Skocz do zawartości


Zdjęcie

Irytujący laptop


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
60 odpowiedzi w tym temacie

#31

bolekilolek.
  • Postów: 1377
  • Tematów: 27
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Najgorsze jest to, że mrozi mi się od pierwszego włączenia. Pamiętam, że wtedy nieco się wystraszyłem i od razu zresestowałem. W sumie to nie powinienem narzekać, bo go wygrałem, no, ale.. ;)



#32

Yaw.
  • Postów: 774
  • Tematów: 61
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Tego typu problemy zaraz po zakupie nie są raczej normalne. Więc z tym kurzem, to może być jednak zły kierunek. Albo jakieś uszkodzenie mechaniczne, albo masz syf na kompie (tym razem w znaczeniu... no wiesz - bałagan w systemie).



#33

bolekilolek.
  • Postów: 1377
  • Tematów: 27
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Wiesz, ja raczej go nie uszkodziłem; był normalnie zapakowany, delikatnie się z nim obchodziłem. Jak wróciłem do domu, włączyłem go i po kilku minutach się zamroził. Ewentualny syf w systemie to też raczej nie przyczyna, bo jak już wspomniałem nawet nic nie zdążyłem zainstalować, po prostu włączyłem, pogrzebałem trochę i freezing.



#34

D.K..

    Semper invicta

  • Postów: 3013
  • Tematów: 2585
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jeśli nie pomoże czyszczenie, to problem zazwyczaj leży w sterownikach do kontrolera dyskowego lub w samym napędzie. Zwiększanie ilości wolnego miejsca czy też przenoszenie plików nic Ci nie da. Na początek dwie trywialne sprawy:

  • Sprawdź, czy masz włączony tryb DMA - Panel Sterowania, Menedżer urządzeń, grupa Kontrolery, po rozwinięciu będziesz miał kilka pozycji. Znajdź coś o nazwie ATA Channel ileś tam, kliknij, sprawdź w zakładce Zaawansowane, czy masz na liście jakieś urządzenie -- jeśli masz, sprawdź, czy masz tam zaptaszkowany Tryb DMA. Jeśli na liście sprzętu nic nie ma, sprawdź inny kanał. Byłoby dość dziwne, gdybyś miał tryb DMA nieaktywny, ale kto wie? Objawy pasują.
    Nazwy mogą się nieco różnić -- piszę z głowy bo nie mam siódemki pod ręką.
  • Ściągnij jakieś narzędzie do monitorowania atrybutów SMART dysku (np. HD Tune). Znajdź zakładkę Health i zobacz, czy masz tam coś oznaczone na żółto lub czerwono. Jeśli tak, napisz co.
Powiem szczerze, że zastanawiam się, czy Cię wrzucić na głęboką wodę i zaproponować skorzystanie z MHDD..Może na razie nie, bo wprawdzie to absolutnie najlepszy program do majstrowania przy dyskach, ale łatwo nim sobie szkód narobić. Może więc poczekamy na efekty dotychczasowych poczynań :)








#35

bolekilolek.
  • Postów: 1377
  • Tematów: 27
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

* Czekaj, bo ja mam kilka grup "kontrolery", zakładam, że chodzi o "Kontrolery IDE ATA/ATAPI", bo nic innego podobnego nie widzę. Gdy rozwinę jest "Intel® 5 Series 4 Port..." i tylko to. I nie wiem jak wejść w "zaawansowane", nie widzę takiej opcji. Są tylko właściwości.

* Jest puste okienko, nie trzeba tam skanować czy coś?

Użytkownik WithinTemptation edytował ten post 01.04.2012 - 22:29




#36

D.K..

    Semper invicta

  • Postów: 3013
  • Tematów: 2585
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

* Czekaj, bo ja mam kilka grup "kontrolery", zakładam, że chodzi o "Kontrolery IDE ATA/ATAPI", bo nic innego podobnego nie widzę. Gdy rozwinę jest "Intel® 5 Series 4 Port..." i tylko to. I nie wiem jak wejść w "zaawansowane", nie widzę takiej opcji. Są tylko właściwości.

http://imageshack.us/photo/my-images/267/xpinstalledandchipsetdr.jpg/


A pozycje podobne do Canale Primario :) masz? W nich szukaj, nie w kontrolerze.



#37

bolekilolek.
  • Postów: 1377
  • Tematów: 27
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Znalazłem to, w urządzeniach jest "Zastrzeżone przez system" oO



#38

D.K..

    Semper invicta

  • Postów: 3013
  • Tematów: 2585
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Znalazłem to, w urządzeniach jest "Zastrzeżone przez system" oO


Ha, jak lubię diagnozowanie komputera na odległość bez analogicznego systemu pod ręką :)


To spróbuj może programu z tego linka (bez obaw, bezpieczny):

http://sourceforge.j...Info4_3_0a.zip/

Jeśli możesz, wrzuć tutaj zrzut z jego głównego okna. Jeśli w atrybutach SMART będzie coś na żółto lub czerwono, pokaż to na zrzucie.





#39

bolekilolek.
  • Postów: 1377
  • Tematów: 27
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Przepraszam, że tak długo, ale net mi niemiłosiernie muli http://images50.foto...5dadcfb8med.jpg



#40

666.
  • Postów: 260
  • Tematów: 36
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Wchodze, czytam posta użytkownika co ma wyższą reputacje odemnie a sie później zarejestrował

Okej

Dołączona grafika


Dotąd przeczytałem słowo w słowo, pozostałe posty przeczytałem powierzchownie.
Tak sie składa, ze mamy ten sam problem i... takie same laptopy ^^, jakby to śmiesznie nie brzmiało.

Odpisze tak: Krótko po jego kupnie, chodził bardzo dobrze, az sie nie przegrzewał: silnie działał wiatrak, aż sam z siebie sie "gasił".
Później, jakikolwiek błąd nastąpił, trzeba było wybrać co pare dni ikonkę "przywracanie systemu" - niegroźna aktualizacja coś takiego powodowała.
Obecnie mam ten sam problem, o którym piszesz - najczesciej, gdy mam wiecej niz 20 stron zakładek laptop głośniej chodzi i sie grzeje (chodź już nie przegrzewa sie), ale nie zawsze - czasami naprawde banalne rzeczy mogą spowodować jego mrożenie.
W takim wypadku czekam dłużej, klikając przycisk "power", w najlepszym przypadku chwile później sie "zamraża" w sensie dosłownym (hibernacja, trzeba kliknąć jakiś klawisz i wpisać tylko hasło), a czasami i to nie pomaga i trzeba zresetować go klikając power.

Abstrahując, ze nie interesuje sie tak informatyką jak kiedyś, moja dobra rada - jezeli naprawde ci sie tnie przy tak banalnych rzeczach, radziłbym go oddać na gwarancje, ewent. wysłać na odpłatną naprawe, gdyż jedyne co wychwyciłem, to (przynajmniej u mnie) błąd sterownika ekranu - czasem faktycznie w przeszłości miał jazdy typu zamrożenie na bardzo krótko, ekran stawał się zielony, a wiadomosc wyskakiwała "sterownik ekranu amd [...], ale odzyskał sprawnosc".
Jezeli chcą za dużo za naprawę a nie masz gwarancji, a nie są to czasy jak 10 lat temu gdzie 4k kosztuje laptop z dyskiem 40gb, radziłbym ot kupić wyzszy model (wiekszosc takich jest bezproblemowa) lub jezeli serio Ci zalezy na stabilnosci, to poszukac w allegro starszego typu laptopa, który jednoczesnie ma na innych aukcjach akumulatorki w względnie niskich cenach - starsze kompy nie działają na zasadzie wybicia zepsutej szyby (czytałem jakis podobny artykuł na tym forum). Dla przykładu, sprzedałem w zimę komputer, który w maju skonczylby 13 lat i jeszcze nic nie było typu "przegrzało się" lub że należało którąkolwiek czesc zmienic.

Napisze ze sam bym go oddał na naprawę i matka dała pieniądze na budżet na nowe komputery stacjonarne, jeden zmontowałem dla brata, drugi dla mnie, ale brat zwrócił mi go mówiąc, ze "on złomu nie chce" (athlon 2600+, 1,5gb ram, 64mb grafiki), zaś nowy czeka na zamontowanie chłodzenia wodnego, czego nie chce robic sam.

Jak coś, to daj znac, jakby sie cos nowego działo
Pozdrawiam

Użytkownik 666 edytował ten post 02.04.2012 - 00:10


#41

D.K..

    Semper invicta

  • Postów: 3013
  • Tematów: 2585
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Przepraszam, że tak długo, ale net mi niemiłosiernie muli http://images50.foto...5dadcfb8med.jpg

Niestety, wieści nie są dobre -- dysk Ci się kończy. 348 sektorów uszkodzonych, kolejne 15 czeka w kolejce. Dlatego właśnie Ci się przycina sprzęt -- dysk zawiesza wszystkie operacje i robi przemapowanie uszkodzonych sektorów na te z obszaru zapasowego.

Zrób kopię zapasową najważniejszych rzeczy i cóż.. jeśli masz jeszcze gwarancję, to od razu żądaj wymiany na nowy, a jeśli nie masz, to będziesz musiał zainwestować w nowy dysk. Ten jeszcze trochę pochodzi, więc bez obaw, ale wszystkie ważne dane od razu sobie skopiuj w bezpieczne miejsce.Jest pewna szansa na poradzenie sobie z tym problemem (od razu mówię -- niewielka), więc jeśli chcesz spróbować, to musisz sobie przygotować kilka spraw:


  • Sprawdź, czy Twój laptop potrafi się uruchamiać z CD (boot z CD) -- zapewne tak, ale lepiej się upewnić na początek.
  • Ściągnij program MHDD (np. stąd: http://legalne.info/...m,download,1492). Wewnątrz archiwum jest plik ISO. Musisz go nagrać na CD lub CDRW.
Potem trzeba go użyć -- jeśli będziesz faktycznie chciał spróbować, zarezerwuj sobie tak ze dwie-trzy godziny, albo i więcej. I daj znać na PW, napiszę Ci co i jak, żeby tutaj nie śmiecić :)





#42

Ill.

    Nawigator

  • Postów: 1656
  • Tematów: 40
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Potem trzeba go użyć -- jeśli będziesz faktycznie chciał spróbować, zarezerwuj sobie tak ze dwie-trzy godziny, albo i więcej. I daj znać na PW, napiszę Ci co i jak, żeby tutaj nie śmiecić :)

Nie wiem, czy wrzucenie opisu obsługi programu jest śmieceniem, ale jak uważasz...
Używałem MHDD parę razy wg tego opisu: http://www.nirvanowi...ka.pl/MHDD.html i jeszcze nic się nie popsuło :P

#43

Yaw.
  • Postów: 774
  • Tematów: 61
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Nie wiem, czy wrzucenie opisu obsługi programu jest śmieceniem, ale jak uważasz...

Ano właśnie - nie uciekajcie z tą rozmową na priv, bo człowiek może się czegoś nauczyć ;)

Aczkolwiek, jeśli masz gwarancję, to kazałbym sobie wymienić dysk po prostu, skoro jest tak jak Dziki Kurak rzecze.



#44 Gość_Veckas

Gość_Veckas.
  • Tematów: 0

Napisano

W laptopach często chłodzenie siada przez syf jaki się w nim zbiera, przeczyśc go, jak to nie pomoże zainstaluj ponownie windowsa, jak po tych czynnościach wraz będzie tak samo, sprawdź pamiec ram, jak to nie pomoże to wyrzuć go przez okno bo nie będzie opłacało się go robić.

#45

bolekilolek.
  • Postów: 1377
  • Tematów: 27
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Heh, to mnie wystraszyliście. Kurczę no nie wiem, skoro mówisz o tym dysku, że się kończy, to czemu jeszcze tego nie zrobił, w końcu mam go już rok, a od samego początku się to dzieje. Hmm, co ciekawe są dni kiedy ciągle mi się zacina i mrozi, a np. dzisiaj jeszcze mi się nie zaciął, elegancko chodzi. A czy może być przyczyną, że po prostu zbyt długo jest włączony? Mam tendencje do siedzenia w weekend wiele godzin przed lapkiem, nawet jak z niego nie korzystam potrafi być włączony cały dzień. Gwarancja chyba jest dwuletnia, więc spoko jakby co.

Hmm, a czy do gwarancji wystarczy karta gwarancyjna, czy też potrzebny paragon oO Bo raczej go już nie posiadam.

Użytkownik WithinTemptation edytował ten post 02.04.2012 - 15:26





 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych