Skocz do zawartości
Tornada, burze, cyklony - monitoring dewastacyjnych wiatrów i burz


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
253 odpowiedzi w tym temacie

#61

domenicus.
 • Postów: 404
 • Tematów: 13
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Tornado powyżej opisane w Joplin w USA zabiło już co najmniej 89 osób, ok. 30 % miasta jest zniszczone. Ofiar może być więcej. Ale się dzieje w tej Ameryce, tornada szaleją. Link PL >>>
 • 0

#62

kpiarz.
 • Postów: 1986
 • Tematów: 388
 • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wichury pustoszą Wyspy Brytyjskie


Dołączona grafika


Potężny sztorm szaleje u wybrzeży Irlandii i Szkocji. Wiatr przekracza w porywach 180 km/h, a przy tym łamie drzewa, zrywa dachy z domów i uszkadza linie energetyczne. Ruch lotniczy jest sparaliżowany.

Mimo iż nad Irlandię i Wielką Brytanię jeszcze nie dotarł wulkaniczny pył, to jednak ruch lotniczy w obu krajach jest dzisiaj sparaliżowany przez huraganowy wiatr.

Przyczyną sztormowej pogody jest głęboki niż imieniem Udo, który dotarł w pobliże zachodniego wybrzeża Szkocji.

Na nizinach najmocniej wieje na północno-zachodnim wybrzeżu Irlandii, gdzie podmuchy osiągają nawet 133 km/h.

Na wyżynach porywy dochodzą do 170 km/h w szkockim Glen Ogle, a na szczycie Aonach Mor w Grampianach Zachodnich do nawet 183 km/h.

Dołączona grafika

Wiatr łamie drzewa, słabsze z nich wyrywając z korzeniami. Poza tym zrywa linie energetyczne na skutek czego kilkadziesiąt tysięcy ludzi jest pozbawionych prądu. Wstrzymano ruch kolejowy i morski.

Policja zaleca kierowcom ostrożność, ponieważ na drogach leżą połamane konary, które mogą doprowadzić do wypadku.

Tymczasem śmiałkowie spacerują po skalistych wybrzeżach zachwycając się szaleństwem morza. Fale mają wysokość kilku metrów i powodują lokalne podtopienia. Wśród większych miast najmocniej wieje w szkockim Aberdeen, gdzie podmuchy sięgają 115 km/h.

Natomiast w Glasgow wiatr dochodzi do 110 km/h. W mieście na ulicach leżą połamane gałęzie, które utrudniają ruch drogowy. Część mieszkańców jest pozbawionych prądu. Ludności zaleca się pozostanie w domach do czasu ustania zagrożenia ze strony wichur.

Dołączona grafika

W drugiej połowie zbliżającej się nocy powinno być dużo spokojniej. Pogorszy się natomiast sytuacja na wodach Morza Północnego i Norweskiego, gdzie spodziewany jest sztorm do 12 stopni w skali Beauforta.

Niektóre platformy wiertnicze wzdłuż wybrzeży Norwegii zostały już ewakuowane. Miejscami fale mogą tam mieć nawet 8-10 metrów wysokości. Południowo-zachodni wiatr może powodować cofkę na zachodnich wybrzeżach Danii i Norwegii.

Głęboki niż szybko się wypełni, dzięki czemu poza Wyspami Brytyjskimi i zachodnią Skandynawią nie zagrozi wichurami pozostałym regionom Europy. Jest to pierwszy tak potężny układ niżowy tej wiosny.

Dotychczas w regionie nadzwyczaj długo panowała wyżowa pogoda pełna słońca, suchy i niemal bezwietrznej aury, dlatego wyspiarze nieco odzwyczaili się od tego, co zwykle jest u nich normą. www.twojapogoda.pl

http://www.twojapogo...yspy-brytyjskie
 • 0#63

Ripsonar.
 • Postów: 215
 • Tematów: 53
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 4
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Pioruny zabiły 40 osób w jeden dzień w Bangladeszu

Pioruny mogą być śmiertelnie niebezpieczne
Aż 40 osób zginęło a ponad 150 zostało rannych wskutek uderzeń piorunów podczas silnej burzy, która w poniedziałek przeszła nad Bangladeszem - poinformowała we wtorek policja i miejscowe władze. Większość ofiar zbierała ryż lub łowiła ryby.
Według władz to największa liczba zabitych przez pioruny w ciągu jednego dnia, jaką odnotowano w Bangladeszu. 10 spośród ofiar zginęło w północno-zachodnim regionie Chapainawabganj.

Burze często występują w Bangladeszu przed sezonem monsunowym rozpoczynającym się w maju lub czerwcu.


źródło: tvn24

Jakbym Jądro ziemi oglądał:)...

Ave

Użytkownik Ripsonar edytował ten post 24.05.2011 - 13:24

 • 0#64 Gość_Muhad

Gość_Muhad.
 • Tematów: 0

Napisano

Dzisiaj burze, ulewy, grad i porywisty wiatr

Dzisiaj bardzo niebezpieczny dzień. Spodziewamy się burz, ulewnych deszczy, gradobić i porywistego wiatru. Strefa załamania pogody będzie wędrować z zachodu na wschód naszego kraju.

Słoneczne, suche i bardzo ciepłe chwile są już za nami. Minionej nocy burze i ulewne deszcze przeszły nad zachodnią częścią naszego kraju.

Tam dzisiaj będzie zaledwie 18-20 stopni i można będzie oddychać rześkim powietrzem atlantyckim. W ciągu dnia możliwe są jeszcze przelotne opady deszczu, ale zza chmur wyjrzy też słońce.

Znacznie gorsza pogoda panować będzie na południu, w centrum i na wschodzie naszego kraju. Tam burze powinny się zacząć uaktywniać wczesnym popołudniem, gdy temperatura przekroczy w cieniu 25 stopni.

Z biegiem kolejnych godzin chmur burzowych będzie coraz więcej i będą się one charakteryzowały większą siłą.

Późnym popołudniem i wieczorem w województwach: śląskim, małopolskim, świętokrzyskim, łódzkim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim i podkarpackim spodziewamy się burz z ulewnym deszczem i gradem oraz porywistym wiatrem.

Podczas burzy w ciągu jednej godziny może spaść 10-30 litrów deszczu na metr kwadratowy ziemi, grad o średnicy 1 centymetra, a wiatr przekraczać w porywach 70 km/h. Pioruny mogą powodować pożary, ulewne deszcze podtapiać, a silny wiatr zrywać linie energetyczne i dachy z domów.

Pamiętajmy więc, aby zanim nadejdzie burza uprzątnąć wszystkie rzeczy leżące luzem na balkonie lub przez domem, które mogłyby zostać porwane przez wiatr. Warto też przestawić samochody spod drzew i studzienek kanalizacyjnych.

Pod wieczór burze powinny zacząć słabnąć, ale intensywne deszcze utrzymają się przez całą noc, zwłaszcza na południu, w centrum i na południowym wschodzie kraju.

Jutro pogoda dużo spokojniejsza, chociaż wciąż jeszcze może padać. Temperatura całkiem przyjemna, w granicach 20 stopni. www.twojapogoda.pl

Ochrona przed burzami:

1. Należy pamiętać, by przed burzą właściwie zabezpieczyć drzwi i okna, uprzątnąć meble ogrodowe i inne przedmioty znajdujące się na zewnątrz, np. na balkonach.
2. Pozostać w domu i wychodzić z niego tylko wtedy, kiedy jest to naprawdę konieczne.
3. Nie używaj wentylatorów, telefonów i innych urządzeń elektrycznych podłączonych do prądu.
4. Osoby, które burza zastanie w aucie, powinny natychmiast zjechać na parking lub pobocze drogi z dala od pojedynczych drzew, tablic reklamowych i linii energetycznych.
5. Należy uważać, by nie parkować nad studzienkami ściekowymi.
6. Nie należy też opuszczać samochodu, sprawdzić tylko, czy drzwi i okna są w nim szczelnie zamknięte.
7. Amatorzy sportów wodnych powinni zejść na ląd, gdy tylko pojawią się pierwsze symptomy burzy.
8. Biwakujący nad brzegami jezior czy rzek powinni natychmiast przenieść obóz w bezpieczniejsze miejsce.
9. Zejść poniżej grzbietu górskiego, około 100 metrów.
10. Zagrożeniem dla życia i zdrowia jest też schronienie się przed burzą np. pod drzewem, w pobliżu wysokiego masztu i komina oraz przebywanie pod linią tramwajową i linią wysokiego napięcia.


Click

 • 0

#65

Mehitabel.
 • Postów: 758
 • Tematów: 45
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Stan Oklahoma,opad gradu wielkości melonów:

Melon-sized hail that fell during a severe thunderstorm in Norman, OK.

Dołączona grafika
 • 1

#66

BadBoy.
 • Postów: 737
 • Tematów: 20
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

NIESAMOWITE VIDEO - W OKU CYKLONU


Są na świecie ludzie, którzy zawodowo zajmują się ściganiem tornad. Niektórzy z nich jednak oddają się tej czynności z takim zapałem, że zupełnie zapominają co zrobić, gdy już uda im się tornado złapać .. albo gdy tornado złapie ich.


Taki przypadek spotkał właśnie niedawno dziennikarza Davida Payne’a, który prowadził transmitowany na żywo w telewizji pościg za tornadem pustoszącym okolice miasta Oklahoma City. Niestety dla reportera i jego ekipy, jedna z trąb powietrznych gwałtownie zmieniła kierunek powodując, że znaleźli się oni w przysłowiowym oku cyklonu, skąd zmuszeni byli salwować się błyskawiczną ucieczką. I to wszystko mogli obejrzeć widzowie telewizji KFOR-TV.


http://www.youtube.com/watch?v=_4PRmBQxC6Q&feature=player_embedded
TRĄBA WODNA U WYBRZEŻY AUSTRALII


Kolejne interesujące nagranie - reporterom australijskiego telewizyjnego kanału 7 udało uchwycić się na wideo bardzo ciekawe zjawisko pogodowe – trąbę wodną. Jest to poruszające się nad wodą tornado, którego generalna zasada działania jest taka sama jak nad lądem, jednak jest ono o wiele słabsze.


W tym przypadku wysokość tej trąby dochodziła nawet do 600 metrów, jednak przy uderzeniu w ląd zupełnie straciła ona moc i rozbiła się o wybrzeże. Całe zdarzenie miało miejsce niedaleko przedmieść miasta Terrigal, w Nowej Południowej Walii – najstarszym stanie Australii.


http://www.youtube.com/watch?v=pr1gGkykgsw&feature=player_embedded


Użytkownik BadBoy edytował ten post 31.05.2011 - 15:54

 • 4#67

kpiarz.
 • Postów: 1986
 • Tematów: 388
 • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zabójcze tornado w Massachusetts

Dołączona grafika


W amerykańskim stanie Massachusetts tornada są bardzo rzadkim zjawiskiem. Wczoraj jednak stało się nieoczekiwane. Przeszła cała seria tornad, która spowodowała śmierć pierwszych osób od 16 lat.

Nie tylko na południu Stanów Zjednoczonych obserwowano w ostatnim czasie całą serię tornad. Tym razem przyszedł czas na mieszkańców wschodnich regionów tego kraju.

Ostrzeżenia przed tornadami trafiły m.in. do Nowego Jorku, Bostonu i Filadelfii. Wczoraj przetoczyło się tam około 8 tornad, które obróciły w ruinę miejscowości Westfield, Sturbridge i Springfield w stanie Massachusetts.

Te ostatnie miasto, jest trzecim co do wielkości w stanie, zamieszkiwanym przez 150 tysięcy ludzi.

Tornado zerwało dachy z budynków, powyrywało z korzeniami drzewa, uszkodziło sieć energetyczną i przewróciło samochody. Ponad 50 tysięcy ludzi nie ma prądu. Zginęły 4 osoby, a przeszło 40 jest rannych.

Władze ogłosiły stan wyjątkowy i wezwały do pomocy mieszkańcom około tysiąca żołnierzy Gwardii Narodowej. Będą oni pomagać w uprzątaniu zniszczeń i zabezpieczać dobytek.

Tornada w stanie Massachusetts to bardzo rzadkie zjawisko. Średnia wieloletnia mówi o zaledwie jednym tornadzie w ciągu roku, które powoduje śmierć średnio mniej niż jednej osoby. Tymczasem przeszło 8 razy więcej tornad i zginęło 4 razy więcej osób niż wynika ze statystyki.

To pierwsze ofiary śmiertelne tornada w tym stanie od 16 lat i jednocześnie pierwsze zaobserwowane tornada od 3 lat. Dzisiaj na wschodzie USA również nie będzie spokojnie.

Gwałtowne burze, ulewy, gradobicia, wichury, a nawet tornada są spodziewane od Wirginii na południu aż po Maine na północy. Wszystko wskazuje na to, że dopiero weekend (4-5.06) będzie spokojny.

Tegoroczny sezon tornad jest najbardziej zabójczym od dziesięcioleci. W samym tylko mieście Joplin w stanie Missouri zginęło blisko 140 osób, a setki zostały ranne. www.twojapogoda.pl

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=IqVQUDH0KJM

Tornado nad miastem Springfield w stanie Massachusetts.

http://www.twojapogo...w-massachusetts

Użytkownik kpiarz edytował ten post 02.06.2011 - 10:26

 • 0#68

Mehitabel.
 • Postów: 758
 • Tematów: 45
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wideo zarejestrowane w momencie wsysania rzeki przez tornado w Springfield:

Tornado passes by camera
 • 2

#69

Jarecki.
 • Postów: 4085
 • Tematów: 426
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tego jeszcze nie grali ...
Pierwszy raz w historii pojawiło się zabójcze tornado w Meksyku.
W wyniku tego kataklizmu,który nawiedził 30 maja środkowy Meksyk śmierć poniosły dwie osoby,zniszczonych zostało 15 domów i 3 pojazdy.

http://www.youtube.com/watch?v=hPQmJVurBNg

Tornado in Mexico City community Yéchar Satiago Jocotitlán 30 May 2011
 • 2#70

BadBoy.
 • Postów: 737
 • Tematów: 20
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

TRASA TORNADO - MASSACHUSETTSDołączona grafika

39-milowa ścieżka tornado w Massachusetts uchwycona z satelity.

Massachusetts - USA 05.06.2011 NASA Earth Observatory


Użytkownik BadBoy edytował ten post 07.06.2011 - 20:01

 • 0#71

Miłosz.
 • Postów: 522
 • Tematów: 47
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dołączona grafika

W Polsce matka natura również daje do zrozumienia, że nie należy jej lekceważyć.

Grad, wicher i trąba. W powietrzu dachy i drzewa. Największe straty na Mazowszu. Na jeziorze Gopło dramat wędkarzy z wywróconej łódki - tylko jednego z trzech udało się uratować.

Źródło http://www.tvn24.pl/..._wiadomosc.html

Użytkownik Miłosz edytował ten post 07.06.2011 - 21:16

 • 0#72

Arkadiusz.

  Pilot in command

 • Postów: 757
 • Tematów: 6
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Jeśli chodzi o zdarzenie na Mazowszu, to rzecz jasna nie było żadnej trąby powietrznej. Owszem, w Lesiowie i częściowo na Nowej Woli Gołębiowskiej (to nie miejscowość, a już dzielnica Radomia) wiało bardzo mocno, jednak nie zeszło tam tornado, a "jedynie" wystąpiło zjawisko zwane microbrust. To bardzo silny wiatr, który wieje z chmury burzowej pionowo w dół. Kiedy dotrze do ziemi rozchodzi się na boki, a w opcji "wet" (są microbrusty suche -"dry" i mokre - "wet") dodatkowo mamy nawalny opad deszczu oraz gradu. Wiatr związany z microbrustem osiąga niejednokrotnie siłę równą tornadu F0-F1 (często przekracza nawet 130 km/h) i niszczy wszystko, co znajduje się w miejscu uderzenia prądu oraz w okolicach tego miejsca. Ta bestia potrafi sprawić problemy nawet wielkim samolotom pasażerskim. Z drobnicą się nie bawi, tylko ciska nią o ziemię, cytując klasyka "jak jabłkami". :) Media jednak ostatnio nazywają "tornadem" czy też "trąbą powietrzną" każdy atak silnego wiatru. Przypominam - tornado to sytuacja, w której u podstawy chmury burzowej tworzy się lej kondensacyjny i lej ów dotyka ziemi. Jeśli nie dotknie, wtedy mamy do czynienia ze zjawiskiem "funnel cloud". Funnel na dużej wysokości nie jest groźny, ale kiedy go obserwujemy należy liczyć się z tym, że tornado może jednak zejść, więc im bliżej on nas, tym dalej my powinniśmy być od niego. :)
 • 0#73

Dedek.
 • Postów: 170
 • Tematów: 2
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

W lublinie wlasnie okropna ulewa, z bardzo silnym wiatrem, ktory juz powalil kilka drzew (z tego co mowia w radiu) oraz opady gradu. Wszystko przyszlo nagle. Z tego co widze z okna, bardzo duzych strat nie bedzie, zadnego tornada rowniez nie widzialem. ;) Chociaz slychac bylo jakas 'blache' - pytanie czy trzymala sie czy zostala wyrwana.
 • 0

#74

BadBoy.
 • Postów: 737
 • Tematów: 20
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

JAK TWORZY SIĘ BURZA - TIME LAPSE VIDEO


Po ostatnich burzach, które szaleją w całym naszym kraju wielu z nas doświadczyło na własnej skórze jak gwałtowne jest to zjawisko. W ciągu kilku chwil piękne, błękitne niebo może zostać zakryte ciężkimi i niebezpiecznymi chmurami. Poniżej możecie zobaczyć ciekawe nagranie pokazujące jak tworzy się burza.


http://www.youtube.com/watch?v=S-H0mQFva7Y


 • 0#75

voltage13.
 • Postów: 18
 • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

A źródło tekstu?
 • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u