Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pięć wielkich zagadek starożytności


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
76 odpowiedzi w tym temacie

#16

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Coś ci umyka . Psy poprostu zbadano pod wzgledem DNA . One po prostu pochodza od wilków. To fakt naukowy. Nie zmienisz rzeczywistości..Od zawsze wykorzystywaliśmy zwykłą zmienność gatunkową do osiagnięcia porzadnaego efektu. Do tego nie trzeba żadnego krzyżowania z odmiennym gatunkiem. Rozmnażasz tylko te potomstwo które ma interesujący cię efekt.Na ok 10000 potomstwa złotej rybki jest 100 jest "idealna"ok 1000 nadaje sie do sprzedarzy w zoologicznym a pozostałe 90 % to odpad... małe dzikie rybki.I proporcja ta zmiena sie na niekorzyśc z wiekiem - coraz więcej dzikunów. Jak sam napisałeś dośc podobnie jest w przypadku psów, Do dowód że psy efekt to zwykły efekt dobóru hodowlanego. Krzyżówki sa pewniejsze ibez takich wachań. :mrgreen:

PS Coś sie tak przyczepił do tych molosów????Wiekszośc znanych nam starozytnych psów nieprzypomina nam molosów.
Mamy nawet odlew psa który zginął w pompejach pokryty tufem .
Dołączona grafika
Obok było jego podobizna
Dołączona grafika

Egipcjanie pozostawili mnóstwo przedstawień psów wraz z materiałem kostnym pozwoliło rozróżnić 12 ras w Egipcie, w tym psy jamnikowate, molosowate, ogarowate i chartowate


Paleolityczny psiak

Dołączona grafika

Starozytne psy:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Jak widac typ wilczarza jest dominujący . Molos to taki sam odprysk-mutacja jak typ np charta czy jamnika.
  • 0



#17

MEfi..
  • Postów: 412
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

(...)

Co do rybek sie nie znam, ale zgaduje ze uzyskano to krzyzujac gatunki rybek, a nie zab..


Krzyżowano rybki tego samego gatunku. To cały czas jest jeden gatunek: KLIK. Dokładnie taki sam proces zastosowano przy uzyskiwaniu ras psów, przy czym hodowla psów ma o wiele dłuższą historię.
Czemu nie ma bardziej zróżnicowanych ras koni? A komu potrzebne są konie rasy np. chihuahua? :) Psy miały o wiele szersze zastosowania - od penetracji nor zwierzęcych, poprzez rasy pasterskie, obronne, myśliwskie, po "kanapowe".


  • 0



#18

manitoris.
  • Postów: 790
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Czyli rozumiem ze prowadzac potomstwo sposrod kotow domowych odpowiednio dlugo wyhoduje sie cos na podobienstwo tygrysa?

Czepilem sie Mastiffa, bo jest rasa pierwotna i tak inna, co jest zastanawiajace..

Obecnie psy rasowe sa oblozone cala gama problemow zdrowotnych i najwiecej krzywdy im sie zrobilo w ciagu ostatnich 50 lat, poniewaz z gotowej rasy utrwalano (tylko utrwalano) charakterystyczne cechy do przesady co stalo sie duzym problemem, bokserom splaszczono jeszcze bardziej kufe (az ma klopoty zdrowotne), dogi niemieckie znane z duzych rozmiarow, "powiekszono" jeszcze co od razu przynioslo negatywny efekt na uklad chrzastno-kostny zwierzaka.. a to tylko bylo uwydatnienie juz posiadanych cech, wiec ja nadal jestem malo przekonany zeby z 30 kg wilka o wzroscie do 55 cm? w klebie stworzyc takiego molosa - mastiffa zeby on zdrowy byl do prawie teraz, kiedy to troche podrasowalismy..
  • 0

#19

MEfi..
  • Postów: 412
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

No z tygrysem to chyba lekka przesada, ale są duże rasy kotów, np. maine coon, w porównaniu do pospolitych "dachowców" są dość spore.

Porównując np. z końmi: tarpan oraz perszeron
  • 0



#20

Robakatorianin.
  • Postów: 1732
  • Tematów: 41
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

To może ja jeszcze bardziej skomplikuje :mrgreen:
Pies od wilka, kucyk od konia a może koń od krewnego psa? Bodajże w którymś temacie dotyczącym wegetarianizmu ktoś chciał udowodnić że kły nie są domeną mięsożerców na dowód miał służyć przykład konia który posiada szczątkowe kły.
  • 0

#21

manitoris.
  • Postów: 790
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

z tygrysem taka sama przesada jak z porownaniem wilka do mastiffa! i tu nie tylko chodzi o wielkosc ale o ogolny wyglad, zupelnie inny..
  • 0

#22

MEfi..
  • Postów: 412
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

No kwestię wyglądu w ramach tego samego gatunku to chyba ostatecznie wyjaśnił przykład złotej rybki...
  • 0



#23

manitoris.
  • Postów: 790
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

kucyk od konia? utrwalenie karlowatosci jest proste, bo zawsze w kazdym gatunku trafiaja sie osobniki karlowate, wsrod ludzi tez (ratlerek to tez karlowaty pinczer)a ja tu o wychodowaniu tygrysa z kota domowego (lub mastiffa z wilka) i ja tu caly czas o takim aspekcie w tym temacie mowie..

//jak zaczynam sie powtarzac w odpowiedziac, to juz czas zeby temat skonczyc.. bo co chwila ktos wskoczy - przeczyta ostatnie 3 posty i dorzuci swoje 3 grosze ktore juz dawno walkowano..//
  • 0

#24

MEfi..
  • Postów: 412
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Mając kilka tysięcy lat do dyspozycji, można bez problemu prowadzić chów z doborem tak, aby utrwalić także gigantyzm. Oczywiście w ramach fizycznych ograniczeń dla danego gatunku. np. dla ludzi obecnie granicą zdrowego rozwoju jest chyba coś około 2,20 m. Dla przypomnienia najwyższy człowiek świata...
  • 0



#25

manitoris.
  • Postów: 790
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

No tak, w chwili wolnej od budowania piramid.. neolit to byly piekne czasy, zadnych zagrozen ze strony drapieznikow, zmartwien o pozywienie, schronienie.. nic tylko szukac zajecia na dziesiatki lat i przez tysiace lat ich dalsze prowadzenie przekazywac dzieciom..

ile czasu potrzeba byy bylo aby z kota wychodowac tygrysa? znajdziesz to w google?
  • 0

#26

MEfi..
  • Postów: 412
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Zakładając, że jest to możliwe (paralela do mastiffów nie jest najszczęśliwsza, nie są one na tyle większe od wilków, o ile tygrys jest większy od kota domowego), to raczej dość długo. Kilkaset lat na pewno - musi minąć odpowiednia dla utrwalania cech liczba pokoleń.
  • 0



#27

manitoris.
  • Postów: 790
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

kilkaset? powodzenia :roll: i jakich cech skoro wiele z nich wogole u kotow domowych nie wystepuje! wroc do 1 strony tematu i przeczytaj jeszcze raz wszystko..
  • 0

#28

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

a ja tu o wychodowaniu tygrysa z kota domowego (lub mastiffa z wilka) i ja tu caly czas o takim aspekcie w tym temacie mowie..

//jak zaczynam sie powtarzac w odpowiedziac, to juz czas zeby temat skonczyc.. bo co chwila ktos wskoczy - przeczyta ostatnie 3 posty i dorzuci swoje 3 grosze ktore juz dawno walkowano..//

Pies to zwierzak stadny. Wszystko co pojawia sie z jego strony wobec człowieka to przekształcone instynkt stadny + instynkt szczeniak - rodzic. Wszystkie duze psy sa dość zrównoważone. Proszę wyobrazić sobie bullteriera albo doga teczowego z mózgiem małego napastliwego ratlerka . Czterołapa maszyna smierci. A tak nie jest.
Koty sa takie same niezaleznie od wielkości .Kot wielkości tygrysa mógłby ci wypruć flaki zupełnie przypadkiem w czasie zabawy.Kot jest zwierzakiem stadnym w minimalnym stopniu.
Nikt nie chciałbymiec takiego potwora.
Róznica jest tez że pewne cechy psów wskazywały by na mutacje wilka- psy to być może nigdy nie dorastające szczenięta wilcze. Taka swoista mutacja wywołująca neotenię.

Co do wielkości to są koty dośc sporych rozmiarów:

Dołączona grafika
Rupert ma jeszcze urosnąć 2 razy.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

No tak, w chwili wolnej od budowania piramid.. neolit to byly piekne czasy, zadnych zagrozen ze strony drapieznikow, zmartwien o pozywienie, schronienie.. nic tylko szukac zajecia na dziesiatki lat i przez tysiace lat ich dalsze prowadzenie przekazywac dzieciom..



Przed rewolucją neolityczną ludzie wbrewpozorom musieli poświecać duzo mniej czasu na przeżycie niż obecnie rolnicy czy nawet robotnicy.
Dla większości ludów przejście od zbieractwo- łowiectwa do rolnictwa to była okrutna konieczność w wyniku zmian klimatu. Takie niekończące się "maszeruj albo zdychaj". W okresie optimum klimatycznego trzeba było "pracować " kilka godzin średnio na tydzień by przeżyć.
  • 0



#29

manitoris.
  • Postów: 790
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

mi chodzi o cechy fizyczne.. widze ze dyskusja kopiuj-wklej cos podobnego, nie koniecznie odpowiedz, aby bylo duzo i kolorowo sie nie nudzi wiec ja moja koncze bo jestem staromodny.. bo ja wytknalem kilka mocnych argumentow, na ktore zamiast odpowiedzi, dostaje zdjecia nic nie swiadczace - fejsbuk for lajf!

wybacz noxili, ale czym innym jest wklejenie ciekawego artykulu, a czym innym na kazda odpowiedz spedzac po 10 minut googlujac i uzywac ctrl+C zamiast rozumowac samemu - jak na zywo tez jak dyskutujecie to "poczekaj tylko to zgugluje.."??

Użytkownik manitoris edytował ten post 03.12.2013 - 23:31

  • 0

#30

MEfi..
  • Postów: 412
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

mi chodzi o cechy fizyczne.. widze ze dyskusja kopiuj-wklej cos podobnego, nie koniecznie odpowiedz, aby bylo duzo i kolorowo sie nie nudzi wiec ja moja koncze bo jestem staromodny.. bo ja wytknalem kilka mocnych argumentow, na ktore zamiast odpowiedzi, dostaje zdjecia nic nie swiadczace - fejsbuk for lajf!


Nie przyjmujesz argumentów w piśmie, ani w obrazach... mamy ci je wyśpiewać? "Kopiuj wklej" jest łatwą i szybką metodą przekazania wiedzy, może nie najlepszą, ale nie oczekiwałeś chyba wykładu biologa-genetyka? Uczepiłeś się tego tygrysa strasznie...
  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych