Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kilka pytań dotyczących snów


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1

sportowiec.
  • Postów: 10
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Mam kilka pytań do osób, które znają się na tej bardziej naukowej, choć pewnie nie tylko, stronie snu.

1. Gdy miałem naście lat, potrafiłem kontrolować zachowanie swojej osoby we śnie. Byłem świadom tego, że śnię, więc mogłem sobie na wszystko pozwolić bez żadnych konsekwencji. Nie były to jednak świadome sny, nie miałem wpływu na fabułę, ale tylko na zachowanie mojej osoby. Bez żadnych testów w trakcie snu wiedziałem, że to tylko sen. Kiedyś kolega powiedział mi, że mało osób ma tę zdolność i że ma ona jakieś swoje znaczenie. Niestety z biegiem czasu ją utraciłem i dziś nawet w trakcie snu nie jestem w stanie określić, czy to sen czy jawa. A szkoda :( Czy ktoś może nieco rozwinąć mi ten temat?

2. Często w trakcie snów muszę wykonać telefon. Nigdy, ale to nigdy, nie udaje mi się wystukać numeru. Zazwyczaj jes tak, że numer znam na pamięć, zaczynam go wystukiwać, ale nigdy nie trafiam w odpowiednie cyfry. Czasem uda się dobrze wybrać dwie czy trzy, a na kolejnej pudłuję. Czy to standardowe dla snu i czy ma to jakieś ukryte dno?

3. Innym częstym zdarzeniem w moich snach jest sytuacja, że zamykam w obawie przed kimś drzwi od mieszkania. Ktoś chce się dostać do środka, jak zamykam drzwi na klucz, ale ta osoba (mężczyzna albo grupa mężczyzn) bez problemu otwiera drzwi klamką i wchodzi do mieszkania. Często nawet poza zamknięciem na klucz opieram się o drzwi, ale mężczyzna zawsze bez problemu wchodzi chcąc zrobić mi krzywdę. Na szczęście zawsze sen kończy się w momencie, gdy mężczyzna wchodzi do mieszkania. Pytanie jak przy punkcie 2 - znaczenie, ukryte dno?
  • 0

#2

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

1. Sen w którym mamy świadomość, że właśnie śnimy jest Snem Świadomym (LD) niezależnie od poziomu kontroli (kontrolę można czasem mieć i w zwykłym śnie a bywa, że nie ma jej wcale w LD). Jestem pewna, że wystarczająco długo próbując w końcu odkryłbyś, że możesz kontrolować senną rzeczywistość ale najwyraźniej albo na to nie wpadłeś albo posiadasz wyjątkowo upartą podświadomość.

2. Podświadomość działa poprzez skróty myślowe a pozornie przypadkowy ciąg znaków przekracza jej zdolności tworzenia. Traci koncentrację i gubi się we własnych interpretacjach bo próbuje interpretować poszczególne cyfry jako symbole. Następuje tu typowy konflikt umysłu świadomego (nawet w śnie "nieświadomym" posiadamy świadomość samego siebie) i podświadomości. Świadomość próbuje kontrolować sen przy użyciu znanych sobie mechanizmów (wykręcić numer) a podświadomość jednocześnie próbując przy użyciu własnych mechanizmów (symbolika) spełnić żądanie i broniąc się przed ingerencją w swój świat wprowadza mętlik.

To ten mechanizm sprawia, że wiele osób po dowiedzeniu się, że śnią ma problem z kontrolą snu. Nie wiedzą jakie mechanizmy rządzą podświadomością i próbują siłą narzucić swoją wolę.

3. I to wygląda mi na konflikt świadomości z podświadomością. Śwadomość stosując swoje metody zamyka drzwi a podświadomość z uporem maniaka chce dokończyć sen i ignoruje te "prawa fizyki". Tu jednak dostrzegam dość silny symbol możliwy do zinterpretowania. Podświadomość chce ci powiedzieć, że ktoś (np. ojciec) "wchodzi z buciorami w twoje poglądy" a wysłuchanie jego rady spowoduje zmiany w twoim życiu. Boisz się tych zmian ale są one nieuniknione. Możesz się bronić rękami i nogami a one i tak w końcu nastąpią.
  • 0



#3

sportowiec.
  • Postów: 10
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Super, wielkie dzięki za wyjaśnienia :)
Odnośnie punktu 3, to raczej nie widzę osoby, która miałaby się wwalać z moje poglądy czy życie. Przywołany przez ciebie ojciec owszem, ma często inne poglądy na pewne sprawy i wielokrotnie się nie zgadzamy, ale już jakiś czas temu wyrosłem spod rodzicielskich skrzydeł, więc nie bardzo ma możliwość wtrącania się ;) Niemniej jednak interesujące wyjaśnienie.
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych