Skocz do zawartości
Zdjęcie

Nie podoba mnie się to, że utrzymuje się, że dywagacje pt. "co bylo przed Wielkim Wybuchem" są pozbawione sensu


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
128 odpowiedzi w tym temacie

#16 Gość_coś_innego

Gość_coś_innego.
 • Tematów: 0

Napisano

*
Popularny

dlaczego nie lepiej jest powiedziec ze nauka nie jest w stanie wyjasnic tego fenomenu?


Dave1, bo nauka jest to w stanie wyjaśnić i to, że się tych wyjaśnień nie jest w stanie pojąć, nie znaczy, że one nie istnieją. Po prostu są, ale nie dostępne dla każdego.
Ci co nie są w stanie pojąć naukowych teorii, albo przyjmują te fakty na wiarę, traktując jako naukowe albo twierdzą dalej, że Wszechświat stworzył Bóg, bo tak jest łatwiej i nie musimy wtedy przyznawać przed nami samymi, że nie rozumiemy praw świata w którym żyjemy.
 • 6

#17

trele12.
 • Postów: 408
 • Tematów: 5
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

kto to obliczył ze wszechswiat ma 13,7 mld lat i dokladnie na jakiej podstawie?
i czemu uczy sie ludzi w szkolach ze byl jakis wielki wybuch jak nie ma na to zadnych konkretnych dowodow?

Obliczyli że swiat ma 13.7 mld lat PO WYBUCHU. Czyli że po wybuchu stworzył się czas, więc można było to stwierdzić.
 • 0

#18

Dave1.
 • Postów: 154
 • Tematów: 18
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

na jakiej podstawie tak obliczono?
 • 0

#19

dżek.

  Muzyka Śnieżnych Pól

 • Postów: 1196
 • Tematów: 280
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 39
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

wiek wszechświata został określony na podstawie jego "echa" - kosmiczne promieniowanie tła.
wszechświat posiada 4 wymiary - 3 przestrzenne i jeden czasowy. Skąd wiesz ile wymiarów było podczas wielkiego wybuchu? Skąd wiesz czy nie ma innego wymiaru czasowego? Gdzieś była teoria mówiąca, że wszechświat im starszy tym więcej wymiarów będzie posiadał. Był też chyba tu na forum film o 10 wymiarach (czy podobnej liczbie :P)
 • 0#20

Mariush.
 • Postów: 4307
 • Tematów: 60
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jak dla mnie, żeby cokolwiek mogło wybuchnąć to musi to być materialne, a więc materia była i przed Wielkim Wybuchem.

"Wielki Wybuch" to tylko nazwa. Dość luźna i ułomna metafora opisująca pierwotny stan Wszechświata, który z wybuchem jako takim nie ma praktycznie nic wspólnego. Nie doszukiwałbym się w niej jakiegoś głębszego znaczenia.
 • 3#21 Gość_coś_innego

Gość_coś_innego.
 • Tematów: 0

Napisano

Z najbardziej prymitywnego źródła w sieci (wikipedia):

Opierając się na pomiarach rozszerzania się Wszechświata, do których wykorzystano obserwacje supernowych typu Ia, pomiarach fluktuacji temperatury kosmicznego mikrofalowego promieniowania tła oraz korelacji galaktyk, wiek Wszechświata ocenia się na 1,37 × 1010±2% lat. Zgodność powyższych trzech niezależnych wyników pomiarów dostarcza silnego potwierdzenia dla tzw. modelu Lambda-CDM, który szczegółowo opisuje naturę zawartości Wszechświata.


mogłeś sam to znaleźć, ale nie wiedzieć czemu tego nie zrobiłeś
 • 0

#22

Dave1.
 • Postów: 154
 • Tematów: 18
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

"wiek wszechświata został określony na podstawie jego "echa" - kosmiczne promieniowanie tła."

czy moglbys dokladnie okreslic jak to obliczono?


coś_innego - znalazłem to wyjasnienie na wikipedii, i nadal nie rozumiem jak to obliczono...
podano tam definicje z której zwykły człowiek taki jak ja sie nie rozezna.
 • 0

#23

dżek.

  Muzyka Śnieżnych Pól

 • Postów: 1196
 • Tematów: 280
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 39
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Istnienie promieniowania wypełniającego jednorodnie cały Wszechświat i będącego pozostałością po Wielkim Wybuchu przewidział pod koniec lat 40. XX wieku George Gamow wraz z Ralphem Alpherem i Robertem Hermanem. Praca ta jednak nie zyskała rozgłosu i została zapomniana. Niezależnie, w latach 60. istnienie promieniowania reliktowego przewidzieli radziecki kosmolog Jakow Zeldowicz oraz Amerykanin Robert Dicke.
W 1965 roku amerykańscy astrofizycy Arno Allan Penzias i Robert Woodrow Wilson, podczas obserwacji radiowych tła nieba w zakresie długości fali ok. 3 cm, wykryli istnienie "cieplnego promieniowania", odpowiadającego temperaturze równej 3 K. Spostrzeżenie zostało potwierdzone w zakresie długości fal od 0,6 mm do 60 cm. Obserwatorzy otrzymali za swoje odkrycie Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki w roku 1978.
Dane z satelity COBE, po uwzględnieniu dipolowej (dwubiegunowej) anizotropii w rozkładzie temperatury promieniowania mikrofalowego, związanej z systematycznym ruchem Układu Słonecznego wraz z Lokalną Grupą Galaktyk w przestrzeni kosmicznej, pokazały istnienie anizotropii rzędu 30 mikrokelwinów w skali 10 stopni. Satelita WMAP zmierzył anizotropie w rozkładzie promieniowania mikrofalowego z dokładnością do 0,2 stopnia (Spergel D.N., i in., 2003; ApJSupp. 148, 175). W pierwszych miesiącach roku 2003 opublikowano nowe wyniki pomiarów niejednorodności promieniowania tła, z satelity WMAP. Najważniejszym wynikiem było oszacowanie z dużą dokładnością wieku Wszechświata oraz proporcji między materią świecącą i ciemną. Badania promieniowania tła dostarczają informacji na temat procesów jakie zachodziły w młodym Wszechświecie – takich jak powstawanie gwiazd i galaktyk.

Tuż po Wielkim Wybuchu, Wszechświat wypełniony był mieszaniną materii, promieniowania i ciemnej energii. W skład materii, oprócz znanych nam cząstek elementarnych, wchodziła również znaczna część cząstek masywnych, lecz nie oddziałujących ze sobą elektromagnetycznie (ciemnej materii). Za energię promieniowania odpowiadały fotony i neutrina, które wraz z energią kinetyczną cząstek materii dominowały energetycznie, a ekspansja Wszechświata była bardzo gwałtowna. Gdy Wszechświat ochłodził się na tyle, że gęstość energii promieniowania stała się równa gęstości energii materii, tempo jego ekspansji zwolniło. Gdy jego temperatura spadła do około 1 eV, powstały neutralne atomy wodoru, zaś pierwotne promieniowanie było już zbyt mało energetyczne, aby je zjonizować. Była to tzw. era rekombinacji (przy przesunięciu ku czerwieni ok. z=1000), w czasie której promieniowanie oddzieliło się od materii, gdyż fotony przestały oddziaływać z elektronami wskutek rozpraszania Thomsona. To promieniowanie, pochodzące z tzw. powierzchni ostatniego rozproszenia, obserwujemy dzisiaj jako Mikrofalowe Promieniowanie Tła. Jego temperatura jest obecnie około tysiąckrotnie niższa, ponieważ te same reliktowe fotony wypełniają znacznie większą objętość.
Precyzyjne pomiary promieniowania tła są istotnym testem wszystkich modeli kosmologicznych. Zasadniczo, promieniowanie tła wypełnia Wszechświat jednorodnie we wszystkich kierunkach. Jednak dokładniejsze pomiary, przeprowadzone po raz pierwszy przez satelitę COBE w 1992 roku, doprowadziły do odkrycia niewielkich anizotropii w rozkładzie tego promieniowania (Smooth G.F. i in. 1992, ApJ Letters, 396, 1). Ich widmo mocy odzwierciedla sposób, w jaki mogły do obecnej chwili narosnąć niewielkie fluktuacje kwantowe obecne w rozkładzie materii w bardzo wczesnym Wszechświecie. Rozkład tych anizotropii jak dotąd najlepiej pasuje do modelu Wielkiego Wybuchu, aczkolwiek proponowane są również alternatywne wyjaśnienia. Według angielskiego fizyka Rogera Penrose'a niektóre z danych obserwacyjnych zebranych w ramach programu WMAP sugerują, że Wszechświat nie powstał w wyniku Wielkiego Wybuchu, ale raczej wspierają mniej popularny tzw. model cyklicznego Wszechświata.
Anizotropie promieniowania tła dzielą się na pierwotne i wtórne. Te pierwsze powstały przed i w czasie emisji promieniowania z powierzchni ostatniego rozproszenia.
Obserwowana wielkość pierwotnych anizotropii promieniowania tła oraz ich widmo mocy i koherencja na powierzchni ostatniego rozproszenia jest testem dla teorii inflacji. Według niej, na bardzo wczesnym etapie życia Wszechświata doszło do gwałtownej ekspansji, tak iż w czasie rzędu 10-35 s rozmiary fizyczne wzrosły o 21 rzędów wielkości. Wskutek tego, w czasie inflacji pierwotne zaburzenia straciły między sobą kontakt przyczynowy, który pojawił się znowu po zakończeniu inflacji. Teoria ta przewiduje, że pierwotne zaburzenia gęstości powinny mieć charakter adiabatyczny, co jest zgodne z obserwowanym widmem mocy fluktuacji promieniowania tła, a w szczególności z wzajemnymi odległościami poszczególnych maksimów (Hu W., White M., 1996, ApJ, 471, 30). Istnieje obecnie szereg modeli opisujących inflację od strony mikrofizyki, zaś w ich weryfikacji mogą pomóc badania polaryzacji promieniowania tła (Samtleben, Staggs i Wilstein, 2007, Annual Reviews of Astronomy and Astrophysics, 57, 245).
Z promieniowaniem mikrofalowym wypełniającym Wszechświat pomiędzy epoką powtórnej jonizacji a chwilą obecną, związane są dwa efekty: efekt Suniajewa-Zeldowicza, wskutek którego fotony promieniowania tła rozpraszane są komptonowsko na elektronach w gorącym gazie wypełniającym gromady galaktyk, oraz efekt Sachsa-Wolfe'a, wskutek którego fotony ulegają grawitacyjnemu przesunięciu ku czerwieni lub przesunięciu ku fioletowi, z powodu ich propagacji w zmiennym potencjale grawitacyjnym.
 • 1#24

Dave1.
 • Postów: 154
 • Tematów: 18
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

wszystke te teorie zawieraja jakies problemy, do mnie to trudne do pojecia ze ludzie próbują w ogole na sile wyjasnic co bylo 13 mld lat temu we wszechswiecie a nie maja zgodnosci co do tego jak zbudowano piramidy 5 tys lat temu na Ziemi.


Alf
to co napisales to znowu takie zawiłe opisy ogólne ktore mozna wszedzie znalezc. To cos w stylu opisu bomby atomowej z wikipedii - niby jest ale zadnych konkretnych danych tam nie ma i jakbys chcial zbudowac taka bombe to ich nie wykorzystasz bo sa bezuzyteczne.

Użytkownik Dave1 edytował ten post 22.10.2012 - 18:45

 • -2

#25

dżek.

  Muzyka Śnieżnych Pól

 • Postów: 1196
 • Tematów: 280
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 39
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dane, których nie pojmujesz nie znaczy że nie są konkretne.
 • 0#26

Dave1.
 • Postów: 154
 • Tematów: 18
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

przeciez w tym tekscie nie ma zadnych obliczeń liczbowych, to zwykle lanie wody a nie konkrety.
 • 0

#27

Mariush.
 • Postów: 4307
 • Tematów: 60
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

czy moglbys dokladnie okreslic jak to obliczono?

Ja spróbuję.

Metod określania wieku Wszechświata jest kilka. Ja pozwolę sobie opisać najprostszy, opierający się na tzw. ucieczce galaktyk. E. Hubble blisko wiek temu zaobserwował, że galaktyki wzajemnie się od siebie oddalają. Czym są dalej, tym "uciekają" szybciej. Pomiary obserwacyjne wykazały, że prędkość oddalania się galaktyk przyrasta o ok. 72 km/s na każdy 1 megaparsek (1 Mpc = 3.086*1019km) odległości. To definiuje tzw. stałą Hubble'a H:
H = 72 km/(s*Mpc)

Wybrałem standardowo przyjmowaną wartość stałej (istnieją nieznaczne rozbieżności w zależności od metody pomiaru). Zatem galaktyka oddalona o "s" [w Mpc] oddala się do innej z prędkością [w km/s]:
v = H*s <--- prawo Hubble'a

Teraz wystarczy określić czas który upłynął od momentu, kiedy wszystkie uciekające od siebie galaktyki znajdowały się w jednym miejscu. To będzie nasz szukany wiek Wszechświata. Korzystamy ze znanego ze szkoły wzoru:
v = s/t

Przekształcamy go, bo chcemy obliczyć czas:
t = s/v

Podstawiamy za v = H*s i otrzymujemy:
t = s/(H*s) = 1/H

Zatem wiek Wszechświata okazuje się odwrotnością stałej Hubble'a
t = 1/[72 km/(s*Mpc)] = 0.0139 s*Mpc/km

Wynik dość dziwaczny, ale wystarczy zamienić megaparseka na kilometry:
t = 0.0139 s*3.086*1019km/km

Wtedy kilometry się skrócą i zostaną same sekundy. Otrzymamy zatem wiek Wszechświata w sekundach:
t = 0.0139 s*3.086*1019km/km = 4.29*1017 s.

W latach to jest (dzielimy przez 3600*24*365 = ok. 31 500 000) :
t = 13,6 mld lat.

Mam nadzieję, że pomogłem :)

edit Mariush: Korekta
 • 20#28

Dave1.
 • Postów: 154
 • Tematów: 18
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Wreszcie jakis kontret :) dalbym plusa ale juz mam limit wtczerpany - zasiadam teraz do studiowania tego.
 • 0

#29

dżek.

  Muzyka Śnieżnych Pól

 • Postów: 1196
 • Tematów: 280
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 39
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Gdybym umiał liczyć takie rzeczy to bym nie tłumaczył Ci tu tego tylko siedział na Harvardzie z innymi naukowcami i główkował? Co to ja Einstein jestem? Nie ufasz naukowcom, a ufasz liczbom? Prawie wszytstkie składne są tak zmienne jak gotująca się woda w Twoim garczku na kawę. Ty się w ogóle ciesz, że masz taką teorię wszechświata, a nie żadną.
 • -1#30

ServusSnajper.
 • Postów: 240
 • Tematów: 4
 • Płeć:Kobieta
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano


te 10 wymiarów, jakby ktoś był zainteresowany...
 • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u