Skocz do zawartości
Zdjęcie

Nadlatuje kometa Elenin


 • Zamknięty Temat jest zamknięty
574 odpowiedzi w tym temacie

#31

Mystic.
 • Postów: 141
 • Tematów: 5
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Kometa Elenin 18 stycznia 2011

W kierunku Ziemi zbliża sie poprzednio nieznana kometa, która w tej chwili znajduje się w odległości ponad 600 mln. km od naszej planety. Kometa nazywa się Elenin i nosi taką nazwe na cześć swojego odkrywcy Leonida Elenina, Rosjanina mieszkającego pod Moskwą w miejscowości Lubiercy. Na razie wszystko wskazuje na to, że Elenin przejdzie w bezpiecznej odległości od Ziemi, jednak jej orbita jest niestabilna i może ulec kolejnym zmianom, gdy Elenin zderzy się po drodze z którymś z asteroidów.

Elenin została odkryta w grudniu zeszłego roku i obliczono wówczas, że przejdzie ona obok naszej planety w odległości 8.8 jednostek astronomicznych (Au). 1 Au to równowartość dystansu od Ziemi do Słońca. Obecnie jednak ta kalkulacja uległa poważnej zmianie i Elenin ma minąć Ziemie w odleglości zaledwie 0.24 Au a nawet 0.15 Au. Dla porównania Księżyc znajduje się od Ziemi w odleglości 0.00256 Au. Odłeglość ta jest nieustannie rekalkulowana i z pewnością jeszcze nie raz ulegnie zmianie, zwłaszcza gdy kometa będzie przedzierać się przez Obłok Oorta. Jeśli orbita komety Elenin nie ulegnie zmianie znajdzie się ona najbliżej Ziemi ok. 18 października 2011 r.

Kometa ciągnie za sobą ogon pełen materiału skalnego i lodu. Ogon ten może zawadzić o Ziemię ok. 6 listopada 2011 r. Niektórzy nazywają Elenin powracająca Planetą X – czyli Nibiru, podejrzewając że jej orbita dookola Słońca wynosi 3600 lat i to o niej pisali starożytni Sumerowie. Inni widzą w komecie spełnienie się przepowiedni Indian Hopi i nadciągającą Błękitną Gwiazde Katsina. Przepowiednia Majow mówi z kolei, że: ” w czasie 12 baktun i 13 ahau (28 pażdziernika 2011 r.) nastąpi powrót Przodków i Mędrców”

Dołączona grafika
Kometę będzie można obserwować golym okiem i może ona dać podobnie efektowne widowisko na niebosklonie jak kometa McNaught w 2007 r. (niestety można ją było zobaczyć tylko nad Australią)

zdjęcie komety McNaught: Terry Cuttle
na podst: Sky&Telescope

źródło
 • 0

#32

kpiarz.
 • Postów: 2233
 • Tematów: 388
 • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ciąg dalszy doniesień na temat Komety Elenin jest nawet bardziej fantastyczny niż teoria kolizji. Nowa data końca świata jaki znamy to 15 marca. Całe szczęście, że już za 5 dni przekonamy się co to jest warte.

Rosyjscy naukowcy uważają, że ze względu na bliskie przejście komety i specyficzne ułożenie względem Słońca i Ziemi już niedługo czyli 15 marca należy się obawiać gwałtownych zmian ziemskiego pola magnetycznego. Rezultatem mają być katastrofalne zmiany klimatyczne i ruchy tektoniczne, które mogą na zawsze zmienić życie na Ziemi.

Czy kometa Elenin to osławiona Planeta X jak twierdzą niektórzy? Czy raczej jest to zwykła kometa. Czy to możłiwe, że spowoduje to przebiegunowanie? Przecież komety to tak naprawde bryły lodu. Nic się tu nie da obronić chyba, że kometa Elenin nie jest tak naprawde kometą a jakimś innym ciałem niebieskim ze znacznie większym oddziaływaniem grawitacyjnym.

Poniższe wideo zawiera szereg ciekawych pytań, które co trzeba przyznać są trudne do odpowiedzenia.


http://www.youtube.c...ASXNnR-u4#at=25Przede wszystkim media prawie nie wspominają o tej komecie. Brak jest jakichkolwiek nowych doniesień na jej temat. Skoro ma przechodzić blisko Ziemi powinna być bacznie obserwowana a skoro brak jest nowych zdjęć a nawet informacji gdzie jej szukać to można odnieść wrażenie blokady informacyjnej. Jest jeszcze jedna niewiadoma - jak duża jest ta kometa. To niesamowite ale nie wiemy nic na ten temat mimo, że przejście nastąpi już za parę miesięcy.

Na całą sprawę przebiegunowania 15 marca należy patrzyć mocno przez palce gdyż internet zapowiadał już kilka impaktów komet i asteroid i szczęśliwie przeżyliśmy wszystkie z nich. Gdyby jednak okazało się, że kometa Elenin to swoiste cover story i tak naprawde jest to nie kometa a "kometa" to należy sprawę potraktować poważnie. Całe szczęście nie musimy czekać do grudnia 2012, wystarczy poczekac 5 dni i obserwować zachodzące zmiany na ziemi.

Podsumowując oto istotne daty dla komety Elenin wraz z odległościami w AU:

3/15/2011 ustawienie w linii—słońce ziemia kometa (2.099)
9/26/2011 ustawienie w linii—słońce ziemia kometa (.392)
10/16/2011 perygeum (.24)
11/6/2011 interakcja z pozostałościami
11/22/2011 ustawienie w linii—słońce ziemia kometa (.586) możliwa interakcja z ogonem komety

4/21/2012 interakcja z pozostałościami

12/25/2012 ustawienie w linii—słońce ziemia kometa (5.242)

Link :

http://zmianynaziemi...rzebiegunowania
 • 1#33

kamilus.
 • Postów: 1231
 • Tematów: 106
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

"Rezultatem mają być katastrofalne zmiany klimatyczne i ruchy tektoniczne, które mogą na zawsze zmienić życie na Ziemi." - do 15 marca jeszcze 4 dni, a dziś już masz trzęsienie o sile 8,8 st. w Japonii. Zobaczymy co przyniosą kolejne dni...
 • 0#34 Gość_Muhad

Gość_Muhad.
 • Tematów: 0

Napisano

Eee.. Muhad ten sam tekst masz 2 posty wyżej x|


Masz rację. Nie zauważyłem, bo na świeżo chciałem wrzucić info. Dzięki za zwrócenie mi uwagi.

Użytkownik Muhad edytował ten post 11.03.2011 - 17:18

 • -1

#35

Pomaranczka.
 • Postów: 368
 • Tematów: 4
 • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Eee.. Muhad ten sam tekst masz 2 posty wyżej x|
 • 0#36

Gaiuss.
 • Postów: 203
 • Tematów: 10
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

obawiać gwałtownych zmian ziemskiego pola magnetycznego. Rezultatem mają być katastrofalne zmiany klimatyczne i ruchy tektoniczne, które mogą na zawsze zmienić życie na Ziemi.


Teraz czytałem i jeśli dobrze zrozumiałem to trzęsienie ziemi w japoni spowodowane było zmianą obrotu osi ziemi o 10cm.
Jednak z tego forum wyczytałem dwie daty które mogą coś zmienić otóż 13 i 15 marzec.

Użytkownik Gaiuss edytował ten post 11.03.2011 - 20:47

 • 0

#37

Witchfinder General.
 • Postów: 425
 • Tematów: 6
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

No to źle wyczytałeś. To trzęsienie spowodowało przesunięcie osi obrotu ziemi, a nie na odwrót. Trochę logicznego myślenia nie zaszkodzi ;)
 • 0#38 Gość_Muhad

Gość_Muhad.
 • Tematów: 0

Napisano

Kometa Elenin - aktualizacja


Komentarz SOTT.net: W pobliżu daty liniowego ustawienia z 15 marca, a to już za kilka dni, wystąpiło trzęsienie ziemi w Chinach, bardzo silne trzęsienie w Japonii (8,9), mieliśmy także kolejne późnozimowe burze w Turcji i Grecji [także w Syrii i Izraelu] oraz kolejny wybuch wulkanu w Indonezji. Wczoraj czy przedwczoraj odnotowaliśmy też rozbłysk słoneczny klasy X. Wszystkie te zjawiska mogą mieć związek z ze zbliżaniem się komety Elenin. Poniższy artykuł został zamieszczony na blogu Laury Knight-Jadczyk 10 marca 2011.

Dzisiaj dostaliśmy od naszego zaprzyjaźnionego astronoma aktualizację danych i oszacowań na temat komety Elenin. Zanim do tego przejdę, chciałabym zapewnić wszystkich, że nie będzie w przyszłym tygodniu przesunięcia biegunów, brednie, jakie niektórzy pomyleńcy rozsiewali po całym Internecie. Ponadto, kometa Elenin NIE uderzy w Ziemię (co nie znaczy, że nic innego nie spadnie w pewnym momencie). Jednak jest kilka rzeczy związanych z tą kometą, które są niezwykle interesujące w świetle teorii plazmowych komet Jamesa McCanneya. Zachęcam ponownie do nabycia jego książki i jak najszybszego zapoznania się z tą teorią i z tym, jak komety mogą oddziaływać elektromagnetycznie na cały Układ Słoneczny i jak dramatycznie może to wpłynąć na nasze Słońce, a przez to i na Ziemię. Istnieje coraz więcej dowodów na to, że z zakłóceniami elektromagnetycznymi Słońca są bezpośrednio związane trzęsienia ziemi, wulkanizm i pogoda na naszej planecie.

Mając to na względzie, spójrzmy na nowe prognozy co do relacji planet naszego układu słonecznego, jakie mogą utworzyć się wraz ze zbliżaniem się tego ciała. Nasz przyjaciel astronom – który pragnie na razie pozostać anonimowy, ale mogę powiedzieć, że pracuje w dużym obserwatorium – podstawił do algorytmu najnowsze dostępne dane orbitalne komety Elenin. Oto animacja:


http://www.youtube.com/watch?v=lbLWL5tbJPg&feature=player_embedded

Na animacji są dwa punkty reprezentujące pozycję Elenin, jeden odpowiada danym z 4 lutego dotyczącym orbity eliptycznej, a drugi odpowiada danym z 23 lutego. Zrobiono to, by sprawdzić zgodność obliczeń.

Data peryhelium to 10 września.

Mamy też dodatkowe wykresy przedstawiające odległości między Ziemią a kometą Elenin i kąty pomiędzy Ziemią, wewnętrznymi planetami i Elenin, patrząc od strony Słońca. Oto wykres odległości:

Dołączona grafika

Zakładając, że nie ma żadnych błędów i że nie będzie dramatycznej zmiany orbity Elenin, okazuje się, że minimalna odległość (największe zbliżenie Elenin do Ziemi) wyniesie 0,235 AU. (Innymi słowy, ponad 35 milionów km – więc raczej nie może być mowy o potencjalnym impakcie.)

Nawiązując do teorii Jima McCanneya, istnieją trzy znaczące ustawienia się komety Elenin, Ziemi i jeszcze jakiegoś ciała Układu Słonecznego w stosunku do Słońca.

15 marca w jednej linii znajdą się Słońce, Ziemia i Elenin. Myślę, że w efekcie tego możemy spodziewać się jakiejś aktywności elektromagnetycznej (EM). Burze, trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów, może nawet trochę cieńsza kurtyna?
27 września będzie kolejne wyrównanie Słońce-Ziemia-Elenin. Ustawienie to nastąpi dość blisko nowiu i może wywołać więcej dramatycznej aktywności EM na świecie. Jeśli sprawdzicie kąty nakreślone na wykresie poniżej, zobaczycie, że ten układ jest rzeczywiście bardzo interesujący, ponieważ także i Merkury ustawi się w jednej linii, tyle że po przeciwnej stronie Słońca. Więc tak naprawdę jest to ustawienie Merkury-Słońce-Elenin-Księżyc-Ziemia.
23 listopada kolejne ustawienie w jednej linii Słońce-Ziemia-Elenin. W listopadzie Księżyc będzie w nowiu dwa dni później, 25.11., może to być „wystarczająco blisko” dla aktywności EM.


Jeśli ma dojść do jakiegoś rozładowania [elektrycznego], jak wskazywałaby teoria McCanneya, te daty mogą być ważne.

Oto wykres ustawień:


Dołączona grafika

NOTKA Pracowni: Według SpaceObs.org, długość ogona komety Elinin przekroczyła już 900 000 km.


Многие из читателей блога уже видели последние снимки кометы C/2010 X1. На них хвост хвост кометы простирается всего на 1 угловую минуту дуги. Действительно ли хвост кометы небольшой или это просто обман зрения? Для своих расчетов я использовал снимок Густаво Мюлера (Gustavo Muler) полученные им 7 марта. К сожалению, до противостояния кометы, не удалось получить ее снимки на крупных телескопах – вышла из строя камера двухметрового телескопа Фолкеса (Faulkes Telescope North, FTN).

Итак, вернемся к имеющемуся снимку. При приближении к противостоянию, когда комета, Земля и Солнце окажутся на одной линии (т.е. угол К-С-З окажется близким к 180°), хвост кометы практически скроется от глаза земного наблюдателя, ведь хвосты комет направлены от Солнца. На момент съемки мы видели хвост кометы под углом всего в 2.75°! Приняв длину проекции хвоста за 1 угловую минуту дуги и решив треугольники мы увидим что реальная длина хвоста кометы уже превысила 900 000 км! Хотя на самом деле хвост должен быть еще больше, так как Густаво использовал всего лишь 30-см телескоп, понятно что сняв в тот же момент комету на 2-м телескопе, мы бы увидели более слабые фрагменты хвоста кометы.

Если бы 7 марта мы бы смогли увидеть хвост кометы в профиль, то его длинна на снимке превысила бы 10 минут дуги! Сейчас комета вступает в противостояние и у нас есть хорошая возможность получить снимки комы кометы. Возможно это получится сделать и на крупных телескопах.

Dołączona grafika

[Spróbowałam przypomnieć sobie rosyjski i oto zgrubne (i być może miejscami błędne) tłumaczenie:

Wielu czytelników bloga widziało już najnowsze zdjęcia komety C/2010 X1. Na nich ogon komety ma długość tylko 1 minuty kątowej. Czy ogon komety faktycznie jest nieduży, czy też jest to tylko złudzenie optyczne? Do swoich obliczeń wykorzystałem zdjęcie Gustavo Mullera, zrobione 7 marca. Niestety, przed opozycją nie udało się zrobić jej zdjęcia dużym teleskopem - zniknęła z zasięgu zepsuła się kamera dwumetrowego teleskopu Faulkesa (Faulkes Telescope North, FTN).

Wróćmy do naszego zdjęcia. Podczas zbliżania się do ustawienia się komety, Ziemi i Słońca w linii (tj. kąt E-S-Z będzie zbliżony do 180°), ogon komety jest prawie zupełnie ukryty dla ziemskiego obserwatora, ponieważ ogon komety skierowany jest od Słońca. W chwili robienia zdjęcia widzimy ogon komety pod kątem zaledwie 2,75 °! Przyjmując długość rzutu ogona jako 1 minutę kątową i rozwiązując równianie trójkąta widzimy, że rzeczywista długość ogona komety przekroczyła 900 000 km! Chociaż w rzeczywistości ogon powinien być jeszcze dłuższy, to ponieważ Gustavo używa teleskopu zaledwie 30-centymetrowego, zrozumiałe jest, że mając to zdjęcie zrobione 2-metrowym teleskopem, moglibyśmy zobaczyć słabiej widoczne części ogona komety.

Gdybyśmy 07 marca mogli zobaczyć ogon komety z profilu, jego długość na zdjęciu przekroczyłaby 10 minut kątowych! Aktualnie kometa wchodzi w opozycję i mamy dobrą okazję do zrobienia zdjęcia komy komety. Można je zrobić i na dużych teleskopach.]

Ten artykuł jest przekładem oryginału zamieszczonego w języku angielskim na stronie:

Comet Elenin Update! dokonanym przez polskich tłumaczy z grupy QFG – edytorów blogu PRACowniA.

Materiał ten został opublikowany przez SOTT.NET – projekt Quantum Future Group, Inc – i jest jego własnością. Zezwala się na kopiowanie i publiczne rozpowszechnianie pod warunkiem podania oryginalnego źródła i autora oraz żródła przekładu.

Dodatkowe informacje uzyskasz pisząc na adres: pracownia-iv@o2.pl


Click


Użytkownik Muhad edytował ten post 17.03.2011 - 15:02

 • 1

#39

Dager.
 • Postów: 3079
 • Tematów: 64
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

W polskiej nomenklaturze opisującej obserwacje komet, nie stosuje się określenia "ogon komety", lecz "warkocz komety". Wynika to z natury budowy komety, którą posiada "głowę" i "jądro" zaś z tejże "głowy" nie może wychodzić "ogon" - bo ten jak wiemy, wystaje gdzie indziej. Dlatego zapamiętajmy raz na zawsze, że komety posiadają tylko warkocze!!!
 • 2#40 Gość_Muhad

Gość_Muhad.
 • Tematów: 0

Napisano

No, ok. To tylko kwestia nazewnictwa, a wiadomo o co biega, więc Twój post można odbierać dwojako - albo jest nadgorliwy erystyką, co ma niby dyskredytować całość lub chciałeś się pochwalić terminologią. Jednak chciałbym Ci podziękować za zwrócenie uwagi.
 • -1

#41

Dager.
 • Postów: 3079
 • Tematów: 64
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

'Muhad'

Przez wiele lat byłem obserwatorem komet (SOK-PTMA), stąd właściwa terminologia jest mi znana do dziś. Kwestia nazewnictwa jest o tyle istotna, by nieopatrznie nie wprowadzać w błąd czytelników forum, bo tłumaczenie rosyjskiego wyrażenia "hwost" - czyli ogon, jest właśnie mylące.
 • 1#42

Jarecki.
 • Postów: 4113
 • Tematów: 426
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

I taka mała astronomiczna ciekawostka.
Zbliżająca się kometa Elenin będzie miała towarzysza.
Wraz z nią pojawi się inna kometa (lecąca naturalnie z innego kierunku),mowa tutaj o obiekcie 45P/Honda-Mrkos-Pajdušáková
Czy to jeszcze bardziej spotęguje niepokój niektórych astronomów,tego zapewne nie można wykluczyć.
Tak czy inaczej wszystko zapowiada się niezwykle ciekawie.

Animacja NASA obydwu komet
 • 2#43 Gość_Horror

Gość_Horror.
 • Tematów: 0

Napisano

Tak mała ciekawostka z biegu (jak coś przeoczyłem to przepraszam).
Jak komuś liczby niewiele mówią i bardziej przemawia do nich grafika, serwuję pomoc:

Path of Comet C/2010 X1 in Google Earth
Wymagania: Google Earth.
Więcej o symulacji „przejścia” C/2010 X1 – Elenin, tutaj.

@edit
poprawki krzaków w odnośnikach

Użytkownik Horror edytował ten post 18.03.2011 - 09:29

 • 0

#44

Jarecki.
 • Postów: 4113
 • Tematów: 426
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Kilka nowych informacji na temat potencjalnego zagrożenia z kosmosu

Kącik plotkarski NASA został zamknięty po wycieku szokujących informacji na temat nowej trajektorii komety Elenin


To na razie są plotki, gorzej jeśli się okażą prawdą. Otóż, podobno nowy obliczona minimalna odległość komety od Ziemi wyniesie 0.0004 jednostki astronomicznej, a nie 0.24 jak podawano wcześniej. Jest to ok. 60 tysięcy kilometrów, a więc bardzo blisko. Oczywiście, może zajść sytuacja, że kometa uderzy w Ziemię, ale nawet jeśli by do tego nie doszło, to mamy nieciekawą sytuację z uwagi na grawitację, gazy komety, asteroidy itd. Na stronie http://astrobiology....stion/?id=14223 naukowcy uspokajają, że nie ma powodu do obaw i że kometa nie znajdzie się bliżej niż 25 milionów kilometrów od Ziemi. Panika jest szerzona przez fora dyskusyjne jak godlikeproductions i abovetopsecret. Problem jest w tym, że na tych forach pojawiło sie szereg istotnych informacji, które później zostały potwierdzone. Ciekawe czy i tym razem?…
Jest jeszcze jedna możliwość, o której należałoby tu wspomnieć. Elenin od początku do końca jest fikcją. To co zobaczymy na niebie będzie projekcją z superrzutników holograficznych na z kryształkow strontu, baru i niobu. To przedstawienie ma zmobilizować ludzkość, która będzie musiała się poddać dyrektywom jednego rządu światowego…
NASA buzzroom: http://buzzroom.nasa.gov/
YouTube – Comet Elenin is coming (2011):


Kometa, o której nikt nie mówi – bryła 15 km nad naszymi głowami już w listopadzie!

Kometa o numerze 2005 YU55, 8 listopada znajdzie się niedaleko od Ziemi, w odległości zaledwie 0.0022 jednostki astronomicznej, czyli mniej więcej tak daleko jak Księżyc. Powinna być więc bardzo dobrze widoczna. Dane te pochodzą z oficjalnej strony NASA, na której podane są wszystkie przeloty komet w pobliżu Ziemi, Marsa i Wenus od początku XX wieku do roku 2050. http://ssd.jpl.nasa....log=0;cad=1#cad
Niestety, w tabeli nie ma słowa o komecie Elenin.Ciekawe są wyniki wyszukiwania grafiki w google gdy się wpisze hasło 2005 YU55
http://www.google.co...iw=1512&bih=807
 • 4#45 Gość_scigany

Gość_scigany.
 • Tematów: 0

Napisano

Pojawienie się dwóch słońc na niebie będzie zwiastunem końca,kometa Elenin może być tylko przykrywką,to co wkrótce się wydarzy.
Dziwne jest to że bogacze tego świata wydają miliony $ na schrony bunkry itp czyżby znowu jakaś moda na schrony atomowe?Nie sądzę.
 • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u