Skocz do zawartości


Zdjęcie

Epos o Stworzeniu Świata - "Enuma Elisz"


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
54 odpowiedzi w tym temacie

#31

Lynx.
  • Postów: 2210
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Muhad, masz na myśli tą samą cywilizację, o której wspominałeś wcześniej, że praktycznie nic nie wiemy o jej poziomie technologicznym i kulturze? ;->
Sitchin włożył wiele wysiłku by naciągnąć tłumaczenie Enuma Elisz tak, by wydawało się, że Sumerowie mieli wiedzę astronomiczną conajmniej dorównującą naszej. Jeśli przeczytać ten poemat bez jego ingerencji, okazuje się, że jest w nim opisana walka bogów i tryumf porządku nad chaosem, a nie perypetie Układu Słonecznego.
O Projekcie Cheops jest już kilka innych wątków, więc nie widzę sensu, by i tu go wplatać.

Budowę komet dopiero teraz zaczynamy poznawać, więc nic dziwnego, że pewne teorie będą musiały ulec zmianie. Ostatnie badania wskazują, że komety są zlepkiem materiału pozostałego po formowaniu się Układu Słonecznego, w tym również fragmentów ciał, które uległy kolizji. Trzeba pamiętać, że w młodym US zderzenia były o kilka rzędów wielkości częstsze niż obecnie.
  • 0



#32 Gość_muhad

Gość_muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

Lynx, Jesli chodzi o PCH i Sumer to w PCh jest duzo informacji wyjasniajacych dzieje tamtych lat , takze wiele spraw, ktore poruszal Sitchin, pokrywa sie z info. zawartymi w Pch.

Metatron; Jesli chodzi o komety. Nie tylko komety poznajemy lepiej. Co rusz sa nowe odkrycia i powstaja nowe teorie.To sie tyczy wszystkiego.
  • 0

#33

Legalize.
  • Postów: 2723
  • Tematów: 123
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Sitchin włożył wiele wysiłku by naciągnąć tłumaczenie Enuma Elisz tak, by wydawało się, że Sumerowie mieli wiedzę astronomiczną conajmniej dorównującą naszej. Jeśli przeczytać ten poemat bez jego ingerencji, okazuje się, że jest w nim opisana walka bogów i tryumf porządku nad chaosem, a nie perypetie Układu Słonecznego.

Masz na tą teorię jakieś dowody czy została wyssana z palca?? Jakiś link albo cuś ;->
  • 0

#34

Lynx.
  • Postów: 2210
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

To nie jest teoria. To jest prosta analiza i interpretacja tekstu.
  • 0



#35

Nazy B..
  • Postów: 29
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Muszę się odezwać w tej sprawie, bo właśnie kończe czytać "12 Planetę" i mam jeszce świeże wiadomości :mrgreen: Sitchin NIE naciągał tłumaczenia eposu o stworzeniu świata. Swoją wiedzę opierał na publikacjach znanych historyków, sumerologów i innych specjalistów. Odsyłam do bibliografii w wyżej wymienionej książce. Dogłebnie analizował nazwy własne bóst wymienianych w eposie i BARDZO prawdopodobne, że są to nazwy planet. Ktos tu pisał że jest to tekst o kosmogonii i ma pokazać powstanie naszego Ukł. Słonecznego. Przepraszam bardzo, ale ten tekst właśnie to robi! Wyjaśnia powstanie Ziemi, Księżyca i pasu planetoid! Więc nie wiem, w czym problem. Chyba, że się mylę to proszę mnie oświecić ;-) Pozostaje jeszcze kwestia liczby dwanaściemoże jakiś sceptyk się wypowie? 12 bogów Sumeru, 12 bóst Olimpu, 12 ciał niebieskich, 12 plemion Izraela, 12 Apostołów. Czy to czyste przypadki??? Ostatnie z 12 ciał niebieskich Marduk/Nibiru nie zostało jeszcze odkryte (a naukowcy wyraźnie mówią, że pomiędzy Marsem a Jowiszem musi być (bądź była) jakaś planeta) a to wielka szkoda, bo wtedy wszyscy sceptycy nie mieliby już argumentów na podważenie eposu o stworzeniu.pozdrawiam.
  • 0

#36

Legalize.
  • Postów: 2723
  • Tematów: 123
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Czyli wychodzi na to, że link Lynx można wyrzucić do kosza?? :)
  • 0

#37

Nazy B..
  • Postów: 29
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Hehe myślę, że można. Lynx - bez obrazy! ;-)
  • 0

#38

Lynx.
  • Postów: 2210
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Lynx - bez obrazy! ;-)

Bez obaw, ja się nie obrażam. Chciałbym tylko poprosić o wklejenie pełnego tłumaczenia Enuma Elisz przez Sitchina. W wydaniu "12 planet", które czytałem nie było pełnego tekstu eposu, tylko jego fragmenty. Żeby przeczytać calość musialem sięgnąć właśnie po pozycje z bibliografii, na które się powołujesz. I wtedy zauważyłem, że Sitchin wprowadził pewne korekty w tekście. Czy zwrociłeś na to uwagę?
  • 0



#39

Nazy B..
  • Postów: 29
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Przepraszam, a skąd mam wziąć pełne tłumaczenie Enuma Elisz przez Sitchina? W internecie tego nie znajdę.
  • 0

#40 Gość_muhad

Gość_muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

Lynx, najpierw przeczytaj cala ksiazke a potem mow o korektach ;-)
  • 0

#41

Lynx.
  • Postów: 2210
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Przepraszam, a skąd mam wziąć pełne tłumaczenie Enuma Elisz przez Sitchina?

A w książce go nie ma?
  • 0



#42

Nazy B..
  • Postów: 29
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Skoro czytałeś, to po co się pytasz? Bo ja nie widziałem pełnego tekstu całego eposu.
  • 0

#43

Lynx.
  • Postów: 2210
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Na jakiej podstawie zatem wyciągasz wniosek, że Sitchin nie naciągał tłumaczenia, skoro nie czytałeś nawet dostępnej całości tekstu?
  • 0



#44 Gość_muhad

Gość_muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

Lynx, przciez Ci napisal ze Sitchin uzywal argumentow innych naukowcow tak?

"Swoją wiedzę opierał na publikacjach znanych historyków, sumerologów i innych specjalistów"

Napisal tez ze w neciku nie ma calego tlumaczenia..
  • 0

#45

Nazy B..
  • Postów: 29
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

No właśnie. Coś jescze Lynx?
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych