Skocz do zawartości


Zdjęcie

Terraformacja Marsa - dyskusja

mars terraformacja dyskusja

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1

Kazuhaki.
  • Postów: 589
  • Tematów: 176
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 6
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zacznijmy od definicji:


 

Terraformowanie – proces przekształcania planet z jałowych na zdatne do zamieszkania, poprzez modyfikację parametrów geograficznych planety.

 

Chciałbym, abyśmy w tym temacie przedstawiali swoje wizję terraformacji

Jak będzie to wyglądało?

Ilu ludzi weźmie w tym udział?

Kiedy to nastąpi?

Co trzeba zrobić, aby Mars stał się zdatny do życia?

Jak długo będzie to trwało?

Co będzie nam potrzebne?

 

Od siebie dodam tylko, że pierwsze co powinniśmy sadzić porosty i mchy. Powinniśmy także budować fabryki, aby ocieplić klimat. Nawet jeżeli powietrze na Marsie będzie odpowiednie i tak zawsze będziemy musieli nosić specjalne maski.

( Przeczytałem kiedyś w książce lecz nie jestem pewien czy są one prawdziwe. Jak nie to proszę mnie poprawić)

 

87876778837733312006.jpg fot/domena publiczna.

 

 

Eksperci zaoferowali rozpylanie dużych ilości gazu w atmosferze Marsa, aby spowodować rodzaj efektu cieplarnianego.  Kiedy to się stanie, to na Marsie zacznie się topienia czap polarnych, i dojdzie do uwolnienia dwutlenku węgla. Może to uruchomić całą reakcję łańcuchową i w konsekwencji w konsekwencji doprowadzić nawet do terraformacji Marsa.


Użytkownik Kazuhaki edytował ten post 23.05.2014 - 22:41

  • 0



#2

Panjuzek.
  • Postów: 2804
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zacznijmy od tego że mars nie ma pola magnetycznego. A bez tego, co kolwiek byśmy nie zrobili, wiatr słoneczny po prostu to zdmuchnie. Grawitacja też wiele nie pomoże, gdyż jest slabiutka. Terraformacja marsa to raczej piękna mrzonka.
  • 0



#3

Kazuhaki.
  • Postów: 589
  • Tematów: 176
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 6
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zacznijmy od tego że mars nie ma pola magnetycznego. A bez tego, co kolwiek byśmy nie zrobili, wiatr słoneczny po prostu to zdmuchnie. Grawitacja też wiele nie pomoże, gdyż jest slabiutka. Terraformacja marsa to raczej piękna mrzonka.

 

Dlatego chodzi mi o wasze wizje. Poza tym nigdy nie wiemy jak wszystko będzie wyglądało za kilka tysięcy lat.

Oczywiście naukowcy nie wiedzą jeszcze jak stworzyć sztuczną magnetosferę, ale może za kilkadziesiąt lat ...


Użytkownik Kazuhaki edytował ten post 18.03.2014 - 15:38

  • 0



#4

Sventer.
  • Postów: 241
  • Tematów: 37
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Też się wiele razy zastanawiałem nad tym jakby to wyglądało w rzeczywistości. Może filmy science fiction podają nam gotowe rozwiązanie, które należy opracować? ;) Oczywiście gdybam sobie.

 

Ciekawy pomysł wysnuto w filmie ALIENS z sagi obcego.

 

 

 

 

Procesor atmosferyczny – ogromna konstrukcja służąca do „terraformacji”, czyli wytwarzania przyjaznej człowiekowi atmosfery na planetach bądź księżycach.
Był to wielki obiekt o charakterystycznej sylwetce, okrągłej w przekroju i zwężającej się ku górze. Posiadał sześć niewielkich wieżyczek umiejscowionych po bokach oraz wielkie „wrota”, prowadzące do przestronnej wnęki. Centralne wejście prowadziło do wind i schodów przez które można było dostać się na wyższe bądź niższe kondygnacje. Było to urządzenie całkowicie zautomatyzowane, lecz wymagające ciągłej konserwacji.

Mechanizm filtrowania atmosfery i przekształcania jej na tlenowo–azotową powłokę opierał się na szeregu reakcji chemiczno-fizycznych, podczas których toksyczne związki neutralizowały się i przekształcały w powietrze. Jeden taki procesor filtrował powietrze w promieniu kilkuset kilometrów i musiał działać nieustannie, by wytworzona powłoka utrzymała się. Procesor atmosferyczny był w gruncie rzeczy jednym wielkim reaktorem termojądrowym, którego usterka groziła katastroficznymi następstwami.

Tego typu maszyneria produkowana była między innymi przez korporację Weyland-Yutani. Jeden z takich procesorów znajdował się w kolonii „Hadley’s Hope”. Podczas inwazji obcej formy życia ksenomorfy założyły gniazdo w podziemiach procesora, wybierając wyjątkowo niefortunne miejsce – położone w pobliżu osłon systemu chłodniczego. Użycie w takim miejscu „cięższej” amunicji groziło przedziurawieniem osłon i awarią systemu, a to z kolei – przegrzaniem reaktora i wybuchem nuklearnym. Ostatecznie osłony zostały naruszone podczas strzelaniny w gnieździe, a procesor eksplodował tuż przed tym, jak ocaleli z oddziału piechoty morskiej uciekli na promie. 

Źródło: http://pl.archeon.wi...r_atmosferyczny

 

Być może to jest rozwiązanie? Które należy opracować. Taka wielka maszynka zmieniająca strukturę atmosfery do takiej jaką mamy na Ziemi. Oczywiście mój przedmówca ma rację brak silnego pola magnetycznego na Marsie uniemożliwia tego typu proces. Może gdyby pobudzić jądro planety wtedy moglibyśmy takie pole wytworzyć lecz wydaje mi się, że to jest w chwili obecnej po za naszym zasięgiem.

 

Być może rozwiązaniem byłoby budowanie mikro miast w takich dużych szklarniach? Takie bańki powietrzne gdzie ludzie mogliby mieszkać i poruszać się bez jakiegokolwiek sprzętu do oddychania.

 

 

 

Myślę, że jeśli opracujemy już metodę terramorfingu innych planet to będzie to trwało dekady zanim planeta stanie się zdatna do życia dla ludzi. Raczej wątpię żeby miało to miejsce w tym wieku, choć kto go tam wie. W ciągu zaledwie 20 lat rozwinęła się bardzo technologia, więc może za kolejne 20 lat będziemy świadkami czegoś "nowego" oby to się nie obróciło przeciwko nam.

 

EDYCJA:

Usunąłem obrazki ze względu na bezsensowny przepis hotlinkowania. Przypomina mi to zakaz sikania na drzewa w lesie. Pozostawiam linki.

http://img4.wikia.no.../Processor..jpg

http://img1.wikia.no.../Processor3.png

http://cdn29.murator...standardowy.jpg


Użytkownik Sventer edytował ten post 18.03.2014 - 16:30

  • 3



#5

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Za kilka tysięcy lat Mars będzie niemniej niegościnny. Ma słabą grawitację i nawet gdyby miał w atmosferze tlen, to i tak nie mogli byśmy tam oddychać, do tego promieniowanie kosmiczne i niskie temperatury. Skoro zaś tak to po co go przerabiąć - żeby ładnie wyglądał?


  • 0



#6

Sventer.
  • Postów: 241
  • Tematów: 37
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Za kilka tysięcy lat Mars będzie niemniej niegościnny. Ma słabą grawitację i nawet gdyby miał w atmosferze tlen, to i tak nie mogli byśmy tam oddychać, do tego promieniowanie kosmiczne i niskie temperatury. Skoro zaś tak to po co go przerabiąć - żeby ładnie wyglądał?

Ludzkość musi szukać alternatywnego nowego domu, nasza Ziemia wieczna nie będzie tak samo jak nasza cywilizacja. Mars jest stosunkowo blisko i jest jedyną planetą w układzie słonecznym gdzie moglibyśmy mieszkać choćby w bazach głęboko pod Ziemią.


Użytkownik Sventer edytował ten post 18.03.2014 - 15:46

  • 0



#7

Kazuhaki.
  • Postów: 589
  • Tematów: 176
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 6
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wykorzystanie kopuł to bardzo dobry i często spotykany pomysł. Ludzie mieszkający pod nią musieliby mieć dostarczone rozrywki i luksus. Mieszkania powinny być pomalowane na biało, aby ludzie nie popadali w depresję. Ważne jest także stworzenie sztucznego słońca i cykl dnia i nocy, który jest inny niż na ziemi i stopniowo wyrównywać go z tym panującym na Marsie.

 

57125129648070571252.jpg


Użytkownik Kazuhaki edytował ten post 18.03.2014 - 16:11

  • 1



#8

mbbacia.
  • Postów: 61
  • Tematów: 4
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

O terraformacji czytałem kiedyś artykuł w Świecie Wiedzy. Stwierdzili tam że Mars nada się do zamieszkania za minimum 100 tysięcy lat bo dopiero po takim czasie udało by nam się wytworzyć odpowiednią ilość tlenu oraz atmosferę. Powiem wam szczerze że technologia idzie naprzód i może już za kilkanaście bądź kilkaset lat każdy będzie mógł zwiedzać kosmos jako turysta. Ja sam za życia chciałbym odbyć taki lot, a nawet chciałbym polecieć na Marsa i uczestniczyć w terraformacji. Posadzić pierwsze drzewa, stworzyć pierwsze budynki.. Czas pokaże


  • 0

#9

Robakatorianin.
  • Postów: 1732
  • Tematów: 41
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nasza technika musiałaby być na tyle rozwinięta aby sztucznie zwiększyć grawitację i pole magnetyczne Marsa. Bez tego nie ma co marzyć o czymkolwiek innym niż życie w marsjańskich bunkrach. Jeżeli będziemy zdolni do "podkręcenia" właściwości Marsa to równie dobrze możemy być zdolni do podróży międzygwiezdnych i zasiedlania innych planety z gotowym ekosystemem. Mars może być co najwyżej miejscem gdzie będą występowały sporadycznie kurorty ukryte pod szklanymi kopułami. Mars nadaje się na miejsce wycieczek, relaksu dla bogaczy a nie do życia dla pospólstwa. 


  • 0




Inne tematy z jednym lub większą liczbą słów kluczowych: mars, terraformacja, dyskusja

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych