Skocz do zawartości
Zdjęcie

Wrześniowy Matrix 1939


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1

BadBoy.
 • Postów: 737
 • Tematów: 20
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

WRZEŚNIOWY MATRIX 1939


Warszawa, Aleje Jerozolimskie, 6 września 1939 roku, godzina 7:00 ..

Nakład „Expressu Porannego” rozszedł się błyskawicznie. Kioskarz bezradnie rozłożył ręce, kiedy kolejny klient prosił go o gazetę. Zawiedziony czytelnik podszedł do grupy mężczyzn, którzy kilka metrów od kiosku żywo o czymś dyskutowali. Wymięty egzemplarz gazety wędrował z rąk do rąk. Mężczyźni śmiali się i poklepywali po plecach, jakby ich ulubiona drużyna zdobyła puchar. Do okienka kiosku podszedł mężczyzna w mundurze z dystynkcjami porucznika.
- Paczkę egipskich poproszę – powiedział do kioskarza i rzucił na tackę kilka monet. Przez chwilę przyglądał się grupie rozentuzjazmowanych mężczyzn. Jeden z nich zauważył jego wzrok.
- Co pan taki smutny? Przecież wygrywamy! - powiedział pokazując pierwszą stronę gazety. „Linia Zygfryda przerwana!”, „Francuzi wkroczyli do Nadrenii”, „Nalot polskich bombowców na Berlin” krzyczały nagłówki. Porucznik nic nie odpowiedział. Wziął paczkę papierosów i odszedł.


Lektura polskich gazet z września 1939 roku to podróż po alternatywnej wersji historii. Kiedy niemieckie zagony pancerne wdzierały się głęboko w terytorium Polski, a Luftwaffe panowała w powietrzu, gazety informowały o kolejnych sukcesach Wojska Polskiego. Według nich Polacy zwyciężali na wszystkich frontach, nasze samoloty codziennie bombardowały niemieckie miasta i strącały wrogie maszyny, które ważyły się wlecieć w przestrzeń powietrzną Polski, a na Zatoce Gdańskiej ORP „Wicher” (zatopiony trzeciego dnia wojny) posyłał na dno niemieckie okręty jeden za drugim. Nagle zniknęły różnice światopoglądowe dzielące dziennikarzy. Zarówno prasa rządowa jak i opozycyjna publikowały ilości bzdur, które nie miały precedensu w historii dziennikarstwa. W dniu wybuchu wojny gazety zamieściły teksty opisujące znakomite przygotowanie społeczeństwa do walki z odwiecznym wrogiem.

„Gotowość bojowa armii”, „Zdecydowane stanowisko Polski”, „Stolica gotuje się do wojny” - pisali dziennikarze ABC – Nowin Codziennych. „Obrona przeciwlotnicza w pogotowiu”, „Męskie oblicze Warszawy” - wtórował Kurier Poranny.
„Jak wygrać wojnę nerwów?” - radził Ilustrowany Kurier Codzienny. „Harcerze czekają tylko na rozkaz” - donosił Czas.
Proporcjonalnie do rozwoju niekorzystnej dla Polski sytuacji na froncie rósł optymizm i wyobraźnia dziennikarzy, którzy każdego dnia publikowali coraz większe bzdury. „Impet ofensywy niemieckiej w Polsce zahamowany” – informował Czas, „Oddziały polskie rozgromiły przeważające liczebnie wojska niemieckie” - to Express Poranny, „Marsz Niemców zatrzymany! Nienaruszona armia polska gotuje się do decydującej rozprawy” - donosił Goniec Wieczorny. „Załamanie frontu niemieckiego w Polsce jest bliższe niż mogłoby się wydawać”, „Niemcy muszą przegrać wojnę” - wieszczyły Kurier Codzienny i Express Poranny. Nie sposób było znaleźć informacji o stratach wśród polskich żołnierzy. „Armia polska nietknięta” - donosił Kurier Codzienny z 9 września. Mało tego – Polacy nie ograniczali się do działań obronnych, lecz robili także rajdy na teren przeciwnika. „Wojsko polskie w rejonie Rawicza wkroczyło na terytorium Niemiec” - pisała 4 września Gazeta Polska, „Kawaleria polska wkroczyła do Prus Wschodnich” - informował dzień później Express Poranny. Siła polskiej armii wywoływała wśród Niemców szok i niedowierzanie. „Okłamali nas – woła żołnierz niemiecki” w reportażu zamieszczonym w Expressie Porannym z 17 września. Podczas zaciętych walk o Warszawę Niemcy często sami oddawali broń - „Żołnierze niemieccy zgłaszają się do przednich straży i składają broń” - Kurier Czerwony z 13 września. Wiele miejsca poświęcono dzielnym polskim lotnikom. Według dziennikarzy niemieckie miasta były codziennie równane z ziemią przez polskie bombowce. „Nalot 30 polskich bombowców na Berlin” donosiła Chwila z 6 września. „Stolica Rzeszy zbombardowana” wtórował jej Czas z 7 września. „Hitler pod obstrzałem polskich samolotów” informował Dobry Wieczór z 13 września.


Dołączona grafika

Express Poranny z dnia 6 września 1939 roku


Charakterystyczną rzeczą był całkowity brak strat wśród polskich załóg - niemiecka artyleria przeciwlotnicza była bowiem zupełnie nieskuteczna. Czasem pojawiała się informacja, że jakiś polski pilot został lekko ranny, np. dostał zabłąkanym pociskiem w nogę. Luftwaffe według polskich dziennikarzy traciła nad Polską kilkadziesiąt maszyn każdego dnia. Nie próżnowali polscy marynarze. „Kontrtorpedowiec Wicher zatopił niemiecką łódź podwodną U 37” informował 17 września Kurier Czerwony. Wyczyn to zaiste niezwykły, ponieważ ORP „Wicher” już od dwóch tygodni spoczywał na dnie helskiego portu... Olbrzymim optymizmem napawała sytuacja w Europie Zachodniej. Nasi wierni sojusznicy – Anglia i Francja natychmiast wypełnili swoje zobowiązania i wypowiedzieli Niemcom wojnę.
„Losy wojny przesądzone ostatecznie po wystąpieniu Anglii i Francji” - pisał Kurier Czerwony 4 września. Na taką wiadomość Polacy zareagowali spontanicznymi manifestacjami pod ambasadami Francji i Wielkiej Brytanii. „Niech żyje Anglia i Francja! Żywiołowe manifestacje w stolicy” - opisywał Express Poranny. Ta informacja to wyjątek w zalewie kłamstw. Takie manifestacje naprawdę miały miejsce.


Dołączona grafika

Kurier Czerwony z 4 września 1939 roku


Na zadeklarowaniu wojny oczywiście się nie skończyło. Anglicy i Francuzi natychmiast ruszyli do ataku.
„Porty niemieckie zbombardowane przez lotników angielskich” - informowała gazeta Dzień Dobry z 5 września. „Flota angielska rozpoczęła blokadę Niemiec” - to Kurier Czerwony z tego samego dnia. „Gdy podnoszą się potężne młoty francusko-angielskie wówczas ani jeden żołnierz niemiecki nie będzie mógł pozostać na ziemiach polskich” – patetycznie informowała Chwila z 8 września. Na efekty zachodniej ofensywy nie trzeba było długo czekać. „Linia Zygfryda przerwana” - informował Dzień Dobry. „Linia Zygfryda przełamana w 7 punktach” - precyzowała Chwila i dodawała „Wojska niemieckie uciekają w popłochu”.„Generalny atak armii francuskiej zacznie się dziś lub jutro” - przewidywał Express Poranny z 8 września. Atak aliantów na zachodzie znacząco odciążył polską armię, która natychmiast przeszła do kontrofensywy.
„Niemcy wycofali sześć dywizji z frontu polskiego, by przerzucić je na Linię Zygfryda” - Express Poranny z 9 września.
Niewiele im to pomogło, bowiem „Masy czołgów automatycznych rzuciła Francja na front niemiecki”, jak informował Kurier Czerwony z 10 września. Niestety, dziennikarz nie wyjaśnił, czym były te „czołgi automatyczne” - widać wyobraźnia mu nie dopisała. Ta sama gazeta prorokowała, że „Za 4 dni padnie Linia Zygfryda, a wtedy błyskawiczna ofensywa zmiecie Niemców”. Na Zachodzie sytuacja wyglądała więc wspaniale - „Francuzi prą naprzód” (Czas z 11 września), „Ofensywa francusko-angielska postępuje” (Kurier Czerwony z 12 września), a „Niemcy cofają się przed generalnym atakiem na Zachodzie” (Kurier Czerwony z 13 września).


Dołączona grafika

Czas z 13 września 1939 roku


Dziennikarze opisywali również tragiczną sytuację wewnętrzną w Niemczech. „Nerwy Hitlera szaleją” - tak opisywał samopoczucie fuhrera Goniec Warszawski z 4 września. „W Hitlerii nic nie można kupić. Głód i nędza zagląda Niemcom w oczy” - kpił mściwie Kurier Czerwony z 5 września. „Tłumy kobiet w Berlinie przed pustymi sklepami” opisywał tego samego dnia Express Poranny. Francusko-angielskie naloty wywoływały panikę. Przemysłowe dzielnice niemieckich miast leżały w gruzach. Nic dziwnego, że Niemcy zaczęli otwarcie demonstrować przeciwko Hitlerowi. „Niemcy buntują się” - to Czas z 7 września. „W stolicy Rzeszy wybuchły rozruchy” donosi następnego dnia Chwila.
„Atak tłumu na pałac Hitlera” - Kurier Codzienny z 8 września. Klęski na obu frontach wywoływały „Masowe dezercje z armii niemieckiej”, o których pisał Kurier Czerwony z 12 września. Do stolicy Niemiec przyjeżdżały bezustannie „Ogromne transporty rannych”, jak donosiła ta sama gazeta trzy dni później. Hitlerowi spędzały sen z oczu także „Akty sabotażu w Berlinie”, o których informował Czas z 18 września.

Skąd wzięła się taka ilość bzdur? Czy dziennikarze pisali je z premedytacją, by utrzymać naród na duchu? Niekoniecznie. Myślę, że większość z nich szczerze wierzyła w to, co pisała. 5 września 1939 roku powstało Ministerstwo Informacji i Propagandy, a dwie największe agencje informacyjne – Polska Agencja Telegraficzna oraz agencja Iskra zostały połączone w jedną. Następnego dnia ich dziennikarze zostali wywiezieni z Warszawy. Przez następne dni pracowali w ewakuacyjnym chaosie, chwytając informacje z najprzeróżniejszych źródeł, w większości całkowicie niewiarygodnych i wysłuchując tysięcy plotek wziętych z kosmosu. Na ich bazie pisali pokrzepiające artykuły. Źródłem nieprawdziwych informacji byli często wysocy rangą dowódcy, którzy z premedytacją nie informowali dziennikarzy o stratach, za to uwypuklali najdrobniejsze sukcesy, które potem na łamach gazet zamieniały się w zwycięskie kampanie. Urokowi tych fantazji ulegali nie tylko zwykli obywatele, ale nawet członkowie rządu. Wiceminister spraw zagranicznych Jan Szembek wspominał o swojej wizycie w domu ministra Józefa Becka, z którym żywo dyskutował na temat najnowszych doniesień o rajdach polskich bombowców na Berlin. Brak było informacji o wkroczeniu Sowietów 17 września. Zaledwie kilka gazet poinformowało kilka dni później o zajęciu przez Armię Czerwoną części polskiego terytorium w pasie przygranicznym. Gazety nie drukowały także nekrologów. Gdyby zdecydowały się je zamieszczać musiałyby powiększyć swoją objętość kilkudziesięciokrotnie... Przez cały wrzesień 1939 roku ludność Polski była utrzymywana w fałszywym przekonaniu, że zwycięstwo jest tuż-tuż. Alianci nas nie zawiedli, dzielna polska armia zwycięża na wszystkich frontach, a Hitler słono zapłaci za swoją agresję.
Matrix skończył się w ostatnich dniach września.

Autor : Biszop
Źródło

Użytkownik BadBoy edytował ten post 07.06.2011 - 00:33

 • 17#2

nexus6.
 • Postów: 1234
 • Tematów: 14
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Niewiele się zmieniło od tamtego czasu. Za Gierka byliśmy 10-tą potęgą gospodarczą. Obecnie jesteśmy już prawie mocarstwem, a nasza pozycja przecież stale rośnie. Tak samo jak wtedy, tak samo i teraz wyjście z Matrixa będzie bardzo bolesne. Ten naród woli słuchać debili, a w pogardzie ma ludzi mądrych, dlatego jest jak jest, od stuleci.
 • 6

#3

Anomaly.
 • Postów: 330
 • Tematów: 19
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

„Nową przypowieść Polak sobie kupi, że i przed szkodą i po szkodzie głupi”. Władzę zawsze będzie tu miała bezmyślna szlachta, która nas maluczkich ma w tak głębokiej pogardzie, że do dziś dnia nie czuje wstydu wciskając nam ciemnotę niewiele różniąca się od "matrixa", którego dowody mamy powyżej. Tak długo, jak władza w tym kraju nie nauczy się szacunku do zwykłych ludzi, tak długo będą nas traktować jak bezmózgą masę. A że nią jesteśmy udowadniamy przy każdych kolejnych wyborach. I koło się zamyka.

Z drugiej strony w trakcie wojny takie zagrywki są na porządku dziennym. Nawet na początku 1945, tuż przed kapitulacją Niemiec, Gebbelsowska propaganda rozpisywała się jeszcze o "kontrolowanych odwrotach", "potędze niszczycielskiego Wunderwaffe" i "rychłym zakończeniu wojny na korzyść III Rzeszy". Naturalna zagrywka aby nie osłabiać ducha walki, który na wojnie jest konieczny.
 • 2

#4

turbos11.
 • Postów: 1
 • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

To chyba miało na celu podtrzymanie morale narodu.
[kasacja treści]

 Edycja: Kurczak

Dołączona grafika


 • 0Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u