Skocz do zawartości
Fajerwerk śmierci - ostatnie tchnienie gwiazdy


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Muhad

Gość_Muhad.
 • Tematów: 0

Napisano

*
Popularny


Fajerwerk śmierci - ostatnie tchnienie gwiazdy
Dołączona grafika

Słynny teleskop Hubble’a uchwycił moment śmierci gwiazdy centralnej z mgławicy zwanej Kocie Oko. Spektakularny wybuch towarzyszył końcowi życia gwiazdy, będącej w fazie czerwonego olbrzyma.

Czy ten sam los spotka naszą galaktykę?

Dołączona grafika

Określenie czerwony olbrzym dotyczy każdej gwiazdy w krańcowym etapie rozwoju. Nazwa pochodzi oczywiście od jej barwy oraz wielkości. Starzejąca się gwiazda rozszerza się i ciemnieje. Wraz z poszerzaniem się powierzchni gwiazdy do wnętrza zapada się jej jądro.

Dołączona grafika

W jej wnętrzu, a ostatecznie także w najbardziej zewnętrznych powłokach, zachodzą specyficzne reakcje chemiczne syntezy atomów helu w węgiel, co wiąże się z emisją ogromnej porcji energii. Nagromadzenie się tej potężnej siły skutkuje gwałtowną eksplozją, jednym z najbardziej niesamowitych zjawisk w kosmosie.

Dołączona grafika

Tuż przed eksplozją odrzucone zewnętrze powłoki gwiazdy formują chmurę, zwaną mgławicą planetarną. Gwiazda staje się bardzo niestabilna, dochodzi do pulsujących mikroeksplozji, aż do chwili, gdy następuje jeden ostateczny wybuch.

Dołączona grafika

Siła wybuchu umierającej gwiazdy wielokrotnie wykracza poza znane nam wybuchy, choćby bomb jądrowych. Później z olbrzymiej gwiazdy pozostaje tylko obłok i dogorywające ciało, tzw. biały karzeł, w którym ustają już wszelkie reakcje termojądrowe i następuje powolne gaśnięcie i ostateczna śmierć gwiazdy – faza czarnego karła.
Na prezentowanym zdjęciu niezwykle szczegółowo została uchwycona mgławica planetarna. Mechanizm formowania się tej struktury nie został jeszcze dobrze poznany. Wiadomo jednak, że dochodzi do silnej jonizacji atmosfery wokół umierającej gwiazdy, co ujawnia się w postaci błysku.

Dołączona grafika

Choć śmierć gwiazdy kojarzy nam się z tragicznym wydarzeniem, w rzeczywistości ma również pewne korzyści – materia z obłoku wyrzuconych cząstek może zasilić nowe ciała, w tlen, azot i węgiel, dać życie nawet w odległych rejonach wszechświata.

Dołączona grafika

Kocie Oko leży tysiące lat świetlnych od naszego układu planetarnego i eksplozja tak odległej gwiazdy nie przyniesie nam żadnych szkód. Jednak niepokojący jest fakt, iż ten sam los spotka kiedyś Słońce. Naukowcy szacują, że w chwili obecnej jest w połowie drogi do stania się czerwonym olbrzymem, a moment śmierci naszej gwiazdy nadejdzie za około 5 miliardów lat. Już dziś wiadomo, że temperatura powierzchni Słońca wzrasta.

Dołączona grafika

Wraz ze swoją ewolucją w czerwonego olbrzyma, Słońce będzie także się poszerzać do tego stopnia, że pochłonie Merkurego, Wenus, Ziemię oraz Marsa. Później nastąpi spektakularna eksplozja, a po naszym układzie planetarnym, ziemskiej cywilizacji i wszelkim życiu, które przez ten czas mogło pojawić się na innej planecie, pozostanie tylko obłok materii.


Click
 • 5

#2

meth777yl.
 • Postów: 116
 • Tematów: 8
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

W/g obecnej wiedzy astrofizycznej nasze Słońce ma za mała masę aby przekształciło się w supernową.
W fazie końcowej, rozdęte znacznie ponad swą obecną miarę, w miarę wygaszania reakcji termojądrowych łagodnie odrzuci swoje zewnętrzne warstwy tworząc mgławice planetarną, a następnie spokojnie ostygnie.

Artykuły z WP rzadko bywają rzetelnym źródłem informacji astronomicznych.
Zachęcam do sięgania po bardziej wiarygodne źródła (oczywiście tych, którzy dysponuja czasem).
 • 0

#3 Gość_Muhad

Gość_Muhad.
 • Tematów: 0

Napisano

Myślę, że autor tego artykułu też ma tę świadomość. Jednak jak zwrócimy uwagę na formę treści, to można zauważyć, że jest to założenie bazujące na odległej przyszłości, która nie dotknie wiele naszych przyszłych pokoleń. W podsumowaniu mamy informację co się stanie w teorii, a czy ktoś pisał o obecnym czasie? Nie. Nasze słońce z czasem może swoją masę zwiększyć, więc nie wykluczajmy takich ewentualności.
 • 0

#4

Pędnik NieŁągiewki.
 • Postów: 125
 • Tematów: 1
Reputacja Zła
Reputacja

Napisano

Gdy w Obłoku Magellana w latach '80 zauważono wybuch supernowej (de facto sprzed 185 000 lat...) prasa podała szacunkową przybliżoną siłę tego wybuchu: 500 milionów trylionów 100-megatonowych bomb wodorowych... Toż to siok!!
 • 0Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u