Skocz do zawartości


Zdjęcie

Aero2 - bezpłatny dostęp do internetu.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
22 odpowiedzi w tym temacie

#1

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Darmowy Internet stał się faktem. Od 10 maja 2011 r. operator Aero2 oferuje w Polsce usługę BDI, czyli Bezpłatny Dostęp do Internetu. Jak czytamy w serwisie jdtech.pl (prywatnej stronie poświęconej rozpowszechnianiu informacji o Aero2), „usługa będzie dostępna nieodpłatnie w systemie 3G do 21 grudnia 2014. Dodatkowo w technologii LTE usługa może być świadczona nawet do 2017 roku”.
Dlaczego internet jest za darmo?

Podstawowe prawo ekonomii praktycznej uczy, że nie ma nic z darmo, a opłaty mogą być co najwyżej ukryte. W przypadku BDI koszty usługi w całości ponosi operator, czyli Aero2. Firma zdecydowała się na tak niekorzystny z rynkowego punktu widzenia ruch, ponieważ zobowiązuje ją do tego umowa koncesyjna. Chodzi o prawa do częstotliwości, na których ma powstać ogólnokrajowa sieć szerokopasmowego internetu. Zapewnienie darmowego internetu Polakom to forma opłaty za prawo do korzystania z pasma w eterze. Bez takiej opcji opłata za koncesję byłaby znacznie wyższa.

Nie dziwi zatem, że pomimo ośmiu miesięcy obecności na rynku, mało kto słyszał o internecie oferowanym przez Aero2. Operator nie promuje tej usługi, bo na niej nie zarabia, informacje rozchodzą się głównie za pomocą poczty pantoflowej i internetu.
Co zawiera oferta?

W ramach usługi BDI od Aero2 otrzymamy kartę SIM, zapewniającą dostęp do mobilnego internetu. Nie można z niej korzystać do wykonywania połączeń telefonicznych. Szybkość transmisji danych wynosi obecnie 256kbit/s, a od maja 2012 roku zostanie zwiększona do 512kbit/s. Aero2 nie wprowadza żadnego limitu transferu danych. Usługa posiada jednak nietypowe ograniczenie: połączenie z siecią jest zrywane zawsze po 60 minutach. Zerwane połączenie można natychmiast przywrócić.


Według informacji otrzymanych przy odbieraniu karty SIM sieć Aero2 obejmuje ok. 75 proc. powierzchni Polski. Z analizy mapy zasięgu wynika, że są to przede wszystkim obszary kraju najgęściej zaludnione. Od uruchomienia usługi BDI w maju 2011 r. jej zasięg znacząco się rozszerzył.
Czego nie zawiera?

Aby skorzystać z bezpłatnego internetu od Aero2 we własnym zakresie trzeba kupić modem lub telefon, dzięki któremu połączymy się z siecią. Ustalenie, który modem jest zgodny z wymaganiami Aero2 może stanowić pewien problem dla laika, jednak stosowne porady można znaleźć w internecie.

"Utrudnieniem może być wymóg operatora dotyczący modemów. Regulamin wymaga korzystania z najnowszych i najdroższych modeli, jednak okazuje się, że działają także starsze i wolniejsze urządzenia" - przekonuje Jakub Danecki, właściciel strony jdtech.pl.

Po przeprogramowaniu do korzystania z usługi Aero2 mogą służyć m.in. modemy oferowane w promocyjnej cenie przez niektórych operatorów komórkowych.
W jaki sposób skorzystać z darmowego internetu?

Informację o usłudze można uzyskać na oficjalnej stronie internetowej Aero2 w zakładce BDI. Poprzez formularz można zamówić kartę SIM, którą dostaniemy pocztą lub możemy odebrać osobiście w Warszawie. Wymagana jest również wpłata 20 zł kaucji (zostanie nam ona zwrócona po zakończeniu korzystania z usługi) i ewentualne pokrycie kosztów wysyłki. Odbiór karty możliwy jest również w trzech salonach Sferii w Warszawie (na miejscu można załatwić wszystkie formalności). Przy zamówieniu pocztowym czas oczekiwania na kartę wynosi od 1 do 2 miesięcy.

Po otrzymaniu karty i zaopatrzeniu się w odpowiedni modem można już korzystać z darmowego internetu.

Według szacunków Jakuba Daneckiego, zamieszczonych na jdtech.pl, na początku sierpnia 2011 r. z usługi korzystało ok. 500 osób, a we wrześniu ok. 3000. Jednak jego zdaniem zainteresowanie usługą na dobre zaczęło się dopiero po 15 grudnia, od kiedy umożliwiono odbiór w salonach Sferii. „Od tego czasu praktycznie nie spotykam w Warszawie osób, które nie odebrały karty w salonie” – powiedział. Danecki pomagający w doborze modemów do usługi BDI podkreśla, że wśród klientów dominują osoby starsze i studenci.
RECENZJA FORSAL.PL

Bezpłatny internet od Aero2 od dwóch dni testuję osobiście. Pierwsze wrażenia są pozytywne. Choć pani wydająca kartę w salonie Sferii twierdziła, że jest to „wolny internet”, nie odczuwam tego podczas wczytywania większości stron. Sprawdzanie poczty, serwisów społecznościowych, portali informacyjnych i korzystanie z bankowości internetowej działa bez zarzutu, również przy pracy na kilku otwartych kartach przeglądarki.

Pewien dyskomfort pojawia się tylko podczas oglądania filmów on-line. Szybkość transmisji nie pozwala na buforowanie na bieżąco. Jednak, jak sprawdziłem, 42-minutowy odcinek serialu wgrywał się 57 min, czyli po odczekaniu kilkunastu minut można oglądać go bez przerw na ładowanie. W przypadku dłuższych filmów pojawi się zapewne problem przerywania połączenia co godzinę.

Podsumowując, za 195 zł ceny modemu (można dostać taniej, ja zdecydowałem się na sprzęt najnowszej generacji) i 20 zł kaucji, mam internet mobilny na prawie 3 lata. Do oglądania filmów i ściągania plików mogę w dalszym ciągu wykorzystać dotychczasowe łącze stacjonarne. Przynajmniej dopóki pozwolą na to regulacje wynikające z ACTA.


źr.



#2

Yaw.
  • Postów: 774
  • Tematów: 61
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Ciekawa rzecz. Właśnie planowałem założyć sobie netię w Warszawie. Może jednak sprawdzę to rozwiązanie. Mam jeden wolny modem po play online, może akurat będzie pasował.



#3

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Powiem Ci że bardzo ciekawa. To darmowy internet na terenie prawie całego kraju. Aż się dziwię, że tak niewielki odzew w temacie. ;)



#4

Naele.
  • Postów: 110
  • Tematów: 5
  • Płeć:Kobieta
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Ja też z niego korzystam. Modem kupiłam za 160 zł - jest to jedna z najtańszych opcji. Niestety niewiele modeli jest kompatybilnych z tym internetem, trzeba bardzo uważać przy zakupie, żeby nie zmarnować tej całkiem pokaźnej sumki.
Co do użytkowania - wolny. Niestety. Czasem bywają problemy z nagminnym traceniem połączenia, no i to "cogodzinne" rozłączanie bywa frustrujące. Ale! Uważam, że nie ma co narzekać. To w końcu internet prawie za darmo (oprócz kosztów modemu, bo kaucja jest zwrotna). Jest wystarczający do przeglądania w miarę "lekkich" stron, także polecam tym, którzy jeszcze nie zaopatrzyli się w niego! Jak dają to czemu nie brać? :)

#5

hubiii p.
  • Postów: 500
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

a da sie z tego korzystac tylko w komórce ? np w telefonie z dual sim ?

#6

Naele.
  • Postów: 110
  • Tematów: 5
  • Płeć:Kobieta
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

a da sie z tego korzystac tylko w komórce ? np w telefonie z dual sim ?


Tak, ale nowsze modele. Ja podłączałam Nokie E52 i dawała radę :)

#7

kamilus.
  • Postów: 1231
  • Tematów: 106
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A czy ten net można wykorzystać w laptopie? I czy ktoś mógłby dokładniej napisać, jakie modemy (bądź jakiego typu) pasują z kartami od Aero2?



#8

Naele.
  • Postów: 110
  • Tematów: 5
  • Płeć:Kobieta
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

A czy ten net można wykorzystać w laptopie? I czy ktoś mógłby dokładniej napisać, jakie modemy (bądź jakiego typu) pasują z kartami od Aero2?



http://jdtech.pl/201...-w-budowie.html Zescrolluj sobie w dół. Chodzi ci o włożenie karty we wbudowany modem? Ja podłączam normalny (zew.) do swojego laptopa.

#9

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jakiś czas temu mi doszedł. ;) Trzeba było czekać niemal 5 miesięcy, ale jest darmowy. Łapie całkiem nieźle, porównywalnie do sieci Play.



#10

Gmork.
  • Postów: 306
  • Tematów: 5
Reputacja Kiepska
Reputacja

Napisano

"na terenie prawie całego kraju." Usmiechnołem się jak to przeczytałem. W niektórych miastach jest, nie najlepiej nawet. Sieci komórkowej nie ma wszędzie, internetu HSPA nie zawsze znajdziesz, w dużej ilości wiosek, małych miast nie ma. A Aero2 lte ?! Jest tego jeszcze mniej. Trzeba mieć szczęście.

#11

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ale jest za 27 złotych dostęp do neta do 2014 :) Nie ma co narzekać.



#12

Naele.
  • Postów: 110
  • Tematów: 5
  • Płeć:Kobieta
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Teraz to i tak jest lepiej, bo w maju podwoili prędkość, także daje się na nim w miarę przeżyć. Mnie do pasji doprowadza jednak to, że się tak jakby "zawiesza", niby jest sygnał, niby uploaduje, ale downloadu nie ma żadnego. Zazwyczaj wystarczy odłączyć i podłączyć modem, ale niekiedy i to nie pomaga. Jakkolwiek ogólnie jest ok - oceniłabym go tak na 3+.

#13

Robakatorianin.
  • Postów: 1732
  • Tematów: 41
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Od kilku miesięcy jestem (raczej szczęśliwym)posiadaczem Aero2. Z uwagi na coraz rzadsze korzystanie z netu (obowiązki, rodzina) bez sensu jest płacić stały haracz jakiemuś operatorowi. Zasięg mam dobry, do czytania, pisania, oglądania filmików na YT i seriali on-line wystarcza. Podejrzewam że będę z niego korzystał do końca 2016

 

 

Aktualizacja: 4 września 2012 Urząd Komunikacji Elektronicznej wydał decyzję odsuwającą o 2 lata moment uruchomienia sieci LTE 2,6 GHz jednocześnie wydłużając okres działania bezpłatnego dostępu do Internetu o te 2 lata. Oznacza to, że usługa będzie działać w paśmie UMTS 900 MHz o 24 miesiące dłużej: do 21 grudnia 2016 roku. Artykuł został zaktualizowany

A po 2016 będę bezpłatnie korzystał z LTE  :>

 

Do końca 2014 roku sieć musi objąć swoim zasięgiem 25%, a do końca 2016 roku musi objąć już 50% ludności Polski. Ta ostatnia data wskazuje nam najpóźniejszą chwilę, od której będziemy naliczać okres 3 lat dla darmowego internetu w LTE.

Stąd właśnie wiemy, że potencjalnie usługa bezpłatna będzie świadczona w technologii LTE nawet do 31 grudnia 2019 roku.

 

Jedyny problem to gierki na kurniku-gdy mi rozrywa co godzinkę to mam minutę na ponowne połączenie i przywrócenie sesji.Czasem to skutkuje tzw. "ucieczką". W związku z tym mam pytanie-czy są gdzieś dostępne programiki które samoczynnie łączą się po zerwanym połączeniu? Znajomy ma modem z wgranym tego typu programem ale on nie chce współpracować z moim modemem. 

 

 


Użytkownik Robakatorianin edytował ten post 26.02.2014 - 08:51


#14

Lachon.
  • Postów: 53
  • Tematów: 7
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Również korzystam. Za modem służy mi telefon z androidem : mogę mieć internet na komputerze przez kabel usb lub z telefonu mogę stworzyć mobilny router bezprzewodowy gdziekolwiek jestem :)



#15

Robakatorianin.
  • Postów: 1732
  • Tematów: 41
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Od kilku dni pojawia się denerwująca modyfikacja:

Darmowy internet w Aero2 funkcjonował i miał się dobrze już od pewnego czasu. Nie był demonem prędkości i rozłączał się co godzinę, ale faktem jest, że nie trzeba było za niego płacić. Usługa na szczęście wciąż pozostaje darmowa, ale zostanie do niej wprowadzona CAPTCHA.

 

Dla mnie to nic innego jak zniechęcanie klienta. Zobaczymy czy jakaś skarga do UOKIK-u poleci...




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych