Skocz do zawartości


Zdjęcie

Odkryto podziemny tunel pod meksykańską piramidą


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1

Tesseract.
  • Postów: 145
  • Tematów: 27
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Naukowcy odkryli tunel, znajdujący się pod Świątynią Pierzastego Węża na prekolumbijskim stanowisku archeologicznym Teotihuacan w Meksyku.
Odkrycia dokonali naukowcy z Narodowego Uniwersytetu Meksykańskiego, prowadzący badania budowli znajdujących się na stanowisku Teotihuacan, położonym w odległości ok. 40 kilometrów na północny-wschód od stolicy kraju miasta Meksyk - pisze serwis internetowy Tulsa World.

W Teotihuacan powstało w okresie II w. p.n.e. - II w. n.e. wielkie centrum religijne ludów związanych z indiańskimi kulturami Ameryki Środkowej, wokół którego istniało miasto przeżywające swój największy rozkwit w okresie IV-VII w. n.e. i opuszczone przez mieszkańców w około X wieku.

Jak poinformował Sergio Gomez Chavez, archeolog z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii Meksyku, szczegółowe badania wykazały, że pod Świątynią Quetzalcoatla (Pierzastego Węża) w formie piramidy znajduje się podziemny tunel.

Odkryty tunel leży na głębokości 13,5 metra pod powierzchnią ziemi i przebiega na wschód od piramidy na odcinku o długości około 117 metrów. Wejście do tunelu zostało zapieczętowane w około II w. n.e.

Według ekspertów, na końcu tunelu znajduje się kilka komór grobowych, które mogą zawierać szczątki władców Teotihuacan. Zdaniem S. Gomeza Chaveza, jeśli dalsze badania pozwolą potwierdzić te przypuszczenia, będzie to jedno z najważniejszych odkryć archeologicznych XXI wieku w skali światowej.



Miasto prekolumbijskie Teotihuacan ze swoimi budowlami - w tym z kolosalną schodkową Piramidą Słońca, Piramidą Księżyca i Cytadelą - jest obiektem znajdującym się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, wpisanym na tą listę w 1987 roku.
Za spadkobierców kultury Teotihuacan uważa się Tolteków i Azteków.



Użytkownik Tesseract edytował ten post 30.05.2011 - 23:47

  • 2

#2

Bajabongo.
  • Postów: 54
  • Tematów: 2
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ciekawe odkrycie. Wbrew pozorom mamy bardzo mała wiedzę na temat Teotihuacan (bynajmniej nie możemy porównywać jej z faktami dotyczącymi Starożytnego Egiptu). Kiedy dokonano odkrycia i jak długo mamy czekać na dalsze badania?
  • 0

#3

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano



Kiedy dokonano odkrycia i jak długo mamy czekać na dalsze badania?

Jeśli chodzi o czekanie, to okazuje się, że wystarczyło trzy lata:

 

Meksyk: pod starożytną świątynią znaleziono ponad 50 tys. sakralnych obiektów

 

Mek­sy­kań­scy na­ukow­cy zba­da­li przy po­mo­cy spe­cjal­ne­go ro­bo­ta ostat­ni od­ci­nek tu­ne­lu od­kry­te­go pod jedną z pi­ra­mid na sta­no­wi­sku Teo­ti­hu­acan. Pod war­stwą ziemi od­na­le­zio­no ponad 50 tys. sa­kral­nych obiek­tów.

 

Dwa lata temu archeolodzy z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii Meksyku (INAH) odkryli w Teotihuacan pochodzący prawdopodobnie sprzed 2 tys. lat tunel pod Świątynią Pierzastego Węża (Quetzalcoatla), którego ostatni odcinek o długości 30-35 metrów został właśnie spenetrowany przez specjalnie skonstruowane mobilne urządzenie.

 

Okazało się, że w nieprzebadanej wcześniej części odnaleziono ponad 50 tys. artefaktów: kamienne rzeźby, biżuterię oraz muszle. Szacuje się, że ok. 4 tys. przedmiotów wykonano z drewna. Wśród skarbów znaleziono również dziesiątki obsydianowych łopatek i groty strzał, które dostarczą wskazówek dotyczących wizji świata podziemi.

Według naukowców z INAH, tunel odkryty pod Świątynią Quetzalcoatla o kształcie piramidy może prowadzić do ceremonialnej komnaty sprzed 2 tys. lat, w której miejscowym dygnitarzom nadawano ich tytuły, lub też ich pochowano.

 

- Ze względu na ilość darów, które znaleźliśmy, to nie może być żadne inne miejsce - powiedział Gomez, który pracuje dla Narodowego Instytutu Antropologii i Historii Meksyku, odnosząc się do możliwości znalezienia grobów królewskich. - Jak na razie byliśmy w stanie potwierdzić wszystkie hipotezy, które dotąd stawialiśmy – dodał mężczyzna.

 

Meksykańscy archeolodzy liczą na dokonanie - wraz ze zbadaniem ostatniego odcinka tunelu - nowych ważnych odkryć na stanowisku, które jako miasto prekolumbijskie Teotihuacan zostało w 1987 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 

Teotihuacan%201.jpg

Teotihuacan%202.jpg

Teotihuacan%203.jpg

Teotihuacan%204.jpg

Teotihuacan%205.jpg

Teotihuacan%206.jpg

Teotihuacan%207.jpg

Teotihuacan%208.jpg

Teotihuacan%209.jpg

Teotihuacan%2010.jpg

Teotihuacan%2011.jpg

Teotihuacan%2012.jpg

Teotihuacan%2013.jpg

Teotihuacan%2014.jpg

Teotihuacan%2015.jpg

Teotihuacan%2016.jpg

 

źródło

 

Jeśli chodzi o "kiedy", to najprawdopodobniej wszystko zaczęło się tak na prawdę w 2009 r.

Info z 2013 r.

 

 

cyt.

W 2009 roku meksykańscy badacze z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) rozpoczęli prace wykopaliskowe na terenie Teotihuacan, w ramach Projektu Tlalocán, którym kieruje Sergio Gómez Chávez. Celem projektu jest eksploracja tunelu biegnącego pod Piramidą Quetzalcoatla (Pierzastego Węża), wzniesioną w kompleksie architektonicznym zwanym  Ciudadela (Cytadela).

 

Tunel mieści się na głębokości 28 metrów i ma długość 103 metrów. Uczeni uważają, że na końcu tunelu znajduje się komnata mogąca kryć szczególnie bogate dary ofiarne bądź grobowiec jednego lub nawet kilku władców. Dotarcie do tej tajemniczej komnaty ma stanowić ukoronowanie projektu, którego zakończenie jest planowane na początek 2014 roku. W pracach wykopaliskowych wykorzystywany jest georadar i dwa roboty: Tlaloque I i Tláloc II.

 

Teotihuacan%2017.jpg

(...)

źródło

 

 

W tak zwanym międzyczasie też coś się działo (info również z 2013 r)

 

 

Nieznane podziemne komory w Teotihuacan

Dane uzyskane przez specjalnie zbudowanego robota wskazują, że pod jedną z piramid w Teotihuacan znajdują się trzy podziemne komory, w których nikogo nie było od około 1800 lat.

 

Starożytny tunel biegnący pod piramidą Quetzalcoatla meksykańscy archeolodzy badają od 2010 r. Używany obecnie robot Tlaloc II to już drugi mechaniczny archeolog badający ponad stumetrowy tunel. Pierwszy robot eksplorował tunel ponad dwa lata temu. Nowy, udoskonalony model miał za zadanie pokonanie ostatnich 30-35 m, które pozostały do końca tunelu. Wcześniejsze badania georadarowe sugerowały, że na jego końcu znajduje się komora. Meksykańscy archeolodzy mieli nadzieję, że będzie w niej pochówek jednego z władców miasta. Byłaby to wielka sensacja, bo dotąd nie znaleziono żadnych grobowców władców miasta, które niecałe dwa tysiące lat temu było najpotężniejszym ośrodkiem Mezoameryki.

(...)

 

 

źródło


  • 4



#4

Holli.
  • Postów: 57
  • Tematów: 2
Reputacja Zła
Reputacja

Napisano

Ja wam podam lepsza ciekawostke... w wielu polskich miastach, takze tych mniejszych poniezej 10 tys mieszkancow znajduja sie rozne tunele. Czesc z nich budowali zydzi np pod rynkami aby tam przechowywac towary, rowniez pod wiekszoscia kosciolow isnieja podziemne tunele. Jesli ktos nie wierzy to chetnie zapraszam do mojego miasta, praktycznie nikt nie wie o istnieniu takich tuneli, albo o tym ze czesto za oltarzami w kosciele sa ukryte dzwii do podziemi. Przeznaczenie takich tuneli bylo rozne


  • 0

#5

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Warto przy tym dodać, dlaczego badanie tunelu zajęło aż tyle czasu - został celowo zasypany ziemią z różnymi przedmiotami. Ziemię usuwano metodami archeologicznymi, to jest kwadrat po kwadracie, warstwa po warstwie z separowaniem przedmiotów. Łącznie wyszło tego kilkanaście ciężarówek ziemi. Tylko miejscami pod samym sklepieniem jest nieco wypłukanej przestrzeni - to tam wpuszczają robota.


  • 0



#6

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Praca w tunelu trwają nadal. W ziemi przy końcowych komorach znaleziono duże ilości płynnej rtęci. Jest to kolejna wskazówka sugerująca, że w ostatniej komorze jest królewski pochówek, rtęć może bowiem symbolizować wodę.

http://przedkolumbem...d-piramida.html


  • 0





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych