Skocz do zawartości


Zdjęcie

Teoria Wielkiego Wybuchu podważona


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

#1

Genialny.
  • Postów: 40
  • Tematów: 1
Reputacja Zła
Reputacja

Napisano

Wszechświat nie powstał na drodze Wielkiego Wybuchu, lecz poprzez "zamrożenie" w procesie określanym jako Wielki Chłód. Taką teorię przedstawili fizycy z Uniwersytetu Melbourne w Australii.

Tradycyjny obraz narodzin Wszechświata sugeruje, że powstał on na drodze Wielkiego Wybuchu, który miał miejsce 13 mld lat temu. Jednak ten model jest obecnie kwestionowany przez teorię, która sugeruje, że świat powstał poprzez "zamrożenie" w procesie określanym jako Wielki Chłód.

Jej autorzy, fizycy z Uniwersytetu w Melbourne, twierdzą, iż najlepszą metaforą powstania Wszechświata jest zamarzająca woda. Tak jak woda pod wpływem temperatury zmienia stan z ciekłego na stały, tak wedle ich teorii trzy wymiary przestrzenne wraz z wymiarem czasu "zamarzły", tworząc przestrzeń - Wszechświat.


- Nowa teoria, znana jako Quantum Graphity, sugeruje, że tak jak materia zbudowana jest z atomów, tak kosmos może być zbudowany z niepodzielnych bloków. Można o nich myśleć jak o pikselach, które tworzą obraz na ekranie. Bloki te są bardzo małe i dlatego niewidoczne bezpośrednio - powiedział główny badacz tego projektu James Quach.

Australijscy naukowcy wierzą jednak, że odkryli metodę, dzięki której bloki te można zaobserwować w sposób pośredni. - Jeśli jednak przyjmiemy, iż wczesny Wszechświat miał postać płynną i w wyniku chłodu "skrystalizował się" w czterech wymiarach, to idąc dalej tą teorią, powinniśmy zaobserwować "pęknięcia" podobne do tych, które się tworzą, kiedy zamarza woda - tłumaczy Quach

- Niektóre z tych defektów mogą być widoczne. Światło i inne cząstki powinny się na nich załamywać bądź odbijać. W ten sposób teoretycznie możemy je wykryć - dodaje członek grupy, prof. Andrew Greentree.

Grupa obliczyła właściwości niektórych z tych anomalii i, jeśli ich założenia są weryfikowalne empirycznie, wkrótce możemy poznać naturę Wszechświata.


źródło: Onet.pl
  • -1

#2

Robakatorianin.
  • Postów: 1732
  • Tematów: 41
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dobra a gdzie podważenie teorii wielkiego wybuchu? Na obecną chwilę to jest kolejna teoriia żyjąca swy m własnym życiem.

Tradycyjny obraz narodzin Wszechświata sugeruje, że powstał on na drodze Wielkiego Wybuchu, który miał miejsce 13 mld lat temu.

Przypadkiem nie 14,6 mld?
  • 2

#3

bullik.
  • Postów: 377
  • Tematów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Dla mnie to jest tak niepojete, ze nawet tego nie umiem wyrazic.. jeszcze sam Big Bang jakos ogarniam, poza tym ze to czesc odpowiedzi, ale teorie Strun, Wielki Chlod, jak dla mnnie to rownie dobrze mogl to zrobic Wielki Stachu na kawalku czarnego plotna, ale jak bardzo logiczna teoria by nie byla to beda zawsze pytania bez logicznych odpowiedzi: Skad to sie tam wzielo, w czym to jest i co dalo temu poczatek - sam poczatek jest absurdalny, bo jesli nie bylo nic - to jak w nicosci cos sie zaczelo? a jak bylo cos od zawsze to skad? mozgowa MASAKRA!

Użytkownik bullik edytował ten post 23.08.2012 - 11:11

  • 2

#4

Pit.

    pies Darwina

  • Postów: 1034
  • Tematów: 28
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Tytuł tematu rodem z tabloidu ;)
Po pierwsze jest to kolejna z wielu hipotez na temat początku Wszechświata. Założenia zostały sformułowane, ale jak to bywa z naukowymi hipotezami, dopóki nie zostanie ona empirycznie potwierdzona to nie jest uważana za właściwie wyjaśniającą obecny stan rzeczy. To na naukowcu, który wyprowadza hipotezę spoczywa obowiązek jej udowodnienia. Jak na razie Teoria Wielkiego Wybuchu ma się całkiem dobrze, przynajmniej do czasu ostatecznego potwierdzenia modelu Wielkiego Chłodu, który na razie nie został zweryfikowany.
  • 0



#5

Avenarius.
  • Postów: 894
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ale czy ta teoria wogóle przeczy teorii wielkiego wybuchu ? Przecież można przyjąc że wszechświat najpierw wybuchł a potem sie schłodził do obecnej postaci, zresztą dokładnie tak opisuje jego powstanie teoria wielkeigo wybuchu.
  • 0

#6

ad.ta.
  • Postów: 3
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wiadomo, że ludzie to bardzo ciekawskie stworzenia i starają się zrozumieć wszystko co ich otacza. Jednak myślę, że są w tym świecie rzeczy, których nawet my nie ogarniemy, a teoria na temat tego jak powstał wszechświat się właśnie do nich zalicza. Dlatego właśnie naukowcy i ci drudzy "naukowcy" powinni zająć się tematami, po których mózg nie wysiądzie od myślenia nad nimi.

P.S To mój pierwszy post na forum, które czytam już od bardzo dawna, więc chcę powiedzieć "Witam" :-).

Użytkownik ad.ta edytował ten post 23.08.2012 - 13:18

  • 0

#7

Eldim.
  • Postów: 461
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Zgadzam się z przedmówcą. Uważam, że każda z teorii nt powstania wszechświata mija się z prawdą, a zastanawianie się nad tym w dalszym ciągu to jedynie strata czasu.
Hipoteza oczywiście dobra jak każda inna; tylko mimo jej powstania wciąż jesteśmy w punkcie wyjścia i zamiast odpowiedzi mamy wyłącznie nowe pytania.
  • 0

#8

MrOsamaful.
  • Postów: 550
  • Tematów: 14
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Yhm, czyli rozmrożenie 14,6 mld lat temu Wszechświata wprawiło go w taki ruch, że rozszerza się do dzisiaj? Nawet nie opracowali tej teorii tylko wpadli na pomysł jej opracowania a tu już mowa o jakimś podważaniu...
  • 0

#9

~pleyades.
  • Postów: 139
  • Tematów: 5
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Nie zapominajmy o tym ze teoria wielkiego wybuchu to wciaz teoria, ktora moze nie miec nic wspolnego z rzeczywistoscia ;).
  • 0

#10

Jęk Lodowatych Ulic.
  • Postów: 326
  • Tematów: 11
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

I tutaj następuje wielkie pytanie co było pierwsze jajko czy kura ;)
  • 1

#11

Kristin.
  • Postów: 4
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jestem zaskoczona i...zła na to z jaką ignorancją traktujecie naukę i jak cholernie nie doceniacie możliwości SZARYCH!!! (a nie tych w kieszeniach) komórek.
Za chwilę mi Państwo powiecie,że jedyną słuszną refleksją homo sapiens to :cóż też dziś będzie na obiad?
To,że czegoś nie rozumiecie to śmiesznie mało,żeby w ogóle zajmować stanowisko w tak trudnym zagadnieniu
  • -1

#12

Robakatorianin.
  • Postów: 1732
  • Tematów: 41
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

I tutaj następuje wielkie pytanie co było pierwsze jajko czy kura ;)

Oczywiście że jajko :>

Jestem zaskoczona i...zła na to z jaką ignorancją traktujecie naukę i jak cholernie nie doceniacie możliwości SZARYCH!!! (a nie tych w kieszeniach) komórek.
Za chwilę mi Państwo powiecie,że jedyną słuszną refleksją homo sapiens to :cóż też dziś będzie na obiad?
To,że czegoś nie rozumiecie to śmiesznie mało,żeby w ogóle zajmować stanowisko w tak trudnym zagadnieniu

Każdą naukę której nie można potwierdzić doświadczalnie traktuje jako ciekawostkę którą mogę znać, mogę się orientować, mogę mieć to w 4-literach...
Czasem wolę skupić się nad obiadem bo na chore i coraz liczniejsze (często wykluczające się wzajemnie) teorie nie mam czasu i wystarczającej wiedzy teoretycznej. Stanowisko będę zajmował w podobnych sprawach bo obecnie nie można ufać wielkim umysłom, ich intencjom, kompetencjom-zwłaszcza że "mózgowcy" są utrzymywani przez nas małych szaraczków.
  • 0

#13

Yoh.
  • Postów: 617
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

I tutaj następuje wielkie pytanie co było pierwsze jajko czy kura ;)

Jajo czy kura? - wyborcza.pl

Nie ma wystarczających dowodów na to, by podważyć teorię Wielkiego Wybuchu - nie na chwilę obecną. Nie znamy dobrze własnego podwórka, tudzież Ziemi, a łapiemy się już tak odległych tematów jak powstanie Wszechświata. Za mało wiemy - zbyt mało jesteśmy w stanie się dowiedzieć.
  • 0





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych