Skocz do zawartości
Dołączona grafikaSzaraki wesoło wybiegły ze szkoły, zapaliły papierosy, wyciągnęły flasz... eee... to nie tutaj... znaczy się zapraszamy do głosowania w kolejnej edycji Złotych Szaraków!Dołączona grafika


Zdjęcie

Arctic Henge, czyli współczesny megalit

kamienny krąg pogaństwo megality

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

Amontillado.
  • Postów: 631
  • Tematów: 50
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 21
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

qo924w.png
 
Położony w Raufarhöfn, jednej z najbardziej odosobnionych i oddalonych na północ osad Islandii, Arctic Henge (Heimskautsgerðið) jest wciąż powstającym monumentem dla islandzkich wyznawców germańskiego neopogaństwa - Ásatrú. Podobnie jak jego  starożytny pierwowzór – Stonehenge – także Arctic Henge ma pełnić funkcję ogromnego zegara słonecznego, łapiącego promienie i rzucającego cienie w odpowiednio zlokalizowanych miejscach kręgu oraz kamiennych bram na niego się składających. W okresie dnia polarnego różne części ‘megalitycznego’ kręgu będą pozwalały uchwycić Słońce w zależności od pory i punktu widzenia.
 
 
11t7i9c.jpg
 
 
jhtqc1.jpg
 
 
Pomysł zrodzony w 1996 roku zakłada zrealizowanie ambitnego projektu kamiennych kręgów z bazaltowych głazów, rozmieszczonych według skomplikowanego systemu bazującego na mitologii nordyckiej. Korzystając bezpośrednio z idei pastora Kolbeinna Þorleifsson’a, który utożsamiał krasnoludy z Eddy (najstarszego islandzkiego poematu opisującego mitologię nordycką) z różnymi porami roku, w kamiennym kręgu przewidziano 72 ‘megalitycznych’ głazów odpowiadających imionom krasnoludów. Do środka prowadzić będą 4 bramy nawiązując do czterech pór roku. Wraz z zewnętrznym pierścieniem ostateczny krąg będzie miał 52 metry średnicy.
 
 
3484jm1.jpg
 
 
157dog9.jpg
 
 
Do tej pory udało postawić się centralny monument z trójkolumn oraz dwie z ogromnych wielkich bram. Postawiono też część z mniejszych głazów, ale prace są w toku. Projekt rozwija się powoli, jako że jest finansowany wyłącznie z datków i prywatnych dotacji – które w roku 2008 ustały z powodu kryzysu. Jednak pomysłodawcy są dziś bliscy pozyskania funduszy z Ministerstwa Turystyki, mimo iż rząd początkowo brał ich za ‘szaleńców’.
 
 
Jeśli Arctic Henge zostanie ukończony, może stać się głównym ośrodkiem kultowym i wizytówką współczesnego pogaństwa – a kto wie, być może po tysiącach lat będzie wyglądał równie mistycznie jak dziś jawi się nam Stonehenge.
 
 
344yx5z.jpg
 
____________________________________________
 
Tłumaczenie dla forum na podst.:ŹRÓDŁO ; II  ; III
  • 6


Inne tematy z jednym lub większą liczbą słów kluczowych: kamienny krąg, pogaństwo, megality

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u