Skocz do zawartości


Zdjęcie

Spowolnianie tętna


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

#1

Stilgar.
  • Postów: 252
  • Tematów: 49
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Szukam jakichkolwiek informacji na temat spowalniania tętna. Jedyne czego się doszukałem to posty na różnych forach mówiące o tym, że sport pomaga to osiągnąć ale nie tego szukam.
Chciałbym wykorzystać to do medytacji, chciałbym spowalniać akcje serca na życzenie w każdej chwili.
Znacie jakieś książki na ten temat?

Użytkownik  edytował ten post 12.02.2013 - 14:38

  • 0

#2

kamilus.
  • Postów: 1231
  • Tematów: 106
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Pewnie nie o takie coś Ci chodziło, ale i tak napiszę. :)

Wydaje mi się, że moje tętno zwalnia gdy wstrzymuję oddech na dłuższy czas (>1 minuta). Nie wiem też, czy tak jest naprawdę czy tylko mam takie odczucie.

Użytkownik kamilus edytował ten post 12.02.2013 - 12:23

  • 0



#3

pietrov.
  • Postów: 81
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Pewnie nie o takie coś Ci chodziło, ale i tak napiszę. :)

Wydaje mi się, że moje tętno zwalnia gdy wstrzymuję oddech na dłuższy czas (>1 minuta). Nie wiem też, czy tak jest naprawdę czy tylko mam takie odczucie.



Myślę, że to jasne, że tak się dzieje :) Wstrzymanie oddechu na dłużej, bądź co bądź wymaga spokojnego siedzenia, skupienia się i wyluzowania organizmu a to oczywiście prowadzi do lekkiego spowolnienia bicia serca :P
A tego czy miejscowe mniejsze stężenie tlenu we krwi ma na to jakiś wpływ to nie jestem pewien. Jak tak pomyślę, to powinno nawet wzmocnić uderzenia serca, żeby pompowało więcej krwi i starało się nadążyć z dostarczaniem tlenu (którego jest mniej w takiej samej ilości krwi) ale to chyba nie tak działa :D
  • 0

#4

Cannabinol.
  • Postów: 360
  • Tematów: 19
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

To normalne. Gdy wstrzymujesz oddech, gospodarka tlenowa w Twoim organizmie zostaje zaburzona. Spowolnienie tętna to reakcja obronna organizmu, wywoływana po to, żebyś jak najdłużej mógł korzystać z tego tlenu który masz.
Co do kontrolowania pulsu na życzenie, to myślę że właśnie poprzez techniki medytacyjne można się tego nauczyć. Zawsze możesz sobie pomóc jakimś ziółkiem, ja np. do medytacji lubię sobie walnąć melisę z 3-4 torebek ;)

Użytkownik Cannabinol edytował ten post 12.02.2013 - 16:09

  • 0

#5

Stilgar.
  • Postów: 252
  • Tematów: 49
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Więc jednym ze sposobów spowolnienia tętna może być spłycenie i skrócenie oddechu?
  • 0

#6

Hunter.
  • Postów: 302
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Najlepszym sposobem na spowolnienie tętna jest zależność, którą posiadają wszystkie ssaki tzn. w momencie w którym wkładasz głowę pod wodę i wstrzymujesz oddech. Tak naprawdę człowiek bez oddechu jest w stanie spokojnie wytrzymać ok 2 minut - tylko trzeba zlikwidować blokadę psychiczną w głowie - tak mnie uczyli na basenie. Dlatego nurkując jesteśmy w stanie po pewnym czasie wyrobić w sobie mechancznie taki odruch. Posiłkuje się tutaj tylko własnym doświadczeniem, więc sprawdziłem na sobie.
  • 0

#7

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Włóż sobie piłkę pod pachę, może być taka do tenisa, ale najlepiej jakaś gumowa. Ściśnij ją i zmierz puls na nadgarstku. Po paru sekundach spowolni i nie będzie wyczuwalny.
  • -4



#8

Cannabinol.
  • Postów: 360
  • Tematów: 19
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Skubnąłem w życiu trochę biologii, jednak nie chce się wypowiadać z pozycji autorytetu, bo nie znam się na tym aż tak dobrze. Jednak z tego co się dowiedziałem to pierwszą reakcją na wstrzymanie oddechu jest właśnie spowolnienie pracy serca. Spłycanie oddechu raczej Ci nie pomoże, bo może doprowadzić do hiperwentylacji.
  • 0

#9

Stilgar.
  • Postów: 252
  • Tematów: 49
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Znalazlem cos takigo

Ćwiczenie pełnego oddechu z Jogi Kundalini:
*Połóż się (na początku tak może być łatwiej) lub usiądź i rozluźnij ciało
*Długi i powoli wdychaj powietrze do brzucha.Poczuj jak się rozszerza i wypełnia powietrzem (możesz położyć na nim rękę)
*Teraz wdychaj dalszą porcję powietrza do płuc, poczuj jak rozszerza i otwiera się Twoja klatka piersiowa. Wciągnij powietrze aż do samych obojczyków
*Na chwilę przytrzymaj powietrze
*Zacznij powoli i delikatnie wypuszczać powietrze; najpierw z płuc, potem z brzucha, na koniec możesz przyciągnąć pępek do pleców.


  • 0

#10

bartek_tsw.
  • Postów: 1
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Tutaj jest kilka sposobów na spowolnienie pracy serca: http://kolatanie-ser...lnic-prace.html


  • 0

#11

Panjuzek.
  • Postów: 2804
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Włóż sobie piłkę pod pachę, może być taka do tenisa, ale najlepiej jakaś gumowa. Ściśnij ją i zmierz puls na nadgarstku. Po paru sekundach spowolni i nie będzie wyczuwalny.

Trochę słabo. O ile cenię w większości twoje posty, to tym się raczej nie popisałeś. Człowiek może wpływać na funkcje swojego organizmu za pomocą siły umysłu. To nie jest żadna magia czy też fikcja, tylko zazwyczaj wynik treningu. Spowalnianie akcji serca nie jest niczym niemożliwym i nie potrzeba do tego żadnych przedmiotów. Z resztą przykład z piłką który podałeś nie zmieni rytmu serca a jedynie odetnie dopływ krwi do ręki. Swoją drogą to trochę nieodpowiedzialne pisanie takich rzeczy ponieważ istnieje niebezpieczeństwo, że jakiś dzieciak zacznie próbować i zrobi sobie krzywdę.


  • -1



#12

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Spowalnianie tętna umysłem to nic nadzwyczajnego - na tętno wpływa natlenienie oraz emocje. A emocje można zmieniać wyobraźnią. Przypomnienie sobie niebezpiecznej chwili przyspiesza tętno a przypomnienie spokojne je spowalnia. Czy wyobrażanie sobie emocji to nadnaturalna umiejętność? Jakaś jogiczna "władza umysłu nad materią? Nie, to prosta fizjologia.

 

Możecie spróbować czegoś takiego - wyszukajcie sobie na szyi tętnicę aby czuć puls, połóżcie się na tapczanie, zamknijcie oczy i liczcie kolejne tętnienia. Po pewnym czasie zacznijcie liczyć wolniej niż tętno, tak odrobinę - tętno też zwolni. Inna wersja to wykorzystanie głębokiego oddechu - połóżcie się, zamknijcie oczy i zacznijcie oddychać bardzo powoli, tak aby wdech trwał do 15-20 sekund, wydech nieco krótszy do 7-10 sekund. Już samo skupianie się na oddechu spowalnia puls, ale jeszcze bardziej spowolni podczas wydechu, bo organizm został właśnie dobrze natleniony a napięcie mięśni międzyżebrowych opada. Wydech nie może być za długi bo organizm poczuje się niedotleniony i tętno przyspieszy. Po dwóch-trzech cyklach wdechu i wydechu tętno osiągnie pewien stały poziom.

Tak mi to wychodziło gdy sprawdzałem jak bardzo można na tętno wpłynąć bez zasypiania.


  • 0



#13

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Juzek...
Metoda z piłką jest stosowana przez magików w triku gdzie efektem jest zatrzymanie tętna. Nic się nie stanie jeśli nie będzie się tego robić przez godzinę. To jest taka ciekawostka. Pewnie ci którzy nawbijali mi minusy, nie sprawdzili wcale czy to działa.
Równie dobrze można napisać że wstrzymywanie oddechu jest niebezpieczne bo jakiś dzieciak to przeczyta, wstrzyma oddech i sie udusi bo nik mu nie powiedział że to tylko na chwilę miało być.

Użytkownik Wszystko edytował ten post 30.08.2014 - 08:41

  • 0



#14

Mati1234.
  • Postów: 1
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Czy sposób z piłką jest potwierdzony przez kogoś gdyż nie ma o nim informacji w internecie ?? Proszę powiedzieć więcej o tym i na jakiej zasadzie to działa czy to ma wpływ na nerw błędny ?

Włóż sobie piłkę pod pachę, może być taka do tenisa, ale najlepiej jakaś gumowa. Ściśnij ją i zmierz puls na nadgarstku. Po paru sekundach spowolni i nie będzie wyczuwalny.


Użytkownik Mati1234 edytował ten post 07.05.2022 - 14:41

  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych