Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jacy jesteśmy mali...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
208 odpowiedzi w tym temacie

#166

rgppanc.
  • Postów: 498
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Potraficie wyobrazić sobie wielkość całego widzianego przez nas wszechświata? Albo wręcz przeciwnie - wielkość kwantu? Możemy mieć podane kosmiczne liczby z mnóstwem zer, jednak ciężko jest ogarnąć umysłem ich ogrom (lub nich nikłość). Jednak ta już nie nowa i pewnie wielu osobom znana interaktywna animacja pozwala nam odbyć podróż poprzez znane wielkości - z jednego krańca skali na drugi.
Zapraszam na podróż! :)

Użytkownik Prawdziwy Dla Gry edytował ten post 04.11.2010 - 22:04

  • 7



#167

Eldim.
  • Postów: 461
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Bardzo ciekawie przedstawione, poświęciłem dobre 15 minut i odbyłem ze 3 razy podróż w tę i z powrotem, by skrupulatnie wszystko obejrzeć.
  • 0

#168

miXUE.
  • Postów: 72
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Faktycznie, bardzo ciekawie to wygląda i jest zrobione. ładnie, przystępnie w notacji wykładniczej. Mam tylko jedno pytanie. Gdy chodzi o przedmioty przestrzenne np. "Large beach ball"(duża piłka plażowa) - 1 meter, chodzi o długość promienia, średnicy, czy jest to od razu [m^3]?

EDIT: Dzięki Kompi :)

Użytkownik miXUE edytował ten post 05.11.2010 - 17:23

  • 0

#169

Lia.
  • Postów: 412
  • Tematów: 6
  • Płeć:Kobieta
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Ale podobny temat przecież jest tutaj...


Edit: +.....
Tematy połączyłam

Użytkownik +..... edytował ten post 05.11.2010 - 18:48

  • -1

#170

Kompi.
  • Postów: 131
  • Tematów: 16
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Faktycznie, bardzo ciekawie to wygląda i jest zrobione. ładnie, przystępnie w notacji wykładniczej. Mam tylko jedno pytanie. Gdy chodzi o przedmioty przestrzenne np. "Large beach ball"(duża piłka plażowa) - 1 meter, chodzi o długość promienia, średnicy, czy jest to od razu [m^3]?


Średnica.

Bardzo fajne. Mam juz ciekawy pomysł na lekcje fizyki :)

Użytkownik Kompi edytował ten post 05.11.2010 - 17:03

  • 0

#171

siewen.
  • Postów: 5
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wystarczy spojrzeć na te fotki, świetnia uświadamiają nam, jacy tak naprawdę jesteśmy malutcy...
[...]



Taaaak.... To powala natychmiast i uczy pokory. Żadna religia, polityka, wojny czy gospodarcze problemy. Nic to nie znaczy wobec ogromu Wszechświata. Jak "byle co" czyli okruch materii, w proporcjach przedstawionych na animacji, mniejszy nawet 100000 razy od Ziemi, może ją zniszczyć, a przynajmniej zniszczyć życie rozumne. Jakżesz kruche jest nasze istnienie na tej planecie. Gazetowe euforyczne wiadomości o zdobywaniu Kosmosu, są śmieszne. Przy tych proporcjach wielkości mas i odległościach, dopiero nieśmiało penetrujemy okolice Ziemi a to jest jeszcze nic. Jakżesz jest człowiek zarozumiały mówiąc o swojej potędze i jakżesz jest lichutka broń jaką dysponuje, mimo że robi wrażenie na nim samym. To jest wszystko nic.....

Użytkownik +..... edytował ten post 14.11.2010 - 21:06
skrócenie cytowanego posta

  • 0

#172

Ladd.
  • Postów: 1115
  • Tematów: 49
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Wstawię jeszcze to, myślę że końcówka robi wrażenie.


Użytkownik Ladd edytował ten post 14.11.2010 - 20:33

  • 0

#173

Pomaranczka.
  • Postów: 370
  • Tematów: 4
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Takie filmy jak ten można oglądać prawie w każdym programie o kosmosie na Discovery ;) Ale mimo to robi duże wrażenie jacy jesteśmy malutcy.

Jakiś miesiąc temu byłam w kinie 3D na teleskopie Hubbla. Polecam wszystkim, którzy lubią klimaty kosmosu. Ja omal się nie popłakałam jak widziałam to wszystko w 3D, choć mogli dać trochę więcej kosmosu niż grających w filmie ludzi, ale mimo to obrazy w 3D robią duuuuże wrażenie.
  • 0



#174

nexus6.
  • Postów: 1234
  • Tematów: 14
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Takie plansze powinien sobie powiesić w pokoju każdy polityk. Może uświadomiły by niektórym płytkość ich przyziemnych aspiracji.
  • 1

#175

Ainar.
  • Postów: 3
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Teraz wszystkie te wojny o jakieś kawałki ziemi jak jakiś tam kraj się wydają bezsensowne jak się patrzy na wielkośc tych planet ;]
  • 0

#176

Secior.
  • Postów: 60
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Taki obrazek to niezła demotywacja, jak patrzę na nasz świat i na to co jeszcze czeka na odkrycie, to się zaczynam czuć tutaj jak w klatce.
  • 0

#177

equilibrium.
  • Postów: 144
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Prawdziwy Dla Gry, dzięki za ciekawą podróż. Daje ona wyobrażenie o skalach, jakie rządzą światem ale tylko z naszego, ludzkiego punktu widzenia i naszych praw fizyki i matematyki. Dla innych bytów obecnych w tej przestrzeni, wielkości i prawa mogą być zupełnie inne.
Czy nie mieliście wrażenia, że brakuje "łącznika" pomiędzy punktem początku (długość Planck'a 10-35 m) a punktem końca (Granica Horyzontu Zdarzeń) ?
  • 0

#178

Ladd.
  • Postów: 1115
  • Tematów: 49
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano


Wirtualny atlas Wszechświata


Przez ostatnie 12 lat Carter Emmart koordynował pracą naukowców, artystów i programistów nad stworzeniem kompletnej trójwymiarowej wizualizacji znanego Wszechświata. Ostatnio zademonstrował ją na konferencji TED. Trzeba przyznać, że robi wrażenie!


http://www.youtube.com/watch?v=17jymDn0W6U


Podróż rozpoczynamy od widoku na Himalaje z orbity. W miarę oddalania się od powierzchni Ziemi, ujawnia się krzywizna horyzontu, aż wreszcie widzimy Błękitną Planetę w całej okazałości. Po chwili ukazują się nam trajektorie krążących wokół niej sztucznych satelitów. Od tego momentu kamera zaczyna oddalać się coraz szybciej. Warto zwrócić uwagę na pojawiające się u dołu ekranu odległości.

I tak, tuż po przekroczeniu dystansu 1 sekundy świetlnej widzimy orbitę Księżyca, a gdy oddalimy się na 1 godzinę świetlną, widoczne są już orbity większości planet. Tuż przed osiągnięciem 1 roku świetlnego malutki Układ Słoneczny zostaje w prezentacji zastąpiony przez pojedynczy punkt o takiej jasności, jaką ma Słońce w porównaniu do innych umieszczonych w atlasie gwiazd. Przy dystansie 70 lat świetlnych widzimy sferę symbolizującą zasięg pierwszych sygnałów radiowych wyemitowanych przez ludzkość. Po chwili możemy się przekonać, że jest ona niczym w porównaniu do naszej Galaktyki. Z odległości miliona lat świetlnych widzimy ją w otoczeniu pobliskich galaktyk. Po chwili, z perspektywy setek milionów lat świetlnych naszym oczom ukazuje się wielkoskalowa, “gąbczasta” struktura Wszechświata. Rozmieszczenie galaktyk w ciemnych obszarach mapy jest dla nas nieznane ze względu na przysłaniającą widok z Ziemi Drogę Mleczną. Na peryferiach obserwowanego Wszechświata ukazane są kwazary – superjasne jądra młodych galaktyk. Granica naszych możliwości obserwacyjnych ukazana jest za pomocą sfery z naniesionym rozkładem mikrofalowego promieniowania tła – “poświaty Wielkiego Wybuchu”.

Po chwili wracamy jeszcze na odległość kilkudziesięciu lat świetlnych od Ziemi, gdzie widzimy wspomnianą powyżej “sferę pierwszych sygnałów radiowych”. Poza nią, na mapę naniesiono znane nam pozasłoneczne układy planetarne. Po zbliżeniu na Układ Słoneczny, przez chwilę widzimy trajektorie jedynych 4 sond, które go jak dotąd opuściły: Pioneer 10 i 11 oraz Voyager 1 i 2.

Link do strony, z której można ściągnąć Atlas


Źródło

Użytkownik Ladd edytował ten post 23.02.2011 - 13:51

  • 2

#179

kamilus.
  • Postów: 1231
  • Tematów: 106
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ludziom wydaje się, że są władcami całego Wszechświata, podczas gdy tak naprawdę jesteśmy tylko maleńkim pyłkiem dryfującym w nieskończonej jego przestrzeni. Pięknie obrazują to następujące filmiki.

Niegdyś myśleliśmy, że Ziemia znajduje się w środku Układu Słonecznego, co miało uświadamiać człowiekowi, jaki jest potężny.

Jednak szybko okazało się, że to nie nasza planeta lecz Słońce jest sercem Układu, który znajduje się w jednej z bardzo wielu galaktyk, w dodatku ani nie największej, ani też znajdującej się w jakimś szczególnym miejscu.

Słońce jest 109 razy większe od Ziemi, zaś od Słońca większe są błękitne olbrzymy. Ich średnica przewyższa słoneczną kilka lub też kilkanaście razy.

Przykładem takiej gwiazdy jest Bellatrix, umiejscowiona w prawej górnej części gwiazdozbioru Oriona. Mieni się intensywnym niebieskim kolorem.

Ponieważ błękitne olbrzymy są gwiazdami masywnymi, to ich życie nie trwa w skali kosmicznej bardzo długo. Istnieją od kilkudziesięciu do najwyżej kilkuset milionów lat.

Większe od błękitnych olbrzymów są błękitne nadolbrzymy. Mają one nawet 50 mas Słońca. Niewiele jest tego typu gwiazd we Wszechświecie.

Są one uważane za największe, najjaśniejsze i najgorętsze gwiazdy. Ze względu na swoją masę żyją jeszcze krócej niż błękitne olbrzymy, ledwie 10 milionów lat.

Przykładem takiego nadolbrzyma jest Rigel, znajdujący się w prawej dolnej części gwiazdozbioru Oriona i jest on najjaśniejszą gwiazdą tej konstelacji.

Astronomia zna jeszcze czerwonego nadolbrzyma. To duża gwiazda, ale charakteryzująca się małą gęstością i niską temperaturą. Gwiazdy takie są 1,5 tysiąca razy większe od Słońca. Te stadium gwiazdy trwa około miliona lat. Podobnie jak wszystkie inne olbrzymy i nadolbrzymy kończą jako supernowe.

Czerwonym nadolbrzymem jest Betelgeza, znajdująca się w lewej górnej części gwiazdozbioru Oriona. Obserwacje gwiazd Bellatrix, Rigel i Betelgeza najlepiej prowadzić w chłodnej porze roku, ponieważ obecnie Orion zachodzi krótko po zmroku i nie jest widoczny przez większą część nocy.

Najprawdopodobniej największym nadolbrzymem jest gwiazda Epsilon Aurigae w gwiazdozbiorze Woźnicy. Badacze sądzą, że gwiazda ta ma średnicę 4 miliardów kilometrów, a więc jest aż 3 tysiące razy większa od Słońca i ponad 320 tysięcy razy większa od Ziemi.

Jednak do tej pory potwierdzenie zyskała tylko gwiazda VY Canis Majoris, która jest 1900 razy większa od Słońca mając przy tym średnicę 2,6 miliarda kilometrów. Promień światła potrzebowałby 8 godzin, aby ją obiec na równiku.

Pierwszy filmik pokazuje porównanie gwiazd w naszej galaktyce. Drugi filmik zaś uświadomi nam jak wielkie potrafią być rozmiary galaktyk.





Źródło
  • 0



#180

mpiwowski.
  • Postów: 148
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

a ja mam takie fajne pytanie, akurat mnie natchnęło: http://wyborcza.pl/1...48,1916442.html

Tutaj akurat prawdę piszą, w sensie danych czyli wszędzie podają tak: najodleglejsza galaktyka ma około 13mld lat świetnych i wiek wszechświata to też tyle. To się nijak nie trzyma kupy wszechświat musi być znacznie starszy od 13mld lat (prędzej 20-25mld lat) bo jakby miał 13mld lat to by przez cały okres trwania wszechświata wszystko musiało lecieć z prędkością światła a wiemy że tak nie było. Co wy na to? Poprawcie mnie jeśli coś źle zrozumiałem :D

Użytkownik mpiwowski edytował ten post 04.09.2011 - 01:18

  • -1


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości oraz 0 użytkowników anonimowych