Skocz do zawartości


Zdjęcie

Astronomia na Toruńskim Festiwalu Nauki


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

cisz.

    Realizm Magiczny

  • Postów: 832
  • Tematów: 33
  • Płeć:Kobieta
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano


Astronomiczne imprezy Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki



Toruński Festiwal Nauki i Sztuki odbędzie się w dniach 15-19 kwietnia. Wśród festiwalowych imprez będzie wiele pokazów dotyczących astronomii. Na niektóre z nich wymagane są zapisy (bezpłatne), które rozpoczną się już 4 kwietnia.

Festiwal nauki w Toruniu organizowany jest już po raz jedenasty. Co roku na festiwalu nie brakowało imprez o tematyce astronomicznej i podobnie będzie tym razem. Organizatorzy zaplanowali aż 13 imprez z kategorii "astronomia". Na wszystkie wstęp jest darmowy, jednak niektóre wymagają wcześniejszych zapisów e-mailowych lub telefonicznych (od 4 kwietnia) albo wejściówek (ich dystrybucja rozpocznie się 13 kwietnia).

W tym roku będzie okazja zobaczyć widma gwiazdowe i dowiedzieć się co astronomowie potrafią z nich odczytać. Impreza zatytułowana "Co w tęczy siedzi" będzie powtórzona czterokrotnie od soboty 16 kwietnia do wtorku 19 kwietnia w godzinach 12:30-14:00 w Centrum Astronomii UMK w Piwnicach koło Torunia. Obowiązują wejściówki.

Kolejną imprezą festiwalową będą "Dźwięki kosmosu", czyli plenerowy koncert muzyki elektronicznej "Jan Hevelius in memoriam" pod 620-tonowym radioteleskopem w Centrum Astronomii UMK. Podczas koncertu będą prowadzone pokazy nieba przez teleskopy optyczne, a także będzie można posłuchać szumu radiowego kosmosu, jaki odbiera największy polski radioteleskop. Impreza rozpoczyna się w sobotę 16 kwietnia i niedzielę 17 kwietnia o godzinie 21:00. Wstęp za okazaniem wejściówki.

W ramach imprezy "Gwiezdna chemia" będzie okazja zwiedzić część optyczną obserwatorium astronomicznego w Piwnicach i wziąć udział w warsztatach spektroskopowych. Termin: poniedziałek 18 kwietnia i wtorek 19 kwietnia, godzina 17:00. Obowiązują wejściówki.

"Jasne jak Słońce!" to kolejna okazja do zwiedzenia obserwatorium astronomicznego w Piwnicach, szczególnie dla najmłodszych. Impreza skierowana jest bowiem do dzieci w wieku od 5 do 10 lat. Uczestnicy będą mogli przeprowadzić obserwacje Słońca pod nadzorem studentów i doktorantów. Impreza odbędzie się tylko raz, w sobotę 16 kwietnia o godzinie 14. Wymagane są wejściówki.

Druga impreza dla dzieci odbędzie się w niedzielę 17 kwietnia o godz. 17. Będzie to możliwość zwiedzenia radioastronomicznej części obserwatorium w Piwnicach, w ramach imprezy "Kosmiczne fale radiowe - przygoda z radioastronomią". Również tutaj wymagane będą wejściówki.

Kolejną z atrakcji będzie wykład na temat kształtu Wszechświata, który rozpocznie się w sobotę 16 kwietnia o godz. 15 w siedzibie Towarzystwa Naukowego w Toruniu przy ulicy Wysokiej. W przypadku tej imprezy nie ma ograniczeń co do liczby uczestników.

W poniedziałek 18 kwietnia i wtorek 19 kwietnia o godz. 17 będzie można zwiedzać Katedrę Radioastronomii Centrum Astronomii UMK i wziąć udział w warsztatach z budowy radia oraz w radiowych obserwacjach astronomicznych zatytułowanych "Obserwacje CH3OH, czyli chemia w kosmosie". Obowiązywać będą wejściówki.

"Odyseja astronomiczna" to tytuł wykładu na temat podróży z prędkościami nadświetlnymi, teleportacji i innych ciekawych rozwiązań technicznych znanych z filmów. Wykład odbędzie się dwukrotnie, w sobotę 16 kwietnia o godz. 12:30 i niedzielę 17 kwietnia o godz. 12:00 w Instytucie Fizyki UMK. Wejściówki nie są wymagane.

Tradycyjnie nie zabraknie też pokazu nieba przez teleskopy zorganizowanego w środku miasta. Organizatorzy zapraszają na Plac Podominikański w sobotę 16 kwietnia o godzinie 21. Imprezie tej towarzyszyć będzie "Radio Planet i Komet" w Polskim Radiu PiK. Na tę imprezę nie są wymagane wejściówki.s

Na Bulwarach Nadwiślańskich już po raz szósty odbędą się Mistrzostwa Rakiet Wodnych. Termin: poniedziałek 18 kwietnia godz. 12. Brak ograniczenia liczby uczestników.

Kolejną astronomiczną imprezą będzie wykład na temat toruńskich zegarów słonecznych, który odbędzie się w Instytucie Fizyki UMK w sobotę o godz. 9:30. Po wykładzie będzie można wziąć udział w warsztatach i własnoręcznie wykonać zegar słoneczny, który będzie można zabrać ze sobą do domu. Obowiązują wcześniejsze zgłoszenia telefoniczne.

Organizatorami festiwalu są Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Urząd Miasta Torunia oraz Towarzystwo Naukowe w Toruniu. Festiwal w roku 2010 przyciągnął 30 tysięcy uczestników. Witryna internetowa toruńskiego festiwalu ma adres www.festiwal.torun.pl.

Więcej informacji: KLIK - oficjalna strona Festiwalu




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych