowi z University of California w Los Angeles zaszczyt przypadł pośmiertnie.

Jak dotąd jedynym polskim laureatem Ig Nobla (z roku 2001) jest ekonomista - Wojciech Kopczuk (University of British Columbia). Wraz z Joelem Slemrodem (University of Michigan Business School) odkrył statystyczny związek pomiędzy śmiertelnością a zobowiązaniami wobec fiskusa. Ludzie są w stanie "przesunąć" termin swego zgonu, jeśli mają nadzieję, że na skutek zmian legislacyjnych wypadnie im zapłacić niższe podatki.

Istnieje wiele opinii na temat tego, czym są Ig Noble. W każdym razie sami laureaci nie uważają ich za nagrody honorujące najgłupsze dokonania naukowe, a wielu z nich na własny koszt przybywa na uroczystość i bierze udział we wspólnej zabawie. Licznie przybywają na imprezę także "prawdziwi" nobliści, którzy wręczają nagrody "ignoblistom" oraz biorą udział w uroczystościach.

W programie przewidziano m.in. wykłady metodą 24/7 - wykładowca ma 24 sekundy na przedstawienie swojego tematu, po czym powinien streścić całość w 7 zrozumiałych dla wszystkich słowach. W tym roku z wykładem pojawił się m.in. wybitny matematyk Benoit Mandelbrot oraz dwaj nobliści. Przedstawiono również "naukową" mini-operę pod tytułem "Inercja napędza świat".
http://hotnews.pl/artnauka-420.html
 • 1#2

Pit.

  pies Darwina

 • Postów: 1033
 • Tematów: 28
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 2
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

REKLAMA Czytaj dalej

Drobna wpadka, przy kopiowaniu należy takie rzeczy usuwać. Tekst ciekawy i śmieszny. Wydaje mi się, że teraz te odkrycia są niedoceniane, ale może kiedyś w przyszłości uratują rodzaj ludzki?? :rotfl:

[ Dodano: 2006-10-06, 18:28 ]
BTW:
Ig Noble 2004
Nagrody przyznano już po raz 14 na kilka dni przed ogłoszeniem nazwisk laureatów "poważnych" nagród Nobla.

Uroczystość odbyła się w czwartek na prestiżowym Uniwersytecie Harvarda. Jury nagrody Ig Nobel (po angielsku wymawia się "ignoble", czyli niegodny) przyznaje je osobom, które dokonały czegoś "zmuszającego ludzi najpierw do śmiechu, a potem do myślenia", za odkrycia, które "nie mogą lub nie powinny być powtarzane".

Pokojową nagrodę Ig Nobla otrzymał Japończyk Daisuke Inoue, wynalazca karaoke, za "stworzenie całkowicie nowego sposobu wzajemnego krzewienia tolerancji".

Medycznego Ig Nobla dostali bezkonkurencyjni w tej dziedzinie Amerykanie. Steven Stack z Wayne State University w Detroit i James Gundlach (Auburn University, Alabama) już w roku 1992 opublikowali pionierski raport "Wpływ muzyki country na samobójstwa". W miastach, gdzie radio nadaje szczególnie dużo tego rodzaju muzyki, niepokojąco zwiększa się liczba samobójstw wśród białej ludności (czarni Amerykanie nie słuchają country). Prawdopodobnie ma to związek z depresyjną tematyką utworów - alkoholizmem, utratą pracy i rozpadem więzi międzyludzkich. Autorzy publikacji proponują puszczanie piosenek country od tyłu.

Wśród fizyków podziw wywołała tegoroczna praca Ramesha Balasubramaniama (University of Ottawa) i Michaela Turveya (University of Connecticut i Yale University). Badali oni dynamikę zabawy hula-hoop.

W dziedzinie zdrowia publicznego nagrodzono Jillian Clarke (obecnie jest studentką Howard University w Waszyngtonie). Zbadała naukowo słuszność reguły, według której żywność podniesioną z podłogi można spożywać bezpiecznie, jeśli nie leżała tam dłużej niż pięć sekund. Gdy żelki i ciągutki upadały na specjalnie zabrudzoną bakteriami Escherichia coli podłogę, ulegały skażeniu w czasie krótszym niż pięć sekund (dlatego nie należy podnosić jedzenia w publicznych toaletach). Natomiast próby polowe na podłodze University of Illinois nie wykazały śladów bakterii - najwyraźniej tamtejsze budynki są tak czyste.

Za warte nagrodzenia dokonanie w dziedzinie biologii uznano międzynarodowe badania Kanadyjczyków Bena Wilsona (University of British Columbia) i Lawrence’a Dilla (Simon Fraser University), Szkota Roberta Batty’ego (Scottish Association for Marine Science), Duńczyka Magnusa Whalberga (Uniwersytet w Aarhus i Szweda Hakana Westerberga (Sweden’s National Board of Fisheries) nad tajemnym językiem śledzi (Clupea harengus). Te smaczne ryby porozumiewają się za pomocą dźwięków, towarzyszących wypuszczaniu pęcherzyków gazu z odbytu. Jak powiedział podczas uroczystości Larry Dill, także młodzi chłopcy znają ten sposób komunikacji od tysiącleci.

Kto uważa, że wielkie korporacje niewiele wnoszą do skarbca ludzkiej wiedzy, powinien zwrócić uwagę na wysiłek brytyjskiej filii Coca-Cola Company. Dzięki trudnemu i kosztownemu procesowi technologicznemu udało się przekształcić wodę z kranu w butelkowaną wodę o egzotycznej nazwie Dasani. "Nie potrafię bez niej żyć" - głosiło hasło reklamowe. To jedno z najbardziej imponujących dokonań w dziedzinie chemii od wesela w Kanie Galilejskiej. Niestety, wodę wycofano z rynku z powodu jakichś rakotwórczych zanieczyszczeń. Niemniej przyznano nagrodę w dziedzinie chemii.

W dziedzinie inżynierii wiele osiągnął Donald J. Smith i jego nieżyjący już ojciec Frank Smith z Orlando na Florydzie. Opatentowali oni metodę ułatwiającą łysiejącym mężczyznom zaczesywanie braków owłosienia.

Z dziedziny literatury nagrodzono ocalenie historycznego dorobku nudystów The American Nudist Research Library of Kissimmee na Florydzie, dzięki czemu "każdy może go zobaczyć".

Także Watykan zasłużył się dla nauki - w tym przypadku ekonomii - pioniersko wykorzystując ideę outsourcingu (zastępstwa). Okazało się, że taniej jest przenieść modlitwy i msze do Indii (mieszkańcy krajów Zachodu zamawiają je u miejscowych księży).

Zdumiewającego odkrycia w dziedzinie psychologii dokonali Daniel Simons (University of Illinois at Urbana-Champaign) i Christopher Chabris (Harvard University). Jeśli ludzie skupiają uwagę na jakimś elemencie rzeczywistości, mogą nie zauważyć bardzo dziwnych rzeczy. Gdy ochotnikom prezentowano na wideo mecz koszykówki i proszono o notowanie podań, mało kto zauważał kręcącego się po boisku człowieka w kostiumie goryla. Co ciekawe, goryla który wszedł na scenę podczas wręczania nagród zauważyli wszyscy obecni.

Jak dotąd jedynym polskim laureatem Ig Nobla (z roku 2001) jest ekonomista - Wojciech Kopczuk (University of British Columbia). Wraz z Joelem Slemrodem (University of Michigan Business School) odkrył statystyczny związek pomiędzy śmiertelnością a zobowiązaniami wobec fiskusa. Ludzie są w stanie "przesunąć" termin swego zgonu, jeśli mają nadzieję, że na skutek zmian legislacyjnych wypadnie im zapłacić niższe podatki.

Istnieje wiele opinii na temat tego, czym są Ig Noble. W każdym razie sami laureaci nie uważają ich za nagrody honorujące najgłupsze dokonania naukowe, a wielu z nich przybywa na uroczystość i bierze udział we wspólnej zabawie. W tym roku ceremonię uświetniła "Dietetyczna Opera" wg dra Atkinsa.

Znaleziono na: www.joemonster.org
 • 0#3

Eury.

  Researcher

 • Postów: 3467
 • Tematów: 975
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 108
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

badali "wpływ temperatury na prędkość rozchodzenia się ultradźwięków w serze cheddar"


Te smaczne ryby porozumiewają się za pomocą dźwięków, towarzyszących wypuszczaniu pęcherzyków gazu z odbytu


Te mnie rozwaliły :D zresztą wszystkie są super. 5 gwiazdek dla was :D
 • 0#4

Cierń.
 • Postów: 161
 • Tematów: 7
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

M<nie najbardziej rozwaliło pozbycie się czkawki poprzez masaż odbytu :P
 • 0

#5

Apophis_.
 • Postów: 637
 • Tematów: 36
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Może ja bym też zaczął badać jakieś ciekawe zjawiska, w końcu mam ok. 50 takich dzikich pomysłów dziennie - może zdobędę kiedyś takiego Anty-Nobla :-D
 • 0

#6

Cote-d'Or.
 • Postów: 614
 • Tematów: 16
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nierozumiem dlaczego głupie przecież to badania naukowe jak każde inne.
 • 0

#7

pandemia.
 • Postów: 440
 • Tematów: 21
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Cokolwiek by nie powiedzieć... nauka nie stoi w miejscu. :-D :lol : :wow:
 • 0

#8

mimi.
 • Postów: 163
 • Tematów: 27
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nierozumiem dlaczego głupie przecież to badania naukowe jak każde inne.

Ja też nie wiem co w tym jest inne
Gdyby wynalazł że masuje się np. łokieć to dostał by nobla.
Anty-noble powinny być raczej za... na przykładzie:
Pan K. wynalazł metal lżejszy i trwalszy niż żelazo ale po badaniach okazało się że to znany sybstancja chemiczna i wcale nie lżejsza i twarlsza. Wcześniej rozgłosił to w mediach, ale się skompromitował i za to dostałanty anty-nobla
Jednak to jest trochę bezsensu... ...chociaż więcej ludzi może się pochwlić że dostało nobla :lol :
 • 0Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u