Skocz do zawartości
Zdjęcie

Zagadkowa wieża Newport Tower


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1

antietam.
 • Postów: 320
 • Tematów: 114
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 34
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Zagadkowa wieża Newport Tower

Newport Tower (znana także jako: Round Tower, Touro Tower, Newport Stone Tower i Old Stone Mill) jest okrągłą kamienną wieżą znajdującą się w Touro Park w Newport, Rhode Island (USA).
Powszechnie uważa się ją za wiatrak zbudowany w połowie XVII wieku. Jednakże wieża przyciąga uwagę z powodu spekulacji, iż w rzeczywistości jest o kilka stuleci starsza i stanowi dowód przed-kolumbijskich kontaktów transoceanicznych.


Dołączona grafika

Newport Tower w 2008 roku

Dołączona grafika

oraz w 1894

Newport Tower mieści się w Touro Park, na wzgórzu Mill Street, w otoczeniu zabytkowej dzielnicy mieszkalnej w rejonie nabrzeżnej dzielnicy turystycznej. XVIII-wieczne obrazy ukazują, iż ze wzgórza można było oglądać port i że wieża była widoczna dla przepływających marynarzy w Narragansett Bay, jednakże w ostatnich latach wzrost drzew spowodował zasłonięcie widoku na port z wieży.


Newport Tower nie jest idealnie okrągła. Z południowego – wschodu w kierunku północno – zachodnim ma średnicę 22 stopy 2 cale (676 cm) , a mierzona od wschodu do zachodu, średnica wydłuża się do 23 stóp i 3 cali (710 cm).
Co ciekawe, pomiary wnętrza wykonane w XIX wieku dały wymiar w kierunku wschód-zachód 18 stóp 4 cale (560 cm), które były nieco krótsze niż pomiar w kierunku północ-południe - 18 stóp 9 cali (572 cm).
Sugeruje to, że różnice mogą być spowodowane nierównościami głazów w murze. Wieża ma wysokość 28 stóp (850 cm) i szerokość zewnętrzną wynoszącą 24 stopy (730 cm).
Niegdyś ściany były pokryte gładkim białym tynkiem , którego pozostałości zachowały się przyczepione do ścian zewnętrznych. Wieżę podpiera osiem cylindrycznych kolumn, które tworzą kamienne łuki, z których dwa są nieco szersze niż pozostałe sześć. Nad łukami oraz na piętrze wewnątrz wieży zachowały się dowody na istnienie podłogi.

Dołączona grafika

Zachowany fragment tynku

Ściany mają około 90 cm grubości, a średnica wewnętrzna komory wynosi około 18 stóp (550 cm). W głównej komnacie znajdują się cztery okna, oraz trzy bardzo małe na górnym poziomie. Naprzeciwko (lecz nie bezpośrednio) zachodniego okna znajduje się kominek z szarego kamienia.

W dokumencie z 1741 wieża jest opisana jako „stary kamienny młyn”. W 1760 roku wieża była używana jako stodoła, podczas gdy w roku 1767 została opisana jako wykorzystywana jako magazyn prochu „od pewnego czasu”.
„Plan Newport” De Barres'a opublikowany w 1776 roku, opisuje wieżę jako „Kamienny Młyn Wietrzny”. W czasie rewolucji amerykańskiej, wieża była używana przez Amerykanów jako wieża obserwacyjna, a przez Brytyjczyków do przechowywania amunicji.

Wieża znajduje się w górnej części działki za obecnie rozebranym dworem, zbudowanym przez Benedicta Arnolda, pierwszego gubernatora kolonii Rhode Island, który przeniósł się z Pawtuxet do Newport w 1651 roku.
W 1677 r. Arnold wspomina „mój kamienny Wiatrak” swym w testamencie, może to sugerować i posiadał on dowody że wieża była kiedyś używana jako wiatrak.
Sam gubernator Arnold nigdy nie potwierdził że zbudował strukturę. Być może jego wypowiedzi odnosiły się do pozostałości kamiennej wieży, stojącej teraz na jego ziemi. W każdym przypadku, potwierdza to, że wieża istniała przed śmiercią Arnolda w 1677 roku.


Poniższa ilustracja z brytyjskiego „Penny Magazine” opublikowana w 1836 roku, wskazywała Amerykanom podobieństwo wieży do wiatraka typu Chesterton, XVII wiecznego młyna w pobliżu Chesterton, Warwickshire, w Anglii.

Dołączona grafika

Pogląd, że Arnold urodził się w Leamington, Warwickshire, tylko kilka kilometrów od Chesterton, jest błędne: rodzina mieszkała w pobliżu Limington w Somerset, około 100 mil od tego miejsca. Jednakże wiatrak Chesterton stoi na grzbiecie wzgórza, w odległości pół mili od jednej z głównych dróg ówczesnej Wielkiej Brytanii, która przechodziła również przez Limington, i jest zupełnie prawdopodobne, że Arnold lub inny z kolonistów zainspirowany budowlą, „ zbudował wiatrak z kamienia” na jego podobieństwo.
Jednym z takich kandydatów jest George Lawton, który urodził się w 1607 roku około 30 km od Chesterton i uważa się, że zbudował kilka młynów w okolicy. „George Lawtons Mill” jest wymieniony w dokumencie z 1668 jako stojący na obecnej Mill Street w Newport.

Liczni autorzy sugerują, że porównywalne średniowieczne budynki można znaleźć w całej Europie, w szczególności Okrągły Kościół Orphir na Orkney, zbudowany w Szkocji w 1115, oraz okrągłe kościoły na duńskiej wyspie Bornholm, takie jak Kościół Østerlars pochodzący z początku 1160 roku.

Dołączona grafika

Kościół Østerlars

Jedne z najbardziej przekonujących dowodów dotyczących kolonialnego pochodzenia wieży pochodzą z archeologicznych prac wykopaliskowych wykonanych przez WS Godfreya, Jr w 1948 i 1949 roku. Wykopaliska Godfreya odkryły wiele artefaktów, wszystkie datowane na czasy kolonialne. W wykopie pod kamiennymi kolumnami, odkrył odciski butów zgodne z butami noszonymi w XVII wieku. Wyniki te logicznie doprowadziły go do wniosku, że wieża została zbudowana około 1650 roku.

Kolejne dowody na kolonialne pochodzenie wieży zostały dostarczone w 1993 roku, kiedy to J. Siemonsen zbadał próbki zaprawy w wieży metodą radiowęglową. Wyniki doprowadziły go do wniosku, że budynek został wzniesiony w latach pomiędzy 1500 i 1630 rokiem, ponownie lokując budowlę w czasach kolonialnych. Dowody naukowe wydają się nie do podważenia, lecz wiele osób nadal wierzy, że pochodzenie Newport Tower, nie jest aż tak oczywiste. Sceptycy wskazują, że metody używane do pobierania próbek dwutlenku węgla z porowatej zaprawy używanej w datowaniu węglowym Siemonsena ma wysoki zakres błędu. Jego rezultaty dały możliwe daty budowy już od 1450 aż do XX wieku. Jego wypowiedzi o kolonialnym pochodzeniu wieży były oparte na uśrednieniu uzyskanych dat. Wyniki te wydają się zbyt wątpliwe, aby ostatecznie potwierdzić datę konstrukcji wieży.

Ponadto, wykopaliska Godfreya odkryły fragmenty tynku, które kiedyś pokrywały ściany wieży. Fragmenty te, jak wiele innych pozyskanych artefaktów, zostały znalezione pod fundamentami kolumn. Wydaje się, iż prostym jest przypuszczenie, że tynk nie został położony aż do momentu ukończenia budowy wieży. Dlatego powstała hipoteza, że tynk został złożony pod fundamentami w późniejszym okresie czasu, na celu stabilizacji wieży. Kiedy kolonialne artefakty zostały znalezione wraz z tynkiem, sugerowano, że wieża była tylko wzmocniona w czasach kolonialnych, a budowlę postawiono znacznie wcześniej.

Istnieje ogromna ilość dowodów na przedkolumbijską datę budowy wieży. Wprawdzie wiele z nich jest przypadkowych, ale kiedy połączy się je jako całość, dosyć przekonująco można stwierdzić przed kolonialną datę pochodzenia wieży. Jeśli wieża została zbudowana w czasach kolonialnych , co było tego celem?

Gubernator Arnold zdaje się wskazywać, że była ona używana jako wiatrak, którego funkcją byłyby mielenie ziarna na mąkę. Ale konstrukcja wieży wydaje się być w całkowitej sprzeczności z tym stwierdzeniem.

Badając osiem filarów, które podpierają górne ściany wieży, można być łatwo zauważyć, że kolumny nie przylegają one do nich. W rzeczywistości wystają poza górny poziom o kilka cali. Zwolennicy teorii, że to Norwedzy zbudowali wieżę, wskazują że tego typu projekty były wspólną cechą europejskich średniowiecznych baptysteriów, gdzie zewnętrzny element został zbudowany wokół centralnego kamiennego rdzenia. Małe półki na szczytach kolumn służyły za wsparcie drewnianych belek, na których zewnętrzna struktura była zakotwiczona.

Dołączona grafika

Zwieńczenie kolumn z bliska

Jednakże, jeśli wieża naprawdę została zbudowana jako wiatrak, to jej zewnętrzna struktura powinna powodować zahaczanie żagli, używanych przez wszystkie wiatraki wykorzystujące moc wiatru. Trudno pojąć, aby te dwa sprzeczne elementy projektu mogły ze sobą współistnieć.

Podstawowa ośmio- filarowa konstrukcja Newport Tower jest również bardzo wątpliwa jako podstawa wiatraka. Jim Brandon w „Weird America” wskazuje, że „Wiatraki są narażone na silne siły skręcające, a ciężkie masy kamienia na szczycie i wrzecionowate koła słupów są bardzo złym rozwiązaniem inżynieryjnym, oprócz tego, że trudniej jest je zbudować niż solidną ścianę”.
Większość osób odrzucających teorię wiatraka, wskazuje na obecność kominka wbudowanego w ścianę na drugim piętrze wieży. Pył powstający podczas mielenia zboża jest wysoce łatwopalny. Budowa kominka we wnętrzu wiatraka wydaje się być zupełnie nie do pomyślenia.


Dołączona grafika

Kominek wewnątrz wieży

Znaczenia ma również wysiłek potrzebny do budowy tego typu struktury. Szacuje się, że wieża zawiera ponad sześć tysięcy stóp sześciennych kamienia o wadze prawie miliona funtów, z których wszystkie miały być zbierane i wniesione pod górę. Wydaje się mało prawdopodobne, aby w XVII wieku w Newport rozpoczęto projekt na tak dużą skalę. W latach, gdy wieża miała być zbudowana, mieszkańcy żyli w ciągłym strachu przed atakiem przez tubylców. Walki z Indianami i zagrożenie ciągłym atakiem zakończyło się dopiero 1676, gdy koloniści w końcu pokonali Indian.

Jeśli praca włożona w budowę służyła zbudowaniu obronnego fortu, może mieć to sens. Lecz konstrukcja dziwacznego wiatraka nie wydaje się dobrze korelować z okolicznościami w jakich żyli koloniści.

Więc jeśli to nie Gubernator Arnold zbudował wieżę, kto to zrobił?

Według popularnej lokalnej opinii, wieża została zbudowana przez wikingów. Henry Wadsworth Longfellow przyczynił się do popularyzacji tej teorii po publikacją jego wiersza „Szkielet w zbroi”, w którym robi kilka odniesień do Newport Tower.
Zwolennicy teorii nordyckiej często wskazują na jednostkę miary która według nich została wykorzystana w trakcie budowy . W przeciwieństwie do innych struktur kolonialnych, które zostały zbudowane przy użyciu angielskiej stopy, wieża w Newport wydaje się być zbudowana w oparciu o starożytną szkocką jednostkę miary znaną jako „ell”, która stanowi równowartość trzech stóp nordyckich.

W książce „Ameryka: 1355-1364”, H.R Holand przedstawił przekonujące argumenty, że Newport Tower została zbudowana w połowie XIV wieku przez ekspedycję składającą się z Norwegów i Szwedów. Jako dowód, wskazuje na podobieństwa strukturalne wieży do kościoła Grobu Świętego Sepulcher a w Cambridge w Anglii, oraz kościoła św. Olafa w Tunsbergu w Norwegii. Kanały wcięte w ścianie drugiego piętra, wydają się być przeznaczone do podtrzymywania kamiennych płyt, które można było wykorzystać jako ołtarz. Holand wskazuje, że w małych wnękach wbudowanych w ściany powyżej i poniżej kanału, prawdopodobnie przechowywano relikwie i przedmioty religijne. Projekt i orientacji ołtarza są zgodne z praktykami kultu katolickiego. Katolicy nie byli obecni wśród pierwszych kolonistów z Newport w XVII wieku.

Dołączona grafika

Kanały podtrzymujące rzekomy ołtarz


W 1946 roku profesorowie P. Luvfold i M. Bjorndal odkryli szwedzko-norweskie runiczne inskrypcje na zachodniej stronie wieży, 14 metrów nad ziemią. Napis został przetłumaczony jako data 1010. Po kilku minutach poszukiwań, autor tekstu znalazł kilka prawdopodobnych znaków runicznych. Znaki są bardzo słabe i wyblakłe.


Na poniższym zdjęciu można zobaczyć pojawiający się napis.

Dołączona grafika

Na kolejnym zdjęciu znaki podkreślono, w celu ich ekspozycji.

W czerwcu 1977 roku , Clyde Keeler opisuje inny napis, który pozwala mu wierzyć, iż budowa wieży wiąże się z mnichem chrześcijańskim, Henrikus Gnupsonem.

Zdjęcia poniżej ukazują litery, na podstawie których Keeler wyciągnął takie wnioski

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika


Niestety, podobnie jak w przypadku innych form sztuki naskalnej, nie ma dokładnego sposobu oznaczenia daty, kiedy zostały wyryte w kamieniu. Z pewnością pierwsze napisy istniały przed 1946 rokiem, ale nie ma sposobu, aby wykluczyć oszustwo. Wszystko wskazuje, że znaki są oryginalne, nie ma jednak metody aby to potwierdzić.


Najnowsza teoria wyjaśniająca pochodzenie Newport Tower pochodzi z książki „1421 -. Rok w którym Chiny odkryły Amerykę”. Jak sugeruje tytuł, autor Gavin Menzies teoretyzuje, że wieża została zbudowana przez chińskich badaczy w XV wieku, jako latarnia morska.
To wstrząsające odkrycie jest oparte na porównaniu wieży z Rhode Island z podobną strukturą jaką jest latarnia morska w porcie Zaiton w południowych Chinach. Wieże są do siebie podobne, każda zbudowana na szczycie na ośmiu kolumnach i pokryte gładkim tynkiem. Pozostałe elementy projektu, takie jak okna i kominek są podobne.

Ostateczna tożsamość budowniczych Newport Tower jest nadal nieznana. Jest jednak wiele wskazówek, które raz odkryte, mogą doprowadzić do zadowalającego wszystkich wyjaśnienia. Menzies sugeruje, że analiza chemiczna może ustalić skład zaprawy wykorzystanej do budowy wieży. Chińska zaprawy jest wyjątkowa i bardzo łatwa do zidentyfikowania , ponieważ zawiera kawałki ryżu, w otoczeniu innych składników. Miasto Newport nie zezwoliło jeszcze na wykonanie badan, jeżeli do tego dojdzie, chińskie pochodzenie wieży może zostać ostatecznie potwierdzone lub wykluczone.


Konstrukcja wieży się nadal posiada wiele niewyjaśnionych tajemnic. Na przykład, dlaczego średnicy wieża różni się pełne 11 cali? Różnica jest zbyt duża, aby uznać to za prosty błąd budowniczego.
Jednym z najbardziej unikalnych elementów w Newport Tower jest połączenie dwóch kominów wbudowanych w kominku. Nie udało się znaleźć zadowalającego wyjaśnienia dla tej architektonicznej osobliwości. Identyfikacja podobnego budynku z tym samym rozwiązaniem komina może naprowadzić na trop kto zbudował wieżę.

Ostatnio naukowcy wykorzystali radar ziemny do poszukiwań wokół wieży. Ich wyniki wskazują na wiele niezwykłych cech, które mogą być dowodem na dodatkowe podziemne struktury wokół budowli. Budynki te mogą być częścią kościoła lub baptysterium. Oczywiście wyniki radarowe, tak samo jak w nietypowych dane zebrane wokół Newport Tower, są bezużyteczne bez twardych dowodów. Bardziej rozległe wykopaliska archeologiczne powinny jednoznacznie rozwiać wątpliwości. Nowe wykopaliska powinny być prowadzone głębiej, co powinno określić, czy wieża naprawdę tylko została wzmocniona w czasach kolonialnych. Jednakże takie inwazyjne badań są mało prawdopodobne – miasto Newport raczej niechętnie zezwala na badania wieży.

A nawet gdyby, to wyniki wciąż najprawdopodobniej były by podważane.
Czy wieża jest dziełem chińczyków, pochodzenia nordyckiego lub rzemiosła kolonialnego, Newport Tower to bez wątpienia jednym z najstarszych i najbardziej tajemniczych znaków rozpoznawczych Ameryki.

Tłumaczenie i opracowanie tematu na podstawie:

Źródło
Źródło

Użytkownik antietam edytował ten post 04.10.2011 - 23:08

 • 12#2

kpiarz.
 • Postów: 1986
 • Tematów: 388
 • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Antietam, sądzę również, że wieża z Newport została zbudowana przed okresem kolonialnym.
Może świadczyć o tym mapa Merkatora z 1569, na której zaznaczono wieżę w Newport nad Zatoką Narragansett.
Mapa ta jest przechowywana w Maritiem Museum Prins Hendrik w Holandii i co jej autentyczności nie ma żadnej
watpliwości. Wydaje się więc, że zamieszczenie przez niego informacji o wiezy na mapie z okresu przedkolonial-
nego stanowi niepodważalny dowód na istnienie tej budowli przed przybyciem Europejczyków w XVII wieku.

Źródło :
"Zaginiona historia starożytnych Ameryk "- Frank Joseph
 • 3#3

antietam.
 • Postów: 320
 • Tematów: 114
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 34
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tej informacji nie udało mi się znaleźć.
To wyjaśniało by wiele niedomówień. Zastanawia mnie natomiast, iż argumentu tego nie użyli dotychczas zwolennicy normańskiego pochodzenia wieży.
 • 0#4

kpiarz.
 • Postów: 1986
 • Tematów: 388
 • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

antietam
Twoje opracowanie jest bardzo obszerne i treściwe, w necie w jęz. polskim jest bardzo mało informacji na ten
temat. Moja wiedza o wieży z Newport do tej pory pochodziła z książki Franka Josepha "Zaginiona historia
starożytnych Ameryk". Jest to zbiór artykułów z amerykańskiego czasopisma popularnonaukowego "Ancient
American". Ten dwumiesięcznik prezentuje niekonwencjonalne wnioski, płynace z często zdumiewających
odkryć, które podważyły obowiązujące teorie o przeszłości Ameryki.

Jest prawdopodobne, że nie wszyscy zwolennicy teorii o normańskim pochodzeniu wieży mają wiedzę o mapie Merkatora, dlatego też informacje na ten temat są skąpe.
Autor rozdziału o tym zabytku nie ma watpliwości, że wieża była normańską latarnią z XI wieku. Świadczy o
tym położenie wieży / na wzgórzu/ oraz okna, które są wykute naprzeciw kominka. Światło padające z kominka
mogły dawać sygnały świetlne w kierunku Zatoki Narraganset.
Według autora, wieża jest podobna do budowli konstruowanych na wybrzeżach XI-wiecznej Szwecji. Niestety,
w książce nie ma zdjęć, które by potwierdziły te podobieństwa, a więc w tym wypadku trzeba autorowi
wierzyć na słowo.
W książce tej rzetelnie opisana jest historia wykopalisk, a szczególnie pracy archeologa W.S. Godfrey'a.
Godfrey był ostatnim badaczem, który przeprowadzał prace wykopaliska w wieży i do tej pory nauka nie
potwierdziła daty wzniesienia budowli w okresie kolonialnym.
 • 3#5

Mechatronik.
 • Postów: 3
 • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Znaleźli wmurowany kamień z datą 1010r., na górnym piętrze znajdował się piec, w ścianach na przeciwko pieca były otwory, budynek stoi 200 m od brzegu na wzniesieniu, ma kształt charakterystyczny dla latarni morskiej. Dodatkowo jakieś 1500 km na północ znajdują się szczątki wioski wikingów datowanej na około 1000 rok (L'Anse_aux_Meadows) Ale nie, naukowcy dalej upierają się, że to jest młyn z czasów kolonialnych. I nich mi teraz ktoś wytłumaczy jak za wiarygodne może być uważane datowanie metodą radiowęglową skoro według tego budynek powstał między 1500 a 1630 rokiem?
 • 0

#6

Kubala95.
 • Postów: 170
 • Tematów: 6
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Znaleźli wmurowany kamień z datą 1010r., na górnym piętrze znajdował się piec, w ścianach na przeciwko pieca były otwory, budynek stoi 200 m od brzegu na wzniesieniu, ma kształt charakterystyczny dla latarni morskiej. Dodatkowo jakieś 1500 km na północ znajdują się szczątki wioski wikingów datowanej na około 1000 rok (L'Anse_aux_Meadows) Ale nie, naukowcy dalej upierają się, że to jest młyn z czasów kolonialnych. I nich mi teraz ktoś wytłumaczy jak za wiarygodne może być uważane datowanie metodą radiowęglową skoro według tego budynek powstał między 1500 a 1630 rokiem?


Może być bardzo wiarygodne, bo nikt nie potwierdził, że budowla pochodzi z czasów przedkolonialnych. Być może naprawdę zbudowano ją w XVI-XVII wieku. Argument z 1500 km od wioski Wikingów to wręcz zaprzeczenie tezy, po pierwsze to raczej daleko, po drugie jak i po co grupa ludzi mogła przejść pieszo 1500 km żeby zbudować osadę ? - zrobiliby to raczej w miejscu gdzie przycumowali. O ile mi wiadomo oni nie przewozili drogą morską koni, nie jestem pewien czy potrafili na nich jeździć albo czy w ogóle takie zwierzęta żyły wtedy w Skandynawii. Mam wątpliwości czy Wikingowie liczyli czas od Naszej Ery (byli przecież poganami), więc rok 1000 też jest dziwny.

Użytkownik Kubala95 edytował ten post 12.12.2011 - 00:00

 • -1

#7

Mechatronik.
 • Postów: 3
 • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Widzę że kolega Kubala95 nie zadał sobie nawet trudu żeby sprawdzić informacje, które sam podaje, a co dopiero sprawdzić to co ja napisałem.
A więc:

Argument z 1500 km od wioski Wikingów to wręcz zaprzeczenie tezy, po pierwsze to raczej daleko, po drugie jak i po co grupa ludzi mogła przejść pieszo 1500 km żeby zbudować osadę ? - zrobiliby to raczej w miejscu gdzie przycumowali. O ile mi wiadomo oni nie przewozili drogą morską koni, nie jestem pewien czy potrafili na nich jeździć albo czy w ogóle takie zwierzęta żyły wtedy w Skandynawii

Aby dotrzeć do Ameryki Północnej Wikingowie płynąc najkrótszą drogą mięli by do przepłynięcia dobre 3000 km (z Wysp Brytyjskich), jednak wątpię aby płynęli wprost przez ocean więc zahaczając o Islandię i Grenlandię musieli przepłynąć dobre 4500 km aby dotrzeć do Ameryki i założyć wioskę L'Anse aux Meadows. Nikt nie powiedział, że zostawili łodzie i pieszo podążyli na południe, bo właściwie czemu mięli by to robić? Pewnie jak zwykle popłynęli swymi łodziami aby odkrywać nowe lądy.
Wikingowie woleli pływać bardzo okrężną drogą niż "zwiedzać" piechotą :) W końcu dopłynęli do morza Czarnego opływając całą Europę (odległość dobrych 7000 km, więc dużo dalej niż do Ameryki), tu masz MAPĘ.
Dodatkowo podróż wzdłuż brzegów Ameryki, gdzie mięli dostęp do świeżej wody i żywności był pewnie sielanką w porównaniu z przepłynięciem Atlantyku, lub chociaż pływaniu po wodach Europy gdzie mogli napotkać uzbrojone okręty.

Kolejna rzecz to to, że nie wiadomo czy po drodze z L'Anse aux Meadows do Newport nie zakładali wiosek, które nie zostały jeszcze odkryte lub nie przetrwały do naszych czasów

Nikt też nie napisał, że to ci sami Wikingowie zbudowali wioskę na północy i wieżę na południu. Mogli to zrobić ludzie z innej wyprawy.

Mam wątpliwości czy Wikingowie liczyli czas od Naszej Ery (byli przecież poganami), więc rok 1000 też jest dziwny.

Więc jeśli kolega ma takie wątpliwości to może lepiej zaznajomić się z faktami.
Po pierwsze chrystianizacja Skandynawii odbyła się kilkaset lat prędzej niż Polski. Poza tym nikt nie powiedział że Wikingowie pochodzili tylko z terenów dzisiejszej Norwegii czy Szwecji. Część z nich mogła być także z Wysp Brytyjskich, a już na pewno utrzymywano z tamtymi rejonami kontakty (handel, wojna itp.). A tak się składa, że od lat 50 I w. byli tam Rzymianie, których oficjalną religią państwową już około 350 roku stało się chrześcijaństwo, a co za tym idzie używali najprawdopodobniej takich dat jak my (do roku 1000 mięli ponad 600 lat aby zacząć stosować datowanie jakie mamy aktualnie :)))

Tak więc obaliłem wszystkie twoje argumenty i nadal uważam, że jest wysoce prawdopodobne, iż wieża w Newport została wzniesiona rzez Wikingów.

W razie jakiś wątpliwości zapraszam do dalszej dyskusji.
 • 0Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u