Skocz do zawartości
Zdjęcie

Domus de Janas.


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1

Simba.

  Simbarosa

 • Postów: 441
 • Tematów: 290
 • Płeć:Kobieta
 • Artykułów: 51
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

 
 
 
W temacie  http://www.paranorma...sze-w-kamieniu/   wspomniałam  o Domus de Janas, teraz chcę trochę rozszerzyć ten temat.
 
Domus de Janas , nazwa oznacza „dom wróżek”, ale w rzeczywistości są to grobowce wykute w skale przez ludzi, którzy żyli  na Sardynii w okresie neolitu. Przede wszystkim tych z tak zwanej „kultury Ozieri”, która kwitła  w okresie od 4000 i 3000 p.n.e.
 
Grobowce często tworzyły rozległe nekropolie, czasami były bardzo skomplikowane z obecnym przedpokojem , niszami wykutymi w ścianach i pokojem,  w którym umieszczano zmarłych.
Piękne są również groby zdobione rzeźbami i rycinami, które często przedstawiają spirale i rogi -symbol męskiego bóstwa.
 
 
Przedstawię kilka miejsc z wielu , w których Domus de Janas się znajdują :
 
 
Villaperuccio
Nekropolia Montessu
 

a3gnqe.jpg     2jbcpx.jpg

 

Jest największą  i najważniejszą nekropolią prechistoryczną Sardynii. Skłąda się z ok 40 Domus de Janas różnego typu wykopanych w naturalnej skale amfiteatru. Wsród wielu grobów, które można odwiedzić , dwa z nich zasługują na szczególną uwagę : sanktuarium-grobowce zwana “Sa Cresiedda” (Kościółek) i “Sa Grutta de Is Procus” ( Grota Świń ) wyjątkowo  dużych rozmiarów i o skomplikowanej architekturze.
W pierwszej znajduje się przedpokój , który nieco się zawalił,  obok  znajdują sie dwa duże otwory i komora grobowa. W centrum małe dzwiczki z perfekcyjnie wykończonymi krawędziami  otoczone przez dwie cylindryczne kolumny teraz niestety zniszczone.
 


v4xrfb.jpg     j82pee.jpg

 

“Sa Grutta de Is Procus” należy do tego samego typu, tylko razem z przedsionkiem jest nie naruszona. Boki i drzwi nie przedstawiają dwóch kolumn.
W niektórych grobowcach są grawerowane i wytłaczane wzory, zwłaszca półkola i spirale, “zęby wilka”
( które można podziwiać w grobowcu zwanym “Spirale” ), kwadrady z rogami, które reprezentują boga Toro, symbol męskiego pierwiastka płodności ( grobowce “rogi” ).  Wiele grobów ma ślady  farby na


ścianach wykonanych z czerwonej i żółtej ochry – to  symbol odrodzenia.
 


1zggm76.jpg     23jfrn.jpg

 

Ta nekropolia, w której kontynuuje się prace wykopaliskowe od 1972 r. ma kilka faz archeologicznych : rzeczywiście wykorzystywana była przez kulturę Ozieri (  ok 3240-2360 p.n.e. ). Abealzu – Filigosa ( ok. 2300-2130 p.n.e. ), Monte Carlo ( 2200 – ok.2100 p.n.e ), Bell Jar ( ok. 220-2000 p.n.e ), Bonnyrigg ( ok. 2000-1600 p.n.e.).Niektóre menhiry są wysokie na 5 m.
 
 
Pimentel
podziemna  nekropolia Corongiu i S'acqua Salida
 


264stmq.jpg

 

Nekropolia z Corongiu składa się z kalsycznych Domus de Janas wyrzeźbionych w kamieniu, wsród których znajduje się pionowy grób szybowy, przedpokój i komora z dekoracjami po bokach i na górze wejścia.Rysunek przedstawia przekrój pionowy, powyżej z boku są dwie spirale. Przypuszcza się ,że może reprezentować „boginię oczu”- boginię neolityczną , która chroniła zmarłych.
Nekropilia z S'acqua Salida składa się z ośmiu grobów , przed  którymi lub na ich górze znajdują się pozostałości palenisk  i kubki rytualne ( małe otwory w skale , przeznaczone do składania ofert ).
Niektóre z grobowców charakteryzują się kolumnami, filarami, basenami, wnękami, kubkami i śladami farby.
W ścianie jednej komory grobowej  jest wyrzeźbiony i malowany symbol męskiego bóstwa : byk.  Dwie bycze głowy  wymalowane ciemną  orchą , zamknięte w prostokącie.

 


1sazcw.jpg

 

 
Villa S.Antonio
Domus de janas Genna Salixi
 

2ugjq60.jpg     ider6h.jpg

 

W tej rozległej nekropolii, która wykorzystuje duże podwaliny w całej swojej rozciągłości, jest dwanaście grobów pochodzących  z III tysiąclecia p.n.e. Domus de Janas znajduje się  przy wejściu do strefy archeologicznej. Charakteryzuje się  monumentalną  architekturą , szczególnie widoczną  przy wejściu do grobów, z przodu wysokiej dromoi (korytarze), które mają pionowe ściany obrobione z wielką precyzją.
 


2pyz051.jpg       f1zhu8.jpg

 

W środku niektórych grobów są ciekawe detale, takie jak, ławki wycięte w skale, kwadratowe wnęki w ścianach i kolumny, które podtrzymują sufit  komory.
 
Układ większości grobów składa się z przedsionka, komory wewnętrznej, a niektóre mają więcej pomieszczeń.
 
 
Busachi
Domus de Janas z Grugos
 


2cwlpox.jpg       2vnnjip.jpg

 

Ta nekropolia składa się z dwóch odrębnych obszarów : pierwszy położony w strefie miejskiej, składa się z 10 grobowców, a  drugi w prywatnej posiadłości, ma   20 grobów. Pierwsza grupa grobów jest  wykopana  na szczycie klifu, a  wejścia znajdują się kilka metrów nad  ziemią,  dlatego większość grobów jest trudno dostępnych. W niektórych miejscach można korzystać ze ścianki wspinaczkowej, podczas gdy w innych jest to niemożliwe z powodu gęstej roślinności składającej  się w dużej mierze z jeżyn. Alternatywnym rozwiązaniem jest  przejście nad skalistym grzbietem i dotarcie do grobów z góry, pomagając sobie  małymi  schodkami wykutymi w skale przez budowniczych grobów.
 


1zf66bm.jpg        34527w4.jpg

 

W ten sposób można zwiedzić najciekawszy grób, "So Cresia", który składa się z przedpokoju, w których są dwie nisze kwadratowe  co prowadzi do dużego pokoju. Ta nekropolia jest przypisana Ozieri kultury, czwartego tysiąclecia p.n.e.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Tłumaczenie własne
 
Podziękowania dla  Blitz Wolf
 
żródło : http://www.ilportale...o/sorradile.htm
 
 


Użytkownik Simbarosa edytował ten post 12.05.2014 - 16:43

 • 7#2

Komarzyca.

  The daughter of Satan.

 • Postów: 114
 • Tematów: 11
 • Płeć:Kobieta
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Coś nowego, innego niż pozostałe grobowce! Naprawdę świetnie to wygląda, szczerze nie wiedziałam ze coś takiego może istnieć, ba. Nie myślałam nawet o tym, plusik za temat bo naprawdę jest to ciekawe :D


 • 0Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u