Skocz do zawartości
Zdjęcie

Ludzie homary


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

Simba.

    Simbarosa

  • Postów: 431
  • Tematów: 290
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 51
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ektrodaktylia to defekt genetyczny, który charakteryzuje się brakiem lub niepełnym rozwojem palców kończyn : może być mniej palców lub kilka palców może być „przyspawanych” razem. Najbardziej znaną formą ektodaktylii  jest  brak trzeciego promienia palców z głębokim rozszczepem sięgającym wysokości nadgarstka. Dziś można temu zaradzić dzięki operacji plastycznej w ciągu pierwszego roku życia.

 

2vwikiu.jpg    16h2iky.jpg

 

Prawdopodobnie pierwszym opisanym „dzieckiem homarem” był chłopiec Fred Wilson, który miał zdeformowane dłonie i stopy.  Urodził się w 1866 roku w Bostonie w Massachusetts , niestety nie ma zbyt wiele informacji o nim oprócz kilku wyblakłych zdjęć.

 

28r1tw2.jpg   alovhk.jpg   np5ch3.jpg

 

W 1805 roku w Pittsburghu  urodził się Grady Stiles Jr  chłopiec  homar. W jego rodzinie od wielu pokoleń występowała ektodaktylia. Rodzice :  Elisha i Grady Stiles już występowali w cyrku, kiedy chłopiec  się urodził.

 

Wada rozwojowa małego Grady była dość dramatyczna : chłopiec nie mógł chodzić więc zaczął używać rąk i kolan.  Dwukrotnie był żonaty, miał czworo dzieci, wśród których dwoje cierpiało na ektodaktylię.  Wszyscy troje występowali w cyrku jako „rodzina homara” i odnosili wielkie sukcesy.

 

2h84j9d.jpg   f13k4.jpg   4fx5k4.jpg

 

Czas mijał i ich występy w Ameryce były bardzo popularne. Ale w domu nie było już tak jak na scenie.  Grady był człowiekiem wybuchowym i nadużywał alkoholu, Wykorzystywał swoją wrodzoną siłę by bić żonę i dzieci. W 1978 roku nadeszło najgorsze.

 

Noc przed ślubem jego starszej córki Donny, Grady strzela do jej narzeczonego ( którego nie akceptował ) i go zabija.

 

j9wr2g.jpg   2z7n906.jpg

 

Proces był wydarzeniem medialnym, Grady publicznie przyznał się do morderstwa, ale nie żałował popełnionego czynu. W sądzie użył swojej niepełnosprawności jako obrony. Sąd uznał, że nie ma cel więziennych przystosowanych do jego niepełnosprawności, jednak skazał go na piętnaście lat aresztu domowego pod nadzorem. Wrócił do domu i znowu zaczął się koszmar. Czując się wygranym i niezwyciężonym wzrosła w nim jeszcze większa agresja. „ Już raz zabiłem i nie poniosłem konsekwencji, mogę zrobić to jeszcze raz”  było jego najczęstszym powiedzeniem.

 

Pewnego listopadowego dnia 1993 roku rodzina stwierdziła, że ma już dość takiego życia i wynajęła płatnego zabójcę. Mężczyzna oddał trzy strzały w głowę Gradiego, kiedy ten oglądał telewizję.

 

Na pomysł zabójstwa wpadła jego żona Maria, która w momencie aresztowania  powiedziała, że czuje wielką ulgę, bo jej rodzina jest już bezpieczna. „ Grady zabiłby nas wszystkich”. Skazano ją na 12 lat więzienia.

 

Ich córka Cathy wyszła za mąż i ma córkę Misty, która też posiada defekt kończyn. Rozpoczęła karierę aktorską, wystąpiła w programach : Big Fish Tima Butrona, Siostry Braiana De Palmy i w epizodzie Carnivale w serialu HBO.

 

2moqzkm.jpg   nb599c.jpg

 

Grady  III, syn Marii i Gradiego ożenił się, ale jego córka urodziła się zdrowa.

 

Syndrom „ człowieka homara” jest bardzo rzadki i spotyka się jeden na 90.000 przypadków. Jednak wśród grupy etnicznej Vadoma w Zimbabwe ta choroba dotyka 1 na 4 dzieci. Wynika to z tego, że ludność Vadoma jest odizolowana od świata zewnętrznego i  mają zakaz poślubiania kogoś spoza własnego plemienia. Biorąc pod uwagę częste występowanie tej choroby wśród tych ludzi, jest ona postrzegana jako coś normalnego, cecha jak każda inna, jak u nas kolor włosów czy skóry.

 

8zh5d1.jpg   2924r5l.jpg  

 

691fyx.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tłumaczenie własne

 

żródło : http://bizzarrobazar...omini-aragosta/


  • 2

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u