Skocz do zawartości


Zdjęcie

Tajemnica podziemnych korytarzy w Książu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
20 odpowiedzi w tym temacie

#16

Templariusz.
  • Postów: 499
  • Tematów: 35
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Ostatnio na polsat news leciał dokument o tym obiekcie, w którym przedstawiono ciekawą tezę mówiącą o tym że cały ten kompleks miał być kwaterą sztabu Hitlera, co w sumie miało by sens ze względu na trzy czynniki, liczebność sztabu (około 3000 osób), bezpieczeństwo (Berlin w tamtym okresie był chyba najmniej bezpieczny) oraz fakt że Hitler starał się przebywać blisko frontu.
  • 2



#17 Gość_Swordsman

Gość_Swordsman.
  • Tematów: 0

Napisano

- Serca nam zabiły, zobaczyliśmy to, co każdy chciał widzieć już dawno – mówią odkrywcy, którzy doszli do poniemieckiego tunelu w górze Gontowej. To kolejna część kompleksu "Riese" i od II wojny światowej nikogo tam nie było.

- Mamy około 50 metrów chodnika i dwa rozgałęzienia. Każde z nich zakończone jest wałami, ale liczymy na to, że nie są one duże i szybko uda nam się je pokonać – mówi Waldemar Łuczak, który uczestniczył w przekuwaniu się przez zawalone ściany.

Po blisko 70 latach od II wojny światowej grupa odkrywców przekopuje się przez podziemne tunele w Górach Sowich, by dojść do ukrytych, poniemieckich sztolni. W odkrytym kilka dni temu tunelu eksploratorzy znaleźli narzędzia kable i sztolnie wykute w skałach. Wszystko to pozostałości po pracy tysięcy jeńców, którzy pracowali przy niemieckim projekcie stworzenia kompleksu „Riese”.

Dokąd prowadzi tunel?
- Każda budowa, którą Niemcy prowadzili w Górach Sowich, była perfekcyjnie przygotowana logistycznie. Wszędzie było napowietrzenie i doprowadzona instalacja elektryczna. Nie wiemy, kiedy budowa miała się zakończyć, ale widać, że natężenie prac było bardzo duże. Widać, że zależało im na czasie, ale jakość jest niesamowita – opowiada Łuczak.

- Znaleźliśmy świadectwa tamtych czasów: szczątki instalacji elektrycznje, poniemiecką puszkę, kable. Instalacja była podwieszona na deskach na stropie – dodaje Jerzy Figiel, jeden z odkrywców.

Z różnych stron ku tajemnicy
Eksploratorzy odkrywają dawne tunele w górze Gontowej. Nie są jednak jedynymi, którzy próbują rozwikłać tajemnicę kompleksu „Riese".

Przed kilkoma dniami informowaliśmy o odkrywcach z Sowiogórskiej Grupy Poszukiwawczej, którzy dokopali się do korytarzy sztolni w górze Soboń.

Sudecki kompleks „Riese" miały tworzyć bunkry i schrony połączone podziemnymi tunelami i chodnikami. Wszystko to związane było z planowanym utworzeniem na Zamku Książ nowej kwatery głównej Adolfa Hitlera. Mimo pracy kilkunastu tysięcy jeńców wojennych, budowy nie udało się skończyć. Niemcy musieli uciekać przed Armią Czerwoną i prawdopodobnie w czasie odwrotu wysadzili wejścia do sztolni. Tym samym na kilkadziesiąt lat zamknęli dostęp do chodników.

http://www.tvn24.pl/...i,304275,s.html


Robi się ciekawie :)
  • 2

#18

Lia.
  • Postów: 412
  • Tematów: 6
  • Płeć:Kobieta
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

To jeden z tematów, który mnie intensywnie ciekawił od czasów dzieciństwa. :) Naprawdę fajnie, że w końcu coś się rusza, że jest jakaś szansa. Dzięki wielkie za nowe info!
  • 0

#19 Gość_Swordsman

Gość_Swordsman.
  • Tematów: 0

Napisano

Znalazł ktoś coś nowego na ten temat? Minęło kilka miesięcy i cisza :<
  • 0

#20

agausia95.
  • Postów: 8
  • Tematów: 0
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja się tematem interesuje od paru lat, posiadam książkę "Podziemia III Rzeszy", tam jest opisany Książ i jego podziemia. Swoją drogą, często mnie ciekawiło czemu akurat tam jest stacja PAN (dziwnym przypadkiem tam, bo oni uniemożliwiają wykonanie odwiertów itd "bo aparatura".).
Jeśli kogoś interesuje to mogę zeskanować strony z tej książki na temat Książa :)
Swoją drogą polecam http://www.empik.com...00255,ksiazka-p , przeczytałam kilka razy (z 5-6).
  • 2

#21

Shiver.

    Silent Reaper

  • Postów: 659
  • Tematów: 19
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

.......Swoją drogą, często mnie ciekawiło czemu akurat tam jest stacja PAN (dziwnym przypadkiem tam, bo oni uniemożliwiają wykonanie odwiertów itd "bo aparatura"....

I dziwnym trafem aparaturze np. nie przeszkadzają prace naziemne przy zamku ;) Książ i Riese to temat rzeka ale ten blog pana Kwietnia to IMHO już fantastyka miejscami ;)


  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych