Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jacy jesteśmy mali...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
208 odpowiedzi w tym temacie

#181

Nate.
  • Postów: 54
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

a ja mam takie fajne pytanie, akurat mnie natchnęło: http://wyborcza.pl/1...48,1916442.html

Tutaj akurat prawdę piszą, w sensie danych czyli wszędzie podają tak: najodleglejsza galaktyka ma około 13mld lat świetnych i wiek wszechświata to też tyle. To się nijak nie trzyma kupy wszechświat musi być znacznie starszy od 13mld lat (prędzej 20-25mld lat) bo jakby miał 13mld lat to by przez cały okres trwania wszechświata wszystko musiało lecieć z prędkością światła a wiemy że tak nie było. Co wy na to? Poprawcie mnie jeśli coś źle zrozumiałem :D


Nie rozumiem tej części zdania. Galaktyka ta jest oddalona od nas o 13mld lat świetlnych, więc wyglądała tak 13mld lat temu, tzn. niecały miliard lat po Wielkim Wybuchu. Co jest w tym "niemożliwego"?
  • 0

#182

Ladd.
  • Postów: 1115
  • Tematów: 49
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Mpiwowski dane z satelity WMAP pozwoliły astronomom na oszacowanie wieku Wszechświata na 13,7 mld lat, z dokładnością do 1%.


Dołączona grafika
  • 1

#183

Dexter.
  • Postów: 306
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

I cóż tu znaczą nasze problemy?
  • 1



#184

mpiwowski.
  • Postów: 148
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

już wiem w czym tkwi mój błąd. Krańce wszechświata faktycznie pędziły przez cały okres z prędkością światła dlatego się zgadza. A bliżej już wolniej, wszechświat się tak fajnie rozciąga. :D
  • 0

#185

Ladd.
  • Postów: 1115
  • Tematów: 49
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

?

Napisałem wyżej że wszechświat ma 13,7 miliarda lat, skoro galaktyka jest oddalona o 13 miliarda lat świetlnych od nas to widzimy obraz przedstawiający galaktykę gdy wszechświat miał 700 milionów lat czyli czas powstawania pierwszych galaktyk. Nie bardzo rozumiem w czym masz problem? :)

Użytkownik Ladd edytował ten post 19.09.2011 - 09:47

  • 0

#186

cinderos.
  • Postów: 38
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Jaki wszechświat jest piękny :) a my jacy malutcy, gdybyśmy mieli piechotą obejść równik "canis majoris" z prędkością 5km/h przez 8h dzienni, szlibyśmy 650 000 lat o.O
  • 2

#187

Sykes.

    Curious

  • Postów: 74
  • Tematów: 15
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

To i ja dodam coś od siebie. Filmik ukazujący ogrom wszechświata + ciekawa wizja multiuniwersum.
Polecam zacząć oglądać od 1:30, gdyż wcześniejsza część filmiku na pewno się tu pojawiła :)


Użytkownik Sykes edytował ten post 19.10.2011 - 14:35

  • 2

#188

Hexx.
  • Postów: 33
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Za każdym razem gdy oglądam filmy o skali wszechświata to mam takie dziwne odczucia że to wszystko tworzy jakiś inny byt a ten byt wraz z innymi razem tworzy coś nowego i tak w nieskończoność, można nawet powiedzieć że wszystko to co tu jest nie ma granic. Spójrzcie teraz na palec no i on tam jest zbudowany z tkanek, komórek a komórki z atomów i zastanówcie się że ten atom tworzy biliony bilionów wszechświatów(zapewne kiedyś tą definicję zmienimy ;) ) i w każdym takim wszechświecie są miliardy ziem na których są miliardy ludzi i tak w kółko...

Użytkownik michalhusta edytował ten post 19.10.2011 - 15:30

  • 1

#189

zygix.
  • Postów: 671
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Nie jestes pierwszym,który tak pomyślał.Ktoś kiedyś tu na forum udowodnił na zasadach praw fizyki,że to po prostu niemożliwe.
  • 0

#190

Sykes.

    Curious

  • Postów: 74
  • Tematów: 15
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano



Polecam w HD. Po prostu coś pięknego.
  • 0

#191

mpiwowski.
  • Postów: 148
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nie jestes pierwszym,który tak pomyślał.Ktoś kiedyś tu na forum udowodnił na zasadach praw fizyki,że to po prostu niemożliwe.


Właśnie ta nieskończoność jest potrzeba to rozwiązania równania Pola Einteina. I szczerze powiem uważam tak jak poprzednik według mnie też to będzie w nieskończoność się tworzyło.
Osobiście skłaniałbym się ku teorii Pana Nasima Haramena

Użytkownik mpiwowski edytował ten post 25.10.2011 - 02:04

  • 0

#192

nexus6.
  • Postów: 1234
  • Tematów: 14
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

a ja mam takie fajne pytanie, akurat mnie natchnęło: http://wyborcza.pl/1...48,1916442.html

Tutaj akurat prawdę piszą, w sensie danych czyli wszędzie podają tak: najodleglejsza galaktyka ma około 13mld lat świetnych i wiek wszechświata to też tyle. To się nijak nie trzyma kupy wszechświat musi być znacznie starszy od 13mld lat (prędzej 20-25mld lat) bo jakby miał 13mld lat to by przez cały okres trwania wszechświata wszystko musiało lecieć z prędkością światła a wiemy że tak nie było. Co wy na to? Poprawcie mnie jeśli coś źle zrozumiałem :D


Skąd wiemy, że tak nie było? Według niektórych hipotez Wszechświat rozszerzał się w początkowym okresie szybciej od prędkości światła.
  • -1

#193

Sykes.

    Curious

  • Postów: 74
  • Tematów: 15
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Skąd wiemy, że tak nie było? Według niektórych hipotez Wszechświat rozszerzał się w początkowym okresie szybciej od prędkości światła.

Wszechświat wciąż może rozszerzać się z prędkością wyższą niż c. Posiłkując się stałą kosmologiczną (gęstość energii pustej przestrzeni), której wartość uznawano do niedawna za równą 0 (nie przyspiesza ani nie spowalnia rozszerzania się), to na podstawie ostatnich badań supernowych Ia można wysnuć tezę, że stała kosmologiczna osiąga wartość dodatnią, przez co prędkość ekspansji Wszechświata faktycznie wzrasta.
Warto też wspomnieć o hipotetycznej ciemnej energii, która także może mieć swój wkład w ten proces.
  • 2

#194

Poeta2008.
  • Postów: 105
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Zła
Reputacja

Napisano

Nasza planeta jest mała. My natomiast w pobliżu mamy tylko księżyc na którym nic nie ma a może jest tylko trzeba poszukać. Może posiada jakiś materiał energetyczny. Myślę że w niedalekiej przyszłości podróże na księżyc będą czymś normalnym. Księżyc jest bogactwem ziemi. Zapewne z księżyca ludzie też będą korzystać.
Rozumne życie które bytuje na którymś księżycu Jowisza (ponoć ale ja w to wierzę) ma Jowisz i jeszcze kilka lub kilkanaście innych księżyców. Nie trudno więc się domyśleć że gdzieś znaleźli źródło energii która rospędza pojazdy do prędkości światła albo do prędkości trochę mniejszej. Jowisz jest planetą gazową i posiada 63 księżyce. Uważam że gdyby to rozumne życie było głupsze od tego na ziemi to już chyba by ludzi nie było. Uważam że ich technologie są lepsze albo może nawet i o wiele lepsze (o ile coś tam jest ale ja zakładam że jest). Nie jest więc to chyba jakieś życie złe. Myślę też że wszystko ma swój określony porządek oraz cel, tamto życie także. Wszechświat jest przecież dziełem Boga.
My natomiast mamy księżyc. Mamy na niego ogromny wgląd i wpływ. Księżyc tylko tam tak naprawdę świeci w nocy i nic więcej. Może jeszcze do czegoś się przyda. Nie wiadomo co powiedzą na to ekolodzy. No ale jest to jeszcze chyba dosyć długa droga. Można to jednak przewidzieć. W życiu mamy przecież doczynienia z wieloma logicznymi rozwiązaniami na które łatwo wpaść dużo wcześniej.

Użytkownik Poeta2008 edytował ten post 02.11.2011 - 20:16

  • 1

#195

rainman.
  • Postów: 483
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Kto zbudował księżyc

Kilka ciekawych (prawdziwych bądź nieprawdziwych) informacji/teorii na temat księżyca, które pewnie pojawiły się już niejednokrotnie na forum.
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości oraz 0 użytkowników anonimowych