Skocz do zawartości
Dołączona grafikaSzaraki wesoło wybiegły ze szkoły, zapaliły papierosy, wyciągnęły flasz... eee... to nie tutaj... znaczy się zapraszamy do głosowania w kolejnej edycji Złotych Szaraków!Dołączona grafika


Tornada, burze, cyklony - monitoring dewastacyjnych wiatrów i burz


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
253 odpowiedzi w tym temacie

#31

kpiarz.
 • Postów: 2044
 • Tematów: 388
 • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Straszliwe skutki tornad


Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego jak naprawdę wygląda przejście potężnego tornada. Dramatyzm można poznać jedynie oglądając zdjęcia z samego serca żywiołu.

Chociaż w Polsce tornada występują, to jednak nie jest ich bardzo wiele, a w dodatku nie są zbyt silne.

Zupełnie inaczej wygląda to w słynnej amerykańskiej Alei Tornad, a więc na Wielkich Równinach w sercu USA.

Największą ilość tornad notuje się na granicy Teksasu i Oklahomy, do nawet 124 zjawisk rocznie, ale w skład Alei Tornad wchodzą również takie stany jak Kansas, Nebraska i Płd. Dakota.

4 maja 2007 roku jedno z największych tornad w historii pomiarów przeszło nad miastem Greensburg w stanie Kansas.

Zdjęcia jakie wykonali tam łowcy tornad są porażające. To było tornado najwyżej piątej kategorii (EF5) o bardzo dużej średnicy, niosące wiatr o sile 330 kilometrów na godzinę.

Na zdjęciach widoczne są zrujnowane domy, powywracane na dachy samochody, niektóre z nich wciśnięte zostały do domów. Na jednym ze zdjęć widoczny jest samochód zaparkowany przez tornado w przedpokoju. Na innym zobaczyć można tablicę rejestracyjną uwieszoną na drzewie.

Najbardziej przerażający okazuje się widok wbitego w drzewo widelca. Można sobie zdać sprawę z jaką prędkością leci uniesiony przez poryw, przekraczający 300 km/h, widelec, skoro wbija się w korę z taką łatwością. Stalowe elementy domów zostały wygięte jakby były wykonane ze słomy.

Dramatyzmu krajobrazom dodają zupełnie opustoszałe z liści drzewa, mimo, że wcześniej mieniły się soczystą zielenią. Tornado, które przeszło przez Greensburg zniszczyło 95 procent miasta i pozbawiło życia 10 osób. Zdjęcia wykonane przez łowców tornad z “Ultimate Chase”… zobacz

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

http://www.twojapogo...ega-tornada-ef5
 • 1#32

domenicus.
 • Postów: 404
 • Tematów: 13
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Straszliwe skutki tornad

Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego jak naprawdę wygląda przejście potężnego tornada.


Ja sobie zdaję, przeszło ok. 4 km od mojego domu, link pod spodem

Chociaż w Polsce tornada występują, to jednak nie jest ich bardzo wiele, a w dodatku nie są zbyt silne.


To obok mnie było o wiele silniejsze niż większość amerykański. Co prawda nie było to F5 - ale na pewno było to silne F3 - a czasem przeradzało się w słabe F4 (powyrywane podkłady kolejowe i szyny, powyrywane ściany domów. W większości jednak było to bardzo szerokie F2/F3 - jak jechałem rowerem i zacząłem mierzyć trasę - to licząc od pierwszego zgiętego drzewa lub grupy drzew poprzez główny lej aż do granicy po drugiej stronie pas zniszczeń miał ponad kilometr. To bardzo, bardzo dużo - oczywiście główny lej "zaledwie" 150-300 m.

Link do Tornado w Polsce 2008 >>>
 • 1

#33

Logos.

  Rozum Świata

 • Postów: 390
 • Tematów: 34
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 8
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

No cóż, taka mała ciekawostka dotycząca Polskich tornad.
W 1931 roku w okolicach Lublina przeszło potężne tornado, nie można tego jednoznacznie potwierdzić, ale jego siła miała by się wahać od F4 do, według niektórych naukowców F6 czyli w tym przypadku, jedynego tornada o tej sile odnotowanego przez człowieka

Zresztą potem rok 1940 - Mazury F4-F5
1946 Kłodzko Śląskie F4-F5
1960 Nechobrz ?? (za wiki) F4-F5

http://en.wikipedia....d_EF5_tornadoes

Użytkownik Logos edytował ten post 20.04.2011 - 23:28

 • 0#34 Gość_Muhad

Gość_Muhad.
 • Tematów: 0

Napisano


Gradobicie w Chinach, zginęło 17 osób


Dołączona grafika

Przynajmniej 17 osób zginęło a 155 jest rannych na południu Chin w prowincji Guangdong. Przyczyną śmierci mieszkańców i zniszczeń jest gradobicie, do jakiego doszło w poniedziałek.

Jak powiedział rzecznik lokalnej służby antykryzysowej, wichurom, których prędkość dochodziła do 45,5 metrów na sekundę towarzyszył sporych rozmiarów grad, który spustoszył miasta Guangzhou, Foshan, Zhaoqing i Dongguan jeszcze w niedzielę.

Dołączona grafika

Ofiary zginęły głównie z powodu walących się z powodu silnego wiatru ścian oraz konstrukcji. Zdarzały się też zgony powodowane przez przedmioty spadające z dachów.

Dołączona grafika

Click
 • 2

#35

domenicus.
 • Postów: 404
 • Tematów: 13
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Tornado pustoszy stan Missouri - link >>>

I jeszcze jeden link po angielsku >>>

http://www.youtube.com/watch?v=oiV8VBygAbk


http://www.youtube.com/watch?v=oD3-UHT2SKg

Użytkownik domenicus edytował ten post 23.04.2011 - 12:03

 • 2

#36

domenicus.
 • Postów: 404
 • Tematów: 13
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Uwaga: ten sam temat wstawiam w 3 oddzielnych tematach, ponieważ w Nowej Zelandii, w Hawke's Bay wydarzyły się potrójnie nałożone na siebie kataklizmy: tj. powódź, trzęsienie ziemi (odczuwalne także w Christchurch) oraz mini tornada. Linki po angielsku, ale trzeba przyznać, że występowanie wszystkich kataklizmów na raz jest niespotykane, niesamowite i...przerażające.

1. Armia pomaga ewakuować się powodzianom >>>

2. Seria wstrząsów w Christchurch i Hawke's Bay >>>

3. Dzika pogoda wymusza ewakuację, odcina prąd >>>

4. Trzęsienie odczuwalne w Christchurch >>>

Ten przykład pokazuje wszystkim, którzy twierdzą, że to co się dzieje nie odstępuje od normy, że są w błędzie. Nie można bowiem zasłonić swojej ignorancji mając takie dowody, że 3 odmienne kataklizmy uderzają w ten sam obszar na raz. Pewnie i tak znajdą się malkontenci - oni zawsze wszystko wytłumaczą "naukowo". Nie mniej jednak daje to dużo do myślenia
 • 0

#37

Jarecki.
 • Postów: 4113
 • Tematów: 426
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jeszcze jeden amatorski film,nakręcony 27 kwietnia w mieście Tuscaloosa (stan Alabama) przez które przetoczyło się potężne tornado.


 • 1#38

domenicus.
 • Postów: 404
 • Tematów: 13
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

45 zabitych od tornad w stanie Alabama. Źródło PL >>>

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=KR5LtyQ_5IM

Już 72 zabitych: Link EN + zdjęcia >>>

Od 19 kwietnia do 27 kw - potwierdzonych 85 tornad.

WIDEO Z LOTNISKA SANT LOUIS PODCZAS UDERZENIA TORNADO 22 kwietnia.

1. Kamera Nr 1 video >>>
2. Kamera nr 2 video >>>

http://www.youtube.com/watch?v=MgbYdnL6e8Q

Użytkownik domenicus edytował ten post 28.04.2011 - 20:25

 • 1

#39

kamilus.
 • Postów: 1231
 • Tematów: 106
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Katastrofalne burze szaleją nad USA

Dołączona grafika

Katastrofalne burze, ulewy, wichury i tornada przetoczyły się w ciągu ostatniej doby nad południowymi regionami USA. Zginęły co najmniej 83 osoby, wiele jest rannych, są olbrzymie zniszczenia.

Gwałtowne burze przetoczyły się ostatniej doby od Missisipi przez Alabamę po Georgię na południu Stanów Zjednoczonych.

Wiatr łamał i wyrywał z korzeniami drzewa, zrywał linie energetyczne i uszkadzał zabudowania, ulewny deszcz powodował podtopienia, a pioruny wzniecały pożary.

Na dystansie prawie tysiąca kilometrów setki tysięcy gospodarstw domowych jest pozbawionych prądu, a drogi są zatarasowane przez konary.

Według najnowszych informacji zginęły co najmniej 83 osoby, a przeszło 100 jest rannych. Bilans może się okazać jeszcze gorszy, ponieważ ratownicy wciąż przeszukują zrujnowane domostwa, gdzie mogą się znajdować ludzie.

Największe zniszczenia nawałnice poczyniły w stanie Alabama. Zginęło tam 61 osób, a dziesiątki są ranne. Prezydent USA ogłosił stan klęski żywiołowej, tym samym ułatwiając niesienie pomocy poszkodowanym.

W region zmierza 1,5 tysiąca żołnierzy Gwardii Narodowej, których zadaniem będzie dbanie o bezpieczeństwo, porządek i szybki przepływ informacji. Wśród najbardziej poszkodowanych miast znajduje się Tuscaloosa zamieszkiwana przez 83 tysiące ludzi, w tym głównie studentów Uniwersytetu Alabamy. W samym mieście śmierć poniosło 15 osób, a ponad 100 jest rannych.

Burze, ulewy i gradobicia poczyniły lokalne zniszczenia także w stanach wschodnich. Dzisiaj najbardziej groźna pogoda panować będzie w całej wschodniej części Stanów Zjednoczonych.

Mieszkańcy przygotowują się na burze gradowe, wichury i wreszcie na tornada. Temperatura sięgała tam ostatnio prawie 30 stopni, a obecnie następuje ochłodzenie o 10-15 stopni.

Skąd biorą się tak gwałtowne zjawiska o tej porze roku nad USA? To efekt ścierania się ze sobą skrajnie różnych mas powietrza. Jedna masa, sucha i chłodna, napływa znad Kanady, zaś druga, gorąca i wilgotna, nad wód Zatoki Meksykańskiej.

Obie masy zderzają się nad środkową i wschodnią częścią USA, gdzie powstają potężne chmury burzowe niosące ulewy, gradobicia, wichury i wreszcie tornada. Apogeum tych zjawisk przypada zazwyczaj na maj i czerwiec, to właśnie wtedy należy oczekiwać najbardziej niespokojnej aury.

Dołączona grafika

Tornado EF4, które przeszło nad miastem Tuscaloos.Źródło
 • 0#40

Mehitabel.
 • Postów: 758
 • Tematów: 45
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Już 159 ofiar fali tornad:

Storms rip across the South, killing at least 159

The death toll from a series of violent storms that swept across the South jumped to 159 after a statewide review by Alabama emergency management officials Thursday turned up 128 fatalities across the state, according to a governor's spokeswoman.


Niektóre z tornad miały milę szerokości

Witnesses also reported tornado touchdowns in Birmingham, Alabama.

"It looked like it was probably a mile wide," Birmingham Mayor William Bell said.


EDIT:Tornada spowodowały utratę zasilania w trzech reaktorach atomowych zmuszając operatorów do ich wyłączenia

Storms knock out TVA nuclear units, power lines

Severe storms and tornadoes moving through the Southeast dealt a severe blow to the Tennessee Valley Authority on Wednesday, causing three nuclear reactors in Alabama to shut and knocking out 11 high-voltage power lines, the utility and regulators said.

All three units at TVA's 3,274-megawatt Browns Ferry nuclear plant in Alabama tripped about 5:30 EDT (2230 GMT) after losing outside power to the plant, a spokesman for the U.S. Nuclear Regulatory Agency said.


 • 0

#41

kamilus.
 • Postów: 1231
 • Tematów: 106
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ten rok jest wyjątkowy, jeśli chodzi o tornada w USA.

W ciągu tylko 5 dni zanotowano 111 tornad

Dołączona grafika

Źródło

Najwięcej tornad w historii

Kwiecień 2011 roku przeszedł już do historii, jeśli chodzi o ilość wystąpień tornad. Poprzedni rekord należał do kwietnia 1974 roku, gdzie wystąpiło 267 tornad. W tym roku według stanu z 25 kwietnia zanotowano już 559 tornad, czyli ponad 100% więcej od rekordu. A biorąc pod uwagę wiadomość, którą wkleiłem wyżej (100+ tornad w 5 dni), ta liczba 559 tornad może jeszcze znacznie wzrosnąć.

Źródło

I teraz niech ktoś powie, że w tym roku zjawiska naturalne nie przybrały znacząco na sile...

Użytkownik kamilus edytował ten post 28.04.2011 - 19:33

 • 0#42

domenicus.
 • Postów: 404
 • Tematów: 13
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

230 zabitych w wyniku powyższych tornad opisanych przeze mnie, Kamilusa i pozostałych użytkowników.

Źródło PL >>>

W źródle materiał VIDEO.

Pod spodem kolejne filmy, pierwszy wklejam, następne w linku do filmów i map pogodowych >>>

http://www.youtube.com/watch?v=XInx2RsPIz8

Użytkownik domenicus edytował ten post 28.04.2011 - 20:25

 • 1

#43 Gość_Muhad

Gość_Muhad.
 • Tematów: 0

Napisano

Ponad 300 ofiar tornad w USA

Dołączona grafika
Zniszczona Tuscaloosa - źródło: reuters.com

Ponad 300 osób zginęło w serii tornad na południu Stanów Zjednoczonych. Dziesiątki mieszkańców naal uważa się za zaginonych.Najbardziej ucierpiał stan Alabama, gdzie tornado zabiło prawie 200 osób. Tegoroczny sezon tornad jest największym w historii obserwacji meteorologicznych w USA.

W ciągu ostatnich dwóch dni w południowych stanach pojawiło się co najmniej 300 niszczycielskich tornad. Zjawiskom towarzyszył huraganowy wiatr i gradobicie. Meteorologowie ostrzegali przed możliwością wystąpienia ekstremalnych zjawisk pogodowych ale ani służby ratunkowe ani lokalna ludnośc nie mieli czasu przygotowac się na gwałtowne zjawiska.


Dołączona grafika

Lista ofiar są aktualizowane co godzinę. W samej Alabamie znajduje się na nich prawie 200 osób. W celu oceny zniszczeń najbardziej dotknięte obszary odwiedził osobiście Prezydent Stanów Zjednoczonych. Konsekwencje żywiołu Prezydent nazwał katastrofalnymi.


"Zapobiegnięcie klęskom żywiołowym jest niemożliwe. Ale jesteśmy w stanie poradzić sobie z ich konsekwencjami. I każdy Amerykanin, który poniósł w wyniku tornad jakiś uszerbek może mieć pewność, że rząd federalny uczyni wszystko, aby wyeliminować szkody " powiedział Barack Obama.

Ratownicy pracują przez całą dobę. Trwają poszukiwania zaginionych ołowiu mieszkańców. Potężny wir dosłownie starł z powierzchni ziemi całe dzielnice, pozostawiając za sobą szeroki na wiele kilometrów pas zniszczeń.

Dołączona grafika

"Szukam krewnych. To był ich dom, mam nadzieję, że tutaj wróca. W szpitalu ich nie ma, policja również nie udzieliła, żadnych informacji można się tylko modlić i czekać " powiedział jeden z mieszkańców przeszukujący ruiny


Dołączona grafika

Tornada w różnym stopniu, dotknęły co najmniej 10 stanów. Oprócz Alabamy informacje o ofiarach pochodzą z Tennessee, Georgii, Missisipii, Wirginii, Kentucky i Arkansas.

http://www.youtube.com/watch?v=r8DQ2F4bj4E&feature=player_embedded

http://www.youtube.com/watch?v=ELyHtvYK5DY&feature=player_embedded

Dołączona grafika


Click

Użytkownik Muhad edytował ten post 30.04.2011 - 09:09

 • 3

#44

Jarecki.
 • Postów: 4113
 • Tematów: 426
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Kolejne apokaliptyczne burze przewidywane są w USA

Jak wiadomo burze i tornada, które wystąpiły w tym tygodniu w USA pochłonęły ponad 300 ofiar i zdewastowały wiele miast. Straty są jeszcze trudne do oszacowania. Niezależny badacz pogody i trzęsień ziemi Dutchsinse przewidział tę straszliwą pogodę na podstawie analizy wskazań radarowych, które wykazywały tzw. „koła HAARP” i „prostokąty skalarne”. Co więcej, znów się pojawiły tzw. „plastry miodu” (honeycomb) na mapach radarowych.

Dołączona grafika


Dutchsinse uważa, że w miejscach gdzie się pojawiają takie kształty dojdzie do ostrych burz w ciągu najbliższych kilku dni. „Plastry miodu” zostały wytłumaczone przez NOAA i są wynikiem sposobu w jaki działają radary (http://www.accuweath...ies-radar-1.asp) Dutchsinse uważa jednak, że anomalie są zbyt wielki by można je było wytłumaczyć jak powyżej. Burze przewidywane są w miastach Saint Louis w Missouri, Springfield w Illinois, Omaha w Nebrasce, Lacrosse w Wisconsin,od Dixon do Chicago w Illinois oraz w Milwaukee.
Dutchsinse uważa, że katastrofalna pogoda jest wynikiem manipulacji za pomocą przestrojonych radarów, które znajdują się na wielkich lotniskach.

http://www.youtube.com/watch?v=lpv3kstGGIw
 • 1#45

kamilus.
 • Postów: 1231
 • Tematów: 106
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ekstremalne gradobicie sparaliżowało stolicę Portugalii

Dołączona grafika

Gwałtowna burza z gradobiciem miała miejsce w portugalskiej stolicy i na jej przedmieściach. Pokrywa lodu w Lizbonie sięgnęła pięciu centymetrów. I to biorąc pod uwagę, że jest koniec kwietnia stanowi to znaczną anomalię pogodową.

Przede wszystkim kłopoty spowodował grad. Z powodu słabej widoczności, kierowcy zmuszeni byli zatrzymać się w połowie drogi, wiele samochodów ma rozbite okna, liczba wypadków znacząco wzrosła.

Gdy lodowe zaspy zaczęły się topić, na ulicach pojawiły się potoki kierujące się do rzek. Komunikacja miejska jest sparaliżowana. Miejscowi mówią, że nigdy nie widzieli takiego zjawiska.

Rażąco niskie jak na tę porę roku, temperatury, w połączeniu z ulewnym deszczem i gradem poważnie sparaliżowały Lizbonę. Samochody, przecinały ośnieżoną wodę, jak lodołamacze. Transport publiczny praktycznie przestał, jeździć co powoduje jeszcze większe zamieszanie i monstrualne korki.

Burza była bardzo niespodziewana i trwała niecałe 10 minut. Ze względu na gwałtowność fenomenu pogodowego nie wszyscy dali radę ukryć się w porę. Dzisiaj Lizbona jest porządkowana po tym anormalnym zjawisku.Burza była bardzo niespodziewana i trwała niecałe 10 minut. Ze względu na gwałtowność fenomenu pogodowego nie wszyscy dali radę ukryć się w porę. Dzisiaj Lizbona jest porządkowana po tym anormalnym zjawisku.

Źródło

edit:

Pojawiły się zdjęcia satelitarne, prezentujące "ścieżki" przejścia tornad:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Źródło

Użytkownik kamilus edytował ten post 30.04.2011 - 19:45

 • 2
 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u