Skocz do zawartości
Tortury w CIA


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_polished

Gość_polished.
 • Tematów: 0

Napisano

*
Popularny

Tortury w CIA


Dołączona grafika

Co się działo ?

Bicie, szczucie psami czy symulowanie egzekucji - to jedne z metod, jakie stosowało CIA podczas przesłuchań wobec podejrzanych o terroryzm za rządów prezydenta George'a Busha. W artykule w poniedziałkowym "Washington Post" wyliczył on kilka przemawiających za tym argumentów. Dochodzenia - jego zdaniem - nie są wskazane, ponieważ stosowane metody były zaaprobowane przez prezydenta Busha i zatwierdzone przez jego Ministerstwo Sprawiedliwości. CIA dostarczyło wtedy resortowi raport w tej sprawie i podjęło działania administracyjne - m.in. postępowanie dyscyplinarne przeciw sprawcom nadużyć. Argumentują też, że karne ściganie agentów CIA "grozi zamrożeniem obecnych operacji wywiadu", gdyż wprowadzi złą atmosferę w agencji. Utrudni również współpracę CIA z wywiadami innych krajów, które oczekują od swych partnerów dyskrecji.

Prawda wyszła na jaw ?

Z udostępnionego dnia 24.09.2009 r. raportu wynika, że CIA miało grozić podejrzanym o terroryzm zabiciem ich dzieci i gwałceniem żon. Prokurator generalny USA zarządził śledztwo. Eric Holder, prokurator generalny USA, polecił prokuratorowi Johnowi Durhanowi wszcząć śledztwo w sprawie ujawnionych w rządowym raporcie stosownych przez CIA tortur wobec osób podejrzanych o terroryzm po 11 września 2001 r.

Grozili wiertarkami i zabijaniem dzieci


Amerykański Departament Sprawiedliwości udostępniło opinii publicznej kilkaset stron materiałów dokumentujących brutalne metody przesłuchań stosowane przez CIA wobec podejrzanych o terroryzm za rządów prezydenta Busha.

Raport zawiera szczegóły metod, uznanych za tortury, takich jak tzw. waterboarding, czyli symulowanie topienia aresztantów przez wlewanie im do ust wody po przywiązaniu do deski głową w dół, a także bicie, szczucie psami, przetrzymywanie nago na zimnie i symulowanie egzekucji. Według raportu śledczy mieli też grozić, że kiedy zdarzy się kolejny atak na USA, agenci CIA będą zabijać dzieci i gwałcić żony podejrzanych o terroryzm. Zastraszanie miało dotyczyć m.in. Khalida Szejka Mohammeda, podejrzanego o zorganizowanie wrześniowego zamachu.

Według informatorów telewizji CNN, raport opisuje także, jak funkcjonariusze CIA grozili m.in. bronią oraz wiertarką elektryczną jednemu z zatrzymanych, aby uzyskać od niego informacje.

Szczegóły śledztw zostały zebrane już w 2004 r. w raporcie inspektora generalnego CIA, który nie był ujawniany publicznie; wiele faktów tam opisanych przedostało się jednak potem do mediów.

Obama raczej przeciw śledztwu


Jednak rzecznik prezydenta USA Bill Burton dał dziś do zrozumienia, że Barck Obama jest raczej przeciwny sądowemu ściganiu funkcjonariuszy CIA.

- Prezydent uważa, że powinniśmy patrzeć w przyszłość, a nie w przeszłość - oświadczył.

Podobny sygnał dał dyrektor CIA Leon Panetta, który wcześniej ostro potępił tortury i zapowiedział, że nigdy nie będą przez jego agencje używane.


Guantanamo

Na tle zdarzenia w więzieniu wojskowym w bazie amerykańskiej w Guantanamo, gdzie więźniowie głodowali trzy miesiące, amerykańscy obrońcy praw człowieka ruszyli z pomocą dla nich. Przygotowali ogromny raport, który wskazuje na prowadzenie nielegalnych tortur przez CIA od 2001 roku. Według ekspertów, dokumenty pozwalają na poruszenie kwestii ewentualnego udziału Goerge'a Bush'a i jego doradców w zbrodni, pisze The New York Times .

577-stronicowy raport z którego zagadnienia publikuję, przygotowała amerykańska organizacja pozarządowa "projektu konstytucji." Grupa 11 osób na czele z byłym kongresmanem - Republikanów i Demokratów Asa Hutchinson James Jones'em. Od kilku lat, przedstawiciele organizacji komunikowali się z więźniami Guantanamo, teraz udali się do Iraku, Afganistanu i innych tajnych więzień CIA, gdzie przeprowadzają rozmowy z tymi, którzy ucierpieli na bezprawiu amerykańskich służb bezpieczeństwa. W tym przypadku nie ma dostępu do żadnych danych poufnych.

Według działaczy praw człowieka, amerykańskie służby wywiadowcze stworzyły nową wizję na ich własne poczynania. "Wczesniej takie raporty zawierały tylko dowody z CIA, a nasze informacje były oparte na zeznaniach poszkodowanych" - mówią działacze praw człowieka.

"Fakt, że torturowano więźniów w CIA jest niezaprzeczalny" - oświadczył Asa Hutchinson, który służył jako szef departamentu walki z narkotykami w administracji byłego prezydenta USA George'a W. Busha. Dwa lata temu, często wahał się odpowiadając na niektóre z pytań. "Brzemię, które na mnie ciąży nie jest łatwe do uniesienia, bo ja osobiście znam większość ludzi, którzy mają prawo do stosowania tortur, ale musimy uczyć się na błędach, i zdawać sobie sprawę z działań, które miały miejsce,." - Mówi Hutchison.

Zgodnie z HDR, bardziej niż kiedykolwiek USA zostało tak ostro zapytane w sprawie ewentualnego udziału George'a Busha i jego doradców w torturowaniu. W 2010 roku 146 ośrodków rehabilitacji ofiar tortur w 73 krajach, zaapelowało do Barack'a Obamy o ściganie byłego prezydenta USA George'a W. Busha za to, że otwarcie popierał tortury.

W raporcie, znajduje się szczegółowy opis tortur, które były wykorzystywane Amerykanów, pisze New York Times. W szczególności, oprócz słynnej tortur wody ( częściowe topienie oraz przesłuchiwanie), więźniowie byli bici na ścianach, przykuwani łańcuchami, zmuszani siedzieć godzinami w niewygodnej pozycji i przez kilka dni nie pozwalano im spać. Według praw człowieka, często porywano niewinne osoby i trzymano je w areszcie przez długi czas.

Wątpliwości, które mieszczą się w definicji tortur, rozpraszają burzliwe i jednogłośne opinie władz zagranicznych na działania CIA.

Dlatego przedstawiciele organizacji pozarządowych twierdzą, że tortury nie mogą być uzasadnione.

"Informacje, które zostały uzyskane za pomocą przemocy, można wydobyć za pomocą środków pokojowych" - czytamy w raporcie.

Wcześniej, podobne oświadczenie zostało złożone przez byłego sekretarza obrony USA Leon Panetta.

Przyznał on, że zdobycie głowy "al-Kaidy Osamy bin Ladena" używane niepotrzebne tortury .

W Polsce też...

Dołączona grafika
Polska na liście 54 krajów współpracujących z CIA.

Nowojorska organizacja praw człowieka Open Society Foundations / Open Society Justice Initiative opublikowała we wtorek 216-stronicowy raport "Globalizing Torture. CIA Secret Detention and Extraordinary Rendition", z którego wynika, że po zamachach terrorystycznych z 11 września 2001 roku 54 państwa, w tym Polska, rozpoczęły współpracę z CIA w celu tworzenia tajnych więzień i przesłuchiwania w nich osób podejrzanych o terroryzm. Współpraca dotyczyła także wykorzystywania przez CIA lotnisk do uzupełniania paliwa podczas przewożenia więźniów.

Według autorów raportu, co trzeci spośród 136 więźniów był torturowany.

W raporcie jeden kilkustronicowy rozdział poświęcono Polsce. Autorzy piszą, że w Starych Kiejkutach na Mazurach znajdowało się tajne więzienie CIA i że Polska pomagała w transferze potajemnie zatrzymanych osób i pozwalała na wykorzystywanie swojej przestrzeni powietrznej i lotniska w Szymanach koło Szczytna. Podobne informacje na ten temat wcześniej publikowano już w innych raportach, m.in. w raporcie Rady Europy z 2007 roku.

Raport zawiera listę nazwisk 136 osób, które były przetrzymywane lub przewożone przez CIA oraz szczegóły dotyczące miejsca, czasu i sposobu ich przetrzymywania. W Polsce przetrzymywano sześciu więźniów, w tym Pakistańczyka Khalida Sheikha Mohammeda, który miał zorientować się, w jakim kraju przebywa, kiedy podano mu butelkę wody z polską nalepką.

Eksperymenty medyczne na więźniach.

Amerykańscy lekarze brali udział w torturach osób podejrzanych o terroryzm aby badać wytrzymałość ludzkiego organizmu na wzmocnione techniki przesłuchań – wynika z raportu organizacji Amerykańscy Lekarze dla Praw Człowieka do którego dotarli dziennikarze „Panoramy”. Z dokumentu wynika, że eksperymenty te odbywały się m.in. w tajnym więzieniu CIA w Polsce.

Dziennikarz „Panoramy” Adam Krzykowski dotarł do informacji organizacji Amerykańscy Lekarze dla Praw Człowieka. Wynika z niego, że w torturach uczestniczyli lekarze i prawnicy z Departamentu Sprawiedliwości USA. Medycy jednak nie mieli dbać o zdrowie więźniów, a zdobywać w ten sposób wiedzę, by rozwijać tak zwane wzmocnione techniki przesłuchań. - Eksperymenty na więźniach były prowadzone w tajnych ośrodkach CIA, m.in. w Polsce i Tajlandii – twierdzi Nathaniel Raymond, autor raportu Lekarzy dla Praw Człowieka.


Więźniowie, którzy trafili w ręce CIA byli najczęściej torturowani poprzez tzw. waterboarding czyli podtapianie, pozbawianie snu oraz puszczanie głośnej muzyki. Ruhel Achmed, który przez dwa i pół roku był więziony - najpierw w Kandaharze potem w Guantanamo opowiadał, że tortury o mało co nie doprowadziły go do szaleństwa. - Byliśmy związywani, spuszczani z sufitu, wieszani na haku za związane ręce. To było ogromnie bolesne i stresujące. Pozostawiano nas w tej pozycji czasami przez dwa dni a czasem przez kilka tygodni – opowiada Ruhel Achmed.

Tajne więzienie CIA w Polsce miało działać w szkole szpiegów w Starych Kiejkutach. Właśnie tam miało dochodzić do tortur. Według nieoficjalnych informacji do Polski trafili m.in. Abu Zubajda, Abd Al-Nashiri, Ramzi bin al-Shibh oraz architekt zamachów na Nowy Jork - Khalid Szejk Mohammed. Wszyscy byli poddawani tzw. wzmocnionym technikom przesłuchań. Khalid Szejk Mohammed do Polski miał trafić tydzień po porwaniu w Pakistanie - siódmego marca 2003 roku i tu miał go złamać amerykański oficer CIA. Międzynarodowy Czerwony Krzyż wyliczył, że Szejk Mohammed był 183 razy podtapiany podczas przesłuchań. Terrorysta twierdzi, że zorientował się o tym, że jest w Polsce po napisach na butelce wody mineralnej, którą dostał do picia.

Według nieoficjalnych informacji warszawska prokuratura apelacyjna od samego początku bada wątek dotyczący tortur w tajnym więzieniu CIA. Jednak nikt oficjalnie na ten temat się nie wypowiada, zasłaniając tajemnicą państwową. Akta sprawy prawdopodobnie nigdy nie zostaną odtajnione a proces, gdyby do niego doszło będzie także niejawny.

„Panorama” nieoficjalnie dowiedziała się, że do przygotowywanego zarzutu przekroczenia uprawnień przez urzędników państwowych prowadzącego do utraty suwerenności kraju, może dojść zarzut pomocnictwa przy przetrzymywaniu osób, które mogły podlegać torturom i eksperymentom poznawczym. Grozi za to Trybunał Stanu i dwadzieścia pięć lat więzienia.

Śledczy nie chcą się przyznać, ale wydaje się, że w końcu odkryli czarne karty w walce z terroryzmem również w Polsce.

Źródła: I, II, III, IV, V


Użytkownik Schneider edytował ten post 10.01.2014 - 19:48

 • 6

#2

Miscza Zebub.

  Ataman

 • Postów: 759
 • Tematów: 17
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Myślę, że to akurat cecha wszystkich wywiadów - kiedy ktoś działa tajnie w imię najważniejszych interesów swojego państwa i (o ile ktoś nie popełni błędu) nie zostanie wykryty, nie ogranicza się do praw człowieka. Jednak takie metody powinny być wykorzystywane tylko do osób, co do których występuje pewność co do tego, że przeskrobały coś poważnego. A nie do ludzi ledwie "podejrzanych" o terroryzm.

A Obama nie chce śledztwa, bo za jego kadencji wywiad robi pewnie to samo. Może nie na terenie USA, ale w Afganistanie, Pakistanie, Jemenie, Polsce, Niemczech czy gdzie tam chcą.
 • 0

#3

ImpacT.
 • Postów: 122
 • Tematów: 2
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Nie chce nikogo urazić, ale akapitu o guantanamo nie da się czytać. Fragment jest zabity przez translator.

Edit: Dzięki, teraz jest ok:)

Użytkownik ImpacT edytował ten post 10.01.2014 - 20:31

 • 0

#4 Gość_polished

Gość_polished.
 • Tematów: 0

Napisano

Nie chce nikogo urazić, ale akapitu o guantanamo nie da się czytać. Fragment jest zabity przez translator.

Najmocniej przepraszam, już poprawione.
 • 2

#5

OpenYourMind.
 • Postów: 272
 • Tematów: 4
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Waleczni, bohaterscy, prawi Amerykanie zawsze walczyli/walczą w słusznej sprawie dla ludzkości, demokracja u nich to sposób myślenia, który objawia się myśleniem, który kraj podbić i obrabować do kolekcji., wszak walczą z wyimaginowanym terroryzmem.
 • 0Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u