Skocz do zawartości
Zdjęcie

Tajemnica Groty Muszli


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1

Amontillado.
 • Postów: 631
 • Tematów: 50
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 21
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Piękna i tajemnicza – nikt nie wie kto i w jakim celu ją stworzył. Skryte pod ziemią kręte korytarze tej pięknej groty są pokryte 4,6 milionami muszli.  
 
 
209oppk.jpg
 
 
 
Grota Muszli odkryta została przypadkowo w roku 1835, gdy mieszkaniec Margate w Kent (Anglia), James Newlove spuścił swojego syna do rozpadliny, która powstała w trakcie kopania stawu dla kaczek. Po wyjściu na powierzchnię chłopiec opowiedział ojcu o niesamowitym widoku – podziemne tunele całkowicie pokryte mozaikami z muszelek. Newlove, po tym jak na własne oczy przekonał się o niecodziennym odkryciu, zwietrzył interes. Zainstalował lampy gazowe do oświetlenia ozdobnych korytarzy i 3 lata później otworzył grotę dla zwiedzających. Wielkie otwarcie było dużą niespodzianką dla mieszkańców Margate, gdyż tajemnicze miejsce nie widniało dotąd na żadnej mapie i nikt nawet nie zdawał sobie sprawy z istnienia podziemnej jaskini. Już po opuszczeniu podziemnych korytarzy przez pierwszych zwiedzających, rozgorzała burzliwa debata dotycząca początków i powstania groty. Część osób uważała, że była to starożytna świątynia – inni przekonani byli, że miejsce to służyło jako sekretne miejsce spotkań tajnych stowarzyszeń i sekt. Każdy widział coś innego we wzorach składających się na nieskończenie wielką mozaikę: od ołtarzy dla bóstw, przez szkielety, krokodyle czy sowy, aż po interpretacje Drzewa Życia.
 
1t24ub.jpg
 
 
2j1tvzq.jpg
 
 
Mimo wielu teorii nikomu jeszcze nie udało się rozwiązać zagadki Groty Muszli. Datowanie radiowęglowe nie przyniosło żadnych efektów, stąd różni badacze przyjmują czas powstania konstrukcji na różne okresy z ostatnich 3 000 lat. Spekuluje się jakoby budowniczymi mieli być rycerze z Zakonu Templariuszy. Muszle są pochodzenie lokalnego, ale projekt mozaiki sugeruje w niektórych miejscach nawiązania do kultury starożytnych Fenicjan (jedna z teorii mówi, iż dystrykt – a kiedyś wyspa – Thanet, gdzie leży Margate, wziął nazwę od fenickiej bogini płodności Tanit). Pochodzenie Groty Muszli jest więc jedną wielką zagadką.
 
 
2145p36.jpg
 
 
wunek3.jpg
 
 
Do ścian i sklepień przytwierdzono 4,6 milionów muszel (małż, ostryg, trąbików, itd.) za pomocą kleju na bazie zaprawy rybnej. Korytarze o osiągają długość 21 metrów, przy wysokości sklepienia 2,4 metra. Wiktoriańskie oświetlenie zainstalowane przez James’a Newlove’a zniszczyło część dekoracji, prócz tego w trakcie II Wojny Światowej bomba zniszczyła tzw. Komnatę Ołtarzową i musiała zostać zrekonstruowana. Dziś ponownie mozaika z muszel pokrywa całe 600 m2 powierzchni ścian groty, a zespół konserwatorski dba o to, by ta wyjątkowa atrakcja turystyczna mogła zadziwiać i zachwycać zwiedzających jeszcze przez długie lata.
 
 
21nfkn5.jpg
 
 

 
______________________________________
 
Tłumaczenie i opracowanie własne (no dobra, z tytułem pomógł mi Kronikarz ;p ; ale "muszel" też jest poprawnie, to wyjątek! choć dziwnie brzmi),

na podstawie: Źródło I ; II
 
 


 • 13#2

Anunnaki.
 • Postów: 540
 • Tematów: 10
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

na jednym z zdjeć jest zrobiona z muszelek tak zwana róża wiatrów,być może to robota  osób zajmujących się rybołówstwem?


 • 0

#3

noxili.
 • Postów: 2770
 • Tematów: 17
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ta jaskinia to została wyprodukowana przez "odkrywców " lub niewiele wcześniej.

1 ) Takich i podobnych jaskiń nałtłuczono masowo dziesiątki w całej Europie. Żaden szanujący sie ogród typu angielskiego nie mógł sie obejść bez jakiejś sztucznej groty, sztucznych ruin i stawu.Taka Moda :) Nawet w warszawskich Łazienkach była takowa.

2) Muszelki przymocowano za pomoca kleju rybiego z odrobina  wapna. Taki klej to XIX i XVIII wieczny odpowiednik kleju kropelki. Wiąze szybko ,wtedy  był tani i łatwo dostepny. Tyle tylko gdyby pomieszczenia były zamkniete,zasypane , bez przewiewu nawet kilka lat - kilkanascie lat w wilgoci to by poprostu zgnił . Wcześniej stosowano albo pochodne smoły (najstarszy zawansowany klaej ludzkości) albo specjalnie przetworzone  wapno(wiąże  nawet do 3 tygodni) i wtedy klej trzyma tysiacleciami. 

W  dokumentów wynika że ta grota została odkryta  w 1798r roku w wyniku śmiertelnego wypadku ogrodnika z pobliskiego Northdown Manor. Po wydobyciu z zapadliska w ogrodzi nieszczęśnika dziedzicposiadłości zdecydował się przerobić naturalna jaskinię w miękkim wapieniu na modne założenie Groty -Podziemnej Świątyni, Przekuto część podziemi(urobek wapienny radośnie przerobiono na wapno palone i wykorzystano do murowania rozwijajacego się właśnie Margate. Potynkowano ściany by były gładkie i potem pokryto klejem w który powciskano masowo dostepne muszelki.Po kliku dzisiecu latach zdecydowano się udostepnic gawiedzi podziemia za wykupem biletów.  Opowieści i tajmniczość jest sztucznie utrzymywana by zwiększyć dochody z biletów.

 

być może to robota  osób zajmujących się rybołówstwem

 

Margate leży na wyspie . Tam każdy ma jakiś zwiazek z żeglarstwem. Czy to jako inwestor rybak czy marynarz, sztauer, szkutnik czy jako... przemytnik..Lub osoba z takowymi związana.

 

http://www.kentarcha...argatecaves.pdf


 • 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u