Skocz do zawartości


Zdjęcie

Diamenty splątane kwantowo


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

#1

Amontillado.
  • Postów: 631
  • Tematów: 50
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 21
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Być może jesteśmy właśnie świadkami jednego z najważniejszych naukowych odkryć ostatnich lat. W skrócie – odkryto, że badane diamenty (o wymiarach rzędu kilku milimetrów) są ze sobą splatane i będą zachowywać się jak jeden obiekt bez względu na odległość. Mogą znajdować się na dwóch końcach Wszechświata, a i tak będą reagować (np. oddawać energię, jak to opisano w poniższym artykule) JEDNOCZEŚNIE, jak gdyby były jednym ciałem.
__________________________________________________________
__________________________________________________________

Dołączona grafika

Naukowcy połączyli właśnie dwa diamenty w tajemniczym procesie nazywanym „splątaniem”, obserwowanym dotąd wyłącznie w skali kwantowej.

Splątanie kwantowe jest zjawiskiem tak dziwnym, że sam Einstein mówił o nim: „upiorne działanie na odległość”. Jest to niewytłumaczalny efekt, w którym jeden obiekt jest połączony z drugim, nawet jeśli dzieli je bardzo duży dystans - działanie wykonane na jedno z ciał wpływa na drugie w tym samym momencie. Splątanie normalnie występuje na poziomie cząstek subatomowych, ponieważ jest przewidziane przez teorię mechaniki kwantowej; a ta rządzi światem mikro. Przynajmniej rządziła...

Bowiem teraz fizykom udało się ‘splątać’ dwa makroskopijne obiekty – diamenty – demonstrując tym samym, że mechanika kwantowa nie ogranicza się tylko do działania w skali mikro.

Dołączona grafika

Myślę, że to bardzo ważny krok dla nowego myślenia o mechanice kwantowej" mówi Ian Walmsley z Uniwersytetu Oxford. „Myślenia w kontekście ‘dużego’ świata, temperatur pokojowych i otaczających nas warunków.

Nie tak dawno badacze użyli splątania kwantowego do teleportacji strumienia światła z jednego miejsca do drugiego. Z kolei innym naukowcom również udało się splątać niewielkie obiekty, ale wyłącznie w odpowiednio przygotowanych do tego warunkach przy schłodzeniu do temperatury kriogenicznej. W ostatnim – omawianym tu – odkryciu diamenty były duże i nie przygotowywano ich do tego w żaden sposób.

Jak widzicie, są całkiem spore” mówi Walmsley o diamentach „Leżały po prostu na stole w polu widzenia. Temperatura w laboratorium nie była specjalnie niska, ani gorąca. Panowała temperatura pokojowa.

Dołączona grafika

Walmsley na czele grupy fizyków z Oxfordu, dokonali tego odkrycia poprzez splątanie wibracji dwóch kryształów diamentu. Naukowcy nastawili aparaturę aby ta wysyłała impulsy laserowe do dwóch diamentów jednocześnie. Niekiedy promień laseru po uderzeniu w diamenty zmieniał kolor, sygnalizując zmniejszenie częstotliwości. To powiedziało naukowcom, że urządzenie straciło trochę energii.

Ponieważ w zamkniętym systemie cała energia musi zostać zachowana, naukowcy stwierdzili, że zgubiona energia została w jakiś sposób użyta. Rzeczywiście – energia zmieniła się w wibracje jednego z diamentów (niezauważalne gołym okiem). Jednak naukowcy nie wiedzieli, który z diamentów wibrował.
Wtedy fizycy puścili strumień lasera przez nowopowstały układ wibrujący. Tym razem, kolor zmienił się na ten odpowiadający wyższej częstotliwości. Oznaczało to, że laser przejął energią z powrotem, absorbując ją z diamentu i kończąc jego wibracje.



W odpowiedzi na to naukowcy ustawili więc dwa oddzielne detektory mierzące światło laseru – po jednym dla każdego z diamentów.
Zakładając, że diamenty nie są splątane ani w żaden sposób połączone, naukowcy spodziewali się, że każdy z detektorów będzie wychwycał zmiany w wiązce laseru z 50% skutecznością. Przypomina to trochę rzut monetą, gdzie prawdopodobieństwo wyrzucenia reszki jest równe prawdopodobieństwu wyrzucenia orła. 50% na 50%.

Dołączona grafika

Zamiast tego – (diamenty były bowiem splątane kwantowo) – odkryto, że jeden z detektorów za każdym razem informował o zmianie, natomiast drugi nie zasygnalizował tego ani raz. Wyglądało na to, że dwa diamenty były w tajemniczy sposób ze sobą połączone. Zachowywały się jak jeden obiekt, całość – a nie jak dwa osobne przedmioty.
Fizyk Luming Duan z Uniwersytetu Michigan twierdzi, że zrozumienie zjawiska splatania kwantowego pomoże naukowcom na opracowanie znacznie szybszych komputerów opierających się na efektach kwantowych. Choć zaznacza, że to dopiero jeden z wielu kroków.
______________________________________________________

Tłumaczenie z: livescience
______________________________________________________

Niesamowite jest to, ile tajemnic kryje jeszcze przed nami Wszechświat. I ilu z nich pewnie nigdy nie zrozumiemy.
Po omówionym wyżej odkryciu splątania kwantowego działającego w skali makro- można się zastanawiać, czy przypadkiem cały Wszechświat nie jest splątany kwantowo. Oczywiście za wcześnie by to stwierdzić, ale w takim przypadku oznaczałoby to, że wszystko co nas otacza jest swoistym nośnikiem informacji. I to nie byle jakim – prędkość ‘przenoszenia’ danych byłaby nieskończenie większa od prędkości światła; zachodziłaby przecież w jednym momencie, w mgnieniu oka. Ale to już tylko gdybanie i – póki co – wciąż science fiction.

Użytkownik Amontillado edytował ten post 03.12.2011 - 12:23

  • 17



#2

prometeusz.
  • Postów: 56
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Moim zdaniem zrozumienie tego zjawiska zrobi rewolucję nie tylko w komputerach , ale w ogóle przewróci do góry nogami pojęcie czasu i przesztrzeni .
Kto zaświadczy że takiego splątania nie ma już obecnie między obiektami na Ziemi a obiektami gdzieś w galaktyce 500 mln lat świetlnych od nas???
Jeśli transport informacji może być szybszy od światła , a wręcz natychmiastowy ,a splątywanie może być możliwe już na odległość . To tylko krok dzieli nas od teleportacji .
Moim zdaniem splątanie kwantowe jest dowodem na poważne luki w einsteinowsko-newtonowskiej teorii przestrzeni i czasu, gdzie prędkość światła do absolut, a obiekty od siebie odległe są oddzielne. Tak się zastanawiam że oprócz masy, materii istnieje jeszcze jakaś siatka informacyjna niezależna od przestrzeni , w której w tym przypadku dla diamentów jest zawarta informacja że 2 diamenty odległe od siebie to tak naprawdę 1 diament. Cholernie ciekawy temat.
  • 2

#3

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Kiedy czytałam temat naszła mnie myśl, ze bliźnięta muszą też być splątane kwantowo. W końcu często słyszy się o przypadkach, że gdy jednemu z bliźniąt coś dolega drugie również odczuwa ból choćby znajdowało się daleko i nie wiedziało o chorobie siostry/brata. Sprawa ze splątaniem kwantowym rzuca na to trochę nowego światła.
  • 0



#4

Kajman.
  • Postów: 694
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Moim zdaniem splątanie kwantowe jest dowodem na poważne luki w einsteinowsko-newtonowskiej teorii przestrzeni i czasu, gdzie prędkość światła do absolut

Według twierdzeń Einsteina żaden obiekt posiadający masę nie może się poruszać szybciej niż prędkość światła. Informacja nie posiada masy, więc splątanie kwantowe (które dotyczy tylko informacji) nie jest dowodem na luki w teorii Einsteina.

Niemniej jednak splątanie kwantowe to bardzo ciekawe zjawisko. Fizyka kwantowa dopiero raczkuje, jeszcze wiele zaskakujących odkryć przed nami.
  • 1



#5

pazuzu.
  • Postów: 767
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Jest to niewytłumaczalny efekt, w którym jeden obiekt jest połączony z drugim, nawet jeśli dzieli je bardzo duży dystans - działanie wykonane na jedno z ciał wpływa na drugie w tym samym momencie.


nic bardziej mylnego co wiecej to jedynie medialna interpretacja zjawiska splatania obliczona na jak to zwykle sensacje
stanow splatanych nie da sie w zaden sposob wykrzystywac do przesylania informacji a opis tego doswiadczenia to tandetna medialna sensacja wprowadzajaca w blad ludzi nie rozumiejacych co to stany splatane

to ze w doswiadczeniu drganie sieci krystalicznej jednego diamentu przenioslo sie w "magiczny" sposob na siec krystaliczna drugiego lezacego obok mozna wytlumaczyc znanym chyba kazdemu zjawiskiem rezonansu i nawet nie mozna tu mowic o jakimkolwiek splataniu kwantowym
  • 1

#6

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Właśnie, pazuzu.

Żadna informacja nie jest przekazywana między cząstkami znajdującymi się w stanie splątanym. Z drugą cząstką nie stanie się nic w wyniku tego co przydarzy się pierwszej cząstce.

Jeśli transport informacji może być szybszy od światła , a wręcz natychmiastowy ,a splątywanie może być możliwe już na odległość . To tylko krok dzieli nas od teleportacji .

Nie może być szybszy od światła.

Moim zdaniem splątanie kwantowe jest dowodem na poważne luki w einsteinowsko-newtonowskiej teorii przestrzeni i czasu, gdzie prędkość światła do absolut, a obiekty od siebie odległe są oddzielne.

Nic podobnego.
  • -4



#7 Gość_Rolland

Gość_Rolland.
  • Tematów: 0

Napisano

Mnie np nie obchodzi to, że nie można dzięki temu przesłać żadnej informacji, dla mnie ważna jest wiadomość, że zjawiska kwantowe mogą zachodzić w makroskali. Jeśli makro splatanie jest możliwe, to co z resztą innych dziwnych zjawisk jak np nieoznaczoność, czy efekt tunelowy. Nowe odkrycie na pewno dołożyło kolejną cegiełkę, umożliwiającą budowę komputera kwantowego, mam nadzieję że za mojego życia będę mógł mieć taki w domu.
  • 0

#8

pazuzu.
  • Postów: 767
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

alez w makroskali jak najbardziej mamy do czynienia ze zjawiskami kwantowymi ot zwykle wchodzenie po schodach odbywa sie w sposob kwantowy
wszystkie efekty kwantowe mozna przeniesc do makroswiata tylko nie ma to zbyt duzego sensu
  • 0

#9

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Efekty splątania zauważono również w cząsteczkach zbudowanych z 430 atomów, w płytce długości 40 mikrometrów, w łańcuchach złożonych z ośmiu jonów wapnia i jeszcze w kilku innych przypadkach.
  • 0



#10

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nie, nie jest!

Dołączona grafika
Źródło: prof. Marek Żukowski, Świat Nauki, 11. 09

Marek Żukowski (ur. 11 grudnia 1952) – profesor zwyczajny fizyki teoretycznej na Uniwersytecie Gdańskim, specjalista od zagadnień związanych z podstawami mechaniki kwantowej. Jego zainteresowania naukowe dotyczą między innymi twierdzenia Bella i interferometrii kwantowej.

Wyjaśnienie czym jest splątanie kwantowe można znaleźć w necie np. na wikipedii. Znalezienie tego nie powinno stanowić kłopotu dla nikogo.
  • 0



#11 Gość_Rolland

Gość_Rolland.
  • Tematów: 0

Napisano

Efekty splątania zauważono również w cząsteczkach zbudowanych z 430 atomów, w płytce długości 40 mikrometrów, w łańcuchach złożonych z ośmiu jonów wapnia i jeszcze w kilku innych przypadkach.


Ale nie na diamentach które widać gołym okiem, zapomniałeś też dodać że te 430 atomów potrzebują do tego ściśle określonych warunków, typu temperatura bliska 0 bezwzględnemu. Był też inny eksperyment, w którym zjawisko kwantowe odbyło się w makroskali, tu także potrzebne były trudne do utrzymania warunki, mówię dokładnie o tym: http://kopalniawiedz...lektryczny,9952

Po raz pierwszy w historii udało się stworzyć efekt kwantowy w świecie, który może dojrzeć ludzkie oko. Naukowcy z University of California, Santa Barbara, wywołali interakcję pomiędzy kubitem a rezonatorem piezoelektrycznym wielkości 50 mikrometrów.



Tu jest inaczej, co pozwala mieć nadzieję, że jest jeszcze coś ważnego do odkrycia.

Użytkownik Androll edytował ten post 04.12.2011 - 20:28

  • 1



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych