Skocz do zawartości
Dołączona grafikaSzaraki wesoło wybiegły ze szkoły, zapaliły papierosy, wyciągnęły flasz... eee... to nie tutaj... znaczy się zapraszamy do głosowania w kolejnej edycji Złotych Szaraków!Dołączona grafika


Tornada, burze, cyklony - monitoring dewastacyjnych wiatrów i burz


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
253 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Muhad

Gość_Muhad.
 • Tematów: 0

Napisano

Tornada, burze, cyklony - monitoring dewastacyjnych wiatrów i burz.

Witam. Utworzyłem osobne tematy o powodziach i zalewach a także o trzęsieniach ziemi. Ten wątek będzie służył do umieszczania informacji związanych z tytułem tematu, czyli tornada, cyklony, orkany, itd.

Zaczynam od najświeższych neewsów.
Aż 10 osób nie żyje po ... burzy piaskowej w Niemczech

burzapiaskowa.jpg

Do dramatycznych zdarzeń doszło na autostradzie A19 koło miejscowości Kavelstorf w Meklemburgii, na północy Niemiec. Doszło tam do karambolu spowodowanego anormalną burzą piaskową. Miejscowa policja mówi o nawet 10 ofiarach śmiertelnych.

Jak powiedziała rzeczniczka Policji zwłoki niektórych ofiar pododbno nadal znajdują się w spalonych pojazdach. Ilość rannych sięga nawet 97 osób. W karambolu uczestniczyło około 40 pojazdów. Rannych przewieziono do okolicznych szpitali.

Miejscowe media donoszą, że karambol na południe od Rostocku miał miejsce w warunkach złej widoczności pogorszonej przez chmurę piasku. Podczas burzy kurz uniósł się z okolicznych pól nad autostradę. Nagłe pogorszenie pogody spowodowało, że jadące z dużą prędkością pojazdy wpadały jeden na drugi.

W sumie aż 17 samochodów i trzy ciezarówki w tym cysterna stanęły w płomieniach. Dlatego właśnie policja informuje o tylu ofiarach i poszkodowanych.

Click


Wiatr zrywa dachy - tysiące domów bez prądu

Nawet do stu tysięcy osób może nie docierać prąd. To efekt wichur, które od ponad doby występują na terenie całego kraju.Obecnie w centrum i na północy kraju wiatr wieje z prędkością od 50 do 90 kilometrów na godzinę. W górach osiąga prędkość nawet 150 kilometrów na godzinę.

Krzysztof Sobków z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa powiedział, że obecnie prąd nie dociera do 30 tysięcy gospodarstw domowych. Dodał, że elektrycy pracują cały czas, aby jak najszybciej przywrócić prąd we wszystkich domach.

W Zachodniopomorskiem w wyniku silnych wichur rannych zostało sześć osób. Są to głównie osoby, które jadąc samochodem zostały ranne w wyniku przewrócenia się na te auta drzew.

Ponad sto interwencji podjęli wielkopolscy strażacy wskutek silnego wiatru wiejącego w piątek wieczorem w regionie. Wiatr łamie gałęzie, zrywa reklamy i niszczy dachy domów. W wielu miejscach brakuje prądu.

W miejscowości Podróżna w powiecie złotowskim wiatr zerwał dach budynku. W Starym Mieście w powiecie szamotulskim przewrócona została ściana szczytowa budynku. W obu przypadkach obyło się bez ofiar w ludziach.

- Najtrudniejsza sytuacja jest na północy Wielkopolski, stamtąd otrzymujemy największą liczbę zgłoszeń. W zdecydowanej większości są to interwencje związane z połamanymi drzewami, zerwanymi reklamami czy łamanymi gałęziami - poinformował Sławomir Brandt, rzecznik prasowy wielkopolskiej straży pożarnej.

Sporo pracy spowodowanej silnym wiatrem mają wielkopolscy energetycy. Ewa Katulska, rzeczniczka spółki Enea Operator, nie była w stanie określić, ile interwencji podjęły w piątek po południu ekipy pogotowia energetycznego.

- Odnotowaliśmy sporo uszkodzeń linii energetycznych, ekipy naprawcze jeżdżą od interwencji do interwencji. Uszkodzona została m.in. linia wysokiego napięcia Wałcz - Mirosławiec, co spowodowało braki w dostawie energii w gminie Mirosławiec. Wskutek awarii linii średniego napięcia prądu brakuje też w rejonie Wałcza, Piły, Szamotuł i Chodzieży - powiedziała.

Straż pożarna odradza wychodzenie z budynków i parkowanie aut pod drzewami. Strażacy radzą też sprawdzić, czy na balkonach lub w oknach nie stoją doniczki, które mogłyby być porwane przez silny wiatr.

Click

 

Poprawiłam tytuł tematu.

Blitz Wolf


Użytkownik Blitz Wolf edytował ten post 21.05.2014 - 12:59

 • 1

#2

kamilus.
 • Postów: 1231
 • Tematów: 106
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Kilka filmów z niemieckiej burzy piaskowej:


 • 0#3 Gość_Alucard

Gość_Alucard.
 • Tematów: 0

Napisano

Wracając wczoraj do domu pociągiem też widziałem taką "burzę piaskową" w oddali na polu. Niesamowity widok.
Mam jeszcze taką małą sugestię co do tematu, może dopisujmy tutaj ostrzeżenia meteorologiczne?
 • 0

#4 Gość_Muhad

Gość_Muhad.
 • Tematów: 0

Napisano

Wracając wczoraj do domu pociągiem też widziałem taką "burzę piaskową" w oddali na polu. Niesamowity widok.
Mam jeszcze taką małą sugestię co do tematu, może dopisujmy tutaj ostrzeżenia meteorologiczne?


Jestem jak najbardziej za. Zadanie jakie sobie wyznaczyłem to rozbudować dział "Krucha planeta" o tego typu tematy monitorujące. Każde sugestie są mile widziane. Mamy już, monitoring trzęsień, monitoring powodzi a teraz i monitoring wiatrów :)
Także w tym miejscu jest dobrym pomysłem, aby dodawać też ostrzeżenia.
 • 0

#5

Ana Mert.
 • Postów: 2348
 • Tematów: 19
 • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zadanie jakie sobie wyznaczyłem to rozbudować dział "Krucha planeta" o tego typu tematy monitorujące. Każde sugestie są mile widziane. Mamy już, monitoring trzęsień, monitoring powodzi a teraz i monitoring wiatrów :)

Dodaj jeszcze monitoring burz. W końcu nie każdy wiatr to burza.

Użytkownik Ana Mert edytował ten post 09.04.2011 - 11:06

 • 0#6 Gość_Muhad

Gość_Muhad.
 • Tematów: 0

Napisano

Masz rację. Twoja sugestia jest w pełni uzasadniona. Dziękuję za radę. Temat został edytowany, także teraz pozostaje nam monitorować i wszystkie informacje zamieszczać w tym wątku.
Pozdrawiam :)
 • 0

#7

kpiarz.
 • Postów: 2044
 • Tematów: 388
 • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Uwaga! Nad Europę nadciągają burze piaskowe

Dołączona grafika

Wyspy może sparaliżować susza.

Meteorolodzy ostrzegają Brytyjczyków przed potężną burzą piaskową.
Na Wyspy ma dotrzeć w niedzielę.

To zjawisko wywołała potężna burza na Saharze. Do atmosfery dostała się wówczas ogromna chmura piasku - informuje "Daily Mail".

Chmura do południowo-zachodniej Anglii dotarła już w piątek ale prawdopodobnie zaatakuje dopiero w niedzielę - powiedziała Helen Chivers z Met Office .

Wielką Brytanię nawiedziła fala wiosennych upałów. Meteorolodzy już ostrzegają przed suszą. Z ich analiz wynika, że marzec był najbardziej suchym miesiącem do 50 lat.Temperatury przekraczają w Londynie 22 stopnie C. Tak ciepło nie było w kwietniu od 1974 roku.

* http://www.dailymail...edict-SANDY-sho
http://www.sfora.pl/...piaskowe-a30969
 • 0#8

kamilus.
 • Postów: 1231
 • Tematów: 106
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Najsilniejsze porywy wiatru z kilku ostatnich dni w Polsce:

Dołączona grafika

97 km/h - Poznań, Ustka.
96 km/h - Bydgoszcz.
94 km/h - Łeba, Świnoujście, Krosno, Koło.
90 km/h - Gdańsk, Hel, Szczecin.
86 km/h - Olsztyn, Leszno, Jelenia Góra.
83 km/h - Warszawa, Rzeszów, Suwałki, Legnica, Płock, Słubice.
79 km/h - Wrocław, Lublin, Kraków, Suwałki, Elbląg, Koszalin, Nowy Sącz.
76 km/h - Opole, Białystok, Częstochowa, Mikołajki.
72 km/h - Kielce, Zielona Góra, Łódź.

Źródło

Użytkownik kamilus edytował ten post 09.04.2011 - 18:30

 • 1#9

Decepticon.
 • Postów: 241
 • Tematów: 3
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Nietypowa pogoda w Europie
Orkan w W Bułgarii Wiatr o sile 144 kilometrów na godzinę uderzył w sobotę w środkową i południową część Bułgarii, powalając drzewa, niszcząc linie wysokiego napięcia i powodując pożary
Huragan(orkan)w Bułgarii
Huragan w Bułgarii link2

Użytkownik Decepticon edytował ten post 09.04.2011 - 22:22

 • 0

#10

kpiarz.
 • Postów: 2044
 • Tematów: 388
 • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Burze i zamiecie pustoszą Europę


Nie tylko w Polsce i Niemczech szalały zamiecie piaskowe. Podobne zjawisko z jeszcze większą intensywnością demolowało także inne europejskie kraje, na wschodzie i południu. Są duże zniszczenia.

Układ niskiego ciśnienia, który przeszedł znad Skandynawii nad zachodnią Rosję spowodował gwałtowny przepływ mas powietrza znad całą północną, środkową, południowo-wschodnią i wschodnią częścią kontynentu. Wszędzie tam w ciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin szalały wichury.

Bułgaria

Zdecydowanie najmocniej wiało na szczytach gór w Bułgarii. Na Botewie i Czarnym Wierchu porywy wiatru przekraczały prędkość 300 kilometrów na godzinę.

Dokładnej siły wiatru nie można było zmierzyć z wiadomych przyczyn. W większych miastach podmuchy osiągały 100 km/h.

Powalonych i połamanych zostało tysiące drzew. Wiele dróg zostało zatarasowanych przez konary z którymi długi godzinami walczyli strażacy.

Energetycy wciąż przywracają prąd do tysięcy domostw, w tym w rejonie Płowdiwu, drugiego co do wielkości miasta w Bułgarii. Wybuchło kilkadziesiąt pożarów, strawieniu uległo kilkanaście hektarów lasu.

Węgry

W ostatnich 2 miesiącach Węgry były jednym z najbardziej suchych krajów w Europie. Na skutek tego pola uprawne wyschły na potęgę i wystarczył silny wiatr, aby doszło do zamieci piaskowych. W rejonie miasta Bicske w Komitacie Fejér, na północy kraju, rozszalała się burza piaskowa z prawdziwego zdarzenia.

Ruch na drogach całkowicie ustał, ponieważ widoczność spadła do zaledwie 50 centymetrów. Jak wynika z wstępnych raportów, zaduszeniu uległo wiele zwierząt hodowlanych, które podczas zamieci zostały pozostawione same sobie na łąkach.

Słowacja

W Tatrach Wysokich ogłoszono najwyższy stopień zagrożenia wichurami. Porywy wiatru na Łomnicy osiągały 180 kilometrów na godzinę. Wiele tatrzańskich szlaków jest zatarasowanych przez połamane i powalone drzewa.

Białoruś

Na skutek wiatru osiągającego 90 km/h na Białorusi prądu zostało pozbawionych przeszło 100 miejscowości, zwłaszcza w rejonie Brześcia, przy granicy z Polską.

Łotwa

Wichury spowodowały poważne utrudnienia w ruchu drogowym i kolejowym. W całym kraju bez prądu było 10 tysięcy odbiorców. Na skutek zjawiska cofki, znacznie podniósł się poziom wody w rzece Dźwinie na odcinku ujściowym do Bałtyku.

Szwecja

Wichury spustoszyły także Szwecję, gdzie na skutek zerwania linii energetycznych prądu pozbawionych zostało 40 tysięcy domostw, w tym w okolicach Sztokholmu. Porywy wiatru osiągały miejscami nawet 100 km/h. Przez kilka godzin wstrzymany był ruch na szlaku kolejowym między Sztokholmem a regionami północnymi Szwecji. www.twojapogoda.pl

http://www.twojapogo...pustosza-europe

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wydmy na drogach Wielkopolski

W ciągu ostatniego miesiąca najmniej opadów notowaliśmy w północnej, wschodniej i środkowej części kraju. Ziemia zaczęła wysychać i pojawiła się spektakularna erozja eoliczna w zamieciami piaskowymi.

Pokazywaliśmy już Wam na zdjęciach zamiecie pyłowo-piaskowe w różnych regionach naszego kraju.

Teraz mamy zdjęcia, które ukażą skalę tego zjawiska i jednocześnie jego niezwykłe oblicze.

Nasz czytelnik przesłał zdjęcie na którym widoczna jest droga w okolicach wsi Sowina, położonej niedaleko Pleszewa w woj. wielkopolskim.

Na skutek porywistego wiatru droga została zasypana piaskiem. Utworzyły się charakterystyczne wydmy, zupełnie jak na pustyni. Na skutek nieprzejezdności droga została zamknięta, do czasu ustąpienia zamieci piaskowej.

W najbliższych dniach nie spodziewamy się już na tyle silnego wiatru, aby zjawisko mogło powrócić. Jednocześnie będzie padać, więc powierzchnia ziemi będzie coraz bardziej nawilżona. Najwięcej opadów spodziewamy się w całej wschodniej połowie naszego kraju, czyli tam, gdzie przez cały marzec padało najrzadziej. www.twojapogoda.pl

Dołączona grafika

Użytkownik kpiarz edytował ten post 10.04.2011 - 16:36

 • 1#11

kpiarz.
 • Postów: 2044
 • Tematów: 388
 • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dołączona grafika

Do zaskakującego zjawiska doszło w ostatnich dniach na zachodzie Europy. Saharyjskie piaski przewędrowały znad Sahary w pobliżu Portugalii nad Irlandię. Niebo przybrało nietypową barwę.

Nieczęsto zdarza się, aby nad zachodnią Saharą szalała na tyle silne burza piaskowa, aby tony piasku i pyłu przeniesione zostały tysiące kilometrów aż nad Irlandię.

Tak też było w ostatnich dniach, gdy nad Europą doszło do charakterystycznego rozkładu wyżów i niżów.

Utworzył się swego rodzaju korytarz, którym masy powietrza z dużą prędkością zaczęły się przemieszczać z dużą prędkością od zachodniej Sahary przez Hiszpanię i Portugalię aż po Francję i Irlandię.

Na dystansie ponad 2,5 tysiąca kilometrów niebo zmieniło kolor na pomarańczowo-brązowy.

Mieszkańcy regionu mieli okazję zachwycać się bardzo intensywnymi barwami zachodu Słońca, ponieważ promienie załamywały się na drobnikach piasku unoszących się w atmosferze. www.twojapogoda.pl

Dołączona grafika

Zdjęcie satelitarne zamieci piaskowej nad Irlandią. Dane: TwojaPogoda.pl
 • 0#12

kpiarz.
 • Postów: 2044
 • Tematów: 388
 • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

TASMAŃCZYCY WALCZĄ Z ANOMALIĄ LA NINADołączona grafika

Mieszkańcy australijskiej wyspy Tasmania, mieli nadzieję, że mimo panowania anomalii La Niña, ominą ich ulewy i powodzie, które te zjawisko zawsze przynosi. Dotychczas było spokojnie, ale się to zmieniło.

Anomalia La Niña o tej porze roku zaznacza się wzmożonymi opadami deszczu w całej zachodniej części Oceanii oraz w krajach południowo-wschodniej Azji.

Australijska wyspa Tasmania jest szczególnie poszkodowana, ponieważ doświadcza powodzi, podobnie jak południowo-wschodni kraniec kontynentu australijskiego.

W ostatnich tygodniach zjawisko zaczęło się osłabiać, dlatego mieszkańcy regionu mieli nadzieję na to, że tym razem kataklizmu unikną. Jednak stało się dokładnie tak, jak powinno.

Nad regionem zaczęły przechodzić wydajne opadowo chmury, które przynosząc ulewy spowodowały powodzie w północno-wschodniej i południowej części Tasmanii.

Na głównej miasto wyspy, Hobart, w ciągu 24 godzin spadło 77 litrów wody na metr kwadratowy ziemi, z czego 50 litrów w ciągu tylko 6 godzin. Tak silnego opadu nie notowano tam od lat 60. ubiegłego wieku.

Wiele miejscowości znalazło się pod wodą, na skutek czego konieczne okazały się ewakuacje ludności na wyżej położone obszary. W wybrzeża uderzały wysokie fale, które powodując podtopienia. Ulice zmieniły się w rwące potoki, które porywały wszystko co stanęło im na drodze.

Dziesiątki kierowców uwięzionych zostało na podtapianych drogach. Z powodu kataklizmu odwołano zajęcia w szkołach i pozamykano niektóre zakłady pracy. Władze proszą mieszkańców o pozostanie w domach do czasu ustabilizowania się sytuacji powodziowej.

Niestety najnowsze prognozy pogody nie są pomyślne. W ciągu następnych 2 tygodni spodziewane są kolejne ulewy, zwłaszcza w zachodniej i południowej części Tasmanii. Obszar występowania największych opadów jest bardzo charakterystyczny dla anomalii La Niña. www.twojapogoda.pl

http://www.twojapogo...nomalia-la-nina
 • 0#13

kpiarz.
 • Postów: 2044
 • Tematów: 388
 • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Gigantyczne burze piaskowe paraliżują codzienne życie w Iranie. Zanieczyszczenie powietrza pyłem przekracza normę kilkadziesiąt razy. Władze zalecają mieszkańcom pozostanie w domach.

Dołączona grafika

Jedne z największych burz piaskowych w ostatnich wielu latach nawiedziły 20 irańskich prowincji. Pustynne piaski dotarły nad ten azjatycki kraj znad sąsiedniego Iraku, gdzie panuje silna susza.

W tej chwili najtrudniejsza sytuacja panuje w północnym, zachodnim i południowym Iranie, gdzie na skutek zamieci widoczność spadła do mniej niż 50 metrów.

W powietrzu unoszą się nie tylko olbrzymie ilości piasku i pyłu, lecz także smog przemysłowy. Wszystko to sprawia, że opuszczanie domu może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia.

Astmatycy i alergicy poproszeni zostali o uszczelnienie okien i drzwi, aby zanieczyszczenia nie dostawały się do wnętrza domostw.

Według ostatnich pomiarów ilość groźnych dla układu oddechowego pyłów i aerozoli w powietrzu przekroczyła dopuszczalną normę aż 70 razy. W graniczących z Irakiem prowincjach właśnie z tego powodu hospitalizowano 123 osoby. Odczuwały one duszności, które groziły ich życiu.

Aby ludzie nie musieli niepotrzebnie opuszczać domów zdecydowano się zamknąć zakłady pracy i uczelnie. W wielu regionach kraju pojawiły się poważne opóźnienia na lotniskach. Samoloty nie mogły startować ani też lądować, ponieważ nie pozwalała na to niska widoczność.

Według irańskich naukowców w ciągu ostatniego miesiąca burze piaskowe pojawiały się trzykrotnie częściej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Jest to skutek bardzo suchej zimy, która sprawiła, że ziemia wyschła na wiór i popękała.

Dołączona grafika

Wystarczy tylko nieco silniejszy wiatr, aby w powietrze unosiły się tumany piasku i pyłu, które następnie potrafią przemierzyć setki, a nawet tysiące kilometrów. Dzisiejsze potężne burze piaskowe są widoczne na zdjęciu satelitarnym, które zamieszczamy poniżej. Jedna z burz nadciąga nad Iran od strony Iraku i Kuwejtu, zaś druga od strony Morza Kaspijskiego. www.twojapogoda.pl

http://www.twojapogo...ez-piasek-i-dym
 • 0#14

Logos.

  Rozum Świata

 • Postów: 390
 • Tematów: 34
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 8
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Cóż, może to zaskoczy, ale piaski znad Sahary w Europie nie są nieznanym zjawiskiem.
Już w Gimnazjum mój nauczyciel o tym wspominał - wystarczą sprzyjająca wiatry i pył znad dużych pustyń, jak właśnie Sahara, czy Gobi mogą przemierzyć olbrzymie odległości. W jednym z postów powyżej jest zdjęcie z piaskami nad Irlandią.

Poniżej zamieć z 24.02.2000 roku

Dołączona grafika

3.04.2000 piaski dotarły do Ameryki Południowej
(zdjęcie pochodzi z wiki)
 • 0#15

dżek.

  Muzyka Śnieżnych Pól

 • Postów: 1196
 • Tematów: 280
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 39
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Szczyt sezonu tornad w USA coraz bliżej, ponieważ zjawiska odznaczają się coraz większą intensywnością. W ciągu ostatniej doby seria tornad w trzech stanach spowodowała śmierć 10 osób, w tym 3 dzieci. To była najbardziej śmiercionośna seria tornad jaka nawiedziła Stany Zjednoczone w ciągu ostatniego roku.

Wczoraj granatowe chmury wędrowały od Oklahomy i Arkansas w stronę Missisipi i Alabamy niosąc ulewne deszcze, gradobicia i tornada.

Łącznie w ciągu nieco ponad doby amerykańska Krajowa Służba Pogodowa (NWS) otrzymała ponad 120 raportów z obserwacji tornad.

Ścieżka zniszczeń rozciąga się od Little Rock w Arkansas po Jackson w Missisipi. Na dystansie przeszło pół tysiąca kilometrów leżą połamane i powyrywane z korzeniami drzewa, powalone słupy energetyczne, zrujnowane domy i spustoszone pola uprawne.

Według najnowszych bilansów zginęło co najmniej 10 osób. Najwięcej ofiar jest w stanie Arkansas, gdzie na domy i przyczepy mieszkalne upadały drzewa powodując śmierć 7 osób, w tym trojga dzieci w wieku 18 miesięcy, 6 i 7 lat. Kolejne ofiary śmiertelne zanotowano w Alabamie i Missisipi.

Na miejscu kataklizmu działają już przedstawiciele agencji federalnych, których zadaniem jest jak najszybsza pomoc poszkodowanym. Tymczasem pogoda wcale się nie poprawia.

Dzisiaj w mieście Talladega w Alabamie odbędzie się słynny wyścig samochodowy Talladega Superspeedway w ramach NASCAR. Organizatorzy spodziewają się przybycia ponad 100 tysięcy osób. Na stronach internetowych imprezy wydano ostrzeżenie przed możliwością wystąpienia gwałtownych zjawisk pogodowych.

Jednak największe zagrożenie ulewami, gradobiciami i tornadami będzie miało miejsce w stanach południowo-wschodnich i wschodnich, zwłaszcza w Georgii, na Florydzie, w obu Karolinach i Wirginii. Szczytowanie sezon tornad następuje corocznie w maju i czerwcu. Dodajmy, że każdego roku na skutek przejścia tych zjawisk w USA ginie średnio 70 osób.

http://www.youtube.com/watch?v=1Tq0NofyWkw


źr
 • 0
 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u