Skocz do zawartości


Zdjęcie

ACTA Come back ??


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
25 odpowiedzi w tym temacie

#1

Panjuzek.
  • Postów: 2804
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Co Wy na to?

O ACTA stało się głośno na początku zeszłego roku - dokument, który wyglądał na zwykłą umowę międzynarodową, zawierał niepokojące zapisy dotyczące praw autorskich i internetu. Jak wskazywali działacze pozarządowi, zastosowanie ich w praktyce mogło w imię walki z piractwem nadszarpnąć wolność słowa i nasze prawo do ochrony danych osobowych, wszystko to bez kontroli sądów. Nic dziwnego, że ACTA spotkała się z gwałtownym sprzeciwem. Czy jednak teraz te zapisy powrócą w innej formie?

Jak donosi Dziennik Internautów, TTIP może być nowym ACTA. Planowane porozumienie handlowe między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi może zawierać zapisy dotyczące praw autorskich.

Jako że TTIP dopiero ma być negocjowany, strony na razie dopiero planują, co powinno znaleźć się w umowie. I wychodzi na to, że Parlament Europejski chętnie ujrzałby w gotowym dokumencie zapisy o ochronie własności intelektualnej - wskazuje na to stanowisko parlamentarnej komisji INTA (Handlu Międzynarodowego). Obradująca kilka dni temu, komisja zdecydowała, iż własność intelektualna jest zbyt ważna w dzisiejszej gospodarce opartej o wiedzy i dlatego trzeba ją chronić.

Pytanie, co będzie się kryło za tymi dość ogólnymi deklaracjami. Z pewnością możemy mieć do czynienia z ACTA-bis, być może jednak w trakcie właściwych negocjacji dojdzie do złagodzenia wielu kontrowersyjnych zapisów. Niestety, negocjacje te będą zapewne tajne, poznamy więc ich rezultat dopiero wtedy, kiedy będzie już najprawdopodobniej zbyt późno, żeby cokolwiek zmienić, i będzie można jedynie przyjąć lub odrzucić gotową umowę.

Umowę, której odrzucenie może nie być wcale łatwe. Unia Europejska i Stany Zjednoczone zacieśniają współpracę - w lutym doszło do przełomowej deklaracji, że obie największe gospodarki świata chciałyby stworzyć największą na świecie strefę wolnego handlu i inwestycji. Strefę, która może dać ogromne korzyści ekonomiczne obu stronom. Może się więc okazać, że, szczególnie w czasach kryzysu, ludzie przełożą interesy gospodarcze nad własność intelektualną i TTIP, nawet w postaci ACTA-bis, przejdzie




http://technologie.g...a_handlowa.html
  • 3



#2

cichy45.
  • Postów: 372
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Cóż, trzeba będzie stworzyć własny internet. Wyobraźcie sobie taką undergroundową sieć opartą na prywatnych przekaźnikach i serwerach poza kontrolą jakiejkolwiek organizacji, a prowadzoną tylko przez użytkowników.
  • 10



#3

Slimok.
  • Postów: 233
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Jak sie okaże, że te TTIP ma cos wspólnego z acta to nic trzeba isc i rozwalić poł Warszawy jak to zrobili w Angli , Hiszpanii itd
Bo nie umiem znieść tego, że te GNIDY z rządu plują nam w twarz,a my wciąż mówimy, że deszcz pada ;/ Trzeba sie wziaść do roboty ;]
  • 3

#4

ChemicalStimulants.
  • Postów: 160
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Cóż, trzeba będzie stworzyć własny internet. Wyobraźcie sobie taką undergroundową sieć opartą na prywatnych przekaźnikach i serwerach poza kontrolą jakiejkolwiek organizacji, a prowadzoną tylko przez użytkowników.


Jest coś takiego, działa w najlepsze i nazywa się TOR.
  • 2

#5

cichy45.
  • Postów: 372
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

@UP
No nie - tor działa wewnątrz internetu, nie na niezależnej instalacji.




:P

Użytkownik cichy45 edytował ten post 04.06.2013 - 16:29

  • 0



#6 Gość_Creator

Gość_Creator.
  • Tematów: 0

Napisano

Cóż, trzeba będzie stworzyć własny internet. Wyobraźcie sobie taką undergroundową sieć opartą na prywatnych przekaźnikach i serwerach poza kontrolą jakiejkolwiek organizacji, a prowadzoną tylko przez użytkowników.


Trzeba by było mieć ogromną ilość pieniędzy na to.
  • 0

#7

cichy45.
  • Postów: 372
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

To niestety prawda. Sądzę, że cała sieć musiałaby opierać się tylko na komunikacji radiowej, gdyż tworzenie sieci kablowej byłoby znacznie bardziej skomplikowane ze strony technicznej i finansowej. Jednak sądzę, że kosz podstawowego węzła sieci, stacji nadawczo-odbiorczej z pewnym zasobem miejsca na dane przechowywane w sieci dałoby się zamknąć w cenie kilkunastu tysięcy dolarów. Być może potrzebne byłyby liczne rozwiązania prowizoryczne i chałupnicze, jednak dla lokalnych społeczności chcących dać odpór inwigilacji, zebranie funduszy byłoby możliwe, zwłaszcza że łatwiej się zjednoczyć w obliczu wspólnego wroga.
  • 0



#8

Monkey.
  • Postów: 29
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Przyjmijmy, że w samej Polsce jest nawet 10 milionów osób korzystających z internetu. Zrobić zbiórke po 1 euro= 4 z hakiem i już by było 10 milionów euro. Dodać do tego reszte krajów UE i może USA to by była naprawdę pokaźna kwota. Oczywiście o ile by tych pieniędzy nie rozkradli po drodze. Myśle, że pieniądze to najmniejszy problem, jeśli chodzi o takie projekty. Trzeba by było wybrać administratorów całej sieci jak i zabezpieczyć ją przed atakami ze strony rządów...
  • 0

#9

Kardamon.
  • Postów: 365
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Jak sie okaże, że te TTIP ma cos wspólnego z acta to nic trzeba isc i rozwalić poł Warszawy jak to zrobili w Angli , Hiszpanii itd
Bo nie umiem znieść tego, że te GNIDY z rządu plują nam w twarz,a my wciąż mówimy, że deszcz pada ;/ Trzeba sie wziaść do roboty ;]


Genialny pomysł, rozwalać własny kraj bo ktoś próbuje sobie nas podporządkować. Idąc tym tropem powinniśmy się ciąć żyletką podczas grypy. Jedno i drugie z pewnoscią pomoże.
  • 2

#10

Jęk Lodowatych Ulic.
  • Postów: 326
  • Tematów: 11
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

@Slimok
Ślimok widzę, że zrobiłeś zagrywkę pod publikę ale to nic nie da oprócz plusów reputacji tak naprawdę skończy, się znów na "protestach" bo chcą nam zabrać "wolność" w internecie nie patrząc na to, że w realnym życiu coraz bardziej tą wolność zabierają.
Bo większość internatów stosuje zasadę "nie mam nic do ukrycia w życiu, ale w internecie jestem panem nikt mnie nie może dotknąć" takie myślenie jest błędne, ale większość "młodych" idzie tym tokiem i skutki tego znamy.
Co jest zabawne jeszcze kilkanaście lat temu, gdy internet był w pomyjach ludzie potrafili się bez fb zorganizować na manifestacje przeciwrządowe jak coś było źle dziś wystarczy tylko dać mena po bluzgać i każdy się uspokoi, co jest dla mnie minusem internetu.
Jak na razie tyle ode mnie przeprasza, za off-top jeżeli takowy tutaj istnieje.

Użytkownik Jęk Lodowatych Ulic edytował ten post 05.06.2013 - 10:52

  • 0

#11

dryndryn.
  • Postów: 193
  • Tematów: 2
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

@Slimok
Ślimok widzę, że zrobiłeś zagrywkę pod publikę ale to nic nie da oprócz plusów reputacji tak naprawdę skończy, się znów na "protestach" bo chcą nam zabrać "wolność" w internecie nie patrząc na to, że w realnym życiu coraz bardziej tą wolność zabierają.
Bo większość internatów stosuje zasadę "nie mam nic do ukrycia w życiu, ale w internecie jestem panem nikt mnie nie może dotknąć" takie myślenie jest błędne, ale większość "młodych" idzie tym tokiem i skutki tego znamy.
Co jest zabawne jeszcze kilkanaście lat temu, gdy internet był w pomyjach ludzie potrafili się bez fb zorganizować na manifestacje przeciwrządowe jak coś było źle dziś wystarczy tylko dać mena po bluzgać i każdy jest uspokoi, co jest dla mnie minusem internetu.
Jak na razie tyle ode mnie przeprasza, za off-top jeżeli takowy tutaj istnieje.


niestety masz duzo racji :( tyle zlego sie dzieje w kraju a wielkie halo jak chca lizaka zabrac ;) taka dzisiejsza mlodziez ale na szczescie nie cala :)
  • 0

#12

Ill.

    Nawigator

  • Postów: 1656
  • Tematów: 40
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jest coś takiego, działa w najlepsze i nazywa się TOR.

Chciałeś powiedzieć I2P.
TOR to proxy, nie sieć.
  • 0

#13

Haures.
  • Postów: 75
  • Tematów: 6
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

@Slimok
Ślimok widzę, że zrobiłeś zagrywkę pod publikę ale to nic nie da oprócz plusów reputacji tak naprawdę skończy, się znów na "protestach" bo chcą nam zabrać "wolność" w internecie nie patrząc na to, że w realnym życiu coraz bardziej tą wolność zabierają.
Bo większość internatów stosuje zasadę "nie mam nic do ukrycia w życiu, ale w internecie jestem panem nikt mnie nie może dotknąć" takie myślenie jest błędne, ale większość "młodych" idzie tym tokiem i skutki tego znamy.
Co jest zabawne jeszcze kilkanaście lat temu, gdy internet był w pomyjach ludzie potrafili się bez fb zorganizować na manifestacje przeciwrządowe jak coś było źle dziś wystarczy tylko dać mena po bluzgać i każdy się uspokoi, co jest dla mnie minusem internetu.
Jak na razie tyle ode mnie przeprasza, za off-top jeżeli takowy tutaj istnieje.





Sądzisz że powinniśmy dać sobą manipulować w internecie bo itak nami manipulują w życiu? Od czegoś trzeba zacząć. Łatwiej jest powstrzymać jedną ustawę niż zmienić cały kraj. Jeśli uważasz że powinniśmy się przeciwstawić rządowi w innej sprawie droga wolna. Każdy może zorganizować protest, wystarczą tylko chęci. Nieważne czy to internet czy ustawy zmieniające coś w realnym świecie powinniśmy się temu przeciwstawić jeśli narusza to nasze prawa...
  • 0

#14

Panjuzek.
  • Postów: 2804
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano


@Slimok
Ślimok widzę, że zrobiłeś zagrywkę pod publikę ale to nic nie da oprócz plusów reputacji tak naprawdę skończy, się znów na "protestach" bo chcą nam zabrać "wolność" w internecie nie patrząc na to, że w realnym życiu coraz bardziej tą wolność zabierają.
Bo większość internatów stosuje zasadę "nie mam nic do ukrycia w życiu, ale w internecie jestem panem nikt mnie nie może dotknąć" takie myślenie jest błędne, ale większość "młodych" idzie tym tokiem i skutki tego znamy.
Co jest zabawne jeszcze kilkanaście lat temu, gdy internet był w pomyjach ludzie potrafili się bez fb zorganizować na manifestacje przeciwrządowe jak coś było źle dziś wystarczy tylko dać mena po bluzgać i każdy jest uspokoi, co jest dla mnie minusem internetu.
Jak na razie tyle ode mnie przeprasza, za off-top jeżeli takowy tutaj istnieje.


niestety masz duzo racji :( tyle zlego sie dzieje w kraju a wielkie halo jak chca lizaka zabrac ;) taka dzisiejsza mlodziez ale na szczescie nie cala :)


Ja do młodzieży niestety już nie należę. Ale jeżeli TTIP będzie klonem ACTA i będzie duży nacisk na ochronę własności intelektualnych, to obejmie to swoim zasięgiem nie tylko internet. Własność intelektualna to także leki,części samochodowe,nasiona i wiele innych. Nie będziesz mógł kupić polopiryny s bo jest kopią aspiryny itd. jeżeli to dla ciebie zabranie lizaka to gratuluję.
  • 0



#15

Panjuzek.
  • Postów: 2804
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Była ACTA, TTIP a teraz mamy CETA.

 

 Wprawdzie to umowa z Kanadą ale cała masa amerykańskiego biznesu działa właśnie w kanadzie.  Dookoła same zadymy. Media biją pianę ludzie się burzą, a po cichu wprowadza się wysoce szkodliwą dla europu umowę.

 

Wielki biznes będzie mógł pozywać europejskie państw o odszkodowania, za niesprzyjające prawo.

 

Jednym z najbardziej kontrowersyjnych elementów umowy CETA jest mechanizm ICS (Investment Court System) - system sądów ds. inwestycji. Dzięki niemu koncerny, nazywane elegancko inwestorami, będą mogły domagać się ogromnych odszkodowań od rządów państw. Jak taki mechanizm działa w praktyce? Przykładów nie brakuje.

 

Przypomnijmy, że CETA to umowa o wolnym handlu między Unią Europejską a Kanadą. 18 października podczas szczytu Rady UE państwa członkowskie podejmą decyzję, czy umowa zostanie podpisana. Dotychczasowe sygnały - również ze strony polskiego rządu - wskazują, że tak się właśnie stanie.
 

W CETA znalazł się mechanizm ICS. W największym skrócie to międzynarodowy arbitraż, rozstrzygający spory na linii inwestor-państwo. Państwa, które podpiszą CETA, będą musiały się do rozstrzygnięć tego arbitrażu bezwzględnie stosować.

ICS to taka "nowa, lepsza" wersja mechanizmu ISDS, czyli inwestor-przeciw-państwu. ICS ma być w stosunku do ISDS bardziej przejrzysty, pojawi się też ścieżka odwoławcza.

Jednak naczelna zasada pozostaje bez zmian - koncern, który poczuje się pokrzywdzony, będzie mógł pozywać państwo z pominięciem ścieżki sądowej danego kraju.

Ponieważ ISDS funkcjonuje już w wielu umowach handlowych, również podpisywanych przez Polskę, na jego przykładzie możemy przyjrzeć się, z czym on się wiąże.

Czytaj więcej na http://fakty.interia...ampaign=firefox

 

 

 

http://fakty.interia...aja,nId,2285990


Użytkownik Panjuzek edytował ten post 05.10.2016 - 20:35

  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych