Skocz do zawartości


Gatunkowizm


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_RekaThora

Gość_RekaThora.
  • Tematów: 0

Napisano

Szowinizm gatunkowy, dyskryminacja gatunkowa (proponowane są również nazwy gatunkizm, gatunkowizm) ((ang.) speciesism) – postawa stawiająca interesy własnego gatunku (w domyśle: Homo sapiens) ponad interesami innych gatunków. Określenie to zostało utworzone na zasadzie analogii do rasizmu i seksizmu przez bioetyków, a podjęte zostało głównie przez zwolenników praw zwierząt.

Termin speciesism ukuł Richard D. Ryder, brytyjski psycholog w ramach krytyki stosowanej w naukach przyrodniczych, w tym psychologii, wiwisekcji na początku lat 70 XX w. Niedługo potem pojęcia speciesism i antispeciesism zostały rozpropagowane przez filozofa Petera Singera.

Zagadnienie dyskryminacji gatunkowej jest podejmowane głównie przez jej przeciwników, uważających, że podobnie jak moralnie złe były niewolnictwo czy seksizm, tak też złe jest dyskryminowanie przedstawiciela innego gatunku tylko z tego powodu, że jest on właśnie przedstawicielem owego gatunku. Według Singera postawa, w której przyznaje się wyższość interesów własnego gatunku nad interesami innego gatunku jest równoważna postawie przyznającej pierwszeństwo interesom własnej rasy lub płci. Singer swoją niezgodę na dyskryminację gatunkową wiąże z utylitaryzmem, czyli poglądem mówiącym, że moralnym obowiązkiem jest powiększanie sumy szczęścia jak największej liczby osób, przy czym za osoby uważa istoty zdolne do odczuwania bólu, a więc mające w swoim interesie unikanie cierpienia. Niezgoda na dyskryminację gatunkową nie musi oznaczać identycznego traktowania przedstawicieli różnych gatunków, lecz może realizować się w dostosowywaniu traktowania do psychiki konkretnej istoty. Przykładowo, dzikie zwierzę może bardziej cierpieć w sytuacji uwięzienia niż świadomy praw więźnia człowiek, z kolei ludzkie dziecko może odczuć uderzenie dotkliwiej niż dorosły koń. Ponadto, świadomy swego istnienia ssak może według przeciwników dyskryminacji gatunkowej bardziej zasługiwać na życie niż człowiek o silnie uszkodzonym mózgu. Teza ta jest propagowana przez Singera, podczas gdy inny bioetyk znany z przeciwstawiania się dyskryminacji gatunkowej, Tom Regan, zalicza prawo do życia do podstawowych praw, przysługujących również istotom pozbawionym świadomości. Również Ryder krytykuje utylitaryzm, twierdząc, że interesy mają poszczególne osobniki, a nie ich suma.

Przeciwnicy szowinizmu gatunkowego twierdzą, że tak długo, jak długo nie udowodnimy, że wszyscy przedstawiciele jednego gatunku posiadają istotną cechę, której nie posiadałby żaden przedstawiciel innego gatunku, tak długo przyznawanie im różnych zasadniczych praw jest moralnie nieuzasadnione i złe[potrzebne źródło]. Przeciwnicy szowinizmu domagają się przyznanie zwierzętom podstawowych praw zapewniających im równe poszanowanie ich potrzeb.

Z pojęciem dyskryminacji gatunkowej wiąże się założony przez Singera Great Ape Project – projekt, który zmierza do przyznania naczelnym prawnej ochrony ich podstawowych interesów:

1.Prawa do życia
2.Ochrony indywidualnej wolności
3.Ochrony przed torturami.

Źródło

Film, który dość mocno rozpowrzechnił to stosunkowo nowe pojęcie gatunkowizmu, można obejrzeć tu(są polskie napisy):

Film

(ostrzegam, że film zamiera sceny drastyczne).

Użytkownik RekaThora edytował ten post 11.09.2012 - 08:17

  • 0

#2

Nacjonalista.
  • Postów: 50
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Czyli jak na ulicy zobaczę zdychającego z głodu psa, to mam wziąć nóż, zamordować moje dziecko i nakarmić zwierzę mięsem człowieka? Nie będę już gatunkowym szowinistą?
  • -1

#3 Gość_Konradyn

Gość_Konradyn.
  • Tematów: 0

Napisano

Ale Pan wszystko zamierza sprowadzać do skrajnych, urojonych sytuacji? Rozumiemy wszyscy, że ma to działać na emocje - ale co to ma wspólnego z dyskusją czy próbą rozmowy?
  • 0

#4

MP-ror.
  • Postów: 71
  • Tematów: 1
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Czyli jak na ulicy zobaczę zdychającego z głodu psa, to mam wziąć nóż, zamordować moje dziecko i nakarmić zwierzę mięsem człowieka? Nie będę już gatunkowym szowinistą?


Tylko mordercą i zwyrodnialcem - no ale trzeba mieć jakieś priorytety :D

Jak zobaczyłem tą nazwę gatunkowizm, to myślałem, że to jakaś filozofia tolerancji wobec Szaraków i tych innych różnych Plejadian. A tu o zwierzaczki chodzi.

Film straszny - znaczy straszne rzeczy pokazuje, które ludzie robią zwierzakom. Nie na moje nerwy.
  • 1

#5 Gość_RekaThora

Gość_RekaThora.
  • Tematów: 0

Napisano

Nacjonalista, podajesz, jak juz zostało to napisane, skrajny i beznadziejny do takiej dyskusji przykład. Chyba nie zrozumiałeś w czym rzecz?
Otóż chodzi tu, ja tak przynajmniej to rozumiem, o bezsensowne i niepotrzebne traktowanie innych gatunków źle, tylko dla zaspokojenia swoich potrzeb, które w rzeczywistości nie są niezbędne (np. wykorzystywanie zwierząt w cyrkach, produkcja z nich mięsa, wiwisekcja na kosmetykach, czy polowanie dla sportu itd.) Termin odnosi się tylko do czlowieka, gdyż tylko człowiek wbrew potrzebom czyni zło na Ziemi. Jak widzisz umierającego z głodu psa to naturalnym odruchem jest wezwanie pomocy, a nie zabijanie swojego dziecka, żeby nakarmić nim psa, prawda? Nie wiem jak w ogóle mogło Ci przyjść do głowy coś takiego. Nijak się to ma do tematu. Porusza on bowiem dyskryminację innych gatunków w imię czegoś, co nie ma sensu, co nie jest potrzebne.
  • 0

#6

jertih.
  • Postów: 54
  • Tematów: 8
Reputacja Kiepska
Reputacja

Napisano

http://cs-olsztyn.pl...opic.php?t=9539

Tu coś również mocnego...
traktowanie psów w chinach,
ostrzegam sceny drastyczne.
  • 0

#7

MP-ror.
  • Postów: 71
  • Tematów: 1
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Generalnie zadziwiające jest to, jak człowiek łatwo się godzi z tym, że ma u stóp wijącą się z bólu, piszczącą istotę i ma to w nosie, bo to zwierzę. Choć z drugiej strony, jak pomyśleć, że innym przedstawicielom swojego gatunku, też takie rzeczy dość chętnie robi, to już chyba mniej dziwi. Zawsze mnie zdumiewało i w sumie to przerażało dochodzące w nas do głosu okrucieństwo.
Ja generalnie mam się za osobę łagodną i przyjaźnie nastawioną do zwierząt ale też mam na swoim koncie rzeczy, z których nie jestem dumny. Więc jeśli ktoś się łagodnością i przyjaznością nie przejmuje, no to cóż, furtka do przeróżnych praktyk z tych filmów otwarta.
  • 0

#8

Anaheim.
  • Postów: 67
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

produkcja z nich mięsa


No chyba przesadziłeś. Nie wyobrażam sobie utrzymania ludzkości i cywilizacji bez spożywania mięsa.
  • 1

#9 Gość_RekaThora

Gość_RekaThora.
  • Tematów: 0

Napisano

Jestem kobietą :) A tak w ogóle to dlaczego nie? Udowodniono (o czym była mowa także na tym forum, w innych wątkach), że dieta bezmięsna w większości wypadków jest dużo zdrowsza. Ponad to produkcja mięsa to także zanieczyszczanie środowiska, ogromne marnotrastwo wody i jeden z głównych czynników głodu w Afryce. Bez produkcji mięsa zapewne tez świat byłby o wiele lepszy. Dla ludzi, dla zwierzat, dla Ziemi.
  • -4

#10

Gmork.
  • Postów: 306
  • Tematów: 5
Reputacja Kiepska
Reputacja

Napisano

Taaa... bezmięsna zdrowsze. A ja czytałem wiele "Udowodnionych" dyskusji na temat przeciwny.
  • 0

#11

jertih.
  • Postów: 54
  • Tematów: 8
Reputacja Kiepska
Reputacja

Napisano

Lecz np ten filmik co ja dałem, zabijają te psy dla ich skóry; z jednego nawet na żywca zdarli skórę, bo wiadomo więdzą gdzie naciąć i ściągają skórę jak człowiek kurtke...
  • 0

#12 Gość_wadm. Aton

Gość_wadm. Aton.
  • Tematów: 0

Napisano

Ktoś kto twierdzi, że istnieje coś takiego jak dyskryminacja zwierząt to według mnie ma poważne problemy z głową.

Bardzo lubię zwierzęta i nigdy nie robię im krzywdy no może poza psami, które bezczelnie dyskryminuję i nie bawię się z nimi.
  • -2

#13

Tromasz.
  • Postów: 114
  • Tematów: 1
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

tylko dla zaspokojenia swoich potrzeb



A dlaczego mamy nie zaspokajać swoich potrzeb ?

I dlaczego obca osoba chce decydować czy ja mam nie zaspokajać swoich potrzeb kosztem zwierząt na półkach sklepowych?

Ostatnio szedłem ul. długą w Gdańsku i stało chyba z 8 dziewcząt trzymające dosyć spore zdjęcia barana, psa, krowy itp i pod tymi obrazkami były napisy typu 'Ja też czuję' 'Nie jedz mnie'. Troche to żałośnie wyglądało. Takie chudzinki..dziwiłem się ze wiatr ich nie wywiał.

Może ktoś widział? Aż się we mnie zagotowało. Wiele ludzi było oburzonych, jakieś nastoletnie paniska wielce walczące z okrucienstwiem wobec zwierząt. Rozumiem, ktoś nie je mięsa - nie lubi czy wierzy, że dzięki temu przeżyje chociaż 1 krowa, nie mam nic przeciwko. Natomiast gdy wychodzi na ulicę i szerzy to co uważa według niego za słuszne , probuje przekonać do tego innych a co najwstrętniejsze wmawia mu, że przez całe życie źle sie odżywia i do tego będzie miał mase nowotworów(!) to jest już conajmniej chore.

Każdy organizm jest inny i dla jednego taka dieta jest okej, dla innej osoby nie. Uprawiasz do tego sport i prowadzisz nacodzień aktywny tryb życia to nie złapie cię żadne sadło ani nic z tych rzeczy. Nowotór może zaatakować z miliona powodów.
  • 1

#14

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Rośliny też czują. Nie można ich jeść. :<
  • 0



#15

Bierdol.
  • Postów: 385
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Już nawet nie człowiek, wilk czy rekin ale i krowa czy owca są zwykłymi mordercami ? ;)
Typowe wpadanie ze skrajności w skrajność i brak podstawowych zasad logiki.
Nawet jeśli uznać, że zwierzęta mają świadomość to jaki to ma związek z niespożywaniem mięsa ?
Tak nas Natura ukształtowała. Jesteśmy WSZYSTKOŻERNI. A jeśli mamy już rozwinięty mózg, stworzyliśmy filozofie, sztukę itp, skoro uzurpujemy sobie miano "korony stworzenia" to z niego korzystajmy.
Nie pytajmy czy jeść mięso czy nie, bo o tym zdecydowano za nas (natura) lub decyzja jest indywidualna ale wykorzystajmy to co w nas najlepszego (rozum, świadomość, pomysłowość itp) aby to mięso zdobywać bez zbędnych, nadmiernych, dających się uniknąć cierpień zwierząt.
Piękną panterę jakoś nikt nie gani, że właśnie zabił i pożera małego, puchatego króliczka. Zapytajcie się samych siebie, dlaczego ?

Użytkownik Bierdol edytował ten post 13.09.2012 - 15:04

  • 3



Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych