Skocz do zawartości


Zdjęcie

EVP - jak rozmawiać z duchami?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

ciemność.
  • Postów: 1937
  • Tematów: 21
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

EVP (Electronic Voice Phenomena) - są to dźwięki o nieznanym pochodzeniu, które udało się zarejestrować przy pomocy urządzeń elektronicznych. Oczywiście pojawianie się takich dźwięków wielokrotnie ma logiczne wyjaśnienie, jednak zwolennicy zjawisk paranormalnych twierdzą, że mogą być to dźwięki (głosy) z zaświatów.

Jest kilka poradników: pierwszy, drugi, jednak są one moim zdaniem mocno przestarzałe i z tego powodu zwyczajnie wprowadzają w błąd. Jest tam wiele kwestii, które mogą przeszkodzić w rejestrowaniu EVP. Na koniec zaproponuję kilka urządzeń wartych uwagi.

SPRZĘT:

1. Można używać zarówno sprzętu cyfrowego, jak i analogowego. Lepszy jest jednak cyfrowy - wyższa jakość nagrań, brak szumów własnych urządzenia, mobilność, niższe koszty eksploatacji, wiarygodność.

Ceny tych urządzeń w ciągu kilku ostatnich lat mocno spadły, a jakość wzrosła. Jest też wiele urządzeń używanych, jak np: MD (minidisc), które mogą zaoferować nagrania na znakomitym poziomie, a ich cena wcale nie odstrasza. To, czy używamy mikrofonu wewnętrznego, czy zewnętrznego, zależne jest od typu urządzenia rejestrującego: jeżeli jest to minidisc, bądź dyktafon analogowy, odstawmy mikrofon na odległość, która pozwoli nam nie nagrać pracy urządzenia. W przypadku dyktafonów cyfrowych, nie ma takiej potrzeby.

Dodam też, że nie zaobserwowałem, żeby dyktafon analogowy lepiej nagrywał EVP. Trzeba jednak w ich wypadku dbać o nowe kasety, absolutnie nie można używać "wymazanych". Podobnie jest z płytami w przypadku MD.

2. Nie używaj opcji aktywacji głosem. Opcja ta jest w teorii przydatna, bo pozwala zaoszczędzić trochę czasu, jednak w praktyce okazuje się absolutnie bezużyteczna. Nagły dźwięk uruchomi nagrywanie, ale sam w sobie jeszcze się nie zarejestruje! Dyktafon potrzebuje przynajmniej pół sekundy, a nawet i więcej, aby zacząć rejestrację. Poza tym, szepty są zdecydowanie za ciche i żaden dyktafon nie uruchomi się pod ich wpływem! Jeżeli coś w ten sposób nagramy, będzie to bezużyteczny, niekompletny, i przerywany przekaz.

3. Czułość mikrofonu powinna być ustawiona na maksymalną możliwą. Zawsze używaj gąbki zasłaniającej mikrofon - zniweluje to przestery związane z lekkimi podmuchami wiatru. Nie wybieraj miejsc na całkiem otwartej przestrzeni, bo wiatr wszystko zepsuje. Nie wybieraj miejsc, gdzie mocno szumią liście. Ustawiaj dyktafon tak, żeby miał wkoło siebie trochę wolnego miejsca, dzięki czemu, dźwięki będą mogły swobodnie do niego dotrzeć.

4. Moje doświadczenia pokazują, że jeżeli sprzęt posiada opcję odcięcia niskich częstotliwości (low pass filter), warto ją włączyć. Ogranicza ona konsekwencje szumów, drgań, podmuchów wiatru.

JAK NAGRYWAĆ?

1. Uruchamiamy nagrywanie, ustawiamy dyktafon i odsuwamy się na kilka metrów. Jest to niezwykle ważne, abyśmy nie nagrali swojego oddechu, ani żadnego innego dźwięku, który może być związany z naszą obecnością. Dobrze jest skierować mikrofon w przeciwną od siebie stronę. Nagrywanie własnego głosu z bliskiej odległości i w kierunku mikrofonu ustawionego na maksymalną czułość, spowodowałoby przesterowania. Nasz głos musi być dobrze słyszalny w okolicy (głośny i wyraźny), ale przy odsłuchiwaniu na komputerze musi być go słychać bardzo słabo - dźwięki temu będziemy słuchali z głośnikami/słuchawkami ustawionymi na bardzo głośno. Wtedy mamy szansę na usłyszenie nawet tych dźwięków, które na naszym nagraniu się "ukryły" i są bardzo, ale to bardzo ciche...

Trzymanie mikrofonu w ręce jest niedopuszczalne! Musimy być kilka metrów dalej.

2. Pytamy:
Jak się nazywasz? (20s milczymy, a byt odpowiada)
Ile masz lat? (20s milczymy, a byt odpowiada)
Gdzie jesteś? (20s milczymy, a byt odpowiada)
[kolejne pytania i ta sama zasada] - jeśli odpowiedź ma być rozbudowana, daj więcej czasu
Dziękuję za tę rozmowę. Jestem bardzo wdzięczny za poświęcony mi czas. A teraz odejdź w pokoju, skąd przyszedłeś. (20s milczymy, a byt odpowiada)
Możemy się pomodlić.

3.
Najlepiej nagrywać w nocy, bo jest ciszej. Poza tym, nie ma to znaczenia. Możemy wybrać cmentarz, lecz najlepiej, żeby nikogo oprócz nas, tam nie było...

ODSŁUCH:

1. Zainstaluj odpowiednie oprogramowanie, polecam darmowy program Audacity. Zgraj plik z dyktafonu na dysk twardy i wgraj do programu (w przypadku Audacity, można przeciągnąć). Pierwsze, co robimy, to usuwamy pierwsze sekundy, które na wykresie będą się mocno wyróżniały:

Dołączona grafika

To są odgłosy ustawiania dyktafonu, naszych kroków kiedy oddalamy się od dyktafonu, itp. Oczywiście może to wyglądać różnie, musimy się zorientować, które dźwięki należy usunąć. Przeciągamy je myszką i wciskamy delete. Taki sam zabieg wykonujemy także na końcu nagrania.

USUWAMY TAKŻE TE MOMENTY, KTÓRE ŹLE WYGLĄDAJĄ NA WYKRESIE. Czyli długie pionowe linie - możemy sobie je odsłuchać i jeżeli są to jakieś zakłócenia, albo efekt naszych przypadkowych działań, usuwamy.

Kiedy mamy to, co jest nam potrzebne, już bez zbędnych odgłosów, normalizujemy plik audio:
Efekty -> Normalizuj -> Zaznaczamy obie kratki i wpisujemy wartość: 0,1. OK.

SŁUCHAMY, WYTĘŻAJĄC USZY! - Jeżeli masz w opcjach karty dźwiękowej opcje automatycznego podgłaśniania, włącz ją. Może się to nazywać SVN, bądź inaczej.

2. Do odsłuchów polecam dobrej jakości słuchawki, bądź sprzęt stereo (wzmacniacz i dwie kolumny), które naprawdę pozwalają usłyszeć więcej niż sprzęt komputerowy. Gdy mamy dobrą kartę dźwiękową (lepszą niż zintegrowana) to jest jeszcze lepiej. Jeżeli mamy tylko komputerowe głośniki, możemy nie usłyszeć efektów naszej pracy, ale warto spróbować.

CO WYKORZYSTAĆ DO NAGRYWANIA? CO KUPIĆ?

Rozwiązania słabe:
- Telefon
- Odtwarzacz MP3

Rozwiązania trochę lepsze:
- Kamera
- Aparat cyfrowy
(gdy kręcą filmy, na ogół nagrywają także dźwięk, który można wydobyć, np: tym, albo każdym innym programem wydobywającym ścieżkę audio z filmów.

Rozwiązania dobre:
- Dyktafon (ok. 150zł) (OLYMPUS VN z końcówką PC w nazwie modelu) Mogą to być także Sony czy Panasonic, reszty lepiej unikać - są tańsze, ale raczej kiepskie.

Rozwiązania bardzo dobre:
- Dyktafon stereo (od ok. 200-250zł) Polecam OLYMPUS z serii DS. Posiada legendarny mikrofon wykorzystywany przez wiele grup zajmujących się EVP.
- MiniDisc (zasługują na uwagę ze względu na cenę - ok. 50zł, lecz trzeba dokupić mikrofon z wkładką elektretową, bądź zrobić sobie go samemu) Tym oto sposobem, za około 100 - 150zł mamy znakomity zestaw do EVP i do słuchania muzyki. Trzeba jednak kupować specjalne płyty.
- Rejestratory audio (najlepsza jakość) od ok. 400zł - (ZOOM H1)

Ostatnio polecałem kilku osobom EVP i warto by każdy zainteresowany wiedział, jak się do tego zabrać.
Życzę powodzenia!


Użytkownik ciemność edytował ten post 16.06.2011 - 13:39

  • 4





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych