Skocz do zawartości


Zdjęcie

Papież Franciszek - inne spojrzenie na symbol krzyża


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
27 odpowiedzi w tym temacie

#1

Slaw.
  • Postów: 127
  • Tematów: 14
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Doszukałem się takich zdjęć:

Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika

Pierwszy to “krzyż ekumeniczny”, drugi to “krzyż miłości”

Użytkownik Slaw edytował ten post 29.09.2013 - 06:31

  • 3

#2

erebeuzet.
  • Postów: 865
  • Tematów: 31
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Sugerowanie podobieństwa do sarkofagu jest ciężką przesadą...8D
Temat powinien być w ciekawostkach...
Masz plus...
  • 0

#3

nazarek88.
  • Postów: 77
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

No ciekawe czy ktoś rzuci na to światło. Przeciętny chrześcijański krzyż przedstawia Jezusa a tu widzimy jakiegoś rodzaju pasterza i stado bodajże owiec za nim. Skąd taka symbolika?
  • 1

#4

Mischakel.

    Ataman

  • Postów: 762
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

No ciekawe czy ktoś rzuci na to światło. Przeciętny chrześcijański krzyż przedstawia Jezusa a tu widzimy jakiegoś rodzaju pasterza i stado bodajże owiec za nim. Skąd taka symbolika?


No właśnie. Doszukiwanie się w wizerunku pasterza czegoś dziwnego jest śmieszne. Mało to razy Nowy Testament nazywa Jezusa czy Boga Pasterzem?
  • 1

#5

kpiarz.
  • Postów: 2233
  • Tematów: 388
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zdjęcie krzyża w lepszej rozdzielności : http://tinypic.com/v...?pic=kd3j47&s=6

Postać na krzyżu ma zamiast głowy ludzkiej - baranią.
Ręce skrzyżowane wzorem mumii egipskich.
Postać jest bardzo chuda, praktycznie widać piszczele.

Dziwny jest ten krzyż.
  • 0



#6

Aidil.

    Są ci co wstają z łózka, i ci co ewentualnie wstają z kolan.

  • Postów: 4469
  • Tematów: 89
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Symbolika, kolorystyka w kk była i jest bardzo czytelna.
W duży autorskim skrócie kk ma za zadanie przygotować, być organizatorem turnusów lub indywidualnych wycieczek w zaświaty.
Zwróćcie uwagę na kolorystykę, symbolikę, treść pieśni.

A swoim zachowaniem, swoim życiem pokazuje jak być tu i teraz.
  • 0



#7

Mischakel.

    Ataman

  • Postów: 762
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Zdjęcie krzyża w lepszej rozdzielności : http://tinypic.com/v...?pic=kd3j47&s=6

Postać na krzyżu ma zamiast głowy ludzkiej - baranią.
Ręce skrzyżowane wzorem mumii egipskich.
Postać jest bardzo chuda, praktycznie widać piszczele.

Dziwny jest ten krzyż.


Głowa barana? Jak dla mnie to duża nadinterpretacja. Ja tam widzę zwykłą głowę. A skrzyżowane ręce? Cóż, nie tylko martwym faraonom krzyżowano dłonie. Może to ma symbolizować krzyż.
  • 0

#8

kpiarz.
  • Postów: 2233
  • Tematów: 388
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Mischakel-Zevuv , możesz mi pokazać na tym zdjęciu, chociaż kawałek ludzkiej głowy ? Ja tu widzę tylko głowę owcy, barana. Chyba, że krzyż projektował Picasso , a to wtedy jest to możliwe, że artysta widział tam głowę ludzką :) :) .
  • 0



#9

Mr. Saturday.
  • Postów: 147
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Skrzyżowanie rąk na piersi jest gestem bizantyjskim i z Bizancjum przedostał się także na tereny Kościoła Zachodniego. Ręce ułożone w kształt litery X oznaczają Chrystusa, „X” bowiem jest pierwszą literą greckiego wyrazu XPICTOC (Christos), a jednocześnie przypomina znak Krzyża świętego.
Poza tym na krzyżu widać gołębice (Ducha Świętego) i stado owiec, typowe chrześcijańskie symbole.
Co do głowy to jak dla mnie wygląda na zniekształconą, ale raczej ludzką niż baranią.
  • 3

#10

nazarek88.
  • Postów: 77
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Ten krzyżyk jest w dodatku dość mały więc detale postaci nie są aż tak szczegółowe.
Faktycznie mamy gołębice czyli ducha swiętego, pasterza przedstawiającego Jezusa oraz baranki Boże czyli wiernych. Więc akurat tutaj nie ma co na siłe doszukiwać się bodajże reptilian :)
Możliwe, że krzyże z przybitym do nich Jezusem bedą pomału wypierane takimi. Ponieważ te są mniej "smutne".
Nowy trend w Watykanie ot co :roll:
  • 0

#11

Aidil.

    Są ci co wstają z łózka, i ci co ewentualnie wstają z kolan.

  • Postów: 4469
  • Tematów: 89
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Symbolika jaką posługuje się kk jest starsza niż sam kościół więc nie powinno się szukać korzeni symboli tylko w chrześcijaństwie.


Teraz tak kk nawiązuje kontakt z Niebem i swoim Ojcem w niebiesiech.
Dołączona grafika

Użytkownik Aidil edytował ten post 29.09.2013 - 10:38

  • 2



#12

kpiarz.
  • Postów: 2233
  • Tematów: 388
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ikony przedstawiające Chrystusa Pankratora miały skrzyżowane, ale palce. Info z Wiki :

Ułożenie palców nawiązuje do greckiego monogramu Chrystusa: IC XC. Połączone są dwa palce: kciuk z serdecznym. Dzięki temu palce wskazujący i zgięty środkowy przypominają litery IC. Skrzyżowane ukośnie kciuk i serdeczny w zestawie z małym palcem tworzą XC. Nie jest to jedyna interpretacja gestu, według niektórych teologów połączony kciuk z palcem serdecznym są symbolem dwoistości natury Chrystusa: boskiej i ludzkiej. Natomiast złączenie trzech palców: małego, serdecznego i kciuka symbolizuje Trójcę Świętą.

Oglądałam wiele ikon, które przedstawiały Chrystusa, ale żaden z nich nie miał skrzyżowanych rąk. Również wizerunki Chrystusa jako Dobrego Pasterza też nie miały skrzyżowanych rąk, i to zarówno w sztuce bizantyjskiej, jak i zachodnioeuropejskiej. A więc nie tędy droga w interpretacji krzyża papieża Franciszka.
  • 0



#13

Mr. Saturday.
  • Postów: 147
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Skrzyżowanie rąk (concellatio) to gest liturgiczny - przynajmniej tak piszę ks. Przemysław Krakowczyk, na przykład tu.

Na obrazach matka boska często ma dłonie skrzyżowane na klatce piersiowej - co oznaczać ma pokorę. Przykładem może tu być Matka Boża Ostrobramska.
Inny przykład przedstawienie skrzyżowania dłoni na kolumnie cnót w Kościele Świętej Trójcy i Najświętszej Maryi Panny w Strzelnie.

Gest skrzyżowanych na piersi dłoni\rąk nie jest niczym nowym (a już tym bardziej niezwykłym) w chrześcijaństwie (nie neguje tu tego, że pochodzi z czasów przedchrześcijańskich jak i wiele innych symboli, czy gestów). Tak samo jak gołębica, owce i pasterz. Ja na tym krzyżu, nie widzę nic co byłoby niezwiązane z chrześcijaństwem.

Użytkownik Mr. Saturday edytował ten post 29.09.2013 - 11:19

  • 0

#14

Manajuma.
  • Postów: 192
  • Tematów: 15
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Mischakel-Zevuv , możesz mi pokazać na tym zdjęciu, chociaż kawałek ludzkiej głowy ? Ja tu widzę tylko głowę owcy, barana. Chyba, że krzyż projektował Picasso , a to wtedy jest to możliwe, że artysta widział tam głowę ludzką :) :) .

Są tam baranie(raczej owcze) łby, ale i głowa pasterza się znajdzie :)
Dołączona grafika


Po filmie widać, że krzyż Franiszka ma niezłe wzięcie.

  • 2

#15

Mr. Saturday.
  • Postów: 147
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Taki sam model jest krzyżem pektoralnym biskupa Jana Gałeckiego.
http://www.wozikowsk...galeckiego.html
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych