Skocz do zawartości
Zdjęcie

Tunel w piramidzie Cheopsa


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1

Anomaly.
 • Postów: 330
 • Tematów: 19
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Prosto z tvp:
"Robot eksploracyjny odkrył nieznane inskrypcje sprzed 4,5 tys. lat w ukrytej komnacie Wielkiej Piramidy Cheopsa w Gizie – poinformowała telewizja CNN.
Inskrypcje hieroglificzne wykonane czerwoną farbą odkryto na ścianie komnaty, umieszczonej na końcu wąskiego tunelu prowadzącego od tzw. Komnat Króla i Królowej - centralnej części Wielkiej Piramidy. Tunel zakończony był zamurowanymi drzwiami, za którymi znajdowała się komnata. Jej eksploracji dokonano przy użyciu kamery wprowadzonej w przewiercony w drzwiach otwór.

Według prof. egiptologii, Philipa J. Kinga z Harvard University, podobne czerwone hieroglify znajdowane na ścianach egipskich budowli są uważane za swoiste „podpisy” brygad roboczych budujących dany obiekt lub za fragment instrukcji montażowej danego detalu np. portalu. Według Kinga hieroglify pochodzą prawdopodobnie z okresu budowy Wielkiej Piramidy, zaś samo przeznaczenie komnaty i tunelu jest „otwartym pytaniem”. „Na pewno nie służył on ludziom, o czym świadczy fakt, że jedynym środkiem eksploracji są roboty” - dodał.
Eksploracji dokonał robot nazwany Djedi od imienia maga z czasów faraona Chufu (Cheopsa), z którym konsultowano plany budowy piramidy. Djedi stanowi wspólne dzieło naukowców z University of Leeds oraz inżynierów z brytyjskiej firmy Scoutek UK i francuskiej Dassault Systemes.

Robot został wyposażony w kamery na giętkich wysięgnikach, co pozwala mu dokładnie zbadać detale ścian i korytarzy. W czasie eksploracji zbadał on drzwi ukrytej komnaty, co pozwoliło stwierdzić, iż zostały one wypolerowane od wewnętrznej strony i zaopatrzone w miedziane uchwyty do otwierania, przytwierdzone do konstrukcji ozdobnymi wkrętami z tego samego metalu.

Według inżynierów ze Scoutek UK, kierujących robotem, Djedi bada obecnie najdalszą ścianę ukrytej komnaty zakończoną blokiem skalnym lub następnymi drzwiami. Wielka Piramida Chufu (Cheopsa) w Gizie powstała około 2560 r. p. n.e. w okresie Starego Państwa jako część nekropolii memfickiej. Prawdopodobnie zaprojektowana przez Hemona, służyła jako miejsce pochówku Chufu - jednego z najsłynniejszych faraonów IV Dynastii i całego starożytnego państwa egipskiego."

Od siebie dodam, że czekałem na rozwiązanie tej tajemnicy długie lata. Pamiętam jak z zapartym tchem oglądałem jakieś stare NDW, w którym pokazywano pierwszego robota, który jednak nie mógł pokonać tunelu ze względu na właz na końcu.
 • 3

#2

Komoduz.
 • Postów: 49
 • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisanow tym linku nieco o tym jak to wyglada
 • 4

#3

Atomowy_jogurt_zagłady.
 • Postów: 467
 • Tematów: 23
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Oglądałem film o tych badaniach. Dawno temu...
Wspominano taj (na tamtym etapie badań), że tunel miał służyć faraonowi po śmierci. Jego dusza miała przejść tym tunelem.
 • 0

#4

Bajabongo.
 • Postów: 54
 • Tematów: 2
 • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Aż wreszcie wywiercili dziurę i odkryli jeszcze inne "przejście".
 • 0

#5

Aquila.

  LEGATVS PROPRAETOR

 • Postów: 3221
 • Tematów: 33
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Że też dopiero teraz widzę ten temat! Nie wiem jak wybaczę sobie to przeoczenie. Ale skoro już tu jestem, to postaram się jakoś to nadrobić, a przy okazji tradycyjnie dorzucić trochę prawdy na temat "teorii alternatywnych" ;)

Jak najbardziej prawdą jest, że robot Djedi badający wąskie szyby w Piramidzie Chufu odkrył tajemnicze i fascynujące symbole namazane na ścianie za pomocą czerwonej "farby":

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Oczywiście napisy te zostały wykonane podczas budowy - po postawieniu piramidy raczej nikt nie miałby okazji ani sposobu aby je podrobić.

Według egiptologów znaki te to najprawdopodobniej liczby zapisane za pomocą egipskiego pisma hieratycznego. Mają one oznaczać odpowiednio 1, 20 i 100, co daje nam liczbę 121. Według rozmaitych newsów ma to być liczba kubitów (egipska jednostka miary) jaką ma ten konkretny szyb, choć spotkałem się już z informacją, że szyb ten w istocie ma 113 kubitów. Trzeba jednak mieć na uwadze, że długość tej jednostki miary nie była stała jak nasz metr i ulegała rozmaitym wahaniom.

Jakby zaś tego było mało, niedawno wydobyto z niszy drugą solarną barkę króla Chufu:

Dołączona grafika

(podnoszenie głazu przykrywającego niszę z pozostałościami barki)

Okazało się, że (podobnie jak w przypadku pierwszej barki wydobytej już jakiś czas temu) i tutaj znaleziono kartusz z imieniem Dżedefre - syna Chufu. Ale oprócz tego odnaleziono też kartusz samego króla Chufu, tym samym dodatkowo wzmacniając jego i tak już w sumie niepodważalny związek ze swoją budowlą.Wróćmy jednak do ważniejszych, bo bardziej bezsprzecznych znaków - tych z szybu. Wychodzi bowiem na to, że ponownie w miejscu w którym można było wykonać napis jedynie w czasie budowy piramidy znajdują się egipskie znaki, na dodatek związane z egipskim systemem miar. Moim zdaniem jest to kolejny cios w teorie alternatywne których autorzy dwoją się i troją, aby tylko "udowodnić" nam, że piramidy nie zostały zbudowane przez Egipcjan. Te znaki - egipskie znaki w szybie, to triumf egiptologów i nieustannie opluwanej przez "poszukiwaczy o otwartych umysłach" ich dziedziny nauki.

Ale jak wiemy - "spisek musi trwać", dlatego domyślam się, że i z tymi niepodważalnymi dowodami wkrótce zwolennicy teorii alternatywnych jakoś sobie poradzą. Problem w tym, że tutaj już nie wymyślą kłamstwa o "sfałszowaniu napisów" (dlaczego to kłamstwo, kto je wymyślił i po co wyjaśniłem w debacie), bo i warunki do fałszowania są dość niesprzyjające ;)

A ja się cieszę odkryciem, bo tylko zbliża nas do prawdy na temat piramid - w przeciwieństwie do alternatywnych bajek przynosi nam rzetelne odkrycia i bezstronne wnioski. A że psują one alternatywne marzenia - cóż, to po pierwsze w sumie było do przewidzenia, a po drugie - nie mam nic przeciwko ;)#6

mfgl90.
 • Postów: 1
 • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Witam,

 

Mam takie nietypowe pytanko odnośnie budulca użytego do budowy piramidy Cheopsa. Mianowicie strasznie interesują mnie wymiary bloków wapiennych które rzekomo ważyły 15t, nigdzie za nic w świecie nie mogę znaleźć takiej informacji. Czy ktoś jest w stanie mi pomóc? 

 

Pozdrawiam.


 • 0Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u