Skocz do zawartości
Zdjęcie

Wydarzenia na niebie warte uwagi w 2011 roku.


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
57 odpowiedzi w tym temacie

#46

Sykes.

  Curious

 • Postów: 74
 • Tematów: 15
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Pytanie:

Czy hipotetyczne uderzenie tego kamyczka w nasz księżyc, mogło by zmienić trajektorie naszego satelity?


Cóż, zależy to na pewno od prędkości obu ciał, masy i gęstości. Wydaje mi się, że uderzenie tej planetoidki nie spowodowałoby zmiany orbity naszego Łysego. Jeśli się mylę, z góry przepraszam :)
 • 0

#47

mpiwowski.
 • Postów: 148
 • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

nie ma szans by 400m obiekt zmienił trajektorię Księżyca. Za mały jest w stosunku do samego satelity. Poza tym są kratery niektóre dość spore co sugeruje, że już uderzały kamyczki o nawet większej wielkości w to ciało niebieskie.
 • 1

#48

dżek.

  Muzyka Śnieżnych Pól

 • Postów: 1196
 • Tematów: 280
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 39
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dołączona grafika

Asteroida 2005 YU55 blisko Ziemi


8 listopada Ziemię minie asteroida 2005 YU55. Odległość w jakiej ciało znajdzie się od naszej planety będzie nieznacznie mniejsza od dystansu Ziemia-Księżyc. Astronomowie zapewniają jednak, że przelot planetoidy nie powinien stanowić powodu do obaw.

2005 YU55 regularnie pojawia się w okolicy Ziemi i dlatego obiekt ten zaliczany jest do grupy NEO (od ang. Near-Earth objects - Obiekty bliskie Ziemi) oraz PHO (od ang. Potentially Hazardous Object - Potencjalnie niebezpieczne obiekty). Przelot 8 listopada będzie największym zbliżeniem w ciągu ostatnich 200 lat.

Astronomowie chcą skorzystać z okazji i tego dnia oraz na kilka dni przed i po zbliżeniu dokładnie obserwować planetoidę. W tym celu zostaną wykorzystane między innymi anteny tworzące Deep Space Network - sieć, która na co dzień służy głównie do komunikacji z międzyplanetarnymi sondami badającymi Układ Słoneczny.

Dokładane obserwacje prowadzone podczas przelotu mogą pomóc ustalić szczegóły powierzchni 2005 YU55, której średnicę szacuje się na 400 metrów. Astronomowie spodziewają się uzyskać obrazy o rozdzielczości około 2 metrów na piksel.

Śledzenie przelotu pomoże również rozwijać systemy monitorowania obiektów, które mogą stanowić zagrożenie dla Ziemi. Astronomowie podkreślają, że choć w przypadku zbliżenia 2005 YU55 nie ma powodu do obaw, to w Układzie Słonecznym istnieje wiele obiektów, które potencjalnie są dla naszej planety niebezpieczne.

Przelot 2005 YU55 będą mogli śledzić także amatorzy, którzy posiadają teleskopy o średnicy zwierciadła głównego równej co najmniej 15 cm. Kolejna taka okazja będzie za 17 lat. Ostatnie zbliżenie miało miejsce w roku 1976, jednak 2005 YU55 nie była wtedy obserwowana.

astronomia.pl
 • 0#49

dżek.

  Muzyka Śnieżnych Pól

 • Postów: 1196
 • Tematów: 280
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 39
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Już niebawem - 8 listopada, niedaleko Ziemi przeleci planetoida 2005 YU55. Astronomowie już wyznaczyli parametry jej orbity – przebiega ona w bezpiecznej odległości od naszej planety. Możliwość wcześniejszych obserwacji komet czy planetoid, pozwala nam na przewidywanie katastrof (lub ich braku), ale co się stanie, gdy już dojdzie do takiego zdarzenia?

Impakty meteorytów miały swoje miejsce w ziemskiej historii. Pozostałość po najsłynniejszym z nich, krater Chicxulub w Meksyku, jest najlepszym tego przykładem. Takie dane umożliwiają przewidywanie skutków uderzenia meteorytu o powierzchnię Ziemi. Dodając do tego kształt ziemskiej geoidy, utwory powierzchniowe na niej rozmieszczone a także środowisko wewnętrzne, można utworzyć symulację impaktu dużych ciał niebieskich. W ten sposób przeprowadzili ją naukowcy z Princeton University. Stworzyli model zderzenia meteorytu z Ziemią.

Główny autor pracy Matthias Meschede wraz ze swoją grupą za cel obserwacji obrali sobie przemieszczanie się fal sejsmicznych po uderzeniu. By jak najbardziej zbliżyć się do rzeczywistych warunków, uwzględnili w komputerowej symulacji takie czynniki jak: niesferoidalny kształt Ziemi, utwory powierzchniowe oraz głębie oceaniczne.

Określenie takich czynników w modelu jest ważne, ponieważ pozwala określić zmiany, które wywołują przemieszczające się fale sejsmiczne.

Zmiany te mogą dotyczyć przemieszczeń gruntu, fal tsunami a nawet wybuchów wulkanów i lokalnych trzęsień ziemi. Fale powstające po kolizji meteorytu z Ziemią, przypominają trochę wypukłości na tafli wody po wrzuceniu do niej kamienia. Przemieszczają się od punktu centralnego w koncentrycznych okręgach i wszystkie spotykają się w przeciwległym punkcie globu – tak to przynajmniej powinno wyglądać w idealnej sytuacji, gdyby Ziemia była płaską kulą o jednakowej chropowatości i gęstości.

W rzeczywistości na prędkość fal sejsmicznych i umiejscowienie punktu przeciwległego wpływ ma wiele czynników. Jednym z nich jest elipsoidalność Ziemi, kolejnym ukształtowanie powierzchni, dalej ważne jest to, czy fale przemieszczają się po dnie oceanicznym czy po lądzie. Dlatego punkt ten nie znajduje się na przedłużeniu prostej (średnicy), która biegnie od krateru przez środek planety do punktu przeciwnego.

Zagadnienie przeciwległego punktu jest ważne w takim samym stopniu jak sam krater po-uderzeniowy. W miejscu zbiegnięcia się fal sejsmicznych, szczególnie po dużych impaktach, wyzwolona zostaje wtórna energia. To tak jakby spadł kolejny meteoryt. Następuje przesunięcie mas skalnych, mogą wystąpić wybuchy wulkanów lub tsunami.

Wspomniany wcześniej krater Chicxulub może być związany z innymi przyczynami wymierania kredowego. Jego przeciwległy punkt mógł znajdować się na Trapach Dekanu – pokrywach lawowych tworzących płaskowyż w Indiach. Powstały one pod koniec ery mezozoicznej, zbiegając się z masowym wymieraniem, dlatego mogą być jedną z jego przyczyn. (Chociaż energia fal sejsmicznych związanych z powstaniem krateru Chicxulub byłaby zbyt mała na wyniesienie takich mas gruntu, ze względu na jej zanikanie przez napotkane na drodze utwory powierzchniowe).

Z bardziej praktycznego punktu widzenia, znajomość umiejscowienia krateru oraz jego przeciwległego odpowiednika w miejscu zbiegnięcia się fal, daje nowe możliwości analizy ciał niebieskich. W ten sposób można w przybliżeniu określić budowę wewnętrzną danego obiektu oraz jego ukształtowanie powierzchni. W Układzie Słonecznym wiele jest takich ciał: na przykład Merkury lub księżyce gazowych gigantów.

Jest to globalne podejście do impaktu meteorytów, przede wszystkim związane z sejsmologią. Kolejnym aspektem uderzenia jest wyzwalanie olbrzymich ilości energii, zdolnej przetopić skały na ścianach krateru. W takim wypadku spójrzmy na upadek meteorytu z punktu widzenia wulkanologii.

Trudno jest badać kolizje meteorytów z dużymi ciałami niebieskimi w danej chwili – należy korzystać z materiałów z przeszłości. Jednak jest to wiedza niedokładna, którą fragmentarycznie rozszerza się o kolejne dane. Badacze z Universities of Leicester i Durham analizowali produkty uderzenia meteorytu sprzed miliona lat.

Porównano ze sobą skały pochodzenia wulkanicznego i meteorytowego, dostrzegając istotne podobieństwa. Wydostający się z krateru pył, pokrywa okolicę w promieniu wielu kilometrów warstwą analogiczną do tej tworzonej przez drobiny z wybuchów wulkanów. Z przetopionych w trakcie uderzenia skał powstają także lapille.

Powiązanie pyłów meteorytowych z wulkanicznymi (już dobrze poznanymi) pozwoli lepiej przewidywać bezpośrednie skutki takich katastrof w przyszłości.

Oddalając się trochę od specjalistycznych badań naukowych można, przy użyciu kalkulatora Impact: Earth! przeprowadzić ogólną symulację kolizji planetoidy 2005 YU55 z Ziemią (choć należy zaznaczyć, że orbita tego ciała niebieskiego wyklucza jakikolwiek kontakt z naszą planetą). Wpisując poszczególne dane:

Średnica (diameter): 400 metrów
Gęstość (density): 1500 kilogramów na metr sześcienny
Prędkość (velocity): 14 kilometrów na sekundę (dokładnie 13,7 km/s)

i określając kąt upadku (angle), cel (target) oraz dystans od miejsca impaktu (distance) możemy uzyskać różne wyniki ze szczegółowym opisem wyzwalanej energii w trakcie impaktu, globalnego zagrożenia (np. przesunięcia orbity Ziemi), powstałego krateru, wyrzucanych szczątków, energii cieplnej, fal sejsmicznych, wiatru a także możliwości wystąpienia tsunami (gdy celem było morze).

Źródła:

University of Leicester: CSI-style investigation of meteorite hits on Earth
Princeton University: Impact study: Princeton model shows fallout of a giant meteorite strike
Kalkulator Impact: Earth!
 • 2#50

pawlitto.
 • Postów: 181
 • Tematów: 6
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Mam pytanie odnośnie Asteroidy 2005 YU55, ktora ma przelecieć blisko Ziemi we wtorek chyba koło połnocy. Czy bęzie ona widoczna gołym okiem z Polski?
 • 0

#51

Dager.
 • Postów: 3079
 • Tematów: 64
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Przy zakładanej jasności +11mag, dostrzeżenie wzrokiem tak słabego, punktowego obiektu jest wykluczone. Potrzebna jest silna lorneta z obiektywem o średnicy co najmniej 80mm, ewentualnie 150-200mm średnicy teleskop. W tym czasie na niebie będzie górował Księżyc w fazie pełni, co znacząco pogorszy warunki obserwacji.

Niewiadomą dla mnie jest, w jakim obszarze nieba będzie miał miejsce przelot podczas maksymalnego zbliżenia.
 • 0#52

kuba9449.
 • Postów: 304
 • Tematów: 2
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Księżyc nie będzie przeszkadzał. Niestety 2005 yu55 dosyć wcześnie zajdzie, bo z tego co pamiętam około 19.
 • 0

#53

dżek.

  Muzyka Śnieżnych Pól

 • Postów: 1196
 • Tematów: 280
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 39
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

no to dziś mamy przelot :)

http://www.nasa.gov/...ia_id=119025761

czy będzie widoczna?

przeleci 30minut po północy w odległości 323tys. km. jasność 11.2mag.

Użytkownik dżekson edytował ten post 08.11.2011 - 15:15

 • 0#54

real.
 • Postów: 241
 • Tematów: 3
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Zła
Reputacja

Napisano

Czy ktoś wie w jakiej częśći nieba nalezy wypatrywac tą asteroide i skad bedzie przelatywac, bo oprócz tego ze bedzie dzisiaj leciec to nie ma nic co gdzie i jak. :/

Użytkownik real edytował ten post 08.11.2011 - 18:45

 • 0

#55

Flopstar.
 • Postów: 225
 • Tematów: 5
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Przelot 2005 YU55 można będzie prawdopodobnie śledzić "na żywo" za pośrednictwem tej strony http://events.slooh.com/
 • 1#56

DaMiAn85osg.
 • Postów: 203
 • Tematów: 13
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Zła
Reputacja

Napisano

Hmm dziwę się, że jest tak słaba dyskusja na temat tej asteroidy. Na godlikeproductions aż się roi od śmiałych twierdzeń. Jedną z nich jest taka, że prawdopodobnie ona może w nas walnąć ;x
 • 0

#57

Mariush.
 • Postów: 4307
 • Tematów: 60
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A czy na GLP ktoś pisał już, że może być to statek obcej cywilizacji? ;)
 • 0#58

DaMiAn85osg.
 • Postów: 203
 • Tematów: 13
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Zła
Reputacja

Napisano

A czy na GLP ktoś pisał już, że może być to statek obcej cywilizacji? ;)


Pewno, ze pisali :D Ale raczej mieli zwale tym razem ;x cos jeszcze...

http://video.godlikeproductions.com/video/YU55_Richard_C_Hoagland_and_NASA_Makes_Moon_No_Fly_Zone_Coast_To_Coast_AM_11072011?id=0070362cebb8bddc05f
NASA launches satellite from Vandenberg at night Oct 28,2011

In the predawn hours, NASA launched a 13-story rocket from Vandenberg Air Force Base that lighted the night sky for miles around.

Użytkownik DaMiAn85osg edytował ten post 09.11.2011 - 00:29

 • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u