Skocz do zawartości
Zdjęcie

Diabelskie skały z Ampoita


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1

kpiarz.
 • Postów: 1986
 • Tematów: 388
 • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

DIABEŁ Z AMPOITADołączona grafika

Legenda Skał z Ampoita zawsze wzbudzala grozę wśrod okolicznych mieszkanców. Na skałach bowiem ciąży przekleństwo i pod nimi mieszka Diabeł. Mimo reputacji ludzie żyli w cieniu tych skał od tysiącleci. Znaleziono tam nawet naczynia z Epoki Brązu. Najwyższy z trzech szczytów wznosi się 44 m licząc od podnoża góry na płaskowyżu. Nielatwo wyjaśnic ich pochodzenie i to w jaki sposób znalazły się wlaśnie w tym miejscu. Jakś nieznana siła musiała je tu przynieść i rzucić na dno morskie miliony lat temu. Geolodzy mają poważny klopot z naukowym wyjaśnieniem tego zjawiska.

Trzy Skały z prowincji Alba wciaż podtrzymują swoją mroczną legendę bo każdego roku wielu turystów, którzy usilują zdobyć niezbyt – wydawałoby sie – trudne szczyty, odpada od skały, łamie sobie kości a czasem także skręca kark. George Murica spadl z 10 metrów i do dziś nie może zrozumieć jaka sila kazała mu puścić liny i runąć w dół. Inny wytrwany alpinista, który śmial się z legend i zabobonów odpadł ze skały na wysokości 15 m. Przetrwał wypadek i 2 miesiącach kiedy obudził się z comy opowiedział, że miał wrażenie, że niewidzialna siła powoli, jeden po drugim, odrywa od skały jego palce….

Dołączona grafika

W miejscu tym trwa podobno nieustanna walka dobra ze złem. Czasem tryumfuje zło – lecz jest to zwycięstwo tymczasowe. Jedna z legend opisuje, że właśnie tutaj wielka grupa mnichów osaczyła Diabła. Diabeł zwrócił się do samego Szatana – wladcy Piekiel – z prośbą by go uratował. Szatan otworzył w ziemi szczelinę, przez którą Diabeł wymknął się z potrzasku i schronił się wprost w Piekle. Widzący to mnisi obawiali sie jednak podążyć za nim i zaczęli modlić się tak żarliwie, że siła tej modlitwy uniosła gigantyczne glazy, którymi przywalono wrota piekieł. Obok kamieni zbudowano monastyr z którego mnisi pilnowali czy nikt nie zechce usunąć kamieni i wypuścić Diabła na wolność. On też mozolnie pracuje nad tym, aby się wydostać. Ci, co zbyt długo przebywają wśród tych skał są w stanie usłyszec zaklęcia Diabla wołającego o pomoc. Podobno nawet rozmyślanie o nim zbliża go o maly krok do wyjścia, dlatego ludzie mieszkający w okolicy kamieni nie lubią o nim rozmawiać, w obawie ze to może mu pomóc uciec z Piekła.

Dołączona grafika

Ci naukowcy, którzy bardziej serio traktują legendę Skał z Ampoita, znaleźli wyjaśnienie dlaczego ludzie puszczają się lin podczas wspinaczki, lub słyszą glosy w swoich głowach, gdy zbyt dużo czasu spędzą wśród skał. Być może przyczyną tego jest zapach halucynogennych grzybów, które rosną w okolicy. 2 tys. lat temu w tym miejscu znajdowała się światynia, która spełniała rolę lokalnej Pytii. Palono tam grzyby, by potem odurzać się ich dymem i w ten sposób uzyskiwać rozmaite wizje (kto wie – może nawet i przyszłości)

Dołączona grafika

Wokól skał rośnie doskonalej jakości trawa, ale żaden z okolicznych chłopów nie wypasa tam swojego bydła w obawie przed diabelskim przekleństwem. Zrobiła to raz jedna rodzina i wszyscy, którzy wypili mleko od karmionych przy kamieniach krow – zginęli w dramatycznych okolicznościach. Chłopca, który pasł krowy znaleziono martwego, wbitego do połowy w ziemię, tak jakby niewidzialna sila wciągała go do środka. To wydarzenie natychmiast stało się częścią ponurej legendy skał z Ampoita.

http://romaniamegalitica.blogspot.com/

http://nowaatlantyda...abel-z-ampoita/
 • 1#2

Zielona Małpa.
 • Postów: 135
 • Tematów: 4
 • Płeć:Kobieta
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Rumunia słynie chyba głownie z legend o wampirach:D
Bardzo ciekawy artykuł. Zastanawiam się teraz, czy diabeł może mieć coś wspólnego z hrabią Dracula, ale w jakiś bezpośredni sposób. Może Dracula to cielesne wcielenie diabła?
 • 0

#3

Aeq.
 • Postów: 160
 • Tematów: 7
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Fajny artykul. Milo sie czytalo naprawde i chetnie bym tam pojechal to zobacyzc
 • 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u