Skocz do zawartości
Ttegoroczna gala rozdania Złotych Szaraków odbędzie się w niedzielę 1. marca o godzinie 20:00. Zapraszamy!
Wymagany jest strój formalny, wieczorowy. W końcu użytkownik w krawacie jest mniej awanturujący się! :szczerb:

Zdjęcie

Odkryto cząstki szybsze od światła


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
52 odpowiedzi w tym temacie

#46 Gość_coś_innego

Gość_coś_innego.
 • Tematów: 0

Napisano

Ten eksperyment wstrząsnął nauką. Wielka pomyłka?

Międzynarodowy zespół fizyków, realizujących eksperyment ICARUS, przekonuje, że neutrina z eksperymentu OPERA nie mogły być jednak szybsze od światła. Wyniki opublikowano na stronie internetowej - arXiv.org.

Fizycy realizujący eksperyment OPERA ogłosili we wrześniu, że neutrina (cząstki elementarne o znikomej masie, nieposiadające ładunku elektrycznego i poruszające się z prędkością bliską prędkości światła) wysłane z ośrodka badawczego CERN w Szwajcarii do odległego o 730 km podziemnego laboratorium we włoskim Gran Sasso, przybyły tam o 60 nanosekund wcześniej, niż tę samą drogę pokonałoby światło.

Wśród fizyków z miejsca zawrzało. Jeśli bowiem taki wynik byłby w ogóle możliwy, groziłby podważeniem podstaw współczesnej fizyki - szczególnej teorii względności Alberta Einsteina, zgodnie z którą nic nie może przemieszczać się szybciej niż światło. Zasada ta jest jednym z fundamentów współczesnej nauki, m.in. kosmologii i fizyki cząstek.

Sceptyczni wydawali się sami uczestnicy eksperymentu OPERA, którzy nie podali oficjalnie wyników, nie mając dodatkowego potwierdzenia. Jednocześnie prosili innych fizyków o pomoc w wyjaśnieniu dziwnego wyniku. W ostatni piątek ogłosili jednak, że kolejny eksperyment - analogiczny, choć z wykorzystaniem nieco innych parametrów - dał wynik niezmiennie przeciwny teorii Einsteina.

Teraz pojawiają się kolejne dane, ważne w kontekście kontrowersji wokół OPERY. Uczestnicy eksperymentu ICARUS (prowadzonego również w Gran Sasso) pracowali z wiązką neutrin z ośrodka CERN (podobnie jak ich koledzy z OPERY). Zmierzyli energię neutrin, które docierały do ich laboratorium. Ich wyniki "obalają interpretację wyników Opery o prędkości większej od prędkości światła" - twierdzą w swojej publikacji, zamieszczonej na stronie internetowej.

W swoim tekście fizycy powołują się też na wyniki dwóch amerykańskich fizyków, według których, gdyby neutrina z wiązki wysłanej z CERN pod Genewą pędziły do Gran Sasso z prędkością choć minimalnie większą od prędkości światła - powinny po drodze stracić większość swojej energii.

Sami zaś naukowcy z projektu ICARUS podają, że spektrum energii wiązki neutrin, które badali w swoim laboratorium, w pełni odpowiadała temu, czego można się spodziewać po cząstkach przemieszczających się z prędkością światła (ale nie szybciej).

Cytowany przez agencję Reuters fizyk z CERN i z amerykańskiego Fermilab, Tomasso Dorigo uznał, że publikacja naukowców zaangażowanych w projekt ICARUS jest "bardzo prosta i rozstrzygająca". Wynika z niej - pisze badacz - że „różnica między prędkością neutrin a prędkością światła nie może być tak duża, jak ta odnotowana przez autorów OPERY, i jest na pewno mniejsza niż ich wynik o trzy rzędy wielkości".

Naukowcy przygotowują też kolejne eksperymenty, np. w amerykańskim Fermilab i w japońskim ośrodku KEK, które być może pozwolą zweryfikować wrześniowe wyniki OPERY.

źródło: onet.pl
 • 0

#47

Sykes.

  Curious

 • Postów: 74
 • Tematów: 15
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Blisko dwa miesiące po ogłoszeniu sensacyjnych doniesień o tym, że neutrina mogą poruszać się szybciej, niż światło, naukowcy pracujący w ramach projektu OPERA potwierdzają tamte obserwacje. We wrześniu poinformowano, że neutrina pochodzące z akceleratora w laboratorium CERN w Genewie przybywają do detektora w laboratorium Gran Sasso około 60 nanosekund wcześniej, niż powinny. Wyniki kolejnych badań przynoszą identyczne wnioski.

Opublikowane we wrześniu wyniki, sprzeczne z teorią Einsteina, wywołały w świecie naukowym poważne kontrowersje. 15 naukowców, uczestniczących w tych badaniach nie zdecydowało się nawet pod nimi podpisać, uważali, że ich publikacja jest przedwczesna. Zapowiedziano, że kolejne projekty badawcze, realizowane także w innych laboratoriach, będą zmierzały do rozstrzygnięcia wątpliwości.
W dniach od 21 października do 6 listopada kolejne doświadczenia przeprowadzono w samym laboratorium Gran Sasso. Tym razem nieco inaczej budowano wiązkę neutrin. Wyniki pomiarów potwierdziły wcześniejsze obserwacje. Przy okazji kolejna analiza wcześniejszych danych pozwoliła ustalić, że błąd pomiaru czasu przelotu neutrin na dystansie około 730 kilometrów z CERN do Gran Sasso nie był większy niż 10 nanosekund. Wszystko wskazuje na to, że wnioski zawarte we wrześniowej pracy pozostają aktualne.
W ramach projektu OPERA będą w najbliższych miesiącach prowadzone kolejne badania. Naukowcy zamierzają dokładnie zmierzyć długość światłowodów doprowadzających impulsy pomiarowe z podziemnych detektorów do naziemnego centrum obróbki danych. Zamierzają też przeprowadzić eksperymenty z użyciem innego detektora, niż ten, wykorzystany w dotychczasowych eksperymentach. Wyników możemy się spodziewać w przyszłym roku.

Źródło
 • 0

#48

Wszystko.
 • Postów: 9270
 • Tematów: 72
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

To zbyt luźno podłączony kabel był powodem ubiegłorocznego "odkrycia" w ośrodku badawczym CERN, że elementarne cząstki zwane neutrinami mogą pędzić szybciej niż światło - podał w środę na stronach internetowych renomowany amerykański magazyn naukowy "Science".

Oznacza to, że wciąż niepodważona pozostaje szczególna teoria względności Alberta Einsteina z 1905 r., zgodnie z którą prędkość światła jest we Wszechświecie nieprzekraczalna.
Złe podłączenie między (odbiornikiem) GPS a komputerem jest bez wątpienia źródłem błędu" - podał "Science", powołując się na źródła zbliżone do eksperymentu. Dodał przy tym, że potrzebne będą dalsze badania, by potwierdzić, że właśnie zbyt luźny kabel światłowodowy zafałszował wynik eksperymentu.
http://fakty.interia...abla,1763296,14

Jeżeli potwierdzi się to że wina jest po stronie źle podłączonego kabla to znaczy że teoria względności (STW) ma się dobrze#49

km1972.
 • Postów: 63
 • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

To zbyt luźno podłączony kabel był powodem ubiegłorocznego "odkrycia" w ośrodku badawczym CERN, że elementarne cząstki zwane neutrinami mogą pędzić szybciej niż światło - podał w środę na stronach internetowych renomowany amerykański magazyn naukowy "Science".

Szczerze mówiąc, załamała mnie ta informacja. Ja akurat nie wierzę w żadną z teorii Einsteina, więc miałem nadzieję na szybkie obalenie tych bzdur o tym, że wszystko jest względne, że czas zależy od prędkości, a sama prędkość światła jest nieprzekraczalna tylko dlatego, bo wymyślono wzór matematyczny na to.
 • -2

#50 Gość_aldani

Gość_aldani.
 • Tematów: 0

Napisano

odkryli, że jesteśmy pełną bugów aplikacją, której już dawno nikt nie używa. co mają innego puszczać w media....

Użytkownik aldani edytował ten post 23.02.2012 - 23:17

 • 0

#51

Torek.
 • Postów: 696
 • Tematów: 15
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

@km1972
To nie jest potwierdzona informacja, a jedynie sugestia. Będa dopiero robić (bądź już to robią)badania, czy to zbyt luźno połączony kabel był powodem całego tego zamieszania.

Użytkownik Torek edytował ten post 23.02.2012 - 23:25

 • -1

#52

Ill.

  Nawigator

 • Postów: 1654
 • Tematów: 40
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

@km1972

Szczerze mówiąc, załamała mnie ta informacja. Ja akurat nie wierzę w żadną z teorii Einsteina, więc miałem nadzieję na szybkie obalenie tych bzdur o tym, że wszystko jest względne, że czas zależy od prędkości, a sama prędkość światła jest nieprzekraczalna tylko dlatego, bo wymyślono wzór matematyczny na to.

Nie wierzyć to sobie możesz w zielone ludziki na Marsie.
Teoria Einsteina akurat jest poparta tysiącami obserwacji i doświadczeń, a Ty za to w nią nie wierzysz, bo oczywiście wykazać tych bzdur ani nie potrafisz, ani tym bardziej nie masz zamiaru.
A wzory matematyczne z czegoś wynikają, nie formułuje się ich dla sztuki.

A co do tego luźnego kabla... jaja sobie ktoś robi?
 • 2

#53

Torek.
 • Postów: 696
 • Tematów: 15
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Eksperyment ICARUS potwierdza – neutrino nie przekroczyło prędkości światłaDołączona grafika

Po odkryciu w zeszłym roku przez naukowców z CERN pracujących przy eksperymencie OPERA we włoskim Gran Sasso neutrin, które zdawały się łamać jedno z podstawowych praw obecnej fizyki poruszając się szybciej od światła w środowisku naukowym (i nie tylko) zawrzało. Teraz fizycy z innego eksperymentu – ICARUS – prowadzonego w tym samym laboratorium mają potwierdzenie – wyniki z zeszłego roku były błędne. Einstein miał rację.


Dla przypomnienia – pierwszy sensacyjny wynik uzyskano wysyłając neutrino (cząstkę elementarną o zerowym ładunku elektrycznym należąca do grupy leptonów) z laboratorium CERN pod Genewą do włoskiego laboratorium w Gran Sasso – oddalonego o 730 kilometrów. W ciągu trzech lat trwania eksperymentu zauważono, że neutrina docierają do swojego docelowego punktu o 60 nanosekund szybciej niż dokonałoby tego światło.

Po eksperymencie tym zawrzało nie tylko w środowisku naukowym, gdyż odkrycie takie podważało szczególną teorię względności Einsteina, według której nic nie może poruszać się szybciej od światła, lecz także wśród wszystkich miłośników fantastyki naukowej, którzy liczyli na podróże w czasie.

Już kilka dni po opublikowaniu oryginalnych wyników inny zespół badaczy z konkurencyjnego eksperymentu ICARUS odrzucił stanowczo wyniki swoich kolegów zwracając uwagę na jeden szczegół – energię neutrin. Według nich neutrina, które wystartowały z ośrodka badawczego CERN pod Genewą w drodze do Gran Sasso powinny utracić większość swojej energii, nawet gdyby podróżowały choć o niewielki ułamek szybciej niż prędkość światła.

Jednak neutrina te po dotarciu do celu posiadały całe spektrum energii – tak jak gdyby podróżowały maksymalnie z prędkością światła i ani trochę szybciej. Dodatkowo według zespołu ICARUS na miejscu docelowym powinna pojawić się większa liczba fotonów – co jednak również nie nastąpiło.

W zeszłym miesiącu sam zespół eksperymentu OPERA zwrócił uwagę na kilka możliwych błędów podczas badania, nie odrzucając jednocześnie wyników.

Teraz wychodzi na to, że naukowcy z ICARUS-a cały czas mieli rację. Przeprowadzili oni niezależny eksperyment – identyczny z tym prowadzonym w OPERZE – i wynik jaki uzyskali jest w pełni zgodny ze szczególną teorią względności Einsteina – ani przez moment neutrina nie przekroczyły prędkości światła – C.

Poniżej wykres porównujący prędkość neutrin w obu eksperymentach (0 oznacza prędkość światła; neutrina mają tak niewielką masę, że poruszają się one dosłownie o niewielki ułamek sekundy wolniej – co nie jest widoczne na wykresie w tej skali):

Dołączona grafika

Możemy więc już raczej uznać z pewnością – niemożliwość przekroczenia prędkości światła nie jest teorią – jest prawem fizyki.

Źródło:
http://www.geekweek....swiatla/355807/

Jak ktoś ewentualnie chce przeczytac przyczynę złych pomiarów to odsyłam :
http://www.geekweek....l-racje/353975/

Właściwie to trochę dziwne, że jeden "kabelek" przesądził o wyniku.

Użytkownik Torek edytował ten post 18.03.2012 - 23:30

 • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u