Skocz do zawartości
Dołączona grafikaSzaraki wesoło wybiegły ze szkoły, zapaliły papierosy, wyciągnęły flasz... eee... to nie tutaj... znaczy się zapraszamy do głosowania w kolejnej edycji Złotych Szaraków!Dołączona grafika


Niebezpieczna woda - monitoring powodzi


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
50 odpowiedzi w tym temacie

#16

kpiarz.
 • Postów: 2044
 • Tematów: 388
 • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wielka powódź na rzece Mississippi


To jedna z najgorszych powodzi jaką pamiętają mieszkańcy okolic rzeki Mississippi na odcinku Tennessee. Rzeka alej przybiera i ludzie mieszkający w regionie doświadczają trudnych decyzji. Zostać czy ewakuować się.

Znamy dobrze te dylematy z Polski. Żywioł zaczyna przybierać ogromne rozmiary.

"To jest duże jak ocean" powiedział Johnny Harris, mieszkaniec Memphis oczekująć na falę powodziową.

W międzyczasie Straż Wybrzeża zamknęła w piątek odcinek Missisipi dla ruchu barek w górę rzeki, a następnie ponownie go otworzyła w ciągu dnia. Dalej na południe w Memphis, policja udawała się od drzwi do drzwi, ostrzegając tysiące ludzi przed grożącym niebezpieczeństwem i namawiając do opuszczenia domostw, przed pojawieniem się fali powodziowej.

Ratownicy w Memphis rozdawali żółte ulotki w języku angielskim i hiszpańskim z informacją:

"Ewakuacja! Twoja nieruchomość znajduje się w tej chwili w niebezpieczeństwie."

Wszędzie na południe w Delcie Mississippi ludzie zastanawiają się czy zostać czy uciekać. Wysokia woda spływała w dół rzeki wraz z dopływami. Po kolei bite są rekordy wysokości fali powodziowej.

Ze względu na wały przeciwpowodziowe i inne zabezpieczenia przeciwpowodziowe budowane przez lata inżynierowie powiedzieli, że jest mało prawdopodobne, aby jakieś istotne obszary metropolitalne, zostały zalane. Woda przemieszcza się w dół rzeki i w ciągu najbliższych tygodni odejdzie.

Niebezpieczeństwo jest nadal realne dla gospodarstw, małych miasteczek, a nawet niektórych miasta. Wszędzie tam mogą się pojawić rozległe powodzie.

"To będzie paskudne", mówi Bob Bea, inżyniera w UC Berkeley, który badał awarie wałów w Nowym Orleanie po huraganie Katrina w 2005 roku.

"To jak źle się zrobi zależy od tego jak zostały zbudowane i jak były utrzymywane systemy ochrony przeciwpowodziowej" powiedział

W Tennessee, Bob Nations, dyrektor zarządzania w sytuacjach kryzysowych Hrabstwa Shelby, które obejmuje Memphis, powiedział, że jest jeszcze czas, aby się wydostać. Rzeka nie ma szczytu powodziowego do przyszłej środy.

"To nie znaczy, że woda nie jest na wyciągnięcie ręki", powiedział Nations

http://www.youtube.com/watch?v=uRMWNhkH24g&feature=player_embedded


Źródło: http://www.sfgate.co...f=/c/a/2011/05/ 06/MNMF1JD2DO.DTL

http://zmianynaziemi...ece-mississippi
 • 1#17

Bliss.
 • Postów: 213
 • Tematów: 35
 • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nagła powódź na Barbadosie zmusiła ludzi do ewakuacji


Niektóre obszary na Barbadosie zostały silnie dotknięte przez ulewne deszcze jakie nawiedzają ten kraj. Wystosowano ostrzeżenie powodziowe w ramach którego do 18:00 wieczorem, mieszkańcy obszarów zagrożonych powodzią powinni podjąć niezbędne środki ostrożności.


Wielu mieszkańców zgłasza, że ich domy są zalane a oni sami potrzebują pomocy. Według Simona Alleyne z Wydziału Zarządzania Kryzysowego (DEM) kilka obszarów jest nadal szczególnie zagrożonych pojawieniem się nagłych opadów skutkujących szybkim podniesieniem poziomu wody.


Rolnicy na Barbadosie ponieśli ogromne straty gdyż powodzie i ulewy uszkodziły ich zbiory. Tony cebuli, pomidorów, ogórków, arbuzów jest zniszczonych

edna dziesiąta zbiorów suszącej się już cebuli zostało stracone, pracownicy próbują cały czas zebrać co tylko jest możliwe gdyż obawiają się jeszcze większego deszczu. Zbiory trzciny cukrowej są wstrzymane całkowicie.Mój odnośnik
 • 0#18

kpiarz.
 • Postów: 2044
 • Tematów: 388
 • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dramatyczna obrona Nowego Orleanu. Idzie wielka woda


To największe zagrożenie od 40 lat.

W stanie Luizjana otwarto przepusty w tamach przeciwpowodziowych otwarto, aby zapobiec zalaniu Nowego Orleanu, Baton Rouge i okolicznych rafinerii naftowych wodami wzbierającej rzeki Missisippi. Stało się tak pierwszy raz od 40 lat - donosi PAP.

Dołączona grafika

Dzięki temu wezbrane wody Missisippi zalewają tereny rolnicze w Luizjanie. Powstaje tam teraz jezioro o głębokości nawet 7 metrów.
Na zalanych obszarach mieszka prawie 25 tys. ludzi. Teraz ewakuowano ich na wyżej położone tereny. W miastach, którym grozi zatopienie, trwa gromadzenie worków z piaskiem.
Tamy z przepustami na rzece Mississippi zbudowano po katastrofalnej powodzi w 1927 - dodaje agencja.

W czasie tamtego kataklizmu zginęło kilkaset osób.

AJ

* http://stooq.com/n/?f=460741
http://www.sfora.pl/...lka-woda-a32166
 • 1#19

BadBoy.
 • Postów: 737
 • Tematów: 20
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Powódź zbliża się do Nowego Orleanu


Korytem rzeki Missisipi przetacza się największa fala powodziowa w historii amerykańskiego osadnictwa. Na drodze wielkiej wody znajduje się Nowy Orlean. Wojsko walczy, aby miasto nie zostało zatopione.


6 lat po uderzeniu tropikalnego huraganu Katrina odbudowujący się z gruzów Nowy Orlean znów jest zagrożony przez wielką wodę.

Tym razem jednak nie pochodzi ona z Zatoki Meksykańskiej, lecz z rzeki Missisipi na której szaleje największa powódź w spisanej historii.

Fala kulminacyjna na największej rzece Ameryki Północnej zbliża się do odcinka ujściowego, czyli do rozłożystej delty, nad brzegami której położony jest Nowy Orlean.

Po katastrofalnej powodzi z 1927 roku wzniesiono tamy z przepustami, które miały chronić kilkaset tysięcy mieszkańców przed częstymi powodziami.

Władze zdecydowały się na otwarcie przepustów Morganza po raz pierwszy od czasu ich zbudowania 38 lat temu. Dzięki temu fala powodziowa zostanie skierowana na mokradła Cajun. Już teraz podmokłe obszary zmieniły się w jeziora głębokie nawet na 7 metrów.

Zanim podjęto decyzję o zalaniu mokradeł ewakuowano z nich 25 tysięcy mieszkańców. Niektórzy nie będą mieli już do czego wracać, ponieważ po przejściu fali kulminacyjnej woda będzie się utrzymywać w regionie nawet przez kilka tygodni.

Dodatkowe zagrożenie może stanowić nadejście cyklonu tropikalnego od strony Zatoki Meksykańskiej, który niosąc ulewne deszcze mógłby dodatkowo pogłębić powódź. Jednak otwarcie przepustów i zalanie tysięcy domostw do niewielka cena za uratowanie tak dużych miast jak Nowy Orlean i Baton Rouge.

Powodzi ostaną się również liczne instalacje naftowe, których zniszczenie mogłoby doprowadzić do kolejnego chaosu na rynkach paliw.

Tymczasem amerykańska Krajowa Służba Pogodowa (NWS) w najnowszym raporcie ostrzega, że fala kulminacyjna w delcie Missisipi osiągnie rekordowy poziom w historii, większy od tego z dotychczas największej powodzi z 1927 roku.

Władze uspokajają, że pomimo rozmiarów powodzi Luizjanie nie grozi powtórka sprzed 84 lat, ponieważ służby są znacznie lepiej przygotowane niż wtedy. Dodajmy, że rekordową powódź na Missisipi spowodowały wyjątkowe ulewy, które przeszły nad dorzeczem rzeki oraz masowe topnienie większych niż zazwyczaj mas śniegu.

Dołączona grafika

Przepusty Morganza w stanie Luizjana


Źródło : twojapogoda.pl
 • 2#20

kpiarz.
 • Postów: 2044
 • Tematów: 388
 • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nowy Jork: Wichury, ulewy i przypływ


Dołączona grafika

Przejście aktywnego frontu atmosferycznego, silny wiatr ze wschodu i pełnia Księżyca to przepis na perfekcyjny sztorm na wschodnim wybrzeżu USA. W zagrożeniu znalazł się m.in. nowojorski Manhattan.

Dla mieszkańców wschodniego wybrzeża USA jednym z bardziej niebezpiecznych zjawisk jest przejście wydajnego opadowo frontu atmosferycznego podczas silnego wiatru z kierunku wschodniego, a więc znad oceanu.

Wówczas masy wody wpychane są do koryt rzecznych i może następować cofka, czyli cofanie się wód rzek uchodzących do morza z powrotem do koryt.

Jeśli dochodzi do tego jeszcze pełnia Księżyca i zdwojone pływy, to wówczas zagrożenie powodzią na wybrzeżu znacząco wzrasta.

Właśnie z taką sytuacją ma obecnie do czynienia ludność nadmorskich stanów, w tym Nowego Jorku, New Jersey i Connecticut.

Amerykańska Krajowa Służba Pogodowa (NWS) wystosowała ostrzeżenie m.in. dla nowojorskich dzielnic Bronks, Kings na Brooklynie, północnego Queensu i Manhattanu.

Wszędzie tam możliwe są lokalne podtopienia na skutek cofki oraz z powodu intensywnych opadów deszczu. W ciągu tylko 6 godzin spadło tam 20 litrów wody na metr kwadratowy, a w ciągu 2 dn ponad 40 litrów. Prognozy wskazują na lokalne opady rzędu nawet 100 litrów na metr kw.

Władze zalecają trzymanie się z dala od brzegów rzeki, zwłaszcza unikania obszarów silnie zakrzewionych, gdzie nagłe wezbranie mogłoby porwać przebywającą tam osobę. Na wodach Zatoki Nowojorskiej powstają wysokie fale.

Straż przybrzeżna ostrzega właścicieli łodzi i jachtów przed silnym wiatrem i możliwymi zniszczeniami ich sprzętu. Front atmosferyczny związany z niżem znad obu Karolin powinien opuścić region w ciągu następnej doby. Później pogoda zacznie się poprawiać.

Mieszkańcy wschodniego wybrzeża USA jeden z najpotężniejszych sztormów przeżyli w kwietniu 2007 roku. Przez dwa dni region nawiedzany był przez ulewy podczas których spadło ponad 200 litrów wody na metr kwadratowy, a do tego notowano huraganowe porywy wiatru przekraczające 120 km/h.

Wiatr połamał tysiące drzew, a w niektórych miejscowościach woda sięgała wysokości 1-2 metrów. W New Jersey tak silnego sztormu i powodzi wywołanej przez ulewy i fale wdzierające się na nabrzeże nie notowano od 15 lat.

Przyczyną takiej sytuacji było bardzo rzadko spotykane połączenie się siły zjawisk atmosferycznych i astronomicznych. Układ niskiego ciśnienia pojawił się dokładnie na jeden dzień przed nowiem Księżyca.

Podczas nowiu na północnym wschodzie USA, czyli w stanach historycznej Nowej Anglii, następuje przypływ. Nie byłby on tak groźny gdyby nie to, że zbiegł się on w czasie z nadejściem bardzo głębokiego niżu w którym ciśnienie spadło do aż 966 hPa.

Wiatr wokół niżu wiał ze wschodu, a więc od strony Atlantyku w kierunku lądu, co dodatkowo spiętrzyło fale sztormowe, które przekraczały 2 metry, a lokalnie dochodziły do wysokości 5 metrów. Niż został określony jako wyjątkowy jak na kwiecień, podobnie jak zniszczenia jakie po nim pozostały. www.twojapogoda.pl

http://www.twojapogo...lewy-i-przyplyw
 • 1#21

BadBoy.
 • Postów: 737
 • Tematów: 20
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dołączona grafika

Yazoo City, Mississippi, on Wednesday, May 18


 • 4#22

Bliss.
 • Postów: 213
 • Tematów: 35
 • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wielki przypływ zalewa Fidżi

Wielkie wezbranie oceanu zalewa drogi, wioski I hotele w okolicy Coral Coast na Fidżi. Przypływ spowodował konieczność szybkiej realokacji ludności na wyżej położone tereny.Nietypowe wezbranie według służb meteorologicznych Fidżi jest rezultatem burzowych fal powstałych przez niekorzystny splot mas powietrza nad archipelagiem.

Trener reprezentacji Fidżi w Rugby, który rozpoczął rano zajęcia z zespołem powiedział, że ogromne skokowo narastające fale porwały część jego narzędzi szkoleniowych nie pozostawiając im innej opcji niż szybka ewakuacja w wyżej położone rejony wyspy.


Mój odnośnik
 • 1#23

Jarecki.
 • Postów: 4113
 • Tematów: 426
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano


Wielkie powodzie osaczyły Chiny


W Chinach od miesiąca trwa pora deszczowa, która przynosi masowe powodzie i osunięcia ziemi. Jest to zjawisko cykliczne, ale niestety zawsze pociąga za sobą zniszczenia i ofiary śmiertelne.

55 tysięcy ludzi do tej pory zmuszonych zostało do opuszczenia swoich domów z powodu gwałtownie wzbierających rzek powodujących powodzie.Najtragiczniejsza sytuacja panuje w rejonie miasta Xianning w prowincji Hubei.Według ostatnich informacji wielka woda pozbawiła już życia ponad 100 osób, a kolejne dziesiątki są uznane za zaginione bez wieści.Najgorsze jednak jednak to, że powodzie nawiedziły regiony, które przez ostatnie miesiące cierpiały z powodu bardzo silnej suszy.

W momencie, kiedy nie było już praktycznie nadziei na zbawienne krople wody z nieba, nagle zaczęło ulewnie padać i nie przestawało całymi dniami, aż doszło do kataklizmu.W ubiegłym roku na skutek największych powodzi od dekady zginęło lub zaginęło 4,3 tysiąca ludzi.


http://www.youtube.com/watch?v=zqz9XsXUhNQ


Heavy seasonal rains bring flooding to parts of China- 105 dead
 • 1#24

BadBoy.
 • Postów: 737
 • Tematów: 20
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

POWODZIE W CHINACH


Dołączona grafika

Chłopiec ogląda powódź z dachu. Guangxi - Chiny 16.06.2011 AFP


Dołączona grafika

Mężczyzna na ruinach swojego domu. Guangxi - Chiny 16.06.2011 AFP


 • 1#25

Kajman.
 • Postów: 694
 • Tematów: 60
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

W wyniku powodzi w Chinach zginęło już 175 osób, a ewakuowanych zostało... uwaga, uwaga... 1,6 mln osób!

more than 1.6 million people have been evacuated

http://edition.cnn.c....html?hpt=hp_t2

Jesteście w stanie sobie to wyobrazić? Bo ja nie. U nas podczas powodzi w tamtym roku ewakuowano bodajże jakieś 20 tysięcy ludzi (chociaż głowy sobie za to uciąć nie dam) i robiono z tego wielkie halo. A w Chinach ewakuowali 1,6 mln ludzi! To mniej więcej tyle, ile mieszka w Warszawie.

To niesamowite, że pomimo licznych powodzi, trzęsień ziemi i bóg wie czego jeszcze, Chiny nadal doskonale się rozwijają.

Użytkownik domino edytował ten post 20.06.2011 - 16:21

 • 0#26

Mehitabel.
 • Postów: 758
 • Tematów: 45
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Niewielkie tsunami nawiedziło południową Anglię:

Niezwykłe "minitsunami" w Wielkiej Brytanii

Wczasowicze, rybacy i działacze na rzecz środowiska byli bardzo zdziwieni, kiedy fala tsunami pojawiła się na rzece w Plymouth (Wielka Brytania). Naukowcy twierdzą, że to dziwne zjawisko może być spowodowane przez masywne podwodne osuwiska - czytamy na telegraph.co.uk.

Plymouth to jeden z największych portów Wielkiej Brytanii, położony nad rzeką Plym i Tamar, na granicy między Kornwalią a Devonem.

Najpierw poziom wody znacznie spadł, a później nadeszła fala, która - według świadków zdarzenia - sięgała około trzech metrów. "Mini tsunami" przeszło wzdłuż południowego wybrzeża i przy ujściu rzeki.

Zafascynowani turyści nakręcili amatorskie filmiki, które niemal natychmiast trafiły do sieci.

Eksperci twierdzą, że zjawisko, można było odczuć dlatego, że pod powierzchnią morza powstały ogromne podwodne osuwiska. Zjawisko nazwano "minitsunami", ponieważ jego skala była niewielka. Tsunami jest falą portową, która może być wywołana podwodnym trzęsieniem ziemi, wybuchem wulkanu, bądź osuwiskiem ziemi.

http://www.youtube.com/watch?v=hJSppdmO4Qc


 • 1

#27

BadBoy.
 • Postów: 737
 • Tematów: 20
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

POWODZIE W CHINACH TRWAJĄ NADAL


Około 5,7 miliona osób zostało przesiedlonych lub dotkniętych przez deszcze i powodzie, które nawiedzają Chiny. Oficjalne dane mówią, że ponad 170 osób uznaje się za zmarłych lub zaginionych, ponad 7000 domów zostało zniszczonych, 1000 firm zmuszonych zostało do zawieszenia działalności. W prowincji Zhejiang ceny żywności wzrosły o 40% na skutek zniszczenia upraw warzyw, owoców i zbóż.


http://www.youtube.com/watch?v=sJV7qbwy7yA&feature=player_embedded


http://www.youtube.com/watch?v=cEPUAtYOtDY&feature=player_embedded


 • 1#28

Jarecki.
 • Postów: 4113
 • Tematów: 426
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

25 osób zginęło a 15 jest zaginionych po ulewnych deszczach,które nawiedziły miasto Davao na wyspie Mindanao w południowych Filipinach.

Dołączona grafika

25 dead, 15 missing from flash flood in the Philippines


Dodatkowo ostro pada w Czechach i rośnie poziom wody w dorzeczach naszej rodzimej Odry.

Deszcze i burze, które wystąpiły w czwartek wieczorem na wschodzie Czech, spowodowały nagły wzrost poziomu wód w dorzeczu Odry. Zalane są drogi i domy, w tym część Ostrawy - trzeciego pod względem wielkości miasta Republiki Czeskiej.
Czeski Instytut Hydrometeorologiczny (CzHMU) ogłosił stan najwyższego zagrożenia powodziowego w krajach (województwach): morawsko-śląskim i zlińskim. Pogotowie powodziowe obowiązuje w kraju ołomunieckim.

Meteorologowie ostrzegli, że nawet mniejsze rzeki mogą spowodować poważne zagrożenie. Dotyczy to dopływów Olzy, Ostrawicy i Odry, a także wpadającej do Morawy Beczwy. W rejonie padać ma przez całą noc.

http://fakty.interia...zu-odry,1662210
 • 1#29

Bliss.
 • Postów: 213
 • Tematów: 35
 • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

W Chinach ponad 7000 samochodów zostało uwięzionych po osuwisku błota

Kilka dróg w powiecie Syczuan w południowo-zachodnich Chinach zostało zablokowanych od osuwisk błota spowodowanych przez ulewne deszcze.Na autostradzie 213 zniszczone jest stumetrowy odcinek drogi. Jak donosi w poniedziałek chińska prasa, zablokowane jest około 7000 samochodów.Opady spowodowały również osunięcia ziemi i zmiany poziomu wody w kanałach rzek, powiedziała agencja Xinhua. Do tej pory nie ma zgłoszeń ofiar katastrofy.W niektórych rejonach prowincji Syczuan w weekend spadło do 100 mm deszczu. Według prognozy pogody, nadal będzie intensywnie padał deszcz.


Mój odnośnik


i jeszcze:

W Kopenhadze spadło zaskakująco duży deszcz, stolica Danii jest pod wodą

W stolicy Danii po wieczornej i nocnej burzy zapanował chaos. Duńskie gazety w wydaniach internetowych donoszą, że Kopenhaga znalazła się jest pod wodą.Instytut meteorologiczny zanotował podczas burzy 5 tysięcy uderzeń piorunów na godzinę. Na miasto w ciągu dwóch godzin spadło tyle wody ile spada przeciętnie podczas dwóch miesięcy.

Służby ratunkowe musiały zamknąć dla ruchu wiele zalanych ulic i dróg, w tym cztery odcinki autostrad w obrębie miasta. Przestały działać telefony włącznie z siecią telefonów policyjnych oraz z centralą alarmową łączącą z numerem 112.


Woda zalała podziemne kondygnacje największego w mieście szpitala. Ulewa uszkodziła też sieć elektryczną i około 10 tysięcy mieszkań pozbawionych zostało prądu. Zakłócony został ruch kolejowy wraz z połączeniami podmiejskimi i metrem, równocześnie przestała działać centrala informacji kolejowej.W kinach przerwano sensy podobnie jak i koncerty trwającego właśnie Kopenhaskiego Festiwalu Jazzowego. Na szczęście jak na razie nie ma meldunków o śmiertelnych ofiarach burzy.


Mój odnośnik

http://www.youtube.com/watch?v=EMrYjwzbEmQ&feature=player_embedded

Użytkownik Bliss edytował ten post 05.07.2011 - 10:40

 • 0#30

BadBoy.
 • Postów: 737
 • Tematów: 20
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

DRAMATYCZNE NAGRANIE

Trzech członków rodziny zginęło, po tym jak zostały porwane przez powódź i strącone w dół wodospadu Patalpani w Indiach :

http://www.youtube.com/watch?v=ptH1AMUVro4


 • 1
 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u