Skocz do zawartości


Zdjęcie

40 lat Fenomenu Kostki Rubika


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1

Last Sicarius.

    Ostrzewtłumie

  • Postów: 1437
  • Tematów: 84
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

25 Kwietnia minęło 40 lat od kiedy węgierski profesor architektury Budapeszteńskiej Akademii Sztuki Użytkowej Erno Rubik wynalazł „Bűvös Kocka”(Kostka Rubika  ). Pierwotnie miała pomóc studentom w zrozumieniu przestrzeni ale jej powołanie było inne. Pierwsze ułożenie pomieszanej kostki zajęło mu około miesiąc.

 

lljdro5ijm39.jpg

fot; domena publiczna

   Sama Kostka składa się z 26 sześcianików oklejonych kolorowymi naklejkami(standardowo: Biały, żółty, niebieski, zielony, czerwony, pomarańczowy) oraz z krzyżaka do którego są poprzykręcane centry.

 

w92fpcypw6ap.jpg

fot; domena publiczna

   Łamigłówka która trafiła do sklepów w 1977 roku szybko stała się bardzo popularna, pierw na Węgrzech a później na całym świecie. Pisały o niej takie czasopisma jak "Times" czy "Newsweek". W sklepach ciągle było jej brak a popyt na nią ciągle rosną. Była to najpopularniejsza zabawka w tamtych czasach(i nie tylko).
  W początkowym okresie rekordowe ułożenia osiągały 54 sekundy. Chęć poprawy rekordu i rozwijanie swojej pasji doprowadziło do Pierwszych Mistrzostw Świata w Speedcubigu(układnie Kostki Rubika na czas). Odbyły się one w 1982 roku w Budapeszcie i zebrały masę osób których celem było ułożenie kostki w jak najszybszym czasie. Najszybszym okazał się Amerykanin Minh Tai(taa...) który ustanowił niewiarygodny rekord jak na te czasy. Ułożenie zajęło mu 22.95 sec!

 
   Po tym wydarzeniu jeszcze bardziej wzrosło pożądanie na tą zabawkę. Węgierskie fabryki musiały działać 24/7 i wciąż było za mało produktów. Od powstania Kostki, ta sprzedała się w 250 mln egzemplarzy i to praktycznie bez reklamy(ostatnio zostały tworzone).

  Chociaż najbardziej znana wersją kostki Rubika jest ta klasyczna 3x3, to istnieją różne ulepszenia lub hybrydy, m.in. Pyraminx lub Megaminx.

 

W obecnych czasach najlepszym i najbardziej znanym speedcuberem jest Felix Zemdegs. Pochodzi on z Australii i ma 19 lat. W dotychczasowej karierze pobił około 50 rekordów i bije kolejne. Wielokrotne zdobywał Mistrzostwo  i wiele nagród. Jedynym przeciwnikiem  który może podjąć próbę zdetronizowania Felixa jest Mats Valk pochodzący z Holandii. Do niego należy obecny rekord w ułożeniu kostki 3x3 klasycznie- 5.55 sekundy.

 

 

  Na Polskim podwórku od parunastu lat porządnie rozwija się scena Speedcubingu. Jesteśmy uznawani za jedną z najlepszych narodowości na świecie w tej dyscyplinie. Mamy wielu znakomitych układaczy którzy walczą o największe trofea na świecie. Mamy też paru rekordzistów świata(byłych też):

 
-Michał Pleskowicz: Mistrz świata z 2006 roku(Bangkok), do niedawna rekordzista świata w średniej z ułożeń układanych jedną ręką. Jest jednym z 4 zawodników którzy reprezentowali nasz Kraj w ostatnich Mistrzostwach Świata w Las Vegas.

 

- Marcin Zalewski: Rekordzista świata w pojedynczym ułożeniu bez patrzenia. Jego wynik to 23.80. Wykręcił ten wynik na Mistrzostwach Polski w Zawierciu w 2013 roku.   Ma też znakomite wyniki w innych konkurencjach. Był drugim reprezentantem na MŚ w Las Vegas.

 

-Jakub Kipa: Rekordzista Europy w układaniu Kostki stopami. Jego wyniki to 35.78, 33.91, 38.94 = 36.21 ustanowione w styczniu tego roku w Warszawie.  Reprezentował nas na MŚ w Las Vegas.

 

-Michał Halczuk: Wielokrotny rekordzista europy w układaniu Big Cubów(kostek większych od 3x3). Jest uznawany za najbardziej wszechstronnego zawodnika w Polsce. Też był na MŚ w Las Vegas.

 

-Marcin Kowalczyk- Chyba najbardziej znany Polski zawodnik. Występował w jednej z Edycji mam Talent i nawet ja wygrał. Jest rekordzista świata w układaniu wielu kostek(3x3) pod rząd bez patrzenia. Jego wynik wynosi 41/41 w 54:14.Natomiast nieoficjalny najlepszy wynik wynosi 95/100 kostek.  Posiada też dobre wyniki w innych konkurencjach.

 

Opracowane na podstawie,

Źródła:

http://www.kostkarub...ubika-ma-40-lat

http://wiadomosci.wp...l?ticaid=112a90

 

Jak widać niby prosta łamigłówka może porządnie "zakręcić" całym światem. Ja sam od ponad roku ćwiczę układanie i w wolnym czasie jeżdżę na zawody, które odbywają się w całym kraju jak i za granica. Mój rekord(klasycznie 3x3) wynosi 10.30 sekund ale staram się go poprawić. Każdemu polecam kupienie kostki Rubika. Pierwsze ułożenie jej daje wielką frajdę ale pokonywanie własnych rekordów jeszcze większą.

Pozdrawiam.

 

hotlinkowanie.gif

/Connor


Użytkownik Ostrzewtlumie edytował ten post 27.09.2014 - 16:23

  • 5



#2

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

10 s. układasz kostkę ? niezły jesteś. Można wiedzieć jaką metodą układasz? Bo ja jak na razie to nauczyłem się jednej czyli LBL, dużo jest w niej algorytmów do zapamiętania, więc ułożenie zajmuje mi dużo czasu. Używasz kostki Dayana czy innej?


  • 0



#3

Last Sicarius.

    Ostrzewtłumie

  • Postów: 1437
  • Tematów: 84
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

No 10 sec to best. Normalnie czasy mam okolo 14-15 sec. LBL układałem przez pierwsze 2-3 miesiące a później odrazu przerzuciłem sie na Fridricha. Niby też jest sporo algów ale uproszczony jest dośc łatwy do nauczenia. ;) A układam na róznych kościach. Dayany też mam i nawet troche na nich układałem(Zhachi) ale narazie przerzuciłem się na Fangshi. Chciaż Moyu tez jest niezłe. Ale czasy nie zależą od kostek a od umiejętności ;)

Tu tutorial do Fridricha: http://kostka-rubika...rowadzenie.html

Pozdrawiam.


  • 0



#4

Richard.
  • Postów: 9
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Możesz zapodać jakiś dobry poradnik do Petrusa/Rouxa? Bo się czaję by awansować z lbl :D


  • 0

#5

Last Sicarius.

    Ostrzewtłumie

  • Postów: 1437
  • Tematów: 84
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

To tu poradnik od chyba najlepszego układacza "rołem" w Polsce czyli Arcia: http://howroux.webs.com/

Heh nie myślałem że na tym forum ktoś w ogóle układa D:


  • 0



#6

Kazuhaki.
  • Postów: 589
  • Tematów: 176
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 6
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Mój rekord to minuta, ale już nie układam bo ostatnio robiłem to na balkonie i mi spadła i nie chce mi się kupić nowej.


  • 0



#7

MEfi..
  • Postów: 412
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

(...)

Heh nie myślałem że na tym forum ktoś w ogóle układa D:

 

Jeszcze nie raz zadziwią Cię użytkownicy naszego forum :D

Ja też się kiedyś w toto bawiłem (baaardzo amatorsko), ale nie bardzo mam już czas na ćwiczenia...


  • 0



#8

Last Sicarius.

    Ostrzewtłumie

  • Postów: 1437
  • Tematów: 84
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dziś dzieje się. Nowy rekord w Blindzie(układanie z zamkniętymi oczami). Chciaż niewiele poprawiony ale zawsze ;) Maskow był blisko tylko że okulary mu przeszkodziły.

A i jakby ktos tu chciał to za miesiąc są Mistrzostwa Polski w  Zawierciu(31 maj-1 czerwca). Będzie sporo ludzi może ktos odnajdzie swoje powołanie ;)


  • 0





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych