Skocz do zawartości
Dziękujemy za udział w Złotych Szarakach -- kolejne informacje już niebawem!

Kataklizm w Japonii


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
217 odpowiedzi w tym temacie

#16 Gość_Nivers

Gość_Nivers.
 • Tematów: 0

Napisano

Tak, ale 8,9 wystąpiło w samym centrum, a na lądzie wstrząsy były dużo mniejsze, gdyby 8,9 stopni miało swoje miejsce gdzieś na wyspie wszystkie budynki zostałyby zrównane z ziemią. Różnica 100/200 km od epicentrum, a tyle mniej więcej wynosiła odległość do lądu jest duża jeżeli chodzi o częstotliwości i natężenie drgań.

Użytkownik Nivers edytował ten post 11.03.2011 - 13:13

 • 0

#17

Vildar.
 • Postów: 4
 • Tematów: 0
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Racja, że epicentrum było odległe o około 100km od brzegu i siła trzęsienia była mniejsza co nie oznacza, że budynki nie są przystosowane. Jak była mowa o trzęsieniu w 1923 w Kanto jak i po trzęsieniu w 1995 w Kobe kiedy to dosłownie budynki waliły się jak zapałki. Budynki mają specjalne łączenia żelaznych konstrukcji, które amortyzują w dużym stopniu drgania. Najwięcej zniszczeń jest spowodowane falami tsunami, nie samym trzęsieniem...

Użytkownik Vildar edytował ten post 11.03.2011 - 13:16

 • 0

#18 Gość_Nivers

Gość_Nivers.
 • Tematów: 0

Napisano

Przykładem jest trzęsienie ziemi na Haiti o magnitudzie 7 w skali Richtera, którego epicentrum znajdowało się w odległości ok. 16 km od Port-au-Prince na Haiti. Natomiast po drugiej stronie wyspy na Dominikanie wstrząsy były już dużo mniejsze.

Skala Richtera 2 - Najmniejsze wstrząsy, nieodczuwalne przez człowieka ani przez sejsmograf.
2,0-3,4 Wstrząsy nieodczuwalne dla człowieka, lecz rejestrowane przez sejsmograf.
3,5-4,2 Bardzo małe wstrząsy, odczuwane tylko przez niektórych ludzi.
4,3-4,8 Odczuwane przez większość osób, nieszkodliwe.
4,9-5,4 Odczuwane przez wszystkich, powoduje bardzo niewielkie zniszczenia.
5,5-6,1 Średnie wstrząsy, powoduje mniejsze uszkodzenia budynków.
6,2-6,9 Duże wstrząsy, powodują znaczne zniszczenia.
7,0-7,3 Poważne zniszczenia.
7,4-8,0 Ogromne zniszczenia.
8,0-8,9 Ogromne zniszczenia, katastrofalne skutki dla wielu krajów.
> 9,0 Trzęsienie, które może zburzyć wszystkie miasta na terenie większym niż kilkanaście tysięcy km2.

dane z encyklopedii
 • 0

#19 Gość_Nivers

Gość_Nivers.
 • Tematów: 0

Napisano

Siedem godzin po silnym trzęsieniu, które nawiedziło w piątek północno-wschodnie wybrzeża japońskiej wyspy Honsiu, telewizja publiczna NHK informuje o ponad 90 ofiarach śmiertelnych.

Agencja Jiji donosi, że na plaży w mieście Sendai znaleziono od 200 do 300 ciał.
 • 0

#20

Don Wasyl.
 • Postów: 7
 • Tematów: 1
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Kilka dni temu trafiłem na artykuł odnośnie zbliżania się księżyca do Ziemi.
Ogólnie pomyślałem, że niedorzeczne jest to, iż aby stosunkowo nieduża różnica odległości miała jakikolwiek większy czy też mniejszy wpływ.
W skrócie było tam napisane, że temu zjawisku zwiastują kataklizmy takie jak m.in. tsunami.
Więc pierwsze skojarzenie po tym jak dowiedziałem się o tej tragedii był ten artykuł.
Oczywiście, żeby nie było wiem, iż rejon Japonii znajduje się przy dwóch nachodzących/ścierających się płytach tektonicznych i trzęsienia w tym obszarze są względnie normalne, ale co najmniej intrygujące wydaje się powiązanie między tymi dwoma faktami.

"Księżyc zbliża się do Ziemii" - Odkrywcy.pl
 • 0

#21 Gość_Horror

Gość_Horror.
 • Tematów: 0

Napisano

Odnoszę wrażenie, że gdyby teraz zatrzęsła się ziemia gdzieś w naszym kraju nasze sejsmogramy nawet by tego nie odnotowały.


W Radiu Wrocław wypowiadał się specjalista z Polkowic i oznajmił, że mniej więcej godzinę po trzęsieniu u wybrzeży Japonii, ich sejsmografy odnotowały ten wstrząs (tyle zajęło pierwszej fali sejsmicznej dotarcie drogą z Japonii do nich) i trwał on 8min! To tak pośrednio związane z tym wykresem.

Potem słyszałem relację Pana mieszkającego w Nagoi. Tam fala tsunami, która dotarła miała wysokość 2-3m. Straty jednak są niewielkie, choć są, bo Nagoi to, obrazowo mówiąc „stolnica”. Ten Pan mieszka w Japonii od kilkunastu lat, lecz już udzieliła mu się ta specyficzna pokora dla natury. Oni wiedzą że są skazani na trzęsienia. Żyją z tym, tak jak my ze świadomością lokalnych powodzi. Wiedzą jak postępować. Ich dzieci, raz w miesiącu przechodzą szkolenia w szkołach mające wpoić im automatykę działania w przypadku prawdziwego alarmu. Od lat '60 ubiegłego stulecia zmienione zostało prawo budowlane i w wyniku tego stawiane są budynki mające przetrwać trzęsienia. Mają wykwalifikowane jednostki ratunkowe, służby porządkowe, pogotowie. Specjalne miejsca/obiekty zbiórki ludności. Przykładem na przystosowanie są automatyczne zabezpieczenia elektrowni atomowych, których to reaktory podobno wytrzymują ponad 10' w skali Richtera. Takie trzęsienie w innym kraju (przykład Haiti) i skutki byłyby nieporównywalnie tragiczniejsze. Tak jak wszyscy widzą w reportażach, to nie samo trzęsienie ich dotknęło, bynajmniej nie w tej skali co powinno, lecz właśnie tsunami.
Niestety liczba ofiar rośnie... i rosnąc pewnie jeszcze długo będzie. Wiedziałem to już po tym, jak zobaczyłem nacierającą falę w głąb lądu.
 • 0

#22 Gość_Nivers

Gość_Nivers.
 • Tematów: 0

Napisano

15:03 349 osób jest zaginionych - podała agencja Kyodo powołując się na japońską policję.

15:08 Około 2 tys. ludzi, zamieszkałych w sąsiedztwie elektrowni atomowej w japońskiej prefekturze Fukushima, wezwano do udania się w bezpieczne miejsce w obawie przed ewentualnym wyciekiem radioaktywnym - podała japońska agencja Jiji Press, powołując się na lokalne władze.

Do trzęsienia doszło w piątek o godzinie 14.46 czasu miejscowego, trzeba odjąć 8h do naszego czasu, w tej chwili jest w Japonii godzina 23.20, za około 5/6 godzin zacznie świtać i zacznie się płacz ;/
 • 0

#23

Templariusz.
 • Postów: 499
 • Tematów: 35
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Podobno zagrożone jest 50 państw.Mimo wszystko wierzę w to że Japonia sobie z tym poradzi, i nie tylko nadrobi straty a wyjdzie z tego jeszcze potężniejsza (przypominam Hieroshimę i Nagasaki)
 • 0#24 Gość_Nivers

Gość_Nivers.
 • Tematów: 0

Napisano

Ciężarówka ewakuująca ludzi zapada się pod wodę i przygniata ich naczepąPędząca z ogromną prędkością fala tsunami zmiata wszystko na swej drodze razem z domamiOgromne masy wody porywają setki samochodów


 • 0

#25 Gość_*Armstrong*

Gość_*Armstrong*.
 • Tematów: 0

Napisano

Spójrzcie na to! :o Film jest po lewej na pierwszej stronie BBC News! DRAMAT! :o

http://www.bbc.co.uk/news/

Na filmie widać jak tsunami niszczy wszystko co napotka, zabiera ze sobą wszystko, liczba ofiar będzie zatrważająca. :o

Przekaz live na BBC News

http://www.bbc.co.uk...e-east-12307698

Użytkownik *Armstrong* edytował ten post 11.03.2011 - 16:00

 • 0

#26

BrainCollector.
 • Postów: 1825
 • Tematów: 101
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Sytuacja w innych regionach zagrożonych przez tsunami

Dołączona grafika


Pacific Tsunami Warning Center (Ośrodek ostrzegania przed tsunami na Pacyfiku) opublikowało ostrzeżenie o możliwości wystąpienia Tsunami także poza Japonią. W komunikacje amerykańskiej agencji wymieniono między innymi: Nową Zelandię, Australię, Rosję, Filipiny, Indonezję, Papuę Nową Gwineę, Nauru, Hawaje, Mariany Północne (USA), Koreę, ale także Panamę, Chile i Meksyk i Alaskę. Fala Tsunami docierająca do bardziej odległych wybrzeży Pacyfiku okazała się mniejsza i dużo mniej niebezpieczna niż przewidywano na początku.
[edytuj] Rosja
Przewidywane rozchodzenie się fal Tsunami po Pacyfiku

Według informacji podanych przez anglojęzyczną stację telewizji Al-Jazeera. Władze Władywostoku w związku z zagrożeniem falą tsunami podjęły decyzję o ewakuacji wszystkich mieszkańców miasta.

Tsunami nie wyrządziło żadnych szkód na wyspach archipelagu Kurylskiego.
[edytuj] Tajwan

Fala Tsunami dotarła do wyspy około godziny 11.30 czasu polskiego. Siła fali była jednak nie wielka siła była niewielka i nie spowodowała żadnych większych szkód.
[edytuj] Hawaje

Według informacji Hawajskiej Stanowej Obrony Cywilnej fala tsunami, która dotarła do wybrzeży wyspy około 3.15 lokalnego czasu (14.15 czasu polskiego) miała wysokość dwóch metrów. Władze wcześniej zarządziły pełną ewakuację terenów nadbrzeżnych. Mieszkańcy zagrożonych regionów zostali wywiezieni podstawianymi autobusami do schronów i obszarów w głębi wyspy.

- Wszyscy mieszkańcy terenów zagrożonych muszą opuścić domy natychmiast - nawołuje departament ds. spraw nadzwyczajnych Amerykańskiego stanu Hawaje. Wszystkie lotniska zostały zamknięte.

Amerykańska Baza w Pearl Harbor została postawiona przez dowództwo marynarki wojennej w stan gotowości. Statki jednak nie są ewakuowane, baza ma być gotowa do pomocy podczas ewentualnej akcji ratunkowej.

W Honolulu - stolicy stanu - wszystkie ulice wszystkie zostały zamknięte o godzinie 2 nad ranem. Na ulicach mieli prawo przebywać tylko pracownicy miejskich służb technicznych.

Sytuacje na wyspie utrudniają wstrząsy, które miały miejsce około godziny 22:58 czasu lokalnego (9:58 czasu polskiego), gdy mieszkańcy archipelagu przygotowywali się na nadejście fali. Wstrząsy miały siłę do 4,6 stopni w skali Richtera. Wstrząsom na hawajach także towarzyszą wstrząsy wtórne.
[edytuj] Ameryka Południowa

Fala tsunami uderzyła w wybrzeża Ameryki Południowej i Środowej (Wyspy Wielkanocne, Meksyk, Kolumbia). Wysokość fali nie przekracza jednak pół metra, w związku z czym nie stanowi większego zagrożenia dla mieszkańców. Zostały jednak ewakuowane narażone na zalanie plaże.
[edytuj] Indonezja

Wielu mieszkańców północno-wschodnich obszarów Indonezji opuściło swoje domy, jednak fale, które dotarły d wyspy Maluku osiągnęły jedynie wysokość dziesięciu centymetrów. Władze apelują jednak do mieszkańców by nie wracali jeszcze do swoich domów gdyż wciąż występuje prawdopodobieństwo wystąpienia drugiej, większej fali.

Źródło : http://pl.wikinews.o...toszy_wybrzeĹźe

@Armstrong
Oglądam właśnie na żywo.
Pokazują filmy z nagrań jak trzęsła się ziemia....

Podana jest liczba ofiar 200-300 osób ( na obecną chwile)

Użytkownik BrainsCollector edytował ten post 11.03.2011 - 15:58

 • 2#27 Gość_Horror

Gość_Horror.
 • Tematów: 0

Napisano

Kolejna filmowa dokumentacja kataklizmu.


Niesamowite. Jacy ludzie są mali w swojej wielkości.
 • 1

#28 Gość_Nivers

Gość_Nivers.
 • Tematów: 0

Napisano

Jeszcze raz przypomnę link gdzie można od rana na żywo i z wyprzedzeniem w porównaniu do innych stacji śledzić sytuację i poznawać nowe fakty, obok transmisji co kilka minut podawane są nowe informacje, wymagany niestety angielski.

11 March 2011 Live: Japan tsunami
http://www.bbc.co.uk...e-east-12307698
 • 0

#29

BrainCollector.
 • Postów: 1825
 • Tematów: 101
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

http://www.bbc.co.uk...acific-12710020 na żywo

Edit:

@up nie zdążyłem :)

Użytkownik BrainsCollector edytował ten post 11.03.2011 - 16:07

 • 0#30 Gość_Nivers

Gość_Nivers.
 • Tematów: 0

Napisano

Nic nie czytacie postów, link do transmisji podałem już ok 9 nad ranem :P teraz tylko przypominam bo bardzo ciekawe materiały pokazują + obok aktualne krótkie wiadomości pojawiające się średnio co 3 minutki

16.10 według agencji Kyodo News, japońskie wojsko jest gotowe wysłać 300 samolotów i 40 okrętów w celu wsparcia akcji ratowniczej.

Użytkownik Nivers edytował ten post 11.03.2011 - 16:20

 • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u