Skocz do zawartości
Zdjęcie

Opuszczone miasta i wioski Europy


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1

ufo1987
 • Postów: 354
 • Tematów: 78
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 14
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Opuszczone miasta i wioski Europy

 

Czarnobyl, Prypeć czy rodzime Kłomino to jedne z najsłynniejszych miast widm, o których w Polsce dużo się mówi. W Europie jest ich jednak o wiele więcej. Często znajdują się w bardzo zaskakujących miejscach - na śródziemnomorskich wyspach czy wybrzeżu Adriatyku. Oto 10 opuszczonych miast i miasteczek Starego Kontynentu. Poznajcie ich historie!

Poggioreale, Włochy
Poggioreale to niewielkie miasteczko na zachodzie Sycylii - największej wyspy Morza Śródziemnego. Leży w dolinie rzeki Belice, a jego historia sięga XVII wieku. Niestety trzęsienie ziemi w 1968 roku zniszczyło zarówno Poggioreale, jak i okoliczne miejscowości Salaparuta i Gibellina. Dziś zobaczymy tu jedynie smutne pozostałości po tętniącym niegdyś życiem miasteczku. Kilka kilometrów dalej, w całkowicie bezpiecznym miejscu, wybudowano nową miejscowość, gdzie przenieśli się mieszkańcy starego Poggioreale.

 

316royv.jpg

 

678dog.jpg

 

2hxppv4.jpg

Grablje, Hvar, Chorwacja
Grablje to opuszczony zakątek na lawendowej wyspie Hvar, czwartej co do wielkości na Adriatyku. Skąd się wzięła wioska widmo w najcieplejszym i najbardziej słonecznym zakątku Chorwacji? Historia miejscowości sięga XIV wieku, a tutejsze kamienne budowle wciąż zachwycają pod względem architektonicznym. Przechadzając się po wąskich ulicach można poczuć ducha minionych czasów. Niegdyś Grablje słynęło ze wspaniałego wina i miodu. Mieszkańcy żyli przede wszystkim z uprawy oliwek i lawendy, jednak rozwój turystyki na Hvarze spowodował, że przenieśli się w celach zarobkowych na tereny wybrzeża.

 

ileuzl.jpg

 

dw3vch.jpg

Belchite, Hiszpania
Belchite położone jest ok. 40 kilometrów od Saragossy. Podczas hiszpańskiej wojny domowej w latach 30. XX wieku miała tu miejsce jedna z ważniejszych bitew. W jej wyniku miasto zostało bardzo zniszczone. Nie zlikwidowano ruin ani nie zdecydowano się na odbudowę - opuszczone miasto stanowi dziś rodzaj pomnika na cześć poległych. Belchite to ważna atrakcja turystyczna regionu. Często służy także jako plan filmowy, kręcono tu m.in. nagrodzony trzema Oskarami "Labirynt Fauna".

 

2e0qxdz.jpg

 

seaf4g.jpg4rpyzb.jpg

 

15f1v7d.jpg244d2lh.jpg

Pentedattilo, Włochy
Pentedattilo to miasto duchów w Kalabrii, najdalej na południe wysuniętym regionie kontynentalnej części Włoch. Położone jest 250 m n.p.m., na górze Monte Calvario, której kształt przypominał niegdyś pięć palców. Od jej wyglądu pochodzi nazwa miejscowości - z greckiego: penta + daktylos, czyli pięć palców. Została założona jako kolonia greckiego miasta Chalkida w roku 630 p.n.e. Funkcjonowała do 1783 roku, gdy została poważnie zniszczona przez trzęsieni ziemi. Większość mieszkańców przeniosła się wówczas do pobliskiego Melito Porto Salvo. Miasto było całkowicie opuszczone w latach 1960-1980, następnie zostało częściowo odbudowane dzięki wolontariuszom z całej Europy.

 

r2jbxh.jpg

Spinalonga, Grecja
Spinalonga leży na wschód od wybrzeża Krety, niedaleko miasta Elounda. Mała wysepka na Morzu Egejskim może pochwalić się bogatą historią. Wenecjanie wznieśli tu twierdzę, która miała bronić dostępu do samego Agios Nikolaos i kotwicowiska okrętów w spokojnej Zatoce Elounda. Na Spinalodze znajdowała się ostatnia kolonia trędowatych w Europie, którą zamknięto dopiero w 1957 roku. Dziś opuszczona wyspa stanowi jedną z atrakcji Krety - można tu dopłynąć w pół godziny z miejscowości Elounda łódką, która w sezonie odpływa z leżącej naprzeciwko Spinalongi wioski Plaka.

 

10ylvyx.jpg

 

30ixno0.jpg

Kupari, Chorwacja
Kurort Kupari, nazywany krainą wymarłych hoteli, znajduje się 10 kilometrów od perły Dalmacji - Dubrownika. Miejscowość położona tuż przy granicy z Bośnią i Hercegowiną przeraża opuszczonymi budynkami i niszczejącą infrastrukturą turystyczną. Funkcjonował tu ogromny wojskowy kompleks wypoczynkowy, który przed laty został uznany najlepszym i najbardziej luksusowym w Jugosławii. Ośrodek tętnił życiem przez kilkadziesiąt lat, jednak wojna domowa tocząca się w latach 1991-95 pomiędzy armią chorwacką i Republiką Serbskiej Krajiny, która była wspierana przez Jugosłowianską Armię Ludową, nie oszczędziła kompleksu. Mimo że od zakończenia wojny minęło prawie 20 lat, nikt nie podjął się wskrzeszenia kompleksu.

 

2mrxh6v.jpg2i0r7yb.jpg

 

2nu3a81.jpg

Civita di Bagnoregio, Włochy
Civita di Bagnoregio to miasto w regionie Lacjum, w centralnej części Italii. Znajduje się na szczycie skalistego wzgórza, do którego prowadzi tylko jedna droga - wąski most, biegnący nad przepaścią. Zachwyca swoim położeniem, szczególnie, że otaczające je doliny często toną we mgle. Nie jest to jednak jedyny magnes przyciągający turystów do Civita di Bagnoregio. Nazywa się je La Citta che Muore, czyli Umierające Miasto. Zagrożeniem dla niego są bowiem trzęsienia ziemi i położenie na tufowej skale, która znajduje się pod ciągłym działaniem procesu erozji. Skała kruszy się, a co za tym idzie powierzchnia miejscowości się zmniejsza.

 

358oqdl.jpg

 

34zcd2s.jpg10zsaid.jpg

Pyramiden, Norwegia/Rosja
Na Spitsbergenie, w fiordzie Billefjord, znajduje się opuszczona osada górnicza Pyramiden. Została założona na początku XX wieku przez Szwedów, następnie sprzedana Związkowi Radzieckiemu. W czasach rozkwitu osada miała ponad 1.000 mieszkańców. Miejscowość jest całkowicie wyludniona od 1998 roku na mocy decyzji właściciela Arktikugol Trust w 1998, ale Rosjanie mają w planach reaktywację osady. W lecie można tu dotrzeć drogą morską, natomiast zimą na skuterze lub śmigłowcem.

 

5cfxpc.jpg

Balestrino, Włochy
Historia włoskiego Balestrino, położonego w Ligurii, w prowincji Savona, do dziś jest owiana tajemnicą. Właściwie, poza faktem, że miasto zostało opuszczone, nic nie jest pewne. Prawdopodobnie pod koniec XIX wieku region był nękany przez trzęsienia ziemi, co mogło być przyczyną stopniowego wyludniania się okolicy. Ostatnich 400 mieszkańców wyprowadziło się stąd w 1953 roku. Dziś około 500 osób mieszka w nowszej części Balestrino, położonej nieco niżej.

 

w1g043.jpg

Oradour-sur-Glane, Francja
Ostatnie miasto widmo w naszym zestawieniu ma najbardziej wyróżnia się wyjątkowo przerażającą historią. W Oradour-sur-Glane czas się zatrzymał podczas II wojny światowej. 10 czerwca 1944 roku oddział niemieckich wojsk Waffen-SS wymordował niemal całą ludność miasteczka - zginęły wówczas 642 osoby. Przeżyła tylko jedna kobieta, pięciu mężczyzn oraz dziecko. Obecnie Oradour-sur-Glane to miasto-muzeum, ponieważ dla upamiętnienia ofiar masakry z 1944 roku ruiny pozostawiono w oryginalnym stanie.

 

104eohc.jpg

 

2wohe0n.jpg2ev9dtj.jpg

 

1583zhg.jpg

 

 

ŹRÓDŁO:

http://turystyka.wp.pl


 • 11#2

Simba

  Simbarosa

 • Postów: 431
 • Tematów: 290
 • Płeć:Kobieta
 • Artykułów: 51
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Drobna uwaga: 2 - gie i 11-te zdjęcie, to to samo miasto : Pentedattilo:

 

pentidatillo_590x443_crop_rozmiar-niesta

 

Tu następne: Conza della Campagnia:  miejscowość i gmina we Włoszech rejon Kampania, prowincja: Avellino :

 

87061005_182e40211d_o.jpg

 

compsa.jpg

 

I następne: Craco,rejon Basilicata  znajduje się w południowej części Włoch, na krańcu Półwyspu Apenińskiego.

Craco-7691_HDR.jpg

 

 

craco-1%25255B2%25255D.jpg?imgmax=800

 

3-craco.jpg

 

Takich opuszczonych miast we Włoszech jest całe mnóstwo :)


Użytkownik sylwetka250 edytował ten post 04.02.2014 - 15:52

 • 3#3

SRardom
 • Postów: 141
 • Tematów: 2
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Super, właśnie sobie uświadomiłem jak mało wiem. Jeżeli ktoś zna lub był w takim mieście to chętnie poczytam więcej :)


 • 0

#4

Simba

  Simbarosa

 • Postów: 431
 • Tematów: 290
 • Płeć:Kobieta
 • Artykułów: 51
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

http://opuszczonemiasta.blogspot.it/


 • 0#5

ufo1987
 • Postów: 354
 • Tematów: 78
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 14
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Drobna uwaga: 2 - gie i 11-te zdjęcie, to to samo miasto : Pentedattilo:

Dzięki za poprawkę, faktycznie pomyłkowo nie ta fotka ;)

 

Super, właśnie sobie uświadomiłem jak mało wiem. Jeżeli ktoś zna lub był w takim mieście to chętnie poczytam więcej :)

Takie miejsca mają niejsca mają niepowtarzalny urok, sam marzę żeby choć jedno z takich miejsc odwiedzić i jestem pewien że to marzenie spełnię :) Ale chyba zacznę od Prypeci na którą zamierzam się już od kilku lat. Mało nie doszło, a w tym roku bym ją odwiedził, niestety nie chciałem jechać bez kogoś znajomego, a wypad był zorganizowany.


 • 1

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u