Skocz do zawartości
Proszę pamiętać, że od godziny 0:00 11 lipca do godziny 21:00 12 lipca obowiązuje cisza wyborcza.


Zdjęcie

Czy duchy mogą się z nami komunikować?


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
20 odpowiedzi w tym temacie

#1

Serail.
 • Postów: 428
 • Tematów: 52
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 26
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Czy możemy znaleźć lepszy dowód na istnienie życia po życiu od próby skontaktowania się z ludźmi, którzy odeszli z ziemskiego łez padołu? Początkowo artykuł ten miał być zatytułowany "Czy możemy rozmawiać ze zmarłymi?", jednak później pomyślałem sobie, że owszem - możemy rozmawiać ze wszystkimi martwymi ludźmi. Pytaniem, jakie powinniśmy sobie zadać jest to, czy możemy usłyszeć ich reakcje na nasze próby kontaktu.

Od zawsze ludzkość pragnęła nawiązać kontakt z osobami, które nas opuściły, znajdując się być może w innym, lepszym świecie. Trudno się temu dziwić, skoro nagle tracimy bliską nam osobę, często nawet bez możliwości pożegnania się i powiedzenia tego, co chcieliśmy powiedzieć już dawno, lecz nie starczyło na to czasu lub odwagi. Czasami chcemy po prostu dowiedzieć się, gdzie są i czy w tym miejscu nie dzieje się im krzywda oraz jak czują się z tym, że nie muszą się już dłużej przejmować trywialnymi problemami ziemskiego życia.

Gdybyśmy znaleźli dowód na to, że możemy porozmawiać ze zmarłymi, równocześnie przekonalibyśmy się o tym, że po śmierci nasza podróż nie kończy się dwa metry pod ziemią w drewnianej skrzynce, lecz istnieje miejsce, w którym spędzimy "wieczność". A zatem, dowiedliśmy już, że możemy mówić do martwych, jak jednak wygląda sprawa z otrzymywaniem odpowiedzi od ludzi, którzy - według powszechnie panującego poglądu - nie powinni być szczególnie rozgadani? Wszak już nie żyją. Aby się tego dowiedzieć, należy przyjrzeć się bliżej najbardziej znanym sposobom na kontaktowanie się ze zmarłymi.

Seanse

Seanse w niewielkiej grupie w przyciemnionym pokoju wokół stołu, najczęściej z talerzykami i świecami, są praktykowane od XVIII wieku. Lata ich świetności przypadają na środek wieku XIX do początku XX stulecia. Gwarantem skuteczności miała być osoba medium, za którego pośrednictwem dusza miała skontaktować się z proszącym o kontakt. Chociaż większość z tych seansów to sprytne oszustwa i sztuczki, jak przykład Leonory Piper, która pomimo poddania się badaniom naukowców, przez wiele lat uważana była za prawdziwe medium, które potrafiło kontaktować się z duchami. Była to jednak zręczna mistyfikacja.

Obecnie medium stara się odchodzić od przyciemnionych pomieszczeń oraz stołów pełnych gadżetów znanych z horrorów. Postaci takie jak John Edward oraz James Van Praagh są tego najlepszym przykładem. Pomimo braku standardowego inwentarza, twierdzą oni, że potrafią skontaktować się ze zmarłymi i przekazać wiadomości żyjącym członkom rodziny, którzy znajdują się na seansie. Problem z ludźmi tego pokroju jest taki, że ciężko udowodnić to, że wiadomości, które rzekomo pochodzą z zaświatów, faktycznie pochodzą od duchów, a nie zostały wymyślone na potrzeby chwili oraz zarobienia pieniędzy. Mogą przecież mówić co chcą, a kto udowodni im, że duch nie powiedział, że wolny czas spędza na surfowaniu po Edenie z Adamem i Ewą? Chociaż John Edward i James Van Praagh mają na koncie kilka spektakularnych sukcesów, to wielu podejrzewa, że wzięły się one nie ze zdolności paranormalnych, lecz dzięki temu, że są oni wybitnymi mentalistami. Wykorzystywać więc mogą przeróżne triki, żeby poznać ludzką psychikę i umiejętnie zmanipulować dowolnego człowieka. Sceptycy jednak od wieków uważają, że jeśli medium mówi, że zmarły opiekuje się swoją rodziną oraz, że tam gdzie jest, czuje się znacznie lepiej, to wcale nie znaczy, że nawiązano kontakt z duchem. Domagają się szczegółów na temat miejsca, gdzie dusza idzie po śmierci. A tych oczywiście brak. To powoduje, że brak jest również absolutnej pewności na temat życia po śmierci.

Tabliczka Ouija

Początkowo ouija była sprzedawana jako urządzenie, które pozwala na zorganizowane seansu w "warunkach domowych", bez udziału medium oraz w znacznie mniejszym gronie. Mając tabliczkę ouija wystarczą tylko dwie osoby oraz miejsce, gdzie postawimy ten przedmiot, na którym widnieją litery alfabetu oraz słowa "tak" i "nie". Chociaż często spotkać możemy się z opiniami, że tabliczka jest portalem, który pozwala na przedostanie się do naszego świata sił zła kontrolowanych przez demony, to doświadczeni użytkownicy ouija twierdzą, że ten sposób na kontaktowanie się ze zmarłymi jest całkowicie bezpieczny oraz nie grozi opętaniem. Przerażające historie o niewyjaśnionych wydarzeniach mogą brać się z szoku wywołanego z kontaktem ze zmarłym, nie z wizyty szatana - twierdzą specjaliści.

Wiarygodności temu sposobowi dodaje fakt, że często informacje ukazujące się na planszy należą do tajemnic, które zna wyłącznie wąskie grono najbliższych zmarłego. Nie są to ogólniki, z jakimi często mamy do czynienia w przypadku seansów. Jeśli przychodzi do weryfikacji faktów, okazuje się, że tabliczka wskazuje nam rzeczy, o których dawno zapomnieliśmy lub w ogóle nie wiedzieliśmy, a pomimo wszystko są prawdziwe. Oczywiście, może to być tylko zręczna manipulacja lub wyolbrzymianie tego zdarzenia przez ludzi, którzy brali udział w takim seansie, jednak nie możemy wykluczyć, że dzięki tabliczce Ouija rzeczywiście możemy skontaktować się z duchami.

EVP

Electronic Voice Phenomena czyli EVP to próba nagrania głosów zmarłych za pośrednictwem urządzeń elektronicznych. Dzięki EVP często możemy otrzymać dostęp do tajemniczych głosów nieznanego pochodzenia, którymi później dysponujemy na kasetach lub cyfrowych dyktafonach. Co ciekawe, głosy te nie są słyszalne w czasie rzeczywistym, lecz dopiero, kiedy odsłuchujemy nagranie z taśmy. Jakość oraz zrozumiałość tych głosów różnią się od siebie, co świadczy o tym, że jeśli nie jest to mistyfikacja, to zmarli uważają ten sposób za efektywny, jeśli chodzi o kontaktowanie się z ludźmi. Niestety, jeśli dochodzi do analizy nagrań, okazuje się, że część z nich ciężko określić mianem głosów w pełnym znaczeniu tego słowa. Chociaż często spotkałem się z czystymi i wyraźnymi EVP to wiele spośród nich ciężko opisać, jednak napawają one przerażeniem oraz tajemniczością.

Sceptycy uważają jednak, że nie należy wysnuwać pochopnych wniosków. Nawet jeśli nie znamy pochodzenia tych głosów, nie powinniśmy od razu zakładać, że pochodzą one od zmarłych. Często jest tak, że sympatycy zjawisk paranormalnych słyszą tylko to, co chcą usłyszeć, nie to, co słychać jest w rzeczywistości. Jak jednak w takim razie wytłumaczyć setki nagrań, które znajdują się w Internecie i nie wykazują oznak oszustwa? Tego dowiemy się najprawdopodobniej dopiero po śmierci, kiedy to sami będziemy chcieli skontaktować się z naszymi bliskimi.

NDE - Near Death Experience

NDE czyli zjawisko, które doświadczamy, kiedy jedną nogą stoimy już w grobie, zostało opisane w wielu fachowych książkach oraz któremu poświęcono wiele programów poświęconych zjawiskom paranormalnym. Kiedy mieliśmy wypadek i znajdujemy się w stanie śmierci klinicznej lub śpiączki, często po przebudzeniu opowiadamy, że widzieliśmy biały tunel, na końcu którego znajdowali się nasi bliscy, którzy mówili, że "nie nadszedł jeszcze nasz czas i powinniśmy wrócić do swojego ciała". Cóż, podejrzewam, że gdyby wiadomość brzmiała "o, nareszcie jesteś. Cieszę się, że w końcu cię widzę", już nigdy więcej nie obudzilibyśmy się w szpitalnym łóżku. Opowieści ludzi, którzy rzekomo doświadczyli NDE są zadziwiająco podobne. Zawsze widać piękne światło, tunel oraz ludzi, którzy już nie żyją, a byli nam bliscy za życia. Nigdy jednak nie pamiętają szczegółów, które mogłyby określić wiarygodność tego zjawiska. Cóż, ciężko określić, jak jest na prawdę. Jak dotąd nikt nie podjął się próby przeprowadzenia tego eksperymentu w warunkach ściśle kontrolowanych, pod nadzorem naukowców oraz specjalistów od paranauki.

Podsumowanie

Jasne jest to, że sposobów na skontaktowanie się z duchami jest znacznie więcej. Jednak czy któryś z nich jest autentyczny? Tego nikt jeszcze nie udowodnił. Być może warto spróbować na własną rękę, czy dzięki któremuś z powyższych uda nam się porozmawiać z bliską osobą? Chociaż specjaliści mówią, że jest to całkowicie bezpieczne, a sceptycy, że jest to całkowicie bezcelowe, to mimo wszystko zalecamy szczególną ostrożność. Mamy tylko nadzieję, że kiedy zdecydujecie się na ten krok, czym prędzej podzielicie się wrażeniami oraz dacie znać, czy powyższe słowa są tylko bzdurami wymyślonymi przez fanatyków czy kolejnym krokiem do rozwoju paranauki, która zdaje się zaskakiwać nas każdego dnia.

Tłumaczenie:

Serail na potrzeby paranormalne.pl na podstawie paranormal.about.com

Użytkownik Serail edytował ten post 17.05.2012 - 12:55

 • 6#2

Art123.
 • Postów: 251
 • Tematów: 14
Reputacja Zła
Reputacja

Napisano

Większego New Agu nie czytałem i nie zamierzam dalej tego komentować.
 • -6

#3

Cannabinol.
 • Postów: 360
 • Tematów: 19
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Z tego co wiem martwy człowiek nie może się z nikim komunikować
 • -2

#4

kamilus.
 • Postów: 1231
 • Tematów: 106
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Proponuję przeczytać książki ks. Francois Brune "Powiedzcie im że śmierć nie istnieje " oraz "Umarli mówią do nas"...
 • 1#5

meth777yl.
 • Postów: 116
 • Tematów: 8
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

www.spirytyzm.pl

Allan Kardec:
"Księga Duchów"
"Księga Mediów"
"Niebo i piekło w/g spirytyzmu"
"Ewangelia w/g spirytyzmu"

Leon Dennis:
"Życie po śmierci"

Chico Xavier, Divaldo Franco,

Temat do studiowania na lata...
 • 0

#6 Gość_overdose

Gość_overdose.
 • Tematów: 0

Napisano

Świat niefizyczny kryje wiele tajemnic, prawdy na ten temat
nie zna nikt, zdania są podzielone, ostatecznie - po śmierci
wszyscy dowiemy sie (albo i nie) jak to naprawdę jest.
 • 0

#7

Alembik_Vina.
 • Postów: 1030
 • Tematów: 16
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Nigdy nie ma absolutnej pewności, czy obiekt z którym kontaktują się ludzie to dusza zmarłej osoby, bowiem pod dusze podszywają się byty które do istnienia potrzebują ludzkiej wiary. Byty częstokroć obdarzone wszechwiedzą o naszym świecie, dzięki czemu na przykład mogą wiedzieć gdzie leży ciało zmarłej osoby a naiwni ludzie twierdzą, że skoro byt wie o położeniu ciała, jest z pewnością duchem.

Nie istnieje możliwość potwierdzenia. Tak jak nie mamy pewności co do natury bogów, tak nie mamy pewności co do natury duchów, bowiem nie widzimy świata w którym żyją. Świat jest jak chińska zagadka. Pudełko, w pudełku a w środku jeszcze mniejsze pudełko. My widzimy tylko powierzchowne pudełko - świat rzeczywisty. Ciąg pudełek jest nieskończony a zawartość ostatniego zawsze pozostanie jedynie kwestią wiary.
 • 1

#8

Wieniawa.
 • Postów: 55
 • Tematów: 4
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Tabliczki ouija są totalnie poronionym pomysłem. Ułatwiają przywoływanie byle jakich bytów, które często robią tai rozpiernicz, że szkoda gadać.
Rytuały są tak szczegółowe by ukierunkować przywołanie, a tu nagle ktoś wyjechał z zestawem "Małe medium, spróbuj sam w warunkach domowych!". Idiotyzm, idiotyzm i jeszcze raz idiotyzm, wkładamy energię w przywołanie, tabliczka nic nie daje, to tylko kawałek drewne mający taką samą wartość magiczną co scrabble.
 • -1

#9

meth777yl.
 • Postów: 116
 • Tematów: 8
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Tabliczki Ouija nie są poronionym pomysłem.
"Byle jakie" duchy przywołuje zazwyczaj "byle kto".
Duchy światłe nigdy nie przyjdą na seans organizowany przez niepoważnych ludzi.
Bo i czego miały by tam szukać?
Kogo nauczać?
 • 0

#10

shar0nie.
 • Postów: 384
 • Tematów: 4
 • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

zgadzam się z Alembik_Vina. po pierwsze nie mamy na tyle siły i intelektu, żeby człowiek mógł bez jakichkolwiek konsekwencji przywoływac różne byty i z nich korzystac - kiedy przyjdą. a wiadomo, że przerażająca większosc takich zabawek jak tabliczka ouija to po prostu ściema. szarlatani naciągają naiwnych na miliony i dobrze się przy tym bawią. po co się w ogóle w to wplątywac?
 • 1

#11

erebeuzet.
 • Postów: 864
 • Tematów: 31
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Tabliczki Ouija nie są poronionym pomysłem.
"Byle jakie" duchy przywołuje zazwyczaj "byle kto".
Duchy światłe nigdy nie przyjdą na seans organizowany przez niepoważnych ludzi.
Bo i czego miały by tam szukać?
Kogo nauczać?Zdefiniuj mi proszę pojęcie "duchów światłych".
 • 3

#12

Vrah.
 • Postów: 16
 • Tematów: 1
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Człowiek po śmierci traci świadomość , a co za tym idzie chyba wiecie.
 • 2

#13

Po_prostu.
 • Postów: 264
 • Tematów: 2
 • Płeć:Kobieta
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Gdyby człowiek mógł się komunikować z duchami, to zapewne byłoby więcej bezpośrednich relacji z tego typu spotkań. Nie zastanawialiście się nigdy, dlaczego zawsze duchy widzi/dostaje znak od nich/ ma jakiekolwiek inne zdarzenia nadprzyrodzone "znajomy znajomego znajomej" a nie bezpośrednio my? Ja zawsze byłam otwarta na tego typu doznania, ale w moim życiu przenigdy nie zdarzył się nawet cień czegoś, co mogłabym choćby na siłę podpiąć pod zdarzenie nadprzyrodzone.
 • 2

#14

Alembik_Vina.
 • Postów: 1030
 • Tematów: 16
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Gdyby człowiek mógł się komunikować z duchami, to zapewne byłoby więcej bezpośrednich relacji z tego typu spotkań. Nie zastanawialiście się nigdy, dlaczego zawsze duchy widzi/dostaje znak od nich/ ma jakiekolwiek inne zdarzenia nadprzyrodzone "znajomy znajomego znajomej" a nie bezpośrednio my? Ja zawsze byłam otwarta na tego typu doznania, ale w moim życiu przenigdy nie zdarzył się nawet cień czegoś, co mogłabym choćby na siłę podpiąć pod zdarzenie nadprzyrodzone.


To nie jest zupełnie tak jak myślisz. Dość dużo osób doświadcza w różnym stopniu istnienia duchów. Ale to jest tak jak z narkotyczną fazą. Byty, które widzą różne osoby mogą być prawdziwe, a mogą być nieprawdziwe. A może istnieje też coś, czego nie widzimy a mimo to jest prawdziwe? Tak jak tęczę możemy ujrzeć w odpowiednich warunkach świetlnych, gdy utworzy się pryzmat, tak duchy można ujrzeć, jeśli myśli się pryzmatycznie. :) Trudno to wyjaśnić, ale odrobina wyobraźni powinna wystarczyć, by zrozumieć co mam na myśli.
Ja nie widziałem duchów, nie doświadczyłem ich, lecz wierzę w ich istnienie. Zbyt wiele jest dowodów na ich istnienie, tak jak zbyt wiele jest dowodów na istnienie UFO.
Problem nie polega jednak na tym, czy istnieją, tylko na tym, czym są w istocie.

Jeśli chodzi o życie po śmierci, to również nie wyciągał bym pochopnych wniosków. Umarliście kiedyś, że wiecie co jest po śmierci? :roll: Bardziej skłaniam się jednak ku teorii, że wszystko co istnieje posiada duszę, która może przez jakiś czas istnieć po śmierci ciała. Być może szczególnie źli ludzie stają się demonami, szczególnie dobrzy opiekunami swych rodzin. Ale może anioły i demony to tylko oszustwo bogów. Być może nikt nigdy nie rozmawiał z nikim po śmierci a jedynie z własną iluzją. Ale z drugiej strony wyobraźmy sobie dwoje ludzi na ekranach telewizorów, z których obydwaj myślą, że tafle telewizorów to szyba. Kamery są tak ustawione, że ich ruchy są idealnie zgrane, ale nie mogą się dotknąć.
Nagle jeden z nich złości się i tłucze szybę.
Za nią jest czarna ziejąca pustka.

Tylko my możemy stłuc tą szybę nie wiedząc, czy to co za nią jest prawdziwe. Możemy stracić iluzję, ale iluzja również może być prawdą. Możliwości jest bardzo wiele a wszystko zależy od sensu istnienia wszystkiego. Tak więc żaden sceptyk mi nie powie, że wie. Bo jako gatunek nic nie wiemy.
 • 2

#15

Wieniawa.
 • Postów: 55
 • Tematów: 4
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Tabliczki Ouija nie są poronionym pomysłem.
"Byle jakie" duchy przywołuje zazwyczaj "byle kto".
Duchy światłe nigdy nie przyjdą na seans organizowany przez niepoważnych ludzi.
Bo i czego miały by tam szukać?
Kogo nauczać?

Farmazon jakich mało. Duchy światłe? Pierwsze słyszę o czymś takim, a demon wpieprzy się wszędzie gdzie się da, przy każdej okazji, więc schowaj kompa i nie wypisuj tu bzdur, bo ktoś weźmie Twój post na poważnie i coś sobie zrobi.
 • -1


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u