Skocz do zawartości


Zdjęcie

Bzdurassic Park


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
21 odpowiedzi w tym temacie

#16

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Mnie ciekawi co innego.

Przeglądałem sobie bardziej rozbudowane informacje o tych, jak piszesz, "stworzonkach" i okazuje się, że dwa z nich odtworzono tak naprawdę tylko na podstawie czaszki, co do innego - istnieje wątpliwość czy był to jeden, czy trzy gatunki (a jeżeli, to które z tych gatunków mogły latać, a którym skrzydła służyły tylko do dekoracji), a przy kolejnym, część naukowców wręcz wyklucza, możliwość latania ze względu na "gabaryty" (co nie przeszkadza temu, żeby na większości wizualizacji przedstawiać go w locie).

Tak sobie myślę - skoro istnięją wątpliwości, czy wręcz sprzeczności w tak podstawowych kwestiach, to co tu mówić o takich subtelnościach jak  "struktura" skóry, czy ubarwienie.

Tak a propos. Zastanawialiście się kiedyś, oglądając np. Wędrówki z dinozaurami, czym kierowali się ludzie, którzy T-Rexa przedstawiali w takich, a nie innych kolorach?

Poza wyobraźnią oczywiście.


  • 0



#17

Claire.
  • Postów: 294
  • Tematów: 12
  • Płeć:Kobieta
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Niesamowite są te prehistoryczne zwierzęta.... kiedyś oglądałam o nich fajny dokument, ale w sumie wolę nasze współczesne  żyrafy, słonie i wieloryby :)  Mamy szczęście, że natura poszła w tym kierunku  i "poprawiła" te potwory.. hehe

 

 Wolałabym nie znaleźć się nigdy wśród tamtych pradawnych stworzeń.. są jak z piekła rodem, jakby stworzone tylko do okrutnego zabijania..


Użytkownik Claire edytował ten post 17.04.2014 - 20:47

  • 0

#18

Last Sicarius.

    Ostrzewtłumie

  • Postów: 1437
  • Tematów: 84
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

W sumie to nie. Ale trudne pytanie :? Może rozkminiali, że skoro dane zwierze które znamy ma za przodka T-Rexa, to odziedziczylo po nim "kolor i strukturę" skóry? Albo dali taki kolor bo wygląda bardziej strasznie  ;p  Tak strzelam bo sam nie wiem :szczerb: Może ktos bardziej w "temacie" cos wie.

 

EDIT:

taki wycinek od cioci wiki:

 

W 2004 w „Nature” opublikowano raport opisujący wczesnego tyranozauroida Dilong paradoxus z formacji Yixian w Chinach. Jak i u innych teropodów odkrytych w Yixian, skamieniały szkielet zachował się razem z płaszczem nitkowatych struktur, które powszechnie są uznawane za prototyp piór. Zasugerowano, że tyranozaur i pozostałe blisko spokrewnione teropody z rodziny tyranozaurów miały protopióra. Jednak znane, choć rzadkie, odciski skóry dorosłych gadów z rodziny tyranozaurów ze stanowisk w Kanadzie i Mongolii, wskazują, że zwierzęta te, jak i wiele innych dinozaurów, były pokryte okrągławymi łuskami.


Użytkownik Ostrzewtlumie edytował ten post 17.04.2014 - 20:37

  • 0



#19

Solfuga.
  • Postów: 88
  • Tematów: 13
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Choć uważam, że było by to bardzo fascynujące i intrygujące, to dzisiaj zwyczajnie nie ma miejsca dla nowych gatunków. W tej chwili ludzka populacja skutecznie wybija kolejne gatunki, współcześnie żyjące na masę sposobów, głównie kłusownictwem, wylesianiem, fragmentacją, zanieczyszczeniami. Poza tym odnośnie dinozaurów - wtedy był inny klimat. W czasie dinozaurów wśród roślin panowały paprocie, widłaki i skrzypy. Były ogromne jak dzisiejsze drzewa choć drzewami nie było. Nie wiadomo czy te gatunki byłyby w stanie się przystosować. Co do wykorzystania antycznego DNA - za pomocą PCRa i pewnie innych cudów o których nie wiem, myślę, że odtworzenie genomu byłoby możliwe. Nie w tej chwili, ale może w przyszłości? Co do dziwności tamtych zwierząt - po prostu ewolucja była na zupełnie innym etapie, ogólnie, stąd wydają nam się dziwne. My dla nich też bylibyśmy dziwni jacyś :D


  • 0

#20

Blitz Wölf.
  • Postów: 495
  • Tematów: 7
  • Płeć:Nieokreślona
  • Artykułów: 1
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

@up:

Jakieś małe hypsilofodony albo miniraptory pewnie dałoby się utrzymać przy życiu na odgrodzonej, kontrolowanej przestrzeni, ale tyranozaury? No, wait.

 

Uważam, że przygodę z klonowaniem wymarłych gatunków powinniśmy zaczynać ze zwierzętami, które zniknęły stosunkowo niedawno, tak jak wilki tasmańskie czy mamuty. Choć co do mamutów - być może żyją sobie jeszcze na Syberii. :roll:


  • 0



#21

Obywatelka AM.
  • Postów: 56
  • Tematów: 2
  • Płeć:Kobieta
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Niedawno mąż oglądał program o wskrzeszaniu dinozaurów na jednym z kanałów typu Discovery, ale za cholerę nie pamięta tytułu :/

W każdym razie na pewno nie da się tego zrobić metodą z Jurajskiego Parku ;p

Ale jest inna metodą nad którą pracują naukowcy. Tutaj jest występ paleontologa, który się tym zajmuje i wyjaśnia główną ideę, która w tym programie była omawiana:

http://www.wykop.pl/...z-kurczaka-ted/

(można włączyć polskie napisy, główne wyjaśnienie idei zaczyna się od około 10 minuty)

Generalnie chodzi o zmodyfikowanie genów "współczesnych dinozaurów", czyli ptaków, bazując na tym, że w rozwoju embrionalnym ptaki mają pewne cechy dinozaurów, np. trójpalczaste łapy i dłuższy ogon. Jednak w trakcie rozwoju zarodka aktywuje się gen, który przekształca łapę w skrzydło. Naukowcy próbują więc zidentyfikować ten gen i go "wyłączyć" tak, by łapa pozostała łapą.

Udało się już zidentyfikować gen, który "włącza" rośnięcie zębów u kurczaków :mrgreen:

Udało się także zidentyfikować gen, dzięki któremu ogony ptaków stały się dłuższe o kilka kręgów, a więc bardziej przypominały "dinozaurowe".

 

Jeszcze jutro poszukam tego programu. Na razie udało mi się znaleźć, że paleontolog Jack Horner (ten, który występuje w filmiku, który wrzuciłam) napisał o tym książkę "How to build a dinosaur".

 

Na pewno takie zmodyfikowane genetycznie stworzenie trudno by nazwać stuprocentowym dinozaurem, ale i tak ciekawi mnie, co z tego wyniknie.

 

A Park Jurajski jako film uwielbiam :D Obejrzałam pierwszy raz, gdy miałam jakieś 4 latka i od tego czasu jestem dinomaniaczką :D


Użytkownik Obywatelka AM edytował ten post 06.07.2014 - 19:10

  • 0

#22

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Z klonowaniem może udało by się z Turami i Tarpanami, które wymarły całkiem niedawno. Istnieją dziś jeszcze mieszańce tarpanów z koniami, więc byłaby podstawa do odtworzenia brakujących fragmentów i uzyskania różnych linii genetycznych. Był jeszcze taki gatunek małych niedźwiedzi który wymarł w XV wieku, jakieś kości zachowały się w muzeum.


  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych