Skocz do zawartości
Zdjęcie

Potencjalnie niebezpieczne asteroidy


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
212 odpowiedzi w tym temacie

#211

Taper.
 • Postów: 293
 • Tematów: 44
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

No, to wiemy czemu NASA przygotowuje się do obrony planety.


 • 0

#212

Zaciekawiony.
 • Postów: 8015
 • Tematów: 85
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wczoraj dokonano ciekawego odkrycia - zaobserwowano obiekt o tymczasowym oznaczeniu YS16534 który krąży wokół ziemi. Jest to prawdopodobnie niedawno przechwycona asteroida o średnicy 1-3 metrów. Orbita obiektu to bardzo wydłużona elipsa o długości osi wielkiej pięć razy mniejszej niż odległość do księżyca. Obiekt zahacza więc o rejony w których poruszają się satelity.  Jeśli dalsze obserwacje potwierdzą orbitę, będzie można uznać że Ziemia ma drugiego naturalnego satelitę. Ze względu na oddziaływanie księżyca takie orbity są bardzo niestabilne, zatem planetoidka zapewne spadnie na ziemię. Przy takich rozmiarach jak szacowane do powierzchni nie dotrze tylko spłonie w atmosferze jako efektowny bolid, może na powierzchnię spadnie nieco meteorytów.

https://cneos.jpl.na.../object/YS16534


Użytkownik Zaciekawiony edytował ten post 19.09.2017 - 01:54

 • 0#213

Nick.
 • Postów: 1527
 • Tematów: 777
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

planetoida.jpg

Foto: Shutterstock

 

Kilkunastometrowa planetoida 2012 TC4 przeleci w czwartek 12 października w odległości ok. 50 tys. km od Ziemi. Będzie więc wtedy prawie osiem razy bliżej naszej planety niż Księżyc - poinformował dr Paweł Wajer z Centrum Badań Kosmicznych PAN.

 

- Obserwacje wskazują, że obiekt nie zderzy się z Ziemią - zapewnił dr Paweł Wajer z CBK PAN.

 

Symulacje prowadzone przez dr. Wajera pokazują, że planetoida 2012 TC4 minie Ziemię w odległości 50 153 km od Ziemi, plus minus 167 km. Porównywalne wyniki uzyskano i w innych ośrodkach badawczych.

 

Rozmówca PAP zwrócił uwagę, że odległość Ziemia - Księżyc to - w przybliżeniu 400 tys. km. Planetoida znajdzie się więc w odległości prawie 8 razy mniejszej niż odległość do naszego naturalnego satelity.

 

Wcześniejsze szacunki nie były tak dokładne. Jeszcze w lipcu br. NASA podawała na swoich stronach, że planetoida może minąć Ziemię w odległości między 68 tys. a 270 tys. km. Teraz - po kilku kolejnych miesiącach obserwacji planetoidy - można bardziej sprecyzować przewidywania.

 

- Im mamy więcej obserwacji obiektu, tym dokładniej potrafimy przewidzieć jego orbitę. Ta planetoida była obserwowana przez krótki czas w 2012 r., kiedy też zbliżyła się do Ziemi. Potem - ponieważ to mały obiekt - nie mógł być obserwowany. A teraz, kiedy znowu stał się widoczny, można było wykonać dokładniejsze obserwacje - wyjaśnił dr Wajer.

 

Naukowiec zaznaczył, że planetoida 2012 TC4 jest niewielka - jej średnica wynosi ok. kilkanaście metrów.

 

- Planetoida 2012 TC4 nawet gdyby zderzyła się z Ziemią, pewnie nie zaszkodziłaby nam jakoś strasznie. Pewnie w atmosferze rozpadłaby się na wiele fragmentów, jak obiekt w Czelabińsku - skomentował dr Wajer. Planetoida, która w 2013 r. wpadła w atmosferę Ziemi w okolicach Czelabińska, miała niecałych 20 metrów średnicy.

Fizyk zwrócił uwagę, że takiego typu obiekty przelatają w pobliżu Ziemi dość często, tylko nie zawsze jesteśmy w stanie je zauważyć.

 

- Jest prowadzony regularny monitoring, ale nie całego nieba - poinformował dr Wajer.

 

Planetoida 2012 TC4 została odkryta 4 października 2012 roku w programie badawczym systematycznej i ciągłej obserwacji nieba Pan-STARRS (Panoramic Survey Telescope And Rapid Response System). Ponownie do Ziemi zbliży się za dwa lata, wtedy jednak znajdzie się w znacznie większej odległości.

http://wiadomosci.on...o-ziemi/3wgm0rj


Użytkownik Nick edytował ten post 07.10.2017 - 10:15

 • 0
 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u